Twórcy Androida starają się złapać nawet AppleUltra Wideband Tech

Twórcy Androida starają się złapać nawet AppleUltra Wideband Tech 1

AppleNajnowsze iPhone'y to pierwsze urządzenia na rynku wyposażone w technologię Ultra Wideband (UWB), która może wywołać nową rewolucję w łączności bezprzewodowej.

W tym roku wielu producentów Androida najwyraźniej chce nadrobić zaległości. Według nowej noty badawczej opublikowanej przez analityków Barclays, pierwszego Androida smartphones z UWB zacznie się pojawiać w tym roku. Oto, co to oznacza dla technologii UWB – i dla Ciebie.

AppleLead UWB

Jak wspomniano wcześniej, tegoroczny iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max to sport Applezaprojektowany układ U1, który dodaje technologię UWB do oferty firmy. Ale układ tak naprawdę niewiele robi.

IPhony wyposażone w U1 są w stanie precyzyjnie określić swoją lokalizację w stosunku do innych urządzeń z tym samym chipem. W iOS 13 daje to nową kierunkową funkcję AirDrop, która pozwala użytkownikom ustalać priorytety na urządzeniach, z którymi udostępniają pliki, po prostu wskazując je.

Apple reklamuje kierunkową funkcję AirDrop na swojej stronie iPhone'a 11 Pro, ale zauważa, że ​​to „dopiero początek” możliwości UWB i sugeruje, że „niesamowite nowe możliwości” już wkrótce.

Poza tym UWB było dość niewielką funkcją w cyklu wydawniczym iPhone'a 11. Ale fakt, że twórcy Androida chcą teraz dodać tę samą technologię do swoich urządzeń, sugeruje, że wielkie rzeczy mają nadejść dla UWB – zarówno dla Apple i przemysł jako całość.

W notatce badawczej Barclays analitycy przewidują, że niektóre flagowce z Androidem będą miały zintegrowany układ scalony z NFC, Secure Element i Ultra Wideband produkowany przez NXP Semiconductors.

Chociaż nie jest jasne, które urządzenia z Androidem będą miały ten układ, Samsung dołączył do konsorcjum z NXP, aby opracować UWB w zeszłym roku. Jak to typowe w ekosystemie Androida, inni producenci prawdopodobnie pójdą za przykładem Samsunga po raz pierwszy Galaxy urządzenia zaczynają pojawiać się na rynku.

Potencjalne zastosowania UWB

Ale co może dla Ciebie zrobić UWB, poza tym, że AirDrop jest nieco łatwiejszy w użyciu? W rzeczywistości istnieje mnóstwo potencjalnych zastosowań tej technologii. Niektórzy obserwatorzy technologii nawet oznaczyli wydanie iPhone'a 11 jako początek nowej rewolucji UWB.

Appleze swojej strony w dużej mierze oczekuje się, że zadebiutuje jakieś urządzenie śledzące podobne do kafelków, które wykorzystywałoby UWB do niezwykle dokładnego pozycjonowania w pomieszczeniach. To prawdopodobnie tylko jedna część ApplePlany UWB.

W komunikacie prasowym NXP powiedział, że technologia ta może pozwolić samochodom na automatyczne otwieranie się, gdy zbliża się do nich układ UWB, lub stworzyć systemy audio dla całego domu, w których odtwarzanie „podąża” za użytkownikiem w całym domu.

Inne zastosowania mogą obejmować „inteligentnie połączoną technologię”, która ma być „intuicyjnie… wbudowana w życie ludzi”, co sugeruje, że połączenie technologii z urządzeniami do noszenia może otworzyć inne potencjalne możliwości innowacji.