Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Tworzenie kopii zapasowych, przywracanie i migracja maszyny wirtualnej (maszyna wirtualna)

W tym poście omówiono sposób tworzenia kopii zapasowych, przywracania i migracji maszyny wirtualnej.

Duplikowanie maszyny wirtualnej

Duplikowanie lub klonowanie oznacza utworzenie identycznej kopii maszyny wirtualnej. Większość hypervisorów obsługuje te konfiguracje. Duplikując maszynę wirtualną, będziemy mieli kopię wszystkich jej specyfikacji, w tym nazwy maszyny i konkretnych adresów do połączenia z siecią.

Duplikowanie maszyny wirtualnej i umieszczanie jej w sieci nie zawsze jest dobrą praktyką, ponieważ tworzenie zduplikowanych wersji może powodować podobne adresy IP, a tym samym powodować problemy. Najczęściej używamy duplikacji do tworzenia kopii zapasowych.

Większość hypervisorów może sklonować maszynę, gdy jest ona wyłączona. Jeśli hiperwizor zaakceptuje operację klonowania, gdy maszyna wirtualna jest włączona, sugeruje najpierw wyłączenie maszyny wirtualnej, ponieważ proces ten może spowodować awarię maszyny wirtualnej. Klonowanie w praktyce wyjaśniliśmy w artykule Praca ze stacją roboczą VMware, z którym możesz zapoznać się, aby uzyskać więcej informacji.

Utwórz kopię zapasową i przywróć maszynę wirtualną.

Oto trzy metody tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych:

Metoda 1: kopia zapasowa, przywróć maszynę wirtualną

Jednym z najczęstszych sposobów jest instalacja oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych z hostowanych maszyn wirtualnych. Jeśli na maszynie wirtualnej używany jest system operacyjny Windows, możemy skorzystać z opcji Kopia zapasowa i przywracanie, aby wykonać kopię zapasową maszyny wirtualnej, a opcja ta znajduje się w sekcji Panel sterowania.

W przypadku systemu operacyjnego Linux możesz używać różnych narzędzi typu open source w zależności od potrzeb; na przykład możesz odwołać się do Bacula i rsync.

Metoda 2: kopia zapasowa, przywróć maszynę wirtualną.

Inną strategią lub metodą kopiowania wszystkich plików jest zdefiniowanie maszyny wirtualnej. Dlatego musimy wyjść z maszyny wirtualnej i skopiować wszystkie pliki definiujące naszą maszynę wirtualną w inne miejsce. Niektóre z tych plików mogą być bardzo duże.

Na przykład utworzyliśmy kilka maszyn wirtualnych za pomocą oprogramowania VirtualBox, jak pokazano poniżej. Odpowiednio AC2, Kali2016.1 i Test oraz Windows 2012.

Kliknij prawym przyciskiem myszy maszynę wirtualną, aby znaleźć pliki, które należy skopiować, lub wykonaj kopię zapasową. Przejdź do sekcji Pamięć, a następnie najedź myszką na wirtualny dysk twardy, aby wyświetlić pełną ścieżkę, w której znajdują się pliki zwirtualizowanego pulpitu.

Musimy zapisać wszystkie te pliki gdzie indziej.

Metoda 3: kopia zapasowa, przywróć maszynę wirtualną.

Trzecią możliwością tworzenia kopii zapasowych i przywracania maszyn wirtualnych jest skorzystanie z oprogramowania innych firm.

Konwersja serwera fizycznego na serwer wirtualny

W tej sekcji dowiemy się, jak przekonwertować serwer fizyczny na maszynę wirtualną. Problem ten jest często określany jako P2V w literaturze technicznej.

Firma VMware wypuściła produkt znany jako vCenter Converter, który w specjalny sposób potrafi konwertować maszyny fizyczne na maszyny wirtualne. Oprogramowanie to można pobrać ze strony https://www.vmware.com/products/converter.html.

Firma Microsoft ma również produkt o nazwie Disk2vhd, który umożliwia konwersję fizycznego dysku twardego na wirtualny dysk twardy (VHD). Możesz pobrać to oprogramowanie z linku – https://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/ee656415.aspx.

Tutaj musimy zainstalować oprogramowanie na serwerze fizycznym i kliknąć opcję Utwórz, jak pokazano na zrzucie ekranu poniżej. Tworzony jest plik VHDX, który można zaimportować do hiperwizora.

Oba te produkty mogą konwertować maszyny, gdy serwer jest uruchomiony i bezczynny. Większość dostawców hypervisorów ma specjalne narzędzia P2V, które są bezpłatne. Z punktu widzenia dostawców konwersja maszyn fizycznych na maszyny wirtualne może zoptymalizować wydajność dostarczonych przez nich hypervisorów.

Konwersja serwera wirtualnego na serwer fizyczny

Istnieją sposoby konwersji serwera wirtualnego na serwer fizyczny, zwany V2P, jeśli ta metoda jest używana rzadziej niż metoda P2V. Czasami jednak zachodzi potrzeba wprowadzenia zmian lub udoskonaleń w zależności od środowiska pracy. Przykładowo, gdy potrzebujemy przetestować produkt na serwerze wirtualnym zamiast na serwerze fizycznym lub przygotowujemy próbkę maszyny wirtualnej i wykorzystujemy ją do sprawdzenia poprawności jej działania, logiczne jest zastosowanie metody P2V.

Dostawcy funkcji Hypervisor zazwyczaj nie udostępniają tych narzędzi. Możesz jednak poprosić o takie narzędzia, jeśli ich potrzebujesz i jeśli dostawcy ich nie zapewniają.

Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące tego wpisu, możesz je skomentować na dole. A my odpowiemy na wszystkie tak szybko, jak to możliwe.

Pobierz motywy WordPressPobierz zerowe motywy WordPressPobierz motywy WordPressPobierz bezpłatne motywy WordPress Premiumbezpłatny kurs onlinepobierz oprogramowanie SamsungaBezpłatne pobieranie motywów WordPressudemy do pobrania za darmo