Jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią w Internecie, WordPress, jest uwielbiany przez użytkowników dzięki swojej otwartej konfiguracji, elastyczności i łatwości użytkowania. Ponad 40 procent wszystkich stron internetowych publikowanych online korzysta z WordPressa, ale z tą popularnością wiąże się mnóstwo zagrożeń bezpieczeństwa. W tym przewodniku podkreślimy najważniejsze zagrożenia bezpieczeństwa i luki w zabezpieczeniach, z którymi borykają się użytkownicy WordPressa — i przedstawimy wgląd w najlepsze strategie ich zwalczania.
Znaczenie łagodzenia problemów bezpieczeństwa
Twoja witryna WordPress jest podatna na boty, ataki siłowe, włamania typu backdoor i inne zagrożenia bezpieczeństwa, które mogą mieć szkodliwy wpływ na każdy aspekt Twojej witryny. Czy użytkownicy będą często odwiedzać witrynę, która naruszyła ich poufne informacje? Czy będą w stanie znaleźć Twoją witrynę, jeśli będzie niedostępna przez dłuższy czas? Żadna optymalizacja SEO nie naprawi braku zaufania, jakie odwiedzający mają do witryny, która została naruszona.
W jaki sposób WordPress jest podatny na ataki?
Jest wiele powodów, aby pokochać WordPressa, ale niestety jego bezpieczeństwo nie jest tak solidne, jak mogłoby być. Nie oznacza to koniecznie, że należy go porzucić, ale każda strategia bezpieczeństwa będzie musiała wykraczać poza „łatwe” rozwiązania, takie jak specjalistyczne wtyczki WordPress. Hakerzy WordPressa regularnie trafiają na pierwsze strony gazet, ale Twoja witryna nie musi paść ich ofiarą.
14 najpopularniejszych luk w zabezpieczeniach WordPressa i rozwiązań
Luki w zabezpieczeniach WordPressa są liczne i niestety, gdy tylko myślisz, że pokonałeś jeden problem, pojawia się kolejny. Poniżej zidentyfikowaliśmy kilka najczęstszych i najbardziej alarmujących typów ataków, a także taktyki zapobiegania i łagodzenia, które użytkownicy WordPressa powinni wdrożyć:
1. Ataki siłowe
Próby logowania metodą prób i błędów stanowią podstawę typowego ataku siłowego, w którym złośliwi użytkownicy przechodzą przez niezliczone możliwe kombinacje, zanim w końcu znajdą prawidłowe hasło. Może to być zaskakująco łatwe do osiągnięcia, biorąc pod uwagę, jak powszechne jest używanie niezwykle hasła do odgadnięciaNiestety, gdy hakerzy się włamią, mogą przejąć kontrolę nad Twoją witryną i podjąć szereg innych szkodliwych działań.
Rozwiązanie
Surowe wymagania dotyczące haseł są koniecznością. Oznacza to wymaganie od użytkowników wybierania długich ciągów liter, cyfr i znaków specjalnych. A jeszcze lepiej: uwierzytelnianie dwuskładnikowe, ponieważ wykracza poza standardową ochronę hasłem, aby uwzględnić kody dostępu wysyłane na urządzenia mobilne lub autoryzowane konta e-mail.
2. Przestarzałe oprogramowanie, wtyczki i motywy
Prawie wszystkie luki na tej liście stają się bardziej prawdopodobne, gdy tylko spóźnisz się z aktualizacją motywów WordPress, wtyczek lub oprogramowania. Aktualizacje zawierają bardzo potrzebne poprawki, które zapewniają solidną ochronę przed wieloma typowymi problemami. Luki w zabezpieczeniach wtyczek wymagają szczególnej uwagi, ponieważ są one stale wskazywane jako jeden z głównych sposobów, w jaki hakerzy włamują się na Twoje strony WordPress.
Rozwiązanie
W tym przypadku rozwiązanie jest proste: zobowiąż się do regularnego aktualizowania wszystkich wersji WordPressa, motywów, a zwłaszcza wtyczek. Nie ma znaczenia, czy Twoja witryna wydaje się działać idealnie; brak aktualizacji teraz może spowodować spustoszenie w Twojej witrynie w przyszłości. Zalecamy również regularne skanowanie luk w zabezpieczeniach WordPressa.
3. Nieautoryzowani administratorzy
Wady wtyczek umożliwiają nieautoryzowanym użytkownikom działanie jako administratorzy. To z kolei umożliwia im wykonywanie czynności, które normalnie byłyby dostępne tylko dla użytkowników o wysokich uprawnieniach. Jest to jeden z najczęściej pomijanych problemów, a także jeden z tych, który ma największy potencjał, aby spowodować niewypowiedziane spustoszenie w Twojej witrynie.
Rozwiązanie
Wszelkie kroki, które podejmiesz, aby uniknąć ataków siłowych, w dużym stopniu zapobiegną uzyskaniu dostępu przez nieautoryzowanych administratorów i korzystaniu z niewłaściwych uprawnień. Ponadto ważne jest utrzymanie wspólnej zasady znanej jako zasada najmniejszych uprawnień, w której najmniejsza możliwa liczba współpracowników otrzymuje dostęp do ograniczonych funkcji.
4. Złośliwe oprogramowanie
Celowo zaprojektowane, aby powodować maksymalne zakłócenia, złośliwe oprogramowanie może powodować szereg problemów dla komputerów, sieci lub serwerów. Termin ten jest skrótem od „złośliwego oprogramowania”, które może infekować systemy lub kraść wrażliwe dane. Jest to jeden z wielu problemów powodowanych przez źle zaktualizowane motywy i wtyczki.
Ponieważ złośliwe oprogramowanie przybiera tak wiele form, trudno jest mu zapobiegać lub je wykrywać — a reperkusje mogą być dalekosiężne. Typowe podzbiory obejmują spyware i ransomware, których rozwiązanie może być kosztowne i stresujące.
Rozwiązanie
Nie ma jednego prostego rozwiązania, które rozwiąże każdy problem ze złośliwym oprogramowaniem, ale kompleksowe i wielowarstwowe podejście jest zawsze pożądane. Zaktualizowane wtyczki i motywy stanowią solidny początek, ale bezpieczne logowanie, regularne kopie zapasowe i ograniczony dostęp administratora są również niezbędne.
5. Atak typu cross-site scripting (XSS)
Ataki typu cross-site scripting (XSS) obejmują wstrzykiwanie złośliwych skryptów do pozornie godnych zaufania witryn lub aplikacji. To z kolei naraża odwiedzających witrynę, a także poufne informacje, takie jak pliki cookie i inne zapisane informacje przeglądarki.
Rozwiązanie
Luki w zabezpieczeniach typu cross-site scripting można ograniczyć, podejmując szereg różnych kroków w celu poprawy oczyszczania danych. Filtrowanie danych w miarę ich napływania i kodowanie danych w miarę ich wychodzenia z pewnością może pomóc. Używanie określonych nagłówków odpowiedzi zapewni również, że przeglądarki będą wiedziały, które dane interpretować.
6. Ataki typu DDoS (Distributed Denial of Service)
Ataki typu DDoS (Distributed Denial-of-Service) mają na celu uniemożliwienie dostępu do Twojej witryny. Główna metoda osiągnięcia tego celu jest prosta, ale alarmująca: zalewanie docelowego serwera niepożądanym ruchem, z zamiarem odstraszenia prawdziwych użytkowników. Oprócz powodowania strat w produktywności, ataki te mogą zaszkodzić Twojej reputacji, a nawet zaszkodzić Twojemu SEO.
Rozwiązanie
Wielowarstwowe podejście do obrony przed atakami DDoS jest kluczowe. Powinno ono obejmować rozległy monitoring, dzięki czemu będziesz świadomy podejrzanych skoków ruchu. Dodatkowa przepustowość serwera może być również pomocna, ale może mieć stonowany wpływ, gdy zostaniesz uderzony najpoważniejszymi atakami DDoS.
7. Wstrzyknięcia języka zapytań strukturalnych (SQL)
Wstrzyknięcia języka zapytań strukturalnych (SQL) są powszechnymi lukami w zabezpieczeniach witryn internetowych. Obejmują one użycie złośliwego kodu, aby pomóc atakującym przeglądać lub nawet modyfikować bazy danych. Potencjalne punkty wejścia dla wstrzyknięć SQL obejmują formularze logowania, rejestracji lub kontaktu.
Rozwiązanie
Podstawowe rozwiązania ochrony przed atakami SQL injection obejmują instalację zapór sieciowych aplikacji internetowych i zmianę domyślnego prefiksu bazy danych WordPress. To ostatnie można wykonać w pliku wp-config.php.
8. Spam w optymalizacji wyszukiwarek (SEO)
SEO określa, jak widoczna jest Twoja witryna dla potencjalnych klientów, ale może być również wykorzystywana do nielegalnych celów. Popularna taktyka black hat znana jako spamowanie SEO (lub spamdexing) występuje, gdy Twoja witryna WordPress jest wykorzystywana do pomocy w rankingu treści — nawet jeśli w normalnych okolicznościach może to nie być możliwe.
Rozwiązanie
Podstawowym problemom bezpieczeństwa WordPress, takim jak spamdexing, można zapobiec, wykonując kilka prostych kroków. Najpierw upewnij się, że zainstalowano najnowsze aktualizacje zabezpieczeń i najnowszą wersję wtyczek lub motywów. Silne hasła w połączeniu z uwierzytelnianiem dwuskładnikowym podczas logowania również wzmocnią bezpieczeństwo.
9. Niebezpieczna witryna HTTP
Nawet przeciętni użytkownicy Internetu bez wątpienia zauważają małą ikonę kłódki na pasku przeglądarki. Oznacza to, że witryna używa szyfrowania HTTPS w celu ochrony danych. Witryny, które nie używają tego standardu, są narażone na wiele włamań i włamań.
Rozwiązanie
Zainstaluj Certyfikat SSL od zaufanego dostawcy.
10. Phishing
Zwodnicze ataki phishingowe sprawiają, że ofiary uważają, że osoby wysyłające pozornie autentyczne e-maile lub wiadomości w mediach społecznościowych są godne zaufania. Ostatecznie ofiary mogą zostać oszukane i udostępnione poufne dane. Ataki phishingowe zorientowane na WordPress obejmują realistycznie wyglądające e-maile wysyłane do administratorów, którzy mogą zostać oszukani i udostępnić swoje hasła lub inne wrażliwe dane. Ponadto złośliwe strony mogą używać WordPressa do tworzenia stron phishingowych, które umożliwiają im łatwą dystrybucję złośliwego oprogramowania.
Rozwiązanie
Taktyki zapobiegania i łagodzenia ataków phishingowych w dużej mierze zależą od ich formy. W przypadku oszustw administratorów obowiązuje standardowy protokół unikania phishingu: nie odpowiadaj na nic od nieznanych nadawców ani nie klikaj linków do nieznanych adresów URL. Szczególnie wiadomości e-mail z resetowaniem hasła powinny być powodem do niepokoju.
Próby zlokalizowania i usunięcia stron phishingowych mogą okazać się bardziej frustrujące, ponieważ często trudno je wykryć. Zazwyczaj wymaga to dokładnej inspekcji kodu witryny, aby ujawnić, które strony są autentyczne, a które zostały podrobione. Nie zapomnij wykonać kopii zapasowych, ponieważ sam proces usuwania stron phishingowych może narazić kod na szwank.
11. Słaby hosting
Środowisko hostingu odgrywa ogromną rolę w ogólnym bezpieczeństwie witryny WordPress, a mimo to, jeśli jesteś jak wielu administratorów, nie zwracasz uwagi na tę ważną kwestię. Chociaż żadne środowisko nie jest całkowicie bezpieczne, niektóre rozwiązania hostingowe są o wiele bezpieczniejsze od innych. W szczególności hosting współdzielony może być ryzykowny, ponieważ nie możesz polegać na innych witrynach, aby uzyskać odpowiednią ochronę. Niestety, gdy złośliwi gracze uzyskają dostęp do współdzielonego środowiska, łatwo jest innym witrynom paść ofiarą.
Rozwiązanie
Nie możemy przecenić znaczenia strategicznego wyboru hostingu. Podczas gdy hosting współdzielony może czasami okazać się konieczny, możesz poprawić bezpieczeństwo swojej witryny, wybierając opcję o wysokiej reputacji.
12. Podrabianie żądań między witrynami (CSRF)
Czasami nazywane session riding, cross-site request forgery (CSRF) oszukuje użytkowników, aby wykonywali niechciane działania. Dla poszczególnych użytkowników może to oznaczać oszukanie ich i wysłanie pieniędzy lub udostępnienie informacji o haśle. W innych przypadkach całe aplikacje mogą być zagrożone, jeśli celem ataku będą konta administracyjne. Atakujący mają tendencję do wysyłania linków za pośrednictwem wiadomości czatu lub wiadomości e-mail, jednocześnie podszywając się pod prawdziwych użytkowników lub administratorów.
Rozwiązanie
Działania zapobiegawcze zazwyczaj koncentrują się wokół tokenów CSRF, które są unikalne dla każdej sesji użytkownika i niezwykle trudne do odgadnięcia. Wytwarzane przez aplikację, ale udostępniane klientowi, pomagają serwerom aplikacji weryfikować, czy żądania są tworzone zgodnie z prawem. Edukacja i szkolenia z zakresu bezpieczeństwa są również ważne, biorąc pod uwagę silną rolę, jaką inżynieria społeczna odgrywa w atakach CSRF.
13. Ataki polegające na dołączeniu pliku
Ataki polegające na dołączeniu pliku to cyberataki wykorzystujące luki w zabezpieczeniach aplikacji internetowych w celu wykonania złośliwego kodu poprzez dołączenie poufnych plików, takich jak pliki systemowe lub skrypty, co prowadzi do nieautoryzowanego dostępu, kradzieży danych lub wykonania polecenia serwera. Istnieją dwa główne typy: Lokalne dołączanie pliku (LFI), obejmujące pliki systemu plików serwera, oraz Zdalne dołączanie pliku (RFI), obejmujące pliki ze zdalnych serwerów. Te ataki stanowią poważne zagrożenie bezpieczeństwa dla aplikacji internetowych i serwerów.
Rozwiązanie
Wdrożenie rygorystycznych środków walidacji i dezynfekcji danych wejściowych w celu zapewnienia, że tylko autoryzowane ścieżki plików mogą być uwzględniane. Ponadto, użycie podejścia białej listy w celu określenia dozwolonych ścieżek plików może pomóc w zmniejszeniu ryzyka uwzględniania nieautoryzowanych plików. Innym ważnym środkiem jest zastosowanie odpowiednich uprawnień do plików w celu ograniczenia dostępu do poufnych plików i katalogów. Regularne aktualizowanie i łatanie aplikacji internetowej w celu rozwiązania znanych luk w zabezpieczeniach jest również niezbędne do zapobiegania atakom polegającym na uwzględnianiu plików.
14. Nieuwierzytelnione ataki AJAX
AJAX (tj. Asynchronous JavaScript and XML) to technika tworzenia stron internetowych służąca do tworzenia interaktywnych aplikacji internetowych, które mogą wymieniać dane z serwerem bez zakłócania ładowania strony. W WordPressie AJAX jest powszechnie używany do obsługi zadań, takich jak przesyłanie i pobieranie danych w tle, od zasilania nieskończonego przewijania po włączanie funkcji natychmiastowego wyszukiwania w witrynach e-commerce. Jednak bez odpowiednich środków bezpieczeństwa i uwierzytelniania użytkownika hakerzy mogą wykorzystać AJAX do uzyskania dostępu do poufnych informacji przechowywanych w bazie danych witryny.
Rozwiązanie
Solidne środki bezpieczeństwa, takie jak uwierzytelnianie, autoryzacja i walidacja danych wejściowych, są niezbędne, aby uniemożliwić atakującym wykorzystanie akcji AJAX. Zapewniają one, że tylko autoryzowani użytkownicy mogą uzyskać dostęp do poufnych informacji w bazie danych, podczas gdy walidacja danych wejściowych pomaga filtrować i oczyszczać dane wejściowe użytkownika, aby zapobiec atakom typu injection. Jako dodatkowa warstwa ochrony, szyfrowanie poufnych danych sprawi, że będą one nieczytelne dla nieupoważnionych osób.
Najlepsze praktyki dotyczące bezpieczeństwa WordPressa
Wiedza to pierwszy krok do ochrony Twojej witryny WordPress. Gdy będziesz świadomy wszystkich zagrożeń, na jakie narażona jest Twoja witryna, będziesz lepiej przygotowany do wdrożenia wielowarstwowej strategii bezpieczeństwa. Te najlepsze praktyki mogą pomóc Ci uniknąć wielu problemów, które omówiliśmy, a jednocześnie zapewnić Ci bardzo potrzebny spokój ducha.
Korzystanie z bezpiecznych dostawców hostingu
Wybór dostawcy hostingu nigdy nie jest łatwy — ale jeśli skupisz się tylko na cenie, wyrządzisz sobie wielką krzywdę. Przejrzyj recenzje i poszukaj oznak problemów z bezpieczeństwem, z którymi borykają się inni administratorzy witryn. Wybierz serwer dedykowany, jeśli to możliwe, lub sprawdź go dokładniej, jeśli musisz przejść na hosting współdzielony.
Unikanie niebezpiecznych usług stron trzecich
Korzystanie z usług i integracji stron trzecich w WordPressie jest powszechne w celu dodawania nowych funkcji. Jednak łączenie witryny z niezabezpieczonymi usługami może potencjalnie wprowadzać luki w zabezpieczeniach. Na przykład usługa strony trzeciej oferująca niezabezpieczone API może zostać wykorzystana przez hakerów do wstrzykiwania złośliwego kodu lub kradzieży danych. Są one również znane z niskich standardów bezpieczeństwa, które mogą naruszyć Twoje dane uwierzytelniające administratora, potencjalnie przyznając atakującym dostęp do całej witryny.
Ograniczanie dostępu i uprawnień użytkownika
Wspomniana zasada najmniejszych uprawnień zmniejsza liczbę dróg, którymi hakerzy mogą się posłużyć, aby uzyskać dostęp do Twojej witryny. Najprawdopodobniej zdecydowana większość użytkowników nie potrzebuje uprawnień wysokiego poziomu. W przypadku WordPressa może to oznaczać ostrożne wyznaczanie ról, takich jak autor, redaktor lub administrator. Ta zasada nie dotyczy wyłącznie użytkowników; jest to również przydatna strategia dla całych aplikacji i procesów.
Wymuszanie szyfrowania SSL
Certyfikaty SSL zapewniają potężną ochronę podczas przesyłania danych między witrynami i serwerami. To z kolei umożliwia osiągnięcie szyfrowanego połączenia. W rezultacie złośliwe strony będą miały większe trudności z przechwyceniem podatnych danych. Strategiczny wybór SSL jest jednak ważny, ponieważ nie wszystkie certyfikaty SSL są sobie równe.
Po wdrożeniu protokołu SSL Twoja witryna powinna przejść na protokół HTTPS. Władze wydające te certyfikaty muszą być rozpoznawane, a same certyfikaty powinny być aktualne.
Regularne monitorowanie aktywności na stronie internetowej
Jak już wspomnieliśmy, monitorowanie może ujawnić, kiedy trwają ataki DDoS, a także wskazać inne potencjalne zagrożenia. Dzięki ciągłemu monitorowaniu możesz mieć pewność, że otrzymasz alert, gdy tylko zostaną wykryte jakiekolwiek luki lub oznaki ataku. Stamtąd możesz polegać na zautomatyzowanych rozwiązaniach bezpieczeństwa, aby naprawić te problemy, zanim spowodują one powszechne szkody.
Edukacja i wdrażanie zasad bezpieczeństwa
Możesz być pewny swojej strategii bezpieczeństwa, ale czy inni użytkownicy wiedzą, gdzie występują największe zagrożenia? Jeśli nie są odpowiednio wyedukowani w zakresie protokołu bezpieczeństwa, mogą narazić Twoją witrynę na większe ryzyko, używając słabych haseł, wpadając w pułapki phishingowe lub ulegając CSRF.
WordPress.org jest świetnym źródłem i zapewnia wsparcie w celu utrzymania bezpieczeństwa witryn WordPress, od regularnych aktualizacji rdzenia WordPress, motywów i wtyczek po łatanie luk w zabezpieczeniach. Oferują również dokumentację, najlepsze praktyki, fora i wsparcie społeczności, aby edukować użytkowników na temat cyberbezpieczeństwa ich platformy.
Uświadom użytkowników o dzisiejszych najbardziej alarmujących obawach dotyczących bezpieczeństwa i wdróż surowe zasady, aby upewnić się, że podejmą wszelkie dostępne środki ochronne. Zasady dotyczące haseł, przede wszystkim, muszą być surowe, ponieważ jest to jedna z największych wad, jakie użytkownicy będą wykazywać.
Rozważ usługę zabezpieczającą WordPress
Chociaż strategie wyróżnione powyżej mogą zapewnić cenną ochronę, ich wdrożenie może okazać się trudne i czasochłonne. Usprawnij proces dzięki dedykowanej usłudze bezpieczeństwa WordPress. Zaprojektowane, aby rozwiązać szeroki zakres problemów bezpieczeństwa, to rozwiązanie może znaleźć i naprawić zagrożenia, podczas gdy Ty możesz skupić się na innych aspektach projektowania i utrzymywania swojej witryny WordPress.
Zabezpiecz swoją witrynę WordPress za pomocą SiteLock
Twoja witryna WordPress jest z natury podatna na ataki, ale odpowiednie rozwiązanie zabezpieczające może zapewnić kluczową ochronę przed szeroką gamą zagrożeń. W razie wątpliwości skorzystaj z SiteLock, aby wdrożyć solidną strategię bezpieczeństwa. Oferując zautomatyzowane rozwiązania, jesteśmy tutaj, aby zwiększyć bezpieczeństwo, wydajność, a nawet SEO dla Twojej witryny WordPress.
Łatwe zabezpieczanie WordPressa
Lepsza alternatywa dla wtyczek zabezpieczających WordPress, nasze usługi zapewniają lepsze strategie bezpieczeństwa, ale nie wykorzystują Twoich zasobów ani nie narażają Cię na nowe zagrożenia. Rozwiązania oparte na wtyczkach mogą powodować znaczne pogorszenie wydajności i mogą wymagać ręcznych aktualizacji. Pomiń te obawy i wybierz kompleksowe rozwiązanie zabezpieczające od SiteLock.
Warstwowe zabezpieczenia to nazwa gry w SiteLock. Z przyjemnością zapewniamy następujące podstawowe elementy:
Gotowy, aby zacząć? Zapoznaj się z naszymi planami bezpieczeństwa, które zostały zaprojektowane tak, aby spełniać wyjątkowe potrzeby wielu typów administratorów WordPress. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej.