Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Ubuntu’ya karşı geleneksel işletim sistemi

Ubuntu’ya karşı geleneksel işletim sistemi

Ubuntu

Bu Geleneksel İşletim Sistemi ve Ubuntu karşılaştırmasında, VPS’niz için doğru işletim sistemini seçmenizeyardımcı Linux dağıtımlarının ana özelliklerine genel bir bakış sunmayı amaçlıyoruz.

Sunucunuz için bir işletim sistemi seçmek, mevcut seçeneklerin kapsamlı listesi nedeniyle oldukça kafa karıştırıcı obilir. Özellikle bir Linux dağıtımı ile çalışmak istiyorsanız. Birçok seçenek var, ancak hiçbiri Ubuntu veya CentOS kadar popüler değil.

Şimdi Ubuntu i Cent OS arasındaki farklara bir göz atalım:

İki Linux dağıtımı arasındaki en büyük fark, Ubuntu’nun Debian mimarisi üzerine kurulmuş olmasıdır. Otwórz system Red Hat Enterprise Linux, aby go wyświetlić.
Ubuntu’da, apt-get pakiet yöneticisini kullanarak DEB pakietetlerini indirebilirsiniz. Bu arada, işletim sistemi geleneğinde, merkezi depodan RPM paketlerini indirmek ve kurmak için yum komutunu kullanmanız gerekir.

Kararlı dağıtım, Ubuntu’ya kıyasla işletim sisteminin geleneğidir. Temel olarak paket güncellemeleri daha az sıklıkta gerçekleştiğinden, bu aynı zamanda geleneksel işletim sisteminin bir zayıflığı olarak da düşünülebilir. Belirli bir uygulamanın veya yazılımın en son sürümünü istiyorsanız, bunları manuel olarak yüklemeniz gerekir.

Ve Ubuntu, muadili ile karşılaştırıldığında biraz daha kararlı:

1. Ubuntu kesinlikle eğitimde, çevrimiçi forumlarda ve kitaplarda liderdir. Nispeten daha küçük topluluk ve daha az kullanılabilir belgeler nedeniyle Ubuntu sorunlarına çözüm bulmak geleneksel işletim sistemlerinden çok daha kolaydır.

2. Ubuntu Sunucusu çok sayıda kapsayıcı desteğine sahiptir. bu da onu geleneksel işletim sistemine kıyasla bu alanda üstün kılıyor.

3. Yeni başlayan biriyseniz, RHEL tabanlı masaüstü dağıtımı yaygın olarak kullanılmadığından geleneksel işletim sistemini bir sunucuda çalıştırmak biraz daha zor olabilir. Öte Yandan, Ubuntu masaüstü çok popüler.

4. Web barındırma hizmetleri sağlamak için kontrol panellerini kullanmak istiyorsanız, istediğiniz esnekliği sunduğu için CentOS’a gitmelisiniz.cPanel gibi web barındırma kontrol panelleri jej zaman CentOS ve diğer RHEL türevlerine odaklanmışt ır. W tym przypadku Ubuntu, cPanel’i desteklemez ancak Webmin/Virtualmin Veya VestaCP gibi birçok seçeneğe sahiptir.

Burada belirtilen noktalara dayanarak bazı önerilerimiz:

Yeni başlayan biriyseniz: Daha büyük bir topluluğa sahip olduğu için Ubuntu’ya bağlı kalın.

Güncel kalmanızayardımcı olmak için daha geniş bir ücretsiz eğitim havuzu ve daha sık güncellemeler. Ayrıca, geçmişte bir Ubuntu masaüstü kullandıysanız, bir Ubuntu VPS sunucusuna başlarken gerçek bir öğrenme eğrisi bulamazsınız. Geleneksel işletim sistemi de iyi bir seçimdir, ancak yeniyseniz, ilk başta bazı öğrenme engelleri sunabilir.
Bir işletmeniz varsa: Bir işletmeniz varsa, OS Tradycja ikisi arasında idealny seçimdir. Çünkü daha az güncelleme nedeniyle (muhtemelen) Ubuntu’dan daha güvenli ve kararlı. Ubuntu’nun da iyi avantajları var, ancak yeni bir buggy güncellemesi nedeniyle eski sürümlere geri dönmeniz gereken senaryolar obilir. Ayrıca CentOS, Ubuntu’nun sahip olmadığı bir şey olan cPanel’i de destekler.

Cent OS vs Ubuntu – İkisinin nasıl karşılaştırıldığına bir göz atalım.

Ubuntu

Debian’a dayalı olarak düzenli olarak güncellenir.
cPanel desteği yok (başka seçenekler var).
Daha geniş bir kullanıcı ve geliştirici topluluğu, ücretsiz eğitimler ve kılavuzlar şeklinde daha fazlayardım sağlar.
Geçmişte Ubuntu masaüstünü kullanmış olan yeni başlayanlar için öğrenmek daha kolaydır.
.deb paketleri apt-get pakiet yöneticisi kullanılarak kurulur.

CentOS

RHEL’e göre neredeyse hiç güncellenmedi.
cPanel / WHM kullanıcısını ve daha küçük geliştirici topluluğunu destekleyin.
Daha az jardım mevcut
Yeni başlayanlar için daha zordur çünkü RHEL tarafından yayınlanmayan birçok masaüstü dağıtımı vardır.
obr/min paketleri yum paket yöneticisi kullanılarak kurulur.

Pobierz zerowe motywy WordPressPobieranie premium motywów WordPressPobierz zerowe motywy WordPressPobierz motywy WordPress za darmodarmowy kurs on-linepobierz oprogramowanie intexBezpłatne pobieranie motywów WordPressdarmowy kurs on-line