Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Unia Europejska zbada także inwestycje Microsoftu w OpenAI

Unijny regulator rynku zbada partnerstwo Microsoftu i OpenAI. Relacja właściciela ChatGPT z technologicznym gigantem jest już celem podobnej operacji w Wielkiej Brytanii.

Cel badania jest taki sam, jak analiza prowadzona obecnie przez Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA). Grupa ma zamiar dowiedzieć się, czy bliskość obu spółek wystarczy, aby doszło do fuzji.

Dochodzenie Komisji Europejskiej zostało ogłoszone we wtorek (9) i znajduje się w początkowej fazie produkcji. Na razie odbędą się jedynie konsultacje społeczne w poszukiwaniu wkładów, w etapie otwartym do 11 marca 2024 r.

Partnerstwo OpenAI i Microsoft zagrożone?

Sojusz pomiędzy OpenAI i Microsoftem ma długą historię. Firma będąca właścicielem systemu Windows jest jednym z głównych inwestorów właściciela ChatGPT, ponieważ od 2019 roku dokonała trzech różnych zastrzyków gotówki w spółce.

Ostatnia runda inwestycji z udziałem Microsoftu miała miejsce na początku 2024 roku, kiedy to około 10 miliardów dolarów zostały zastosowane. W zamian firma ma udział w dochodowej części marki I wykorzystuje model języka GPT-4 w swoich usługach AI, takich jak platforma Copilot.

Częsty i intensywny udział Microsoftu w biznesie OpenAI stał się jeszcze bardziej widoczny w listopadzie ubiegłego roku. Był to okres, w którym dyrektor generalny Sam Altman został zwolniony przez zarząd, a kilka dni później zatrudniony przez sam Microsoft — natychmiast powracając na swoje stare stanowisko pod naciskiem pracowników.

Od tego momentu stał się także Microsoft „część spostrzegawcza” nowej płyty, co tylko utwierdza w przekonaniu, że tak naprawdę to tak, jakby gigant praktycznie posiadał OpenAI, nie przeprowadzając jednak przejęcia.

Na obecnym etapie dochodzenia zainteresowane przedsiębiorstwa i eksperci w tej dziedzinie zostali zaproszeni do omówienia kwestii konkurencji na rynku sztucznej inteligencji.

„Wirtualne światy i generatywna sztuczna inteligencja rozwijają się szybko. Istotne jest, aby te nowe rynki pozostały konkurencyjne i aby nic nie stało na przeszkodzie rozwojowi biznesu i dostarczaniu konsumentom najlepszych i najbardziej innowacyjnych produktów”, mówi wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej, Małgorzata Vestager.