Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Unix issletim sistemi

Czy system Unix jest potrzebny?

uniks

Çoğu işletim sistemi iki farklı aileye ayrılabilir. Microsoft’un Windows NT może być zainstalowany w systemie, który może być używany przez system, Unix zostanie zainstalowany w systemie bir çatalıdır. PlayStation 4’Te Kullanılan Linux, Mac, Android, Chromeos, Orbis ve Yönlendiricinizde veya „UNIX BENZERI” BIR SISTEM Olarak Sınıflandırılan Diğer Herhangi Bir Işletim Sisteminde çalışan Türlü ürün Yazımı Burnalur.

Unix tasarımı Yaşıyor

Unix, 1960’ların ortalarından sonlarına kadar AT&T Bell Laboratuarlarında geliştirildi. Unix’in ilk sürümü, bugün var olmaya devam eden bazı önemli tasarım özelliklerine sahipti.

Unix tasarımının ve aslında „Unix felsefesinin” w temel kavramlarından biri, tek bir işi yapan, ancak bu işi iyi yapan küçük, modüler araçlar oluşturmak olmuştur. Linux terminali ile nasıl çalışacağınızı biliyorsanız, bu konsept size aşina olmalıdır. Sistem, daha karmaşık görevleri gerçekleştirmek için Pipe ve diğer yetenekler aracılığıyla farklı şekillerde birleştirilebilen birkaç farklı araç gerektirir. Grafik programları bile, ağır görevleri bu şekilde daha küçük bileşenlere bölmek için genellikle arka planda daha basit araçlar çağırır. Bu şekilde, karmaşık görevleri gerçekleştirmek için kabuk komut dosyaları oluşturmak ve basit araçları bir araya getirmek kolay olacaktır.

Unix, programowanie birbirleriyle iletişim kurmak için kullandığı tek bir dosya sistemine sahiptir. Bu yüzden Unix’teki jej şey bir dosyadır. Bu, sistem bilgilerini veya diğer verileri sağlayan donanım bileşenlerini ve özel dosyaları içerir; tam da bu nedenle Windows, DOS’tan devralınan sürücü harflerini kullanan tek dosyadır. Diğer işletim sistemlerinde, sistemdeki her dosya tek bir dizin hiyerarşisinin parçasıdır.

Unix Torunlarını Izleme

40 yıldan fazla geriye giden herhangi bir tarih gibi, Unix ve onun soyundan gelenlerin tarihi de kalabalık ve karışıktır. İşleri basitleştirmek için, Unix’in torunlarını kabaca iki genel kategoriye ayırabiliriz.

Akademik ortamda bir grup Unix soyundan geliştirilmiştir. İlki, tam adı „Berkeley Software Distribution” (Berkeley Software Distribution) olan ve açık kaynaklı Unix benzeri bir işletim sistemi olarak kabul edilen BSD’dir. Apple, system ten działa na oryginalnym BSD, można go używać codziennie na iOS, Mac’i wszędzie. PlayStation 4 jest kullanılan Orbis OS z olmak üzere diğer birçok isistemi sistemi, bu BSD isisteminin sisteminin bazı türevlerinden gelen çatallardır.

Richard Stallman’ın GNU Projesi, AT&T’nin Unix içok kısıtlayıcı yazılım lisans koşullarına yanıt olarak da başlatıldı. „MINIX”, eğitim amaçlı geliştirilmiş Unix benzeri bir işletim sistemiydi ve Linux z Minix’ten ilham aldı. Bugün bildiğimiz Linux, temel olarak Linux çekirdeğinden ve birçok GNU aracından luşan GNU/Linux’tur. GNU/Linux, BSD jest doğrudan bir çatalı değildir, ancak Unix tasarımından ilham alır ve akademik Unix’lere dayanır. Wybierz system Android, Chrome OS, Steam OS, aby wyświetlić system Linux, który może zostać zainstalowany.

Oto yandan ticari Unix işletim sistemleri de vardır. Unix AT&T, SCO UnixWare, Sun Microsystems Solaris, HP-UX, IBM AIX, SGI IRIX są jednymi z nich, które można kupić za pośrednictwem systemu Unix, które są używane do drukowania.

DOS i Windows NT’nin ortaya çıkışı

Pek çok Kişi Unix’in Kişisel bilgisayarlar için standardowy system olmasını bekliyordu, ancak DOS i IBM PC uyumluları sonunda geniş çapta popüler hale geldi. Microsoft’un DOS işletim sistemi, kamusal alanda büyük bir başarı elde etti. DOS, Unix üzerine kurulmamıştır, bu nedenle Windows, dizin yolları için ters eğik çizgiyi (\) kullanırken diğer tum sistemler bu amaç için ters eğik çizgiyi (/) kullanır. Bu karar DOS’un ilk günlerinde verildi ve Windows’un DOS tabanlı sonraki sürümleri bunu sürdürdü. Typy BSD, Linux, Mac są dostępne w systemie Unix benzeri, który pozwala na korzystanie z systemów Unix.

Windows 3.1, Windows 95, Windows 98, Windows ME, tumü DOS tabanlıydı. O sırada Microsoft, Windows’un modern ve daha kararlı bir sürümünü geliştirdi ve bu sürümü „Yeni Teknoloji”nin kısaltması olan Windows NT lub adlandırdı. Windows NT można pobrać z systemu Windows XP, aby uzyskać dostęp do systemu Windows 2000 w systemie Windows NT.

Bugün tum Microsoft zainstalował system, Windows NT çekirdeğine dayanmaktadır. Dolayısıyla Windows 7, Windows 8, Windows Server i Xbox One można zainstalować w systemie Windows NT.

Birçok işletim sisteminin aksine Windows NT, Unix benzeri bir işletim sistemi olarak geliştirilmemiştir. Elbette Microsoft da sıfırdan baslamadı. DOS yazılımı ve eski Windows ile uyumluluğu korumak için Windows NT, sürücü harfleri, dosya yolları için ters kontroller ve komut satırı anahtarları için normal kontroller gibi birçok DOS geleneğini korudu.

Mac terminaline veya dosya sistemine hiç baktıysanız, Linux’a ne kadar benzer olduğunu w Windows’tan ne kadar farklı olduğunu fark etmiş olmalısınız. Şimdi, bu işletim sistemlerinin geçmişini bilerek, Unix benzeri işletim sistemi kavramını daha iyi anlayabilirsiniz ve birçok işletim sisteminin neden benzer göründüğünü daha iyi anlayacaksınız, ancak Windows çok farkl ı görünüyor, bu yüzden Mac Terminal’e bu kadar tanıdık geliyor. Linux kullanıcıları, ancak „Komut İstemi” ve „PowerShell„, birçok komut satırı ortamından farklı hissediyor.

Ancak tüm bu benzerliklere rağmen Linux ve Unix’in de birçok farklılığı var. Linux, Unix’ten esinlenmiştir, ancak Linux, Unix değil, Unix benzeri bir işletim sistemidir. Bir sonraki bölümde bunun hakkında daha fazla açıklayacağız.

Pobieranie premium motywów WordPressPobieranie premium motywów WordPressPobierz zerowe motywy WordPressPobierz motywy WordPressdarmowy kurs on-linepobierz oprogramowanie HuaweiPobierz zerowe motywy WordPresskurs Lyndy do pobrania za darmo