Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Uygulama programlama arayüzü veya API nedir?

API, czy chcesz programować arayüzü nedir?

API

uygulama yazılımı oluşturmak ve entegre etmek için bir dizi tanım ve protokoldür. API, Uygulama Programlama Arayüzü anlamına gelir.

API’ler, ürün veya hizmetinizin nasıl uygulanacağını bilmeden diğer ürün ve hizmetlerle iletişim kurmasını sağlar. Bu, uygulama geliştirmeyi basitleştirebilir ve zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir. API’ler, yeni araçlar ve ürünler tasarlarken veya mevcut araçları yönetirken size esneklik sağlar. Tasarım, yönetim ve kullanımı basitleştirme; ve yenilik için fırsatlar sağlar.

Bu nedenle, API’ler bazen sözleşmeler olarak kabul edilir. Taraflar arasındaki anlaşmayı gösteren belgelerle: 1. taraf belirli bir yapı ile uzak bir istek gönderirse, 2. tarafın yazılımı bu şekilde yanıt verir.

API’ler, yeni uygulama bileşenlerinin mevcut mimariye nasıl entegre edileceğini basitleştirdiği için iş ve BT ekiplerineyardımcı olur.

İş ihtiyaçları, değişen dijital pazarlara yanıt olarak genellikle hızla değişir. Yeni rakiplerin yeni bir programla bir sektörü değiştirebileceği yer. Rekabetçi kalabilmek için, yenilikçi hizmetlerin hızlı bir şekilde geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını desteklemek önemlidir.

Bulut tabanlı uygulama geliştirme, geliştirmeyi hızlandırmanın bilinen bir yoludur ve API’ler aracılığıyla mikro hizmet uygulama mimarilerine bağlanır.
API’ler, bulut tabanlı uygulamaların geliştirilmesi yoluyla kişisel altyapınızı bağlamanın basit bir yoludur, ancak aynı zamanda verilerinizi müşteriler ve diğer harici kullanıcılarla paylaşmanıza da olanak r.

Genel API’ler, iş ortaklarınızla iletişim kurma şeklinizi basitleştirip genişletebildikleri ve verilerinizden potansiyel olarak para kazanabildikleri için benzersiz iş değerini temsil eder (Google Haritalar API’sı popüler bir örnektir).

API’lerin nasıl çalıştığının şeması: Arka uç sistemleri, bir API yönetim sistemine bağlanan, Uygulamalara, IoT cihazlarına ve mobil cihazlara bağlanan API’lere bağlanır.

Örneğin, bir kitap dağıtım şirketi hayal edin. Bir kitap dağıtıcısı, müşterilerine kitapçı çalışanlarının kitap mevcudiyetini distribütörden kontrol etmelerine olanak tanıyan bir bulut uygulaması verebilir. Bu nedenle, bu uygulamanın geliştirilmesi pahalı olabilir, platformla sınırlı olabilir ve uzun bir geliştirme süresi ve sürekli bakım gerektirir.

Alternatif olarak, kitap dağıtıcısı, stoğu kontrol etmek için bir API sağlayabilir. Bu yaklaşımın birkaç avantajı vardır:

Müşterilerin bir API aracılığıyla verilere erişmesine izin vermek, envanter bilgilerini tek bir yerde toplamalarınayardımcı olur.
API’nin davranışı değişmediği sürece kitap dağıtıcısı, müşterileri etkilemeden dahili sistemlerini değiştirebilir.
Herkese açık bir API ile kitap dağıtıcıları, kitap satıcıları veya üçüncü taraflar için çalışan geliştiriciler, müşterilerin istedikleri kitapları bulmalarınayardımcı olacak bir uygulama oluşturabilir. Bu, daha fazla satış veya diğer iş fırsatlarına yol açabilir.

Kısacası API’ler, güvenliği korurken ve erişimi kontrol ederken kaynaklarınızı açmanıza olanak tanır. Ona nasıl erişeceğiniz rozmiar bağlıdır. Bu nedenle API güvenliği, bir API ağ geçidi kullanmayı içeren iyi bir API yönetimi ile ilgilidir. API’lere bağlanmak ve API’lerin ortaya çıkardığı verileri veya işlevleri tüketen uygulamalar oluşturmak, eski sistemler ve İnternet dahil her şeyi birbirine bağlayan dağıtılmış bir entegrasyon platformu y apliabilir. Nesnelerin İnterneti (IoT) nesneleri.

API yayın ilkelerine yönelik üç yaklaşım vardır.

özel

API yalnızca dahili kullanım içindir. Bu, şirketlere API’leri üzerinde en fazla kontrolü sağlar.

ortak

API, belirli iş ortaklarıyla paylaşılır. Kaliteden ödün vermeden ek akışlar sağlayabilir.

Generał

API herkes tarafından kullanılabilir. Bu, üçüncü tarafların API’nizle etkileşime giren ve bir yenilik kaynağı obilecek uygulamalar geliştirmesine olanak tanır.

API’lerle Yenilik

API’lerinizi iş ortaklarına veya halka gösterme:

Yeni gelir kanalları oluşturmak veya mevcut kanalları genişletmek.
Markanızın erişimini genişletin.
Dış geliştirme ve işbirliği yoluyla açık inovasyonu kolaylaştırmak veya verimliliği artırmak.

Kulağa harika geliyor, değil mi? Ancak API’ler tum bunları nasıl yapabilir?

O halde kitap yayıncılığı şirketi örneğine geri dönelim.

Şirketin ortaklarından birinin, insanların kitapçı raflarında kitap bulmasınayardımcı olan bir uygulama geliştirdiğini varsayalım. Bu daha iyi deneyim aynı zamanda kitapçıya – distribütörün müşterisi – daha fazla alıcı getirir ve mevcut bir gelir kanalını genişletir.

Belki üçüncü bir taraf, insanların bir mağaza yerine doğrudan bir distribütörden kitap satın almasına olanak tanıyan bir uygulama geliştirmek için genel API’yi kullanır. Bu, kitap dağıtıcısı için yeni bir gelir kanalı açar.

API’leri seçilen ortaklarla veya tüm dünyayla paylaşmak olumlu etkilere sahip obilir. Jej ortaklık, marka bilinirliğinizi şirketinizin pazarlama çabalarının ötesine taşır. Herkese açık bir API gibi teknolojiyi herkese açmak, geliştiricileri API’niz etrafında bir uygulama ekosistemi oluşturmaya teşvik eder. Teknolojinizi kullanan daha fazla insan, daha fazla insanın sizinle iş yapması anlamına gelir.

Bu nedenle, teknolojinin genelleştirilmesi yeni ve beklenmedik sonuçlara yol açabilir. Bu sonuçlar bazen tüm endüstrileri bozar

Kitap dağıtım şirketimiz için yeni girişimler – örneğin kitap ödünç verme hizmetleri – iş yapma şeklimizi temelden değiştirebilir. Paylaşılan ve genel API’ler, dahili geliştirme ekibinizden daha büyük bir topluluğun yaratıcı çabalarından yararlanmanızayardımcı olur. Yeni fikirler her yerden gelebilir ve şirketler pazarlarındaki değişikliklerin farkında olmalı ve bunlara göre hareket etmeye hazır olmalıdır. API’leryardımcı obilir.

API’lerin super kısa bir geçmişi

API’ler, bilgi işlemin ilk günlerinde, kişisel bilgisayardan hemen önce ortaya çıktı. O zamanlar, API’ler yaygın olarak işletim sistemleri için kitaplıklar olarak kullanılıyordu. API, bazen çekirdek işlemciler arasında mesajlar göndermesine rağmen, çalıştığı sistemlerde neredeyse jej zaman yereldi. Yaklaşık 30 yıl sonra API’ler yerel ortamlarının dışına çıktı. 2000’li yılların başında, uzaktan veri entegrasyonu için önemli bir teknoloji haline geldiler.

Uzak API’ler

Uzak API’ler, bir iletişim ağı üzerinden etkileşim kurmak üzere tasarlanmıştır. „Uzaktan” ile, API tarafından manipüle edilen kaynakların, isteği yapan bilgisayarın dışında olduğunu kastediyoruz. En büyük iletişim ağı İnternet olduğundan, çoğu API web standartlarına göre tasarlanır. Tüm uzak API’ler web API’leri değildir, ancak bunların uzak web API’leri olduğunu varsaymak doğru olur.

Web API’leri ayrıca istek mesajları için tipik olarak HTTP kullanır ve yanıt mesajlarının yapısının bir tanımını sağlar. Bu yanıt mesajları genellikle bir XML veya JSON dosyası biçithinkir. Hem XML hem de JSON, verileri diğer uygulamaların kolayca değiştirebileceği bir şekilde sundukları için tercih edilen biçimlerdir.

Pobierz motywy WordPress za darmoPobieranie premium motywów WordPressPobierz motywy WordPress za darmoBezpłatne pobieranie motywów WordPressbezpłatny kurs onlinepobierz oprogramowanie micromaxBezpłatne pobieranie motywów WordPressdarmowy kurs Udemy do pobrania