Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Vector to robot firmy Anki, który może odpowiedzieć na Twoje pytania i grać z Tobą w gry za 250 USD

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Vector to robot firmy Anki, który może odpowiedzieć na Twoje pytania i grać z Tobą w gry za 250 USD

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe to modne hasła, które ostatnio często słyszymy, szczególnie w odniesieniu do nich smartphones. Ale hej, sztuczna inteligencja to znacznie więcej niż tylko wykrywanie scen w aplikacji aparatu! Chociaż roboty tak naprawdę nie przejęły jeszcze zbyt wiele pracy od ludzi, istnieją produkty takie jak automatyczne odkurzacze, które wykonują tę pracę bezproblemowo i robią to dobrze. Oczywiście humanoidy mają mnóstwo czasu, aby osiągnąć poziom pozwalający przygotować wam posiłek, o który prosicie lub coś w tym rodzaju, ale błędem byłoby twierdzić, że nie poczyniono żadnych postępów w tej dziedzinie.

Anki to firma oparta na robotyce, która od początku swojego istnienia zgromadziła fundusze venture capital o wartości ponad 200 milionów dolarów. Jak pytasz? Prosty. Robią roboty i sprzedają je jako towar niezbędny w niemal każdym domu, zabawki. Anki sprzedała tyle, ile 1.5 milionów robotów, z których najpopularniejszym jest Cozmo, bot przypominający buldożer, który jeździ po dowolnej powierzchni i gra z użytkownikami w proste gry. Cozmo był Amazonnajlepiej sprzedającą się zabawką firmy pod względem przychodów w USA, Wielkiej Brytanii i Francji w 2017 r., co wiele mówi o dobrym przyjęciu produktu.

Anki twierdzi, że w zeszłym roku osiągnęła przychody w wysokości ponad 100 milionów dolarów, ale twierdzi, że zabawki nie są tym, co zamierza wyłącznie sprzedawać, co wskazuje, że firma poważnie podchodzi do wprowadzania urządzeń robotycznych na główny rynek.

Ponad rok po wydaniu Cozmo Anki zaprezentowała duchowego następcę o nazwie Vector, który jest nieco większy od Cozmo i ma szary odcień. Podobnie wyglądająca obudowa pomaga Anki zaoszczędzić koszty badań i rozwoju, a zamiast tego pozwala skupić się na ulepszaniu elementów wewnętrznych. Pytasz, co nowego w Vectorze? Po pierwsze, Cozmo nie miał własnego mózgu i zamiast tego używał smartfona do wykonywania zadań inicjowanych przez aplikację. Vector jednak to zmienia i wybiera procesor Qualcomm Snapdragon 212 SoC, aby robot był autonomiczny. Oczywiście 212 nie jest procesorem flagowym, ale Anki jest pewna, że ​​w przypadku zadań, jakie musi wykonać Vector, poradzi sobie nawet z procesorem z niższej półki.

Vector pełni wiele ról, a nie tylko zabawkę dla dzieci. Można go na przykład używać jako towarzysza wyposażonego w asystenta głosowego, dzięki czemu możesz na przykład ustawiać przypomnienia, pytać o prognozę pogody lub odpowiedzi na ciekawostki i wiele więcej. Robot posiada także kamerę z przodu, za pomocą której skanuje otoczenie, aby zgodnie z nim pracować. Jeśli jesteś w jego pobliżu, możesz poprosić Vectora, aby się do Ciebie zbliżył, a on to zrobi, słuchając Twojego głosu za pomocą zestawu czterech mikrofonów i śledząc Twoją lokalizację za pomocą kamery z przodu.

Z robotem można także grać w proste gry, na przykład grę karcianą, w której wyświetla on artefakty na swoim maleńkim wyświetlaczu z przodu, który poza tym przypomina kreskówkowe oczy Vectora. Bot wyposażony jest w czujniki podczerwieni, które pomagają mu wykryć krawędź na blacie stołu, aby uniknąć przewrócenia się i upadku. Za pomocą czujników i skanerów laserowych bot zasadniczo tworzy cyfrową reprezentację środowiska, korzystając z technologii zwanej SLAM, która oznacza jednoczesną lokalizację i mapowanie.

Vector korzysta z sieci neuronowej, aby stale uczyć się o otoczeniu i ulepszać swoją inteligencję wizualną poprzez aktualizacje. Na przykład Vector może wykryć obecność ludzi, nawet jeśli ich twarze nie są widoczne. Jeśli wykryje obecność ludzkiego tułowia, automatycznie podnosi głowę, aby znaleźć głowę, ponieważ wie, jak wygląda człowiek.

Głównym celem, który Anki stara się osiągnąć za pomocą Vector, jest zrozumienie stymulacji w środowisku. Na przykład Anki chce, aby bot był w stanie wykryć postawę lub zachowanie człowieka, określić sytuację i odpowiednio zareagować. Jeśli jesteś szczęśliwy, Vector powinien w idealnym przypadku zachowywać się radośnie i wesoło, natomiast jeśli jesteś smutny i ponury, Vector spróbuje Cię rozweselić i nawiązać z Tobą rozmowę.

Anki’s Vector znajduje się obecnie w kampanii na Kickstarterze, a po premierze w październiku będzie sprzedawany za 250 dolarów. Jednak pierwsi zwolennicy mogą skorzystać z Vectora za 50 USD zniżki, obniżając cenę do 200 USD.

Sztuczna inteligencja wydaje się być kolejną wielką rzeczą w technologii i może nadejść czas, gdy roboty przejmą pracę wykonywaną przez nas, ludzi, ułatwiając nam w ten sposób życie. Chociaż może się to wydawać odległą przyszłością, obserwowanie małych kroków w tę przyszłość jest zawsze fascynujące, bo kto wie, pewnego dnia możesz mieć robota czytającego dla ciebie artykuł, oczywiście napisany przez innego.

Table of Contents