Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Veri merkezi tasarım standartları

Veri merkezi tasarım standartları

serwer

Veri merkezi, sunucular için bir depodan daha fazlasıdır. Bu nedenle, nowoczesny konum tesisi karmaşık bir veri ağı ortamıdır. Müşterilerine harika imkanlar sunuyor. ve işlerini ilerletmek için gerekli altyapıyı oluşturmalarını sağlar. Veri merkezi yeteneklerini değerlendirirken, performans üzerinde doğrudan etkisi olan bir dizi önemli veri merkezi tasarım standardına göre bunları ölçmek önemlidir.

  • Veri merkezi tasarım standartları hakkında jej şey
  • Guç Talebi
  • Raf Yoğunluğu.
  • Soğutucu
  • artykuł
  • Güvenlik ve uyumluluk
  • ağ oluşturma
  • Veri merkezi güç gereksinimi

Çoğu insanın veri merkezleri hakkında sezgisel olarak anladığı bir şey varsa, o da çok fazla enerji gerektirmeleridir. Küresel olarak, veri merkezleri yılda 400 terawatt’tan fazla enerji tüketiyor. Bu rakamı bağlama oturtmak için İngiltere’yi düşünün. 65 milondan fazla insanı olan w 2015 roku yılında yaklaşık 300 terawatów tüketen.

Ancak veri merkezlerinin çok fazla enerji gerektirmesi, bunu verimsiz bir şekilde yapmaları gerektiği anlamına gelmez. İyi tasarlanmış kurulumlar, çok fazla gücün boşa harcanmamasını sağlamak için güç dağıtımı için önemli gerekçeler sağlar.

Ayrıca karmaşık otomatik sistemleri de yönetirler. enerji tüketiminin büyümesini kontrol etmek için enerji tüketiminden tasarruf ederek daha fazla verimliliği yöneten. Tesisler daha büyük ve daha güçlü hale gelse bile, birçok tesis, performansa ek olarak istikrarı teşvik etmelerini sağlamak için ek veri merkezi tasarım standartları da kullanır.

raf yoğunluğu

Veri merkezi altyapısındaki yüksek enerji tüketiminin bir nedeni de şirketlerin geçmişe göre çok daha güçlü sunucular kullanıyor olmasıdır. Bu sunucular daha fazla watt gerektirir. Bu, veri merkezlerinin onları barındırmak için daha yoğun alanlar sağlaması gerektiği anlamına gelir. Serwer Bir rafı eskiden 3 ile 5 kw arasında ihtiyaç duyarken, günümüzün ortalama yoğunluğu 7 ile 10 kw arasındadır. 16 ila 20 kW aralığında rafları kurmak için birçok super ölçekli tesis ile.

Bu değişim, bu daha yüksek performanslı ekipmanı barındıracak soğutma altyapısına sahip olmayan veri merkezleri üzerinde baskı yarattı. Yüksek yoğunluklu sunucu rafları da öncekilerden daha büyüktür. Ve birçok tesisi, varlıkları veri katmanında nasıl dağıttıklarını yeniden düşünmeye zorluyor. Veri odası modern, yüksek yoğunluklu raflarla tasarlanmadıysa. Etkisiz çözümler kullanmaya zorlanabilir. esnekliği sınırlar ve potansiyel performanstan ödün verir.

Veri merkezi soğutma

Geleneksel hava kontrolörlerindeki yeniliklerden yenilikçi stratejilere. Dış hava ve dış su kaynakları ile doğal soğutmaya sahip soğutma altyapısı. Her veri merkezi için düşünülen ana tasarım standartlarından biridir. Birçok tesis hala nispeten verimsiz oda klimalarına (CRAC’ler) güveniyor olsa da. Nowoczesne sunucuların artan güç opowieści, doğrudan çipe sıvı soğutma ve kalibre edilmiş vektör soğutma (CVC) gibi yeni çözümlerin hızla geliştirilmesine ve benimsenmesine yol açmıştır.

Tesislerin çoğu sahip oldukları önemli miras altyapısından kaynaklanmaktadır. Bu sistemleri kullanamadılar. Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimine dayalı analitik ve otomatik sistemler kullanarak soğutma verimliliğinde hala önemli iyileştirmeler yapabilirler. Google„ın soğutma sistemi otomasyonu alanındaki son deneyleri, bu teknolojinin veri merkezi operasyonları için soğutma maliyetlerini düşürmede önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermiştir.

Veri merkezinin yedekliliği

Veri kullanılabilirliği ve sunucunun güncelliği, varlıklarını bir veri merkezine yerleştiren herkes için önemli hususlardır. Jej tesisin, müşteri verilerini jej zaman korumak için bir tür yedekleme stratejisi olmalıdır. Veri merkezi altyapısının bazı yönleri için. Bu, bir milisaniyelik hizmet kesintisini bile önlemek için arka arkaya yedekleme sistemlerini kullanarak tam donanım yedekliliği sağlayan hataya dayanıklı sistemlerin uygulanması anlamına gelir. Diğer durumlarda, yazılım tabanlı yüksek kullanılabilirlik çözümleri, donanım arızalarına karşı ek koruma sağlayabilir. Müşterilerin her zaman en değerli verilerine erişebilmelerini sağlamak.

SLA’ların güncel olmasını sağlamak söz konusu olduğunda, artıklık stratejileri önemlidir. %99,999999 çalışma süresi ile %99,99 çalışma süresi arasındaki fark önemli görünmeyebilir. Ancak jej yıl kabaca bir saatlik veri kullanılabilirliği vardır. Sistem arızasının yüksek maliyetleri nedeniyle. Birçok veri merkezinin yedekleme sistemlerine büyük yatırımlar yapması şaşırtıcı değildir. alt yapılarını jej zaman sürekli tutabilen.

Veri merkezi güvenliği ve uyumluluğu

Tüm medya siber güvenliğe odaklanıyor. Değerli verileri ve yazılım varlıklarını korumak söz konusu olduğunda, fiziksel güvenlik önlemlerinin de aynı derecede önemli olduğunu gözden kaçırmak kolaydır. Fiziksel ve mantıksal önlemleri içeren çoklu güvenlik katmanlarıyla olağanüstü veri merkezi tasarım standartları. Fiziksel veri ihlallerine karşı mümkün olan en iyi savunmayı sağlar. Kameralar ve hareket sensörleri ile çevre koruma gibi basit güvenlik özelliklerinden biyometrik tarayıcılar gibi daha karmaşık araçlara kadar. İyi tasarlanmış bir veri merkezi, yalnızca yetkili kişilerin müşteri varlıklarına erişmesini sağlayabilir.

Düzenli uyumluluk denetimleri, müşteri verilerini ve ekipmanını korumanın bir diğer önemli yönüdür. Birçok tahsilat müşterisi, işin bir parçası olarak çeşitli düzenleyici koşullarla karşı karşıyadır. Veri merkezlerinin altyapılarını ve operasyonlarını uyumluluğu göz önünde bulundurarak tasarlaması doğaldır. İyi bir merkez, gerekli sertifikaları ve onay mektuplarını üretebilmelidir. İlgili tüm düzenlemelere uyduklarını göstermek.

ağ oluşturma

Bir veri merkezi sadece ekipmanın saklandığı güvenli bir odaysa, fazla kullanılmaz. İyi tesisler, çok çeşitli iletişim seçenekleri sunarak ve müşteriler için farklı yöntemler sunarak kendilerini farklı kılar. İşletmeleri için en anlamlı ağ altyapısını oluşturmak. Veri merkezlerinin konumu, onlara ihtiyaç duydukları kesin çözümü oluşturma olanağı sağlar. Ve kendi sunucularını yönetmenin aynı avantajlarından yararlanmaya devam ederken bulut bilişimin gücünü kullanmalarını sağlar.

Bir şirketin çapraz bağlantılar yoluyla hızlı bağlantılara, genel İnternet’i atlayan bulut platformlarına doğrudan bağlantılara, DDoS korumalı hibrit ISP bağlantılarına veya en son uç bilgi işlem çerçevesine ihtiyac ı olup olmadığı. Kamuya açık veri merkezleri, bir veri merkezi ortağı aradığınızda bunları ve diğer şeyleri ve yenilikçi hizmetleri sağlayacak kaynaklara sahiptir. Tesislerinin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçları karşılamaya uygun olup olmadığını değerlendirmek önemlidir.

Pobierz zerowe motywy WordPressPobierz motywy WordPress za darmoPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumBezpłatne pobieranie motywów WordPressdarmowy płatny kurs Udemy do pobraniapobierz oprogramowanie XiaomiPobierz motywy WordPress za darmoudemy do pobrania za darmo