Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Veri Merkezlerinin Avantaj ve Dezavantajları

Veri Merkezlerinin Avantaj ve Dezavantajları

verimerkezleri

Veri Merkezlerinin Avantaj ve Dezavantajları

Giriiş:

Ağa bağlı bilgisayar sistemlerini veya sunucularını barındırmak için kullanılan bina veya alan. Ve telekomünikasyon sistemleri ve ağ bileşenleri (anahtarlar, yönlendiriciler) gibi ilgili sistemlerin tümü veri merkezleridir. Büyük miktarda veriyi organizuj eden, işleyen ve depolayan şirketler için veri merkezlerini kullanırlar.

Yani birçok veri merkezi servis sağlayıcısı var. Aralarında en iyi şirketler arasında Equinix, Digital Realty Trust, China Telecom, CenturyLink, Verizon, Amazon Web Services, DuPont Fabros Technology, Level 3 Communications, CyrusOne, Interxion, AT&T, NTT Komunikacja, w. ale jesteś.

Peki Veri Merkezlerinin Avantajları Nelerdir?

Veri Merkezlerinin Avantajları

Veri Depolamak Daha Güvenli
Yeni „Dijital” Düzenlemelere Uyumu Kolaylaştırıyor
Dağıtık Veri Merkezlerinde Veri İletim Hızı Daha Yüksek
Dağıtılmış Veri Merkezleri Jeopolitik Riskleri Azaltır
Daha Düşük İşlem Maliyetleri
Veri Merkezlerinde Veri Depolamak Daha Güvenli

Bilgi güvenliği düzeyi, merkezler arasındaki mesafe ve sayıları ile orantılıdır. Bu nedenle, veri kaybının önemli ticari Riskler taşıması özellikle önemlidir.

Tüm verileri tek bir veri merkezinde saklamak çok Risklidir. Bu nedenle, olası bir kesintinin sonuçlarından kaçınmak için herhangi bir işletmenin birbirinden mümkün olduğunca uzakta bulunan birkaç veri merkezinde yedek kopyaları olmalıdır. Ayrıca İşte son birkaç na yıldaki bu tür felaketlerin yalnızca en büyüğü.

14 sierpnia 2003 r. – ABD ve Kanada’da Kuzeydoğu elektrik kesintisi: 50 milyon insan elektriksiz kaldı.

31 lipca 2012 – Hindistan elektrik şebekesinde 600 milondan fazla insanı etkileyen bir acil durum.

Yüksek güvenilirlikli veri merkezleri (örneğin Tier III), yedek güç görevi gören ve elektrik kesintisi durumunda bile kesintiyi önleyen dizel jeneratörlerle donatılmıştır. Yine de, bir veri merkezinin otonom güç kaynağı, sınırlı güç çıkışı ve süresi ile acil durum modudur.

Diğer bir Risk, şehirler, ülkeler ve hatta kıtalar arasındaki hat kesintisidir. Bu durumda verileriniz kaybolmaz ancak uzun bir süre verilere erişemeyebilirsiniz. Sonuç olarak, birden fazla yedek kopyayı birbirinden mümkün olduğunca uzakta saklamak mantıklıdır.

Veri Merkezleri Yeni „Dijital” Düzenlemelere Uyumu Kolaylaştırıyor

Birçok ülke, vatandaşlarının kişisel verilerinin yurt dışında saklanmasını yasaklayan kanunlar benimsemiştir. Bunlar arasında Çin, Singapur, Avustralya ve İngiltere var.

ABD henüz bu yönde bir federal yasa çıkarmadı, ancak örneğin California, Massachusetts w District of Columbia’daki yerel yasalar, şirketlerin bu tür verileri yurtdışında saklamasını etkili bir şekilde engelleyen kendi kişisel veri koruma na sahiptir.

Örneğin, benzer bir Rus kanunu, iç piyasada faaliyet gösteren yabancı şirketleri zorunlu kılmaktadır. Rusya’da bulunan hizmetlerinden yararlanmak için. Bu koşul yerine getirilene kadar şirket, strony internetoweinin engellenmesi durumunda LinkedIn’in kaderi ile karşı karşıya kalabilir.

Başka bir deyişle, uluslararası bir şirket işletiyorsanız. Müşterilerinizin verilerini kendi ülkelerinde depolamanız gerekebilir.

Dağıtık Veri Merkezlerinde Veri İletim Hızı Daha Yüksek

Bazen veri akışının hızı kritiktir – örneğin hisse senedi ticaretinde. Milisaniyelik bir gecikme bile, bu avantajı sizden önce hisse senedi alıp satmak için kullanan rakiplerinize önemli bir rekabet avantajı sağlar. Bu nedenle tüccarlar, büyük borsaların yakınında bulunan Frankfurt ve Londra’daki veri merkezlerini tercih ediyor.

Alternatif olarak, bir şirketin birkaç bölge ofisi ve tek bir kurumsal yönetim sistemi olabilir. Tüm dünyada binlerce çalışana hizmet veren CRM, ERP veya başka bir bulut çözümü gibi. Bu durumda, veri merkezleri, onlardan bağlı kuruluşlara olan mesafe mümkün olduğunca küçük olacak şekilde yerleştirilmelidir. Aksi takdirde firma ciddi gecikmeler yaşayabilir.

Üçüncü vaka, birkaç ülkede faaliyet gösteren bir çevrimiçi mağazadır. Strony internetowei müşteriye ne kadar yakınsa, o kadar hızlı çalışır. Yine, bu size kritik bir rekabet avantajı sağlar.

Veri Merkezleri Jeopolitik Riskleri Azaltıyor

Çözüm hala aynı: Yedek kopyaların dünyanın her yerindeki birden çok veri merkezi bağlı kuruluşunda saklanması tavsiye edilir. Ayrıca, herhangi bir düzgün operatörün, istikrarın kalesi olan İsviçre’de en az bir veri merkezi olması gerekir. Ağ coğrafyası Londra ve Frankfurt’u içeriyorsa daha da iyi. Bu, operatortörün güvenilirliğinin bir başka kanıtıdır. Genel olarak, ne kadar çok ülke ve şehir kapsanırsa o kadar iyidir.

Daha Düşük İşlem Maliyetleri

Teorik olarak, bir operatortörün hizmetleriyle sınırlı değilsiniz. Bir veri merkezinden İsviçre sanal sunucusu, diğerinden İngiliz sanal sunucusu ve üçüncü veri merkezinden Rus sanal sunucusu satın alabilirsiniz. Ancak, böyle bir yaklaşım bir mekandan diğerine taşınmayı zorlaştırır. Yalnızca bir operatörle çalışıyorsanız, aktarım, hesabınızda tam veri saklama ve hatta bütçe ile tek bir teknik destek opowieśćbi ile yapılır.

Sonuç olarak, verileri birden çok veri merkezinde depolamak iyi bir fikirdir. Ancak tek bir operatöre ait olmaları en iyisidir. Kısacası, işletmenizin eksiksiz bir veri koruması, tesisleri neredeyse bölge ofislerinize yakın olan bir şirkettir. Ek olarak, böyle bir operatörün İsviçre’de, altyapınız için kritik olan diğer ülkelerde ve tercihen jej kıtada veri merkezleri olmalıdır.

Şimdi Veri Merkezlerinin dezavantajlarına kulak verin.

Veri merkezi hizmetlerini kullanmanın bir dezavantajı var mı?

Uzmanlarımıza göre, Veri Merkezi tarafından sunulan hizmetleri kullanmanın ciddi sakıncalarını bulmak zordur. Elbette, bu çözümün sizin için karlı olup olmadığını dikkatlice düşünmelisiniz. Sunucularla ilgili ihtiyaçlarınız nispeten küçükse, cihazları ofiste tutmak daha ucuza gelebilir.

Veri Merkezinin Dezavantajları veya Dezavantajları

Veri Merkezi’nin dezavantajları veya dezavantajları şunlardır:

Kaynakları veri merkezi sağlayıcılarından kiralayan şirketler, yerel olarak tam kontrole sahip olmayacak. Bunun nedeni, insan kaynaklarının ve donanımın uzak konumda bulunmasıdır.
Veri merkezi hizmetlerinin kullanımı ve kalitesi, müşteri tesislerinde internet bağlantısına göre değişir.
Güvenlik özellikleri, veri merkezi hizmet sağlayıcıları tarafından sınırlandırılmıştır.
Bazı şirketler müşterilerden teknik destek ücreti almaktadır.
Sorun giderme ve sorunlar durumunda, müşterilerin veri merkezi sağlayıcılarının destek personeline güvenmeleri gerekir. Dolayısıyla bunun çözümü, destek personelinin beceri ve bilgisine bağlıdır.

Çözüm

Sonunda Veri Merkezlerinin Avantaj ve Dezavantajlarının ne olduğunu anladınız Ve bu makaleyi okuyarak Veri Merkezleri hakkında bilginizin artmasını umuyoruz.

Pobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz motywy WordPress za darmoPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz zerowe motywy WordPressdarmowy kurs on-linepobierz oprogramowanie micromaxPobieranie premium motywów WordPressdarmowy płatny kurs Udemy do pobrania