VirtualBox vs VMware: najlepsze oprogramowanie do wirtualizacji

VirtualBox i VMware to dwie najpopularniejsze aplikacje do wirtualizacji dostępne na komputer. Pomagają między nimi uruchamiać maszyny wirtualne najpopularniejszych systemów operacyjnych z całego spektrum platform – Linux i jego wielu dystrybucji, Android, a nawet macOS.

Ale dwa ciężkie wirtualizacje mają swoje różnice. Obie mają wersje bezpłatną i premium, z których każda oferuje inny stopień funkcjonalności i zróżnicowanie wydajności. Tutaj porównujemy je ze sobą, pomagając zdecydować, który jest najlepszy dla twoich potrzeb.

Będziemy głównie porównywać bezpłatne wersje VirtualBox i VMware, ale w stosownych przypadkach będziemy również wspominać wersje premium.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak działa wirtualizacja? Oto nasze pełne wyjaśnienie wirtualizacji lub możesz sprawdzić naszą listę najlepszych bezpłatnych narzędzi do wirtualizacji Windows 10

Licencja

VirtualBox jest rozpowszechniany z Powszechną Licencją Publiczną GNU i jest bezpłatny dla wszystkich. Pakiet rozszerzeń jest również bezpłatny do użytku osobistego, edukacyjnego lub ewaluacyjnego, ale wymaga opłaty licencyjnej Enterprise do użytku komercyjnego.

VMware Workstation Player jest bezpłatny do użytku niekomercyjnego, osobistego i domowego. Workstation Pro jest płatny, ale zapewnia bardziej zaawansowane rozwiązanie do wirtualizacji.

cechy

Virtualbox Vs Vmware Virtualbox X

Obie VirtualBox i VMware oferuj rozległe repozytoria maszyn wirtualnych, z których możesz korzystać. VirtualBox może mieć tutaj trochę przewagi, ponieważ ma wbudowaną całą masę opcji maszyny wirtualnej (macOS, Windows XP, różne kompilacje Linuksa i tak dalej). Oczywiście w przypadku licencjonowanych produktów takich jak Windows i macOS, musisz legalnie zdobyć nośnik rozruchowy, aby z niego faktycznie skorzystać.

VMware nie oferuje żadnych ustawień wstępnych maszyn wirtualnych od samego początku, ale można je łatwo znaleźć w witrynach takich jak Systemy operacyjne lub bezpośrednio z witryn takich jak CloudReady (widelec Chromium OS) lub Android-x86.

VirtualBox ma jedną funkcję, która naprawdę oddziela go od VMware Workstation Player, i to są migawki. Są to zasadniczo stany zapisu, które umożliwiają zapisanie maszyny wirtualnej w jej dokładnym stanie w danym momencie. Następnie możesz powrócić do tego momentu użycia, kiedy chcesz, a nawet przenieść migawkę do użycia w innym systemie. Możesz także pobierz pakiet rozszerzeń która dodaje obsługę USB 2.0 i 3.0 urządzenia, szyfrowanie dysku wirtualnego itp.

Virtualbox Vs Vmware Virtualbox Multiple Vms

W VMware Player musisz pobrać określone sterowniki do maszyny wirtualnej, aby dodać USB 2 i 3 wsparcie, podczas gdy niektóre starsze systemy operacyjne, jak Windows Vista, nie pozwala na to całkowicie. VMware oferuje tylko migawki i opcję jednoczesnego uruchamiania wielu maszyn wirtualnych Workstation Pro, który zawiera wiele innych funkcji związanych z siecią i bezpieczeństwem, które będą szczególnie przydatne dla użytkowników korporacyjnych.

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno VirtualBox, jak i VMware bardzo ułatwiają uruchomienie maszyn wirtualnych. Oba mają również przydatne funkcje, takie jak udostępniane foldery, przeciąganie i upuszczanie windows między gościem a gospodarzem oraz wspólne przesyłanie danych.

Występ

Virtualbox Vs Vmware Virtualbox Vmware

W obszarze wydajności zaczyna się naprawdę pojawiać luka między VirtualBox a VMware.

Testy różnych maszyn wirtualnych wykazały, że VMware Player ma znacznie szybszą wydajność niż VirtualBox, który cierpi z powodu spowolnień i błędów, które naprawdę stają się widoczne, jeśli zaczniesz grać w gry lub bardziej wymagające oprogramowanie.

Funkcja przeciągnij i upuść, która jest dostępna zarówno w VirtualBox, jak i VMware Player, często nie działa w VirtualBox, a nawet może spowodować awarię całej aplikacji.

Ogólnie rzecz biorąc, im mocniejszy komputer, tym mniej widoczne stają się problemy z wydajnością VirtualBox, ponieważ komputer może uzupełnić jego wady. Ale nie każdy ma dostęp do wysokiej klasy komputera, więc jeśli szukasz wydajności przede wszystkim, wygrywa bezpłatna wersja VMware.

Networking

Virtualbox Vs Vmware Networking

Zarówno VirtualBox, jak i VMware używają interfejsu NAT do komunikacji z maszynami-gośćmi i pozwalają maszynom-gościom komunikować się ze sobą (zakładając, że używasz więcej niż jednego). Ale konfiguracja NAT nie jest tak skuteczna w VirtualBox, ponieważ polega na przekierowaniu portów.

VMware ma tę zaletę, że bezpośrednio używa adaptera hosta w przełączniku wirtualnym NAT maszyny wirtualnej. Dzięki temu wszystkie komputery-goście mogą znacznie łatwiej i szybciej „zobaczyć” hosta w swoich sieciach.

Wniosek

Virtualbox Vs Vmware Vmware Workstation

Dla osób dopiero rozpoczynających wirtualizację lub chcących po prostu testować aplikacje w różnych systemach operacyjnych, VirtualBox i VMware wykonują dobrą robotę. VMware jest bardziej stabilny i oferuje lepszą obsługę grafiki, więc będzie działał lepiej, jeśli na przykład chcesz grać w gry na Androida na maszynie wirtualnej z Androidem. VirtualBox ma jednak kilka dodatkowych funkcji, które mogą zainteresować osoby, które chcą grać na wielu maszynach wirtualnych jednocześnie (a migawki są niesamowite).

Jednak w przypadku większych firm i użytkowników korporacyjnych płatne oferty VMware są podobne vSphere a Workstation Pro oferuje znacznie większą wszechstronność dzięki takim rzeczom, jak sieć i wirtualizacja serwerów. Innymi słowy, w celach zawodowych warto zapłacić, aby uzyskać bardziej zaawansowane produkty VMware.

Czy ten artykuł jest przydatny?