W macOS Monterey wbudowane jest ukryte narzędzie do testowania prędkości | Jak tego użyć

W macOS Monterey wbudowane jest ukryte narzędzie do testowania prędkości | Jak tego użyć 1

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy połączenie internetowe w domu lub biurze jest wystarczająco szybkie, prawdopodobnie korzystałeś z narzędzi takich jak Speedtest firmy Ookla, ale okazuje się, że macOS Monterey zawiera teraz własne wbudowane narzędzie do tego.

Chociaż nie jest to tak wyszukane, jak niektóre narzędzia innych firm, jedną zaletą jest to, że nie musisz się martwić o pobieranie i instalowanie czegoś innego na komputerze Mac, aby uzyskać szybki test prędkości. Co więcej, ponieważ jest wbudowany w system operacyjny, możesz go sprawdzić na dowolnym komputerze Mac, przed którym siedzisz — oczywiście pod warunkiem, że działa na systemie macOS Monterey.

Odkryte przez programistę Dana Petrova, to nowe narzędzie jakości sieci zapewnia większość tych samych wskaźników, co inne narzędzia innych firm, ale jest znacznie prostsze w użyciu i ma w zanadrzu kilka innych interesujących sztuczek.

Oto jak go znaleźć i użyć:

    otwarty Wyrzutnia ze stacji dokującej na Macu.Kliknij pole wyszukiwania u góry i wpisz “Terminal.”Kliknij na Terminal ikona, która się pojawi.W oknie Terminala wpisz „jakość sieci” i naciśnij klawisz Return.

Narzędzie będzie działać przez kilka sekund, mierząc prędkość wysyłania i pobierania w stosunku do Applemasowe serwery dystrybucji treści — te same, których używano do obsługi wszystkiego od Apple Przesyłanie strumieniowe TV+ do rozmów wideo FaceTime — po czym automatycznie raportuje wyniki.

Obejmuje to rzeczywistą przepustowość wysyłania i pobierania, zwykle wyrażoną w Mb/s lub megabitach na sekundę, wraz z prostą klasyfikacją jakości sieci jako Wysoka, Średnia lub Niska.

Oto, co one oznaczają, według Appledokument pomocniczy:

    Niski: Jeśli którekolwiek urządzenie w tej samej sieci pobiera na przykład film lub tworzy kopię zapasową zdjęć do iCloud, połączenie w niektórych aplikacjach lub usługach może być zawodne, na przykład podczas rozmów wideo FaceTime lub grania.Średni: Gdy wiele urządzeń lub aplikacji współdzieli sieć, możesz zobaczyć chwilowe przerwy lub zawieszenia, na przykład podczas połączeń audio lub wideo FaceTime.Wysoka: Niezależnie od liczby urządzeń i aplikacji współdzielących sieć, aplikacje i usługi powinny utrzymywać dobre połączenie.

Kopać głębiej

Jedna z rzeczy, które ustawiają AppleWbudowane narzędzie jakości sieci z aplikacji innych firm, takich jak Speedtest firmy Ookla, mierzy wydajność przesyłania i pobierania w równoległy poprzez jednoczesne wysyłanie i odbieranie danych.

Większość innych narzędzi osobno testuje prędkości pobierania i przesyłania, co często generuje wyższe liczby niż te, których faktycznie możesz doświadczyć. Ogólna przepustowość połączenia internetowego opiera się na ruchu przepływającym w obu kierunkach — zarówno przesyłanie, jak i pobieranie współdzielą tę przepustowość.

Chociaż pomiary za pomocą narzędzi takich jak Ookla mogą być świetne w scenariuszach, w których strumieniujesz wyłącznie filmy z serwisu Netflix lub pobierasz duże pliki, nie są to praktyczne wskazówki, jak dobrze Twoja sieć może obsługiwać takie rzeczy, jak połączenia FaceTime.

Jak wyjaśnia Pietrow, gdy prowadzisz rozmowę wideo lub rozmowę głosową, nie tylko odbierasz strumień multimediów, ale także wysyłasz je w tym samym czasie. Odpowiedni test sieci musi to zasymulować, a dokładnie to, co Applenarzędzie to robi.

Innymi słowy, nie zdziw się, jeśli AppleNarzędzie jakości sieci zapewnia niższe wartości niż narzędzia innych firm, przynajmniej domyślnie. Jeśli chcesz bardziej bezpośredniego porównania, możesz wymusić test sekwencyjny, dodając parametr „-s” (tj. wpisując „jakość sieci -s”), który uruchomi najpierw test pobierania, a następnie test przesyłania, podobnie jak w przypadku większość innych narzędzi do testowania prędkości działa.

Oprócz ogólnych pomiarów przepustowości narzędzie jakości sieci pokazuje również „przepływy” przesyłania i pobierania. Petrov mówi, że wydaje się, że jest to liczba używanych pakietów testowych, wraz z Roundtrips Per Minute (RPM), które Apple opisuje jako „liczbę sekwencyjnych podróży w obie strony lub transakcji, które sieć może wykonać w ciągu jednej minuty w normalnych warunkach pracy” — wskaźnik, który jest również ważny w przypadku takich funkcji, jak rozmowy audio lub wideo FaceTime.