Gotowy do migracji od tradycyjnych strategii tworzenia aplikacji do paradygmatu potężnych mikrousług?
Sugerujemy, aby nie działać w pośpiechu i podjąć kroki w oparciu o plan strategiczny przedstawiony w tym artykule, aby móc stopniowo przechodzić od zintegrowanej strategii rozwoju do projektowania mikrousług.
Architektura mikrousług daje programistom wystarczająco dużo czasu na pracę nad modułami, zapewniając możliwości funkcjonalne, takie jak elastyczne skalowanie, niezależne aktualizacje funkcji i wykonywanie wyspecjalizowanych zadań przez małe moduły. Jednak niektóre zespoły nadal wolą używać starych paradygmatów programistycznych ze względu na brak znajomości tych paradygmatów, co zwiększa koszty uboczne tworzenia i wdrażania oprogramowania. Zazwyczaj starsze aplikacje są tworzone głównie w oparciu o zintegrowaną architekturę. Ponadto, gdy zespoły programistyczne decydują się na rozpoczęcie pracy nad aplikacją, wolą od samego początku postawić na architekturę zintegrowaną.
Oprogramowanie oparte na zintegrowanej architekturze ma niemal prostą strukturę, ale ma to miejsce tylko na początku procesu tworzenia. Na przykład, gdy inżynierowie Google Cloud zdecydowali się pracować nad procesem rozwoju w ramach organizacji zajmującej się technologią chmurową dla dwóch wewnętrznych jednostek Google, zdecydowali się zastosować zintegrowaną architekturę, aby przyspieszyć proces kompilacji. Jednak czas pokazał, że utrzymywanie i zarządzanie znaczną liczbą kodeksów jest złożone, wymagające i czasochłonne, a stopniowo, wraz ze wzrostem liczby zasad, złożoność podwoiła się.
Ponadto proces konserwacji kodu był trudny i czasochłonny, ponieważ nowi programiści dodani do zespołu musieli przejrzeć cały kod, aby zrozumieć logikę i funkcjonalność kodu.
Migracja do świata opartego na mikroserwisach rozwoju, wyraźne granice między funkcjami aplikacji umożliwiają prostsze aktualizacje w czasie i wprowadzanie zmian bez wpływu na wydajność innych części aplikacji.
Aby jednak zintegrowaną aplikację zamienić w mikroserwis, konieczne jest rozpoczęcie od kompleksowej aplikacji i praca z kodem źródłowym oraz stosem technologii. Następnie rozpocznij tworzenie usług i mikrousług modułów, koncentrując się na mechanizmie komunikacji pomiędzy usługami i podejmując środki ostrożności wymagane do radzenia sobie z awariami.
Planowanie imigracji
Zanim zaczniesz migrować do świata mikrousługinajpierw oceń sytuację, aby móc przyjąć odpowiedni plan strategiczny. W tym celu należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kluczowych punktów.
Koncentrując się na szczegółach potrzebnych w usługach
Można utworzyć wiele małych lub rozbudowanych usług, aby podzielić architekturę oprogramowania na mniejsze części. Tutaj nie ma jasnej polityki. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że każda usługa ma odpowiedni rozmiar, ponieważ im większa liczba usług, tym bardziej wzrastają koszty i złożoność. Jeśli jednak usługi są zbyt duże, pojawia się problem braku komunikacji między komponentami i odpowiedniego, prawidłowego i szybkiego aktualizowania niezależnych właściwości.
Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie jest przejrzenie kodu źródłowego programu i powiązanej z nim dokumentacji projektowej, aby móc sprawniej rozdzielić usługi i dostarczyć szczegółową dokumentację. Aby ułatwić współpracę między zespołami, udostępniaj repozytoria kodu źródłowego usług i umożliwiaj zespołom dostęp do kodu w oparciu o proste rozwiązanie.
Korzystaj ze zróżnicowanego stosu technologii.
Mikrousługi wymagają określonej architektury, która może odizolować część front-end aplikacji od infrastruktury back-end. W związku z tym lepiej jest zastosować podejście wielojęzyczne. Aby móc używać odpowiednich języków programowania do rozwijania każdej usługi, rozważ na przykład framework taki jak Polymer, który pozwala na niezależne zarządzanie różnymi komponentami front-endu.
Prawdziwa imigracja
Aby przeprowadzić ostrożną i skalkulowaną migrację ze świata monolitycznego do mikrousług, należy zastosować techniki stopniowego rozkładania kodu monolitycznego. Na przykład inżynierowie Google korzystają ze wzorca Strangler. Powyższy mechanizm oznacza, że zdefiniowany jest serwer proxy, który kieruje ruch w stronę zintegrowanej architektury.
Następnie zespół skupi się na opracowaniu najprostszych części zintegrowanej architektury i stopniowo przejdzie do bardziej złożonych funkcji. W miarę jak usługi są budowane jedna po drugiej, ruch jest kaskadowany do nowych mikrousługi. Wspomniana strategia minimalizuje zakłócenia w działaniu użytkowników. Daje architektowi i twórcom zintegrowanej architektury wystarczająco dużo czasu na migrację do mikrousługi architekturę i przebudować oprogramowanie.
Wdrażanie mechanizmów regulacyjnych
Migracja do mikrousługi nie ma sensu bez zastosowania skutecznego rozwiązania do monitorowania i zarządzania aplikacją. Na przykład, mikrousługi niepoprawna komunikacja spowoduje, że program pokaże nieoczekiwane reakcje; będziesz musiał spędzić dużo czasu na identyfikowaniu uszkodzonych linków i przyczynie braku udostępniania usług. Dlatego procesy te muszą zostać przeprowadzone w możliwie najkrótszym czasie.
Zarządza mechanizmami komunikacyjnymi usług, aby zoptymalizować działanie aplikacji i zapewnić płynną komunikację. Aby usługi mogły być udostępniane kanałom zewnętrznym, konieczne jest wdrożenie bramy API lub usługi zarządzania wiadomościami na wzór Kafki. Te bramy komunikatów muszą obsługiwać routing, ograniczanie szybkości i filtrowanie żądań. Istotne jest także stworzenie w aplikacji mechanizmu, który będzie w stanie przechowywać dane dotyczące żądań i powtarzać proces w przypadku dwukrotnej nieudzielenia odpowiedzi na żądanie.
Ustalenie komunikacji wewnętrznej typu service-to-service, śledzenie statusu usług rozproszonych i sposobu obsługi zgłoszeń powinno być określone w planie, w oparciu o który projekt ma być realizowany. Różne narzędzia typu open source, takie jak Jaeger i Zipkin, mogą obsłużyć ten proces. Technologia usług mesh, taka jak Istio, ma akceptowalną wydajność w tej dziedzinie, którą można zintegrować z Jaeger i Zipkin. Jako mechanizm komunikacji między usługami, usługa mesh odgrywa znaczącą rolę w wykrywaniu usług i monitorowaniu komunikacji między usługami.
Obsługa awarii usług
Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w przypadku awarii usługi, jest to, że awaria na poziomie usługi uniemożliwia jedynie prawidłowe działanie tej usługi i nie powoduje zatrzymania działania programu. W tym przypadku programiści stosują technikę zwaną wzorem wyłącznika. Wyłącznik automatyczny to moduł oprogramowania stworzony przez programistów, podobny do tradycyjnych wyłączników elektrycznych, który znajduje się pomiędzy modułem zgłoszeń serwisowych a punktami końcowymi odbierającymi usługi.
Powyższy moduł wykorzystuje mechanizm rozłączający umożliwiający odłączenie dowolnego modułu posiadającego kanał komunikacyjny, który ma stan niestabilny i powoduje błąd. W takim przypadku programiści będą mieli wystarczająco dużo czasu na ponowne przetestowanie połączenia oraz zidentyfikowanie i naprawienie awarii kanału komunikacji między komponentami.
Mikrousługi architektura umożliwia aktywację poszczególnych usług i umożliwia aktualizację usług bez wpływu na różne części aplikacji. Nie oznacza to oczywiście, że aktualizacje odbędą się bez problemów, dlatego nadal konieczne są testy techniczne. Z tego powodu usługi muszą być skonfigurowane tak, aby w przypadku awarii automatycznie powracały do poprzednich stabilnych stanów. W tym celu każda usługa musi regularnie raportować swój stan, dlatego należy szukać narzędzi zapewniających monitorowanie stanu usług i ułatwiających mechanizmy samonaprawy.
Pięć zasad projektowania mikrousług
Niektórzy programiści uważają, że architektura mikrousług jest jedyną akceptowalną opcją rozwoju. Mimo to rozpoczęcie procesu programowania od zintegrowanej architektury nie jest złe, ponieważ zawsze istnieje możliwość migracji mikrousługi poprzez wprowadzenie zmian w zintegrowanej architekturze. Oczywiście nie możemy zapominać, że architektura mikroserwisów zawiera wiele szczegółów i należy dokładnie zaplanować jej migrację. Sukces mikrousługi architektura zależy od sposobu, w jaki usługi komunikują się z aplikacjami zewnętrznymi i innymi usługami. Co więcej, wydajność, odporność na błędy, lepsza widoczność, wielojęzyczne programowanie, prostsza implementacja operacji i lepsze doświadczenie użytkownika to nie drobne problemy, które można szybko pominąć.
Kiedy programista zdecyduje się użyć mikrousługipowinien zadbać o rozwój unikalnych usług, aby każda usługa mogła zapewnić najlepszą wydajność. W tym celu należy zwrócić uwagę na pięć podstawowych zasad mikrousługi projekt: jeden cel, dyskrecja, możliwość przechowywania danych, możliwość przesyłania danych i efemeryczność.
jeden cel
Punkty wejścia możemy traktować jako pojedynczy cel. Załóżmy na przykład, że firma handlowa działająca w branży motoryzacyjnej chce zbudować program łączący potencjalnych dealerów z samą organizacją. Pierwszym celem tego programu jest kupno i sprzedaż samochodów.
Drugi punkt to opłacenie zakupu samochodu. Chociaż te dwie mikrousługi mogą być używane razem, nie są usługami hybrydowymi. Każdy element pełni inne zadanie i powinien być napisany niezależnie.
Dyskretne podejście
Kolejnym terminem, na który należy zwrócić uwagę w projektowaniu, jest natura nieciągłości. Cała logika i dane potrzebne mikrousługom do wykonania swojej pracy są wewnętrzne i oddzielone od innych danych mikrousług.
Mikroserwis ma swoją konfigurację zapewniającą najlepszą wydajność i konfiguracja ta nie powinna ingerować w strukturę innego mikroserwisu. Ta zasada projektowania mikrousług ma fundamentalne znaczenie, gdy programiści muszą skalować usługi w górę lub w dół, aby sprostać obciążeniom.
Możliwość przechowywania danych
Mikrousługa musi nie tylko być w stanie utrzymać swoje dane, ale także muszą być one niezależne od innych mikrousługi. W większości przypadków programiści wolą, aby każda mikrousługa miała własną bazę danych. Czasami jednak sytuacja tego wymaga mikrousługi udostępnić swoją bazę danych. W takiej sytuacji każdy mikroserwis będzie miał swoje tabele w bazie danych. Zazwyczaj programiści stosują podejście współdzielonej bazy danych, aby obniżyć koszty. Jednak takie podejście narusza filozofię projektowania mikrousługi.
Deweloperzy często muszą uwzględniać w swoich projektach niezależność i redundancję danych. Chociaż programiści często trzymają się zasady, że każda mikrousługa przechowuje swoje dane, powoduje to duplikację danych na poziomie aplikacji. Jednak większość przyjęła nadmiarowość danych jako część wzorca projektowego mikrousług.
Możliwość przesyłania danych
Mikrousługi oparty na funkcji przenośności zapewnia proces wdrażania modułów na serwerach w najprostszy sposób. Koncepcja ta jest podobna do obrazu kontenera lub wzorca projektowego bezserwerowego. W takiej sytuacji w oparciu o kulturę „Continuous Delivery and Deployment” (CI/CD) możliwa jest instalacja mikrousługi na konkretnym celu.
Na przykład programista może wdrożyć przenośną mikrousługę u dostawcy usług w chmurze, takiego jak Google Cloud. Załóżmy jednak, że konieczne jest zainstalowanie mikrousługi w infrastrukturze innego dostawcy. W takim przypadku przeniesienie go do innej chmury, takiej jak AWS, bez dodatkowego wysiłku jest procesem.
przelotny
Tymczasowy charakter kontenera nie tylko upraszcza proces zarządzania aplikacją za każdym razem, gdy w kontenerze zostanie wykryty problem, ale także pozwala programistom szybko zidentyfikować i rozwiązać problem za każdym razem, gdy kontener przejdzie w tryb offline. Tymczasową mikrousługę można usunąć w dowolnym momencie i natychmiast powrócić do ostatniego stabilnego stanu. Oczywiście w tym kontekście należy zwrócić uwagę na zarządzanie aktywnymi wątkami i zadbanie o brak zależności wątkowych w kodach.
Te pięć zasad projektowania mikrousług należy uwzględnić w sercu każdej architektury opartej na mikrousługach. Wystarczy uważnie monitorować szczegóły podczas projektowania każdego komponentu, aby stworzyć wydajną architekturę zapewniającą najlepszą wydajność aplikacji.
Pobieranie premium motywów WordPressPobierz zerowe motywy WordPressBezpłatne pobieranie motywów WordPressPobierz zerowe motywy WordPressbezpłatny kurs onlinepobierz oprogramowanie HuaweiBezpłatne pobieranie motywów WordPressbezpłatny kurs online