Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

WhatsApp pracuje nad funkcją umożliwiającą dostęp do rozmów z innych aplikacji

WhatsApp opracowuje nową funkcję, która umożliwi rozmowy z aplikacjami innych firm. Nowa funkcja została odkryta w niedawnej aktualizacji wersji beta komunikatora dla Androida (2.23.19.8).

Test nowej funkcji odbywa się kilka dni po tym, jak Unia Europejska określiła, że ​​Meta, właściciel WhatsApp, jest „spółką opiekuńczą” w rozumieniu Prawa rynkowego Cyfrowy. Aby uniknąć nieuczciwych praktyk, od marca 2024 r. aplikacja będzie musiała obsługiwać wiadomości z platform zewnętrznych.

Według , Funkcja czatów stron trzecich jest w fazie rozwoju. Z tego powodu nowa sekcja nie ujawnia żadnych informacji nielicznym użytkownikom, którzy mają do nich dostęp.

Można jednak tak przypuszczać funkcja umożliwi kontakt z użytkownikami aplikacji osobom nie posiadającym konta WhatsApp. Na przykład osoba korzystająca wyłącznie z Signal lub Telegram będzie mogła wysyłać do kogoś bezpośrednie wiadomości w WhatsApp.

Do tej pory nie ma żadnych szczegółów na temat tego, czy czaty stron trzecich będą funkcją wyłączną dla użytkowników z Unii Europejskiej. W każdym razie Meta będzie miała około sześciu miesięcy na wdrożenie wsparcia interoperacyjności i dostosowanie się do przepisów europejskich.

Chociaż nowa funkcja może rozszerzyć komunikację między użytkownikami różnych komunikatorów i przynieść korzyści mniejszym aplikacjom, istnieją obawy dotyczące bezpieczeństwa. W szczególności, jak będzie wyglądało szyfrowanie typu end-to-end, co jest również wymogiem bloku europejskiego.

Cele ustawy o rynku cyfrowym

Jak powiedziano, Prawo Unii Europejskiej dotyczące rynku cyfrowego ma na celu zapobieganie tworzeniu nieuczciwych warunków konkurencji przez „firmy-opiekunów”, takie jak Meta, Microsoft, Google i Apple. Tym samym regulacja determinuje otwarcie ważnych usług cyfrowych, wymagając od marek umożliwienia użytkownikom np. korzystania z alternatywnych sklepów z aplikacjami.

Korzystając z nowych przepisów europejskich, cel i Microsoft ogłosił już plany do tworzenia własnych sklepów z aplikacjami. Z kolei Komisja Europejska analizuje, czy inne popularne platformy, takie jak iMessage Apple’a i wyszukiwarka Bing Microsoftu, spełniają regulacje.