WhatsApp zgłasza pozew przeciwko izraelskiej firmie z powodu domniemanego cyberataku

WhatsApp niedawno złożył pozew przeciwko NSO Group, izraelskiej firmie specjalizującej się w opracowywaniu narzędzi hakerskich. The Facebook- kontrolowana aplikacja do przesyłania wiadomości twierdzi, że grupa zbudowała i sprzedała platformę hakerską Pegasus, aby w szczególności wykorzystać lukę w serwerze WhatsApp.

Według Reuters, narzędzie pozwoliło NSO Group pomóc swoim klientom włamać się na serwery WhatsApp i zaatakowało ponad 1400 użytkowników aplikacji w okresie od 29 kwietnia do 10 maja 2019 r. Pamiętaj, że liczba ta jest jedynie szacunkiem londyński prawnik zajmujący się prawami człowieka.

Nasilenie problemu potęguje ofiara, której narzędzie hakerskie dotknęło; Reuters donosi, że podczas włamania do sieci atakowano kilku wyższych urzędników rządowych z wielu krajów – wszystkich sojuszników USA. Lista ta obejmuje w szczególności ZEA, Bahrajn, Meksyk i Indie.

WhatsApp zgłasza pozew przeciwko izraelskiej firmie z powodu domniemanego cyberataku 1W momencie pisania tego tekstu rząd Izraela zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w ataku hakerskim grupy NSO. Wyjaśnia, że ​​firma jest „prywatnym graczem korzystającym z możliwości, które posiadają Izraelczycy”, ale wyjaśniła również, że firma może znaleźć się w sądzie, jeśli krajowa rada bezpieczeństwa stwierdzi, że zrobiła coś, co jest „zabronione”.

Nie powinno dziwić, że nie jest to jedyna luka w zabezpieczeniach WhatsApp. W maju hakerzy umożliwili exploitom wstrzykiwanie programów szpiegujących za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości po prostu przez połączenie głosowe. Co gorsza, odbiorcy nawet nie muszą odbierać połączenia, aby oprogramowanie szpiegujące uruchomiło się.

(Źródło: Reuters (1) (2), Techspot)