Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Widziany z kosmosu ten pradawny strumień lawy na pustyni w Nowym Meksyku wygląda jak ciemna blizna

Astronauta z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), którego tożsamość nie jest znana, wykonał kilka zdjęć pradawnej lawy na pustyni w Nowym Meksyku.

Widziany z kosmosu strumień lawy wygląda jak głęboka, ciemna blizna na pustyni.

Ten bazaltowy strumień lawy znany jest pod nazwą Carrizozo Malpaís. Jego przedłużenie ma 337 kilometrów kwadratowych i 80 kilometrów długości. Oczywiście znajduje się w Carrizozo, mieście na pustyni w Nowym Meksyku.

Kredyty: Obserwatorium Ziemi NASA.

Według United States Geological Survey (USGS) przepływ ten byłby jednym z największych i najstarszych na Ziemi.

Utworzyłby się ten pradawny strumień lawy 5 tysiąc lat, kiedy wybuchł podziemny wulkan tarczowy. Trwałoby to od 20 do 30 lat, w okresie, w którym magma powoli wychodziła z wulkanu. Odpowiedzialni za rozprzestrzenianie się stopionej skały na tym obszarze były odizolowane rurami lawy pod powierzchnią.

Obecnie jest nieczynny, ale na całe życie pozostawił swoje ślady na powierzchni pustyni.

Jedna z najstarszych lawy na Ziemi

Istnieją cztery zdjęcia, które ten astronauta z załogi ISS Expedition 67 wykonał z kosmosu 30 czerwca tego roku. Razem tworzą mozaikę, na której można bardzo szczegółowo zobaczyć przepływ lawy. Co więcej, byłoby to jedno z najbardziej szczegółowych zdjęć tego obszaru, jakie kiedykolwiek zrobiono.

Te obrazy można zobaczyć na stronie Obserwatorium Ziemi NASAktóry opublikował zrzuty ekranu 26 września.

Jak wiadomo, lawa, która zostawiła taki ślad na pustyni, wydostałaby się z małego 27-metrowego szybu wentylacyjnego. Byłoby to zlokalizowane na północnym krańcu pola lawy.

Kredyty: Obserwatorium Ziemi NASA.

Dziura, znana miejscowym jako „mały czarny szczyt”, znajdowałaby się w pobliżu Lineamentu Kapitańskiego, obszaru, w którym skorupa jest najsłabsza. Z tego powodu magma może łatwiej przebić się przez skorupę ziemską i wybuchnąć na powierzchni.

Ponadto przepływ lawy miałby nierówny, teksturowany wygląd, co według Obserwatorium Ziemi wynika z rozpraszania światła przez szczeliny, zapadnięcia i depresje w skale wulkanicznej.

W szczególności na obrazach widoczne byłyby inne szczegóły, takie jak droga i linia kolejowa, które przecinają północny kraniec pola lawy. Ponadto można zobaczyć typową roślinność pustynną, taką jak nopale, wieloletnie kwiaty i jałowce.

Bibliografia:

Przepływ lawy Carrizozo Malpais: https://earthobservatory.nasa.gov/images/150388/carrizozo-malpais-lava-flow

Ogromny starożytny strumień lawy widziany z kosmosu wygląda jak gigantyczna czarna blizna na pustyni w Nowym Meksyku: https://www.livescience.com/new-mexico-lava-flow-astronauta-photo


Table of Contents