W czwartek rano Microsoft ogłosił oficjalną premierę Copilot, nowej generatywnej sztucznej inteligencji (AI) (21). Technologia została zaprezentowana podczas otwarcia wydarzenia ogłaszającego nowe produkty i usługi firmy przez dyrektora generalnego Satyę Nadellę.
Nadella otworzył wydarzenie, opowiadając o najnowszych innowacjach oraz o tym, jak współczesna technologia została ukształtowana tak, aby wspierać preferencje użytkowników. Co więcej, opracowano generatywną sztuczną inteligencję, taką jak Copilot, aby ułatwić ludzkie życie. Opowiada o kontekście pracy i użytku osobistego.
Copilot będzie dostępny od 26 września na Windows 11 22H2 w aktualizacji, która obiecuje ponad 150 nowych funkcji systemu operacyjnego (OS). AI zyskuje nowy przycisk na pasku zadań, którego kliknięcie otwiera interfejs z boku ekranu.
Stamtąd użytkownik może rozpocząć interakcje, takie jak:
-
Przeszukaj Internet;
-
Poproś o sugestie dotyczące pisania tekstów;
-
Poproś go o utworzenie playlisty Spotify;
-
Edytuj zdjęcia, na przykład usuwając tło ze zdjęć;
-
Rozwiązywać problemy matematyczne;
-
Przepisz e-maile.
Jak ujawnił Microsoft, Copilot zostanie zintegrowany bezpośrednio z systemem Windows 11. Dzięki temu możliwe będzie nawet kontrolowanie systemu. Użytkownik będzie mógł m.in. przeorganizować swój pulpit przy otwartych oknach, włączyć tryb ciemny interfejsu systemu i nie tylko.
Według firmy możliwe będzie nawet skopiowanie wiadomości e-mail i poproszenie sztucznej inteligencji o uporządkowanie informacji, przetłumaczenie tekstu, a nawet utworzenie odpowiedzi. Kolejną funkcją podkreśloną przez Microsoft jest możliwość korzystania z Copilota za pomocą głosu, która staje się także funkcją ułatwień dostępu.
Drugi pilot zajmujący się telefonem komórkowym i tworzeniem wizerunku
Microsoft zapowiedział także, że możliwa będzie integracja telefonu komórkowego z systemem Windows 11, który sam w sobie może już korzystać z Copilota. Założeniem jest wyszukiwanie szybkich i praktycznych informacji, które pomogą użytkownikowi, takich jak informacje dotyczące podróży w wiadomościach, aby tworzyć podsumowania, tworzyć plany podróży i nie tylko.
Dodatkowo możliwe będzie wykorzystanie Copilotu z praktycznie wszystkimi aplikacjami i usługami Microsoftu — Microsoft 365, Bing, Edge, Teams, Paint, Photos. Dla każdej aplikacji Copilot będzie miał odrębne i specyficzne funkcje. Jednym z nich, jak podkreśliła firma, jest wykorzystanie AI jako swego rodzaju „asystenta zakupów” w przeglądarce lub na telefonie komórkowym.
Kolejnym zasobem, na który zwrócono uwagę podczas prezentacji, było właśnie tworzenie nowych obrazów przy użyciu samych słów. Microsoft ogłosił integracja z Dall-E 3 do Copilot, co zagwarantuje bardziej szczegółowe obrazywedług firmy — obejmuje to dłonie, palce, cienie, wodę i nie tylko.
Nowe funkcje dla systemu Windows
Microsoft ogłosił także dużą aktualizację systemu Windows 11 i jego aplikacji. Paint na przykład będzie mógł wprowadzać zmiany za pomocą sztucznej inteligencji w samej aplikacji, takie jak rysowanie, usuwanie tła i warstw i nie tylko. Aplikacja otrzyma także wersję zapoznawczą Cocreatora. Aplikacja Zdjęcia zyskała także więcej opcji edycji zdjęć. Jednym z nich jest Rozmycie tła, które potrafi rozmyć tło zdjęć.
W narzędziu do wycinania użytkownicy będą mogli na przykład wyodrębnić treść tekstową z obrazu, a Notatnik będzie mógł automatycznie zapisywać sesje. Tj, Jeśli użytkownik przypadkowo zamknie okno lub wydarzy się coś nieoczekiwanego, aplikacja nie utraci notatek znajdujących się w dokumencie.
Kolejną aplikacją, która opuści wersję zapoznawczą, jest odnowiony Eksplorator plików z nowym paskiem adresu i polem wyszukiwania.