Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Wprowadzenie obiektywów do aparatów w smartfonach

Jakie są rodzaje obiektywów w smartfonach? Jakie są zastosowania i cechy każdego obiektywu aparatu?

A jaki jest wpływ ogniskowej i otwarcia przysłony w obiektywie aparatu?

W tym artykule omówimy wszystkie typy obiektywów do aparatów telefonicznych.

Smartfony należą do tych produktów, które w ostatnich latach uległy znaczącym udoskonaleniom. Jednym z obszarów, w którym nastąpił skok naprzód, jest aparat telefoniczny. Postęp ten jest tak znaczny, że niektórzy użytkownicy korzystają z aparatów smartfonów, aby robić zdjęcia i udostępniać je w Internecie.

Nie jest nawet błędem wiedzieć, że według prezesa zarządu i dyrektora generalnego firmy Canon, Fujio Mitarai, „spadek sprzedaży modeli z niższej półki na rynku aparatów cyfrowych nadal maleje dzięki rozwojowi smartfonów kamera”; Nie bez łaski poznajemy więc nowe i zaawansowane możliwości aparatu w smartfonie.

Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach część producentów aparatów cyfrowych i akcesoriów związanych z optyką, zamiast nierówno konkurować z aparatami do telefonów komórkowych, zdecydowała się na współpracę z producentami smartfonów, z których najbardziej znanymi są Huawei i LeicaOnePlus i Hasselblad, Vivo i Zeiss, a ostatnio Xiaomi i Leica zwróciły uwagę, że wynik tej współpracy doprowadził do wielu ulepszeń w świecie aparatów w smartfonach.

Aparat telefonu komórkowego składa się z dwóch zasadniczych części; czujnik i soczewka.

Czujnik składa się z pikseli i określa, ile megapikseli ma aparat, a obiektyw określa kąt widzenia aparatu. Ogólnie można powiedzieć, że im większy sensor aparatu, tym więcej światła pochłaniają piksele sensora i finalnie rejestrowane jest lepsze, jaśniejsze i wyraźniejsze zdjęcie.

Moduł kamery mobilnej z czujnikiem i obiektywem

W świecie aparatów w smartfonach największe stosowane są czujniki jednocalowe, które w przeszłości można było znaleźć tylko w aparatach mostkowych lub kompaktowych. Na przykład czujnik 1/1,76 cala odbiera więcej światła niż czujnik 1/4,5 cala, co skutkuje jaśniejszymi, mniej zaszumionymi i bardziej szczegółowymi zdjęciami; Oczywiście przysłona obiektywów umieszczonych na obu matrycach jest taka sama.

Różne moduły kamer

Tymczasem niektórzy użytkownicy mogą pomylić wielkość matrycy z liczbą pikseli i uznać, że liczba megapikseli ma związek z wielkością matrycy, co nie będzie prawidłowym wrażeniem.

Czujniki po raz pierwszy weszły do ​​świata aparatów w smartfonach o rozmiarze 0,35 megapiksela i przebyły długą drogę do 12 i 16 megapikseli; Oczywiście mogłeś słyszeć liczby takie jak 48, 64 i 108 lub ostatnio 200 megapikseli, ale nie szkodzi wiedzieć, że moc fotograficzna tych czujników zwykle wynosi 12 lub 16 megapikseli i duża liczba małych pikseli na tych czujnikach , stosując Agregowanie sąsiednich pikseli i tworzenie większego piksela osiąga 12 lub 16 milionów pikseli.

CZYTAĆ:  Snapchat wprowadza obsługę dwóch aparatów w systemie iOS, a wkrótce będzie dostępna także wersja dla systemu Android

Moduł kamery Xiaomi 11T Pro

Obiektywy są zazwyczaj definiowane za pomocą dwóch liczb, jedna oznacza ogniskową (na przykład 27 mm), a druga oznacza przysłonę (na przykład f/1.9). Pierwszą część ogniskowej obiektywu wyjaśnimy dalej, ale jeśli chodzi o drugą część, która jest związana z otwarciem przysłony, znajomość tych dwóch punktów nie zaszkodzi; Im mniejsza cyfra obok f, tym bardziej otwarta jest szczelina, a w efekcie do matrycy aparatu kierowana jest większa ilość światła. Z drugiej strony tło obiektu staje się bardziej optycznie i naturalnie rozmyte; innymi słowy, za problemem powstaje lepszy i czystszy bokeh.

Zakres przysłony Smartsa wynosi zwykle od f/1.8 do f/4.0; Oczywiście w niektórych telefonach z wyższej półki znajdziemy także obiektyw z przysłoną f/1.5. Oczywiście nie zapominaj, że wraz ze spadkiem liczby f w zakresie ostrości będzie znajdował się mniejszy obszar. Przykładowo obiektyw z przysłoną f/1,8 kieruje do czujnika więcej światła niż obiektyw z przysłoną f/2,4.

Rodzaje obiektywów do aparatów telefonicznych

Ogniskowa to kwestia, która tworzy główną różnicę między różnymi obiektywami i powoduje ich kategoryzację. Poniższa tabela pokazuje wpływ ogniskowej na typ obiektywu i jego kąt widzenia.

Typ obiektywu długość ogniskowa kąt widzenia
Ultraszeroki lub superszeroki Mniej niż 24 mm Ponad 84 stopnie
szeroki 24 do 35 mm 64 do 84 stopni
Standard 35 do 70 mm 34 do 64 stopni
pułapka lub kąt zamknięty 70 do 300 mm 8 do 34 stopni
Super tele Ponad 300 mm Mniej niż 8 stopni

Różnica w ogniskowej powoduje klasyfikację soczewek i zmianę ich kąta widzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, w telefonach komórkowych można znaleźć aparaty z obiektywami szerokokątnymi, ultraszerokokątnymi, teleobiektywami i makro; Oczywiście posiadanie w smartfonach obiektywu 27 mm nie oznacza, że ​​ten obiektyw ma 27 mm; Oznacza to, że kąt widzenia tego obiektywu jest porównywalny ze wzrostem widzenia obiektywu 27 mm w pełnoklatkowym aparacie cyfrowym.

Obiektyw szerokokątny

Producenci smartfonów skupiają się bardziej na aparacie głównym, który w większości (jeśli nie we wszystkich) przypadkach jest aparatem szerokim; Nawet w niektórych telefonach wyposażonych w tylny aparat zastosowany w nim obiektyw jest szeroki; Zwykle więc aparat główny, czyli kompleksowy, potrafi nagrać najlepsze zdjęcie spośród aparatów smartfona.

Jak powiedzieliśmy, obiektyw aparatu głównego, a także aparatu do selfie w smartfonach jest generalnie typu wszechstronnego, który zapewnia użytkownikowi szeroki kąt widzenia; oczywiście problemem tego typu obiektywów jest dystorsja, która powoduje zaginanie linii prostych; Na przykład podczas robienia selfie lub robienia zdjęcia głównym aparatem z bliskiej odległości twarze ludzi wydają się bardziej wydłużone, a nosy wydają się bardziej wydatne niż zwykle.

CZYTAĆ:  Co to jest Reid? Wprowadzenie poziomów RAID

Wpływ ogniskowej obiektywu podczas robienia zdjęć portretowych

Ultraszerokokątny obiektyw

Tego typu obiektywy zapewniają użytkownikom najszerszy kąt widzenia i nie nadają się do żadnego stylu fotografii, ponieważ powodują duże zniekształcenia obrazu; Oczywiście wraz z rozwojem ISP czy procesora sygnału obrazu smartfony potrafią w dużym stopniu inteligentnie korygować krzywiznę zdjęcia. Aparat z obiektywem ultraszerokokątnym bardziej nadaje się do fotografii krajobrazowej, architektury i niektórych zapadających w pamięć portretów.

Obiektyw krótkokątny lub teleobiektyw

Teleobiektyw nadaje się do fotografowania z dużych odległości, a za jego pomocą można rejestrować zdjęcia z powiększeniem bez utraty jakości. W smartfonach zazwyczaj można znaleźć teleobiektywy z 2, 3 lub 5-krotnym zoomem optycznym. Na przykład, jeśli główny obiektyw aparatu ma ogniskową 27 mm, a teleobiektyw 54 mm, zoom optyczny jest dwukrotnie większy. Przy ogniskowej 81 mm mamy trzykrotny zoom optyczny.

Interfejs użytkownika aparatu Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Ponadto teleobiektywy zajmują więcej miejsca ze względu na swoją strukturę optyczną i powodują, że aparaty wystają. Aby temu zapobiec, niektórzy producenci czasami stosują peryskopowe teleobiektywy, które mogą zapewnić nawet 10-krotne powiększenie optyczne. Oczywiście, wykorzystując dane czujnika głównego aparatu i teleobiektywu, można również uzyskać zoom hybrydowy, łącząc zoom cyfrowy i optyczny, znacznie zwiększając zakres zoomu. Do fotografii portretowej lepiej jest używać aparatu z teleobiektywem wyposażonym w 2 lub 3-krotny zoom optyczny, aby wymiary twarzy i proporcje jej składników były jak najbardziej naturalne.

Obiektyw makro

Obiektywy dzielą się na trzy główne kategorie: szerokokątne, teleobiektywowe i standardowe

Soczewki są przeznaczone do konkretnych i bardziej ograniczonych zastosowań. Na przykład obiektywy makro są przeznaczone do fotografowania obiektów z bardzo małych odległości, przy ogniskowej zwykle mieszczącej się w przedziale od 50 do 200 mm.

Fotografia makro z Galaxy S22 Ultra

Dzięki aparatowi wyposażonemu w obiektyw makro możesz zobaczyć drobne obiekty lub stworzenia w dużych rozmiarach; Niektórzy producenci przewidzieli także możliwość przekształcenia go w aparat makro z małych odległości, dodając opcję automatycznego ustawiania ostrości w aparacie ultraszerokokątnym; Na przykład aparat S22 Ultra, iPhone 13 Pro Max i OnePlus 10 Pro korzysta z tej funkcji.

Inne typy aparatów telefonicznych

W smartfonach spotykane są także tzw. inne aparaty (właściwie inne sensory), które nie są powiązane z typami obiektywów i realizują zadania takie jak skanowanie 3D obiektów, wykrywanie głębi czy oddzielanie obiektu od tła, o czym mówi m.in. różne nazwy, takie jak głębokościomierz, ToF i Lidar.

Sprawdzając specyfikacje aparatu w telefonie, możesz także natknąć się na terminy takie jak 7p, 8p, przesunięcie czujnika, OIS, EIS i HDR i, podobnie jak większość użytkowników, możesz mieć wątpliwości co do ich znaczenia. Poznajmy więc raz na zawsze ich znaczenie.

OIS, czyli optyczna stabilizacja obrazu

Optyczna stabilizacja obrazu (OIS) to rozwiązanie sprzętowe eliminujące drżenie rąk i rozmycie podczas nagrywania. Żyroskop w aparacie wykrywa ruchy i przesuwa kamerę w kierunku przeciwnym do tych ruchów.

CZYTAĆ:  Zalety i zalety usług testowania automatycznego

EIS, czyli elektroniczna stabilizacja obrazu

Elektroniczna stabilizacja obrazu (EIS) to oprogramowanie, które wykorzystuje akcelerometr telefonu do wykrywania ruchu i utrzymuje ostrość aparatu na określonym punkcie podczas przetwarzania obrazu. Godnym uwagi przykładem jest tryb „Super Steady” w niektórych telefonach Samsung Galaxy.

Przesunięcie czujnika lub wibracje w wyniku przesuwania czujnika

Optyczna stabilizacja obrazu, czyli OIS, odbywa się poprzez unoszenie lub obracanie obiektywu, natomiast czujnik przesunięcia wykrywa wibracje poprzez przesuwanie samego czujnika. W przypadku stabilizacji optycznej moduł obiektywu zmienia i dostosowuje swoje położenie do 1000 razy na sekundę za pomocą magnesów i cewek, które kierują tym ruchem.

W przypadku stabilizacji przesunięcia czujnika moduł obiektywu nie porusza się; zamiast tego czujnik porusza się szybciej, do 5000 przystanków na sekundę. Możliwość regulacji i stabilizacji miejsca rejestrowania obrazu (czujnik) zapewnia lepsze wyniki nawet pięć razy szybciej niż OIS, nawet na papierze.

Co masz na myśli mówiąc o 7:00 lub 8:00?

Stabilizacja czujnika zmiany biegów jest około pięć razy szybsza niż stabilizacja optyczna na papierze.

Jednostka obiektywu składa się z kilku lub mniejszych soczewek, z których każda wykonuje osobne zadanie i harmonijnie ze sobą współpracuje. 7p lub 8p wskazuje liczbę elementów lub warstw soczewki, z których każda warstwa może naprawić określone wady optyczne zespołu soczewki; Na przykład pierwsze obiektywy składały się z 3 grup komponentów, jednej do skupiania ostrości na obiektach z przodu obrazu, jednej do korygowania zniekształceń obrazu i ostatniej do skupiania ostrości na zagadnieniach z tyłu obrazu . Zoom optyczny był jednak możliwy także później, dodając do soczewek czwartą warstwę. Najlepsze aparaty w smartfonach wykorzystują najczęściej obiektywy 7p lub 8p, składające się z 7 lub 8 przezroczystych plastikowych soczewek.

Elementy obiektywu aparatu - 7p i 8p

Chociaż większość użytkowników do robienia zdjęć używa tylko jednego aparatu lub dwóch aparatów (głównego i aparatu do selfie), zapoznanie się ze wszystkimi aparatami w smartfonach i ich przeznaczeniem może prowadzić do ich bardziej prawidłowego użytkowania.

Czy uważasz, że szeroka gama aparatów telefonicznych jest doskonała i praktyczna? Z jakiego aparatu korzystasz najczęściej i w jakim celu?

Pobieranie premium motywów WordPressPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumBezpłatne pobieranie motywów WordPressPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmodarmowy kurs on-linepobierz oprogramowanie XiaomiBezpłatne pobieranie motywów WordPressdarmowy kurs on-line