Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Wskazówki dotyczące płynnego przejścia do zdalnych zespołów programistycznych

Wskazówki dotyczące płynnego przejścia do zdalnych zespołów programistycznych

Płynne przejście do zdalnych zespołów programistycznych

Badanie przeprowadzone w 2021 r. wykazało, że ponad 97% pracowników stwierdziło, że wolałoby pracować zdalnie (przynajmniej przez część czasu) przez resztę swojej kariery.

Praca zdalna stała się głównym nurtem, a programiści przodują w tym procesie. Chociaż ruch ten ostatecznie jest pozytywny zarówno dla organizacji, jak i programistów, nie jest pozbawiony wyzwań.

Opracuj zasady pracy zdalnej

Opracowanie zasad pracy zdalnej jest niezbędne, aby określić oczekiwania zespołu i zapewnić wszystkim konsekwentną pracę nad osiągnięciem celów.

Chociaż zasady mogą się różnić w zależności od wielkości zespołu programistów, zakresu projektu i rezultatów, istnieją pewne rzeczy, które będą wspólne dla każdego projektu programistycznego, w tym:

 • Dostępność: jasna definicja oczekiwanych godzin pracy i tego, kiedy członkowie zespołu muszą być dostępni.
 • Produktywność: oczekiwania dotyczące ukończenia pracy, w tym sposób śledzenia i pomiaru wydajności
 • Komunikacja: Czy potrzebujesz codziennych meldunków lub innych zaplanowanych spotkań? Każdy powinien przestrzegać wymaganej częstotliwości i wymaganego sposobu komunikacji.

Jest to szczególnie istotne, gdy zdalny zespół programistów jest zaangażowany w dostarczanie produktu lub usługi klientom.

Na przykład, jeśli Twoja firma sprzedaje usługi konfiguracji i wdrożeń produktów klientom, którzy wymagają inżynierii na zamówienie, aby aplikacja SaaS była dostosowana do ich potrzeb, wówczas kluczowe znaczenie ma posiadanie zdalnego zespołu programistów, który rozumie wymagania i skutecznie się komunikuje.

Musisz także wyjaśnić narzędzia i procedury umożliwiające efektywną realizację pracy, takie jak:

 • Współpraca i komunikacja: jakie platformy i narzędzia będą wykorzystywane do współpracy?
 • Zarządzanie danymi: Jakie narzędzia będą wykorzystywane do przechowywania i udostępniania?
 • Bezpieczeństwo: czy wdrożysz automatyzację sieci, aby kontrolować dostęp zewnętrznych programistów do Twojego środowiska?

Bez tych zasad dotyczących pracowników zdalnych i odpowiednich narzędzi do wykonywania pracy zarządzanie nimi i efektywne funkcjonowanie członków zespołu może być trudne.

Ustanawianie kanałów komunikacyjnych

Zespoły pracujące zdalnie twierdzą, że największą zmianą w stosunku do pracy biurowej jest sposób współpracy i komunikacji.

Ustanawianie kanałów komunikacyjnych

Oprócz określenia oczekiwań musisz ustalić kanały komunikacji, z których będziesz korzystać. Komunikacja i współpraca nie powinny być obowiązkiem dla członków zespołu.

Rozważ skorzystanie z narzędzi angażujących działających w czasie rzeczywistym, takich jak Slack czy Teams, aby móc dzielić pracę według projektów i zadań.

Poczta e-mail może być doskonałym narzędziem, ale nie zawsze jest najlepszą opcją, gdy potrzebujesz łatwego sposobu komunikacji tam i z powrotem.

Duża część komunikacji między zespołami pracującymi zdalnie odbywa się za pośrednictwem wiadomości e-mail i wiadomości.

Krótkie teksty mogą nie zawierać kontekstu. Nie da się przechwycić komunikacji niewerbalnej, jeśli nie widzisz reakcji ludzi.

Upewnij się, że wszyscy potrafią prowadzić wideokonferencje. Nic nie przebije komunikacji twarzą w twarz, szczególnie gdy próbujesz wyrazić niuanse projektu.

Choć panuje powszechna niechęć do spotkań, przejście na rozwój zdalny nie oznacza, że ​​należy je porzucić.

Aby efektywnie współpracować, ważne jest, aby ludzie dzielili się doświadczeniami i rozumieli cele zespołu.

Praktykuj proaktywne zarządzanie projektami

Kiedy zespoły pracują zdalnie, jeszcze większy nacisk kładzie się na zarządzanie projektami.

Nie ma już potrzeby wpadania do czyjegoś biurka i przypominania mu o różnych sprawach. Aby wszyscy byli zorganizowani, potrzebne jest podejście proaktywne.

Narzędzia do zarządzania oparte na chmurze umożliwiają każdemu dostęp do plików i informacji. Wiele osób wykorzystuje tablice Basecamp i Trello do zarządzania projektami, chociaż do osiągnięcia tego samego można użyć list kontrolnych i arkuszy kalkulacyjnych.

Upewnij się, że każde narzędzie, którego używasz, można łatwo zaktualizować online, aby każdy miał dostęp do najnowszej wersji.

Nie polegaj na wysyłaniu pocztą elektroniczną dokumentów, które stają się statyczne zaraz po pobraniu. Informacje mogą szybko stać się nieaktualne.

Ponieważ możliwości spontanicznej komunikacji są mniejsze, niezbędny jest zorganizowany przepływ pracy, dzięki któremu wszyscy będą na bieżąco.

Zarządzaj produktywnością

97% pracowników zdalnych twierdzi, że czują się bardziej produktywni, pracując zdalnie.

Choć praca z domu może powodować zakłócenia, programiści zgłaszają mniej czynników rozpraszających niż praca w biurze.

Dlatego większość zdalnych zespołów programistycznych koncentruje się bardziej na wynikach niż na śledzeniu czasu.

Jeśli zależy Ci na tym, aby wszyscy byli skupieni na zadaniu i monitorowali godziny pracy, w Internecie dostępne są narzędzia do śledzenia czasu, takie jak Timesheets, Timedoctor, Toggl Track i Cerebro.

Możesz także chcieć skorzystać z narzędzi do śledzenia czasu, wykraczających poza monitorowanie godzin pracy. Wiedza o tym, ile czasu zajmują poszczególne zadania, może pomóc w skuteczniejszym planowaniu w miarę rozwoju projektu.

Stosuj zwinne strategie rozwoju

Niezależnie od tego, czy pracujesz w grupie nad projektem, piszesz kod, czy tworzysz aplikację, często wymagany jest wysoki stopień interakcji, aby zapewnić prawidłowe współdziałanie elementów i modułów. Może to oznaczać iterację, testowanie i przeróbkę.

Stosuj zwinne strategie rozwoju

Przyjęcie zwinnej metodologii — niezależnie od tego, czy korzystasz z zasobów wewnętrznych, freelancerów, zespołów offshore czy wykonawców — może sprzyjać współpracy przy użyciu samoorganizujących się zespołów, które działają na wielu płaszczyznach.

Stosując scrumy, tworzysz strukturę procesu, która zapewnia poręcze chroniące przed tym, co należy osiągnąć.

Krótkie cykle rozwojowe (sprinty) tworzone są w celu zarządzania konkretnymi fazami projektu i zadaniami.

Zwinne strategie mogą przyspieszyć prace rozwojowe i wspierać współpracę.

Utrzymuj zaangażowanie swojego zespołu programistów zdalnych

Jednym z najtrudniejszych zadań menedżerów zdalnych zespołów jest utrzymywanie zaangażowania rozproszonych pracowników.

Wiele organizacji uważa, że ​​opracowanie wspólnej kultury firmy podczas pracy zdalnej jest trudnym zadaniem.

Rozwój zespołu wymaga proaktywnego podejścia, obejmującego takie taktyki jak:

 • Regularne interakcje indywidualne i zespołowe
 • Interakcja społeczna z członkami zespołu
 • Sesje szkoleniowe, burze mózgów i sesje współpracy
 • Zachęcanie do zdrowia i dobrego samopoczucia
 • Często wyrażamy kulturę i cele firmy

Ćwicz empatię

Aby pomóc pracownikom radzić sobie w środowisku pracy zdalnej, potrzebny jest empatyczny menedżer. Oznacza to uznanie, że każdy jest inny.

Niektórzy wolą pracować samotnie. Inni pragną interakcji społecznych jako części swojego procesu. Niektórzy ludzie chcą regularnej interakcji i informacji zwrotnej. Inni chcą po prostu wykonać swoją pracę.

Pomoc Twojemu zespołowi w płynnym przejściu na zdalny rozwój wymaga od liderów zespołów poznania swoich pracowników, aby mogli dostosować unikalne podejście do zarządzania każdym członkiem zespołu i motywowania go.

Kiedy ludzie pracują zdalnie, ich praca i życie połączyły się w nowy sposób. Liderzy muszą zdać sobie sprawę, że codziennie zmienia się sposób wykonywania pracy.

Tworzenie wydajnych zespołów zdalnych

Wykorzystanie pracy zdalnej otwiera nowe możliwości zatrudnienia dla pracowników i zapewnia pracodawcom dostęp do wysoko wykwalifikowanych programistów, którzy akurat nie mieszkają w Twojej okolicy.

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym łatwiej jest znaleźć potrzebne osoby posiadające odpowiednie umiejętności. Pozwala także na większą różnorodność w grupach roboczych.

Chociaż utworzenie wydajnych zespołów pracujących zdalnie będzie wymagało trochę pracy od liderów zespołów, korzyści mogą być ogromne.