Czy eksplozja podcastów zainspirowała Cię – czy przeszkodziła – w dodaniu podcastów do swojego miksu marketingowego? Być może potrzebujesz kilku mądrych wskazówek dotyczących podcastów, które pozwolą ci kopnąć w tył na początek.
Niezależnie od tego, czy zaliczasz się do kategorii „napompowanej czy przestraszonej”, Mike Allton, gospodarz podcastu „Partnership Unpacked”, zaprosił eksperta branżowego Roba Walcha, aby przedstawił sugestie i motywację do działania.
Rob jest wiceprezesem ds. relacji z podcasterami w firmie Libsyn. W Libsyn współpracuje z firmami z listy Fortune 100, takimi jak Microsoft, Google i Oracle, aby zapewnić im sukces w zakresie podcastów. Na początku swojej kariery był właścicielem firmy podCast411, Inc., gdzie doradzał w zakresie podcastów Timowi Ferrissowi, Dave’owi Ramseyowi i drużynie Sacramento Kings, a także wielu innym osobistościom.
W tym odcinku „Partnership Unpacked” z Robem dowiesz się, że sukces podcastu nie jest mrzonką, niż myślisz!
Dzięki niedrogim opcjom sprzętu, mocy głosu i potencjałowi silnego partnerstwa podcasting oferuje ekscytującą platformę do dzielenia się pomysłami, historiami i wiedzą.
Postępuj zgodnie ze wskazówkami Roba dotyczącymi podcastów dla początkujących, aby wstać, biegać, nawiązywać kontakty i krążyć po listach przebojów podcastów.
1. Zrozum branżę podcastów
Jeśli podcasting jest dla Ciebie czymś nowym, Rob wyznacza przestrzeń, do której zaraz wejdziesz. Dobra wiadomość: jest mniej nasycony niż myślisz.
Oto rzeczywistość: „O rany. Jest już mnóstwo podcastów.”
Tak, są. I nie, nie ma.
Rob to rozbija. Jasne, to przytłaczające, gdy słyszy się, że istnieje ponad 2,4 miliona podcastów (a może nawet więcej, według tych Statystyki indeksu podcastów). Ale tu jest haczyk: aktywnych jest tylko 260 000 z nich. Oznacza to, że istnieje morze seriali mających mniej niż 10 odcinków i braku aktywności w ciągu ostatnich 90 dni. Dzięki zaawansowanemu planowaniu i stałej motywacji Twój podcast może żyć długo i prosperować.
2. Zbuduj podstawy swojego podcastu
Rob dzieli się radą, której udzielił swojemu synowi, który chciał założyć podcast, ale nie wiedział, od czego zacząć. Jego ojcowska rada dla nowicjusza podcastu (i Ciebie): koniecznie odpowiedz na te dwa pytania, zanim podejdziesz do mikrofonu.
- O czym chcesz, żeby był ten podcast? Zjedź windą w dół.
- Jak chcesz nazwać ten podcast?
Wybór nazwy podcastu to coś więcej niż zabawna burza mózgów z przyjaciółmi w pubie. To ważna strategia wyszukiwania.
Tytuł programu zoptymalizowany pod kątem wyszukiwania znacząco wpływa na łatwość wyszukiwania Twojego podcastu, szczególnie w przypadku Apple Podcasts. (Rob twierdzi, że wyszukiwarka Apple sprawdza tytuł programu i tag autora.)
Dopiero gdy uzyskasz dobre odpowiedzi na te pytania, możesz przejść dalej, aby dowiedzieć się, jak nagrywać, rozwijać i mierzyć swój rozwijający się podcast.
Powiązane artykuły: Jak stworzyć podcast: przewodnik krok po kroku
3. Kupuj sprzęt mądrze
Speed Round P: Kiedy słyszysz słowo „podcast”, co jako pierwsze pojawia się w Twojej głowie?
Dla większości ludzi jest to niezawodny mikrofon.🎙
Przejdźmy więc od razu do tego. Rob wyjaśnia, że wysokiej jakości sprzęt nagrywający można kupić bez tony gotówki. Jego niedrogie typy obejmują:
Całkowite wydatki na wszystkie trzy elementy wynoszą poniżej 500 USD. (Czy mogę powiedzieć, że to „rozsądna inwestycja?”)
Rob radzi, aby spokojnie zaopatrzyć się w inny sprzęt. Nie musisz na przykład płacić za wyznaczone studio ani izolację akustyczną. Aby nagrać podcast, po prostu zacznij od cichego pokoju w domu – to tam z powodzeniem produkował podcasty przez 17 lat, zanim założył studio.
Jeśli martwisz się hałasem dochodzącym z innych części domu, rozważ zakup tabliczki na drzwi z napisem „Proszę o ciszę”.
4. Połącz się za pomocą głosu
Co powiesz do niego po podłączeniu mikrofonu?
Dźwięk ma intymny charakter, którego nie można znaleźć na innych platformach treści. Samo udostępnienie swojego głosu umożliwia głęboką więź ze słuchaczami. Porada Roba dotycząca podcastu tutaj? Wkrocz w bycie dosłownie „w środku głowy” swoich słuchaczy.
Przypomnij sobie ostatni odcinek podcastu, który usłyszałeś.
Co możesz wyciągnąć z oceny narracji tego odcinka, aby zastosować je w swoim własnym podcaście?
5. Buduj strategiczne partnerstwa
Podcasty to świetne narzędzie nie tylko do nawiązywania kontaktu z potencjalnymi klientami, ale także do nawiązywania kontaktu z potencjalnymi i obecnymi partnerami.
Zapraszanie gości do pojawienia się w Twoim podcaście może pomóc w budowaniu relacji z innymi osobami na Twoim rynku lub w Twojej branży. Te interakcje mogą otworzyć drzwi do potencjalnych możliwości partnerstwa, takich jak wspólne przedsięwzięcia, współpraca lub inicjatywy wspólnego marketingu.
Ta wskazówka dotycząca podcastu jest szczególnie przydatna, gdy zabiegasz o względy liderów myśli w Twojej przestrzeni. Jeśli nie masz jeszcze z nimi kontaktu, zaproszenie ich do podzielenia się swoją wiedzą na temat Twojego programu zoptymalizuje Twoje szanse na nawiązanie pierwszego kontaktu. Rob wyjaśnia:
„Które podejście jest najskuteczniejsze, aby uzyskać odpowiedź:
- Zimno zadzwoń do kogoś i powiedz: „Hej, myślę, że powinieneś skorzystać z mojego narzędzia marketingowego” lub
- Skontaktuj się z tą samą osobą i powiedz: „Hej, myślę, że jesteś genialny”. Dlaczego nie przyjdziesz do mojego programu?”
W przypadku Roba zdecydowanie to drugie podejście, zwłaszcza w przypadku „podCast411” – jego programu składającego się z ponad 200 odcinków, w którym występują między innymi Quincy Jones i Leo Laporte.
I nie tylko Rob zastosował tę taktykę. Rob wspomina, że wizjoner marketingu John Jantsch zaczął „Podcast marketingowy dotyczący taśm klejących,” i ma do tej pory ponad 900 odcinków, jako narzędzie do przeprowadzania wywiadów z potencjalnymi klientami.
Gospodarz Mike Allton przyznaje, że impulsem do stworzenia programu „Partnership Unpacked” było zapewnienie mu kanału, z którym mógł rozmawiać i poznawać potencjalnych nowych partnerów Buffer. (Jak na razie działa!)
Podejście to można z łatwością zastosować także w przypadku istniejących partnerów. Zaproszenie obecnych partnerów do pojawienia się w Twoim podcaście może wzmocnić Twoje partnerstwo i pokazać wartość, jaką sobie nawzajem wnosicie. Często prowadzi to do zwiększonej lojalności i przyszłych możliwości partnerstwa.
Zapraszając liderów myśli i entuzjastycznych obecnych partnerów do swojego podcastu, prawdopodobnie uzyskasz dodatkową korzyść w postaci dodatkowego zasięgu. W końcu ci goście prawdopodobnie udostępnią obserwującym swój występ w Twoim programie.
6. Śledź realistyczne cele
Jeśli zaczynasz swój podcast z zerową liczbą obserwujących, możesz zastanawiać się, jak powinien wyglądać „sukces” w twoim przypadku. Definiując sukces swojego nowego podcastu, Rob nalega, abyś zrozumiał następujące kwestie:
Wskaźników podcastów nie należy porównywać z danymi dotyczącymi mediów społecznościowych lub blogów.
Warto powtórzyć to ostatnie zdanie, aby zinternalizować jego przekaz i wyznaczyć realistyczne cele dla swojego podcastu. To prawdopodobnie jedna z najważniejszych wskazówek Roba dotyczących podcastów.
Rob współpracuje z głównym klientem produkującym golfy, który ma 6 milionów obserwujących na Facebooku. Niedawno przyszli do niego zrozpaczeni, ponieważ mieli tylko 50 000 odsłuchań na odcinek.
Wyjaśnił, że podcasty działają na innym polu działania – zarówno z dobrymi, jak i złymi wiadomościami.
Zła wiadomość: Joe Rogan może być jedynym podcasterem, który osiąga 6 milionów odsłuchań każdego odcinka.
Dobra wiadomość: wskaźnik tego klienta wynoszący 50 000 odsłuchań na odcinek plasuje go w górnym 1% wszystkich podcastów. Znów inne pole gry.
Rob daje inny sposób realistycznego spojrzenia na wskaźniki podcastów. Tutaj używa analogii „podcast kontra prawdziwe życie”. Niektórzy twórcy podcastów martwią się, że ich podcasty mają tylko 500 subskrybentów. Gdyby jednak mieli przemawiać na konferencji branżowej, najprawdopodobniej główną sesją byłaby sala na 500 miejsc.
Mając 500 subskrybentów, możesz nie być „Serialem” ani „Radiolabem”, ale udało ci się. Jesteś głównym mówcą.
A jeśli działasz na rynku niszowym, weź to pod uwagę. Na przykład Rob ma klienta, który prowadzi program o pompach wodnych. Nie mówią tu o prawdziwej zbrodni ani plotkach o gwiazdach. Zachęca tego klienta, aby dążył do osiągnięcia sukcesu w postaci 200-300 subskrybentów.
A co powiesz na te wskazówki dotyczące podcastów?
Rob Walch ma niesamowite doświadczenie z podcastami, znacznie przekraczające to, czego moglibyśmy kiedykolwiek oczekiwać. Kiedy więc mówi nam, że rozpoczęcie i odniesienie sukcesu w podcastowaniu jest całkiem łatwe, czy nie powinniśmy wierzyć mu na słowo?
Rozmawiając z Mikiem Alltonem w programie „Partnership Unpacked” Rob podaje wskazówki dotyczące podcastów, które łagodzą obawy wielu początkujących w świecie podcastów. Wyjaśnia, że sprzęt, którego potrzebujesz, nie musi być drogi i że konkurencja nie jest tak duża, jak mogłoby się wydawać.
Niech mądrość Roba będzie katalizatorem, który popchnie Cię do założenia własnego podcastu. Uwolnij swoją kreatywność, podziel się swoim głosem ze światem i rozwijaj swój biznes dzięki swojemu pierwszemu podcastowi. Masz to!
Posłuchaj występu Roba w programie Partnership Unpacked Spotify, Jabłko, Zszywaczlub gdziekolwiek słuchasz podcastów.