Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Wszyscy Apple Produkty są szalenie drogie”… mit?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Wszyscy Apple Produkty są szalenie drogie”… mit?

„”

To pytanie zadano na konferencji prasowej Nokii w 2008 roku w Indiach. W grę wchodziły dwa telefony: Nokia N96 i Apple iPhone’a. Interesująca część? Reporter zadający to pytanie poruszył kwestię, dlaczego ktokolwiek miałby kupować Nokię N96 za 34 990 rupii, skoro iPhone był dostępny (aczkolwiek nieoficjalnie) po niższej cenie (około 27 000 rupii w szarej strefie).

Tak, iPhone był dostępny w niższej cenie niż flagowiec Nokii. W 2008 roku iPhone wreszcie zadebiutował w Indiach wraz z iPhonem 3G w cenie początkowej 31 000 rupii. To wciąż mniej niż Nokia N96. A cena Nokii N96 nie była w żadnym wypadku wygórowana. Na tym etapie ceny telefonów BlackBerry, Sony Ericsson i wielu innych graczy przekraczały 30 000 rupii.

O wiele droższe? Naprawdę?

Przenieśmy się kilka lat do przodu i Apple wprowadzał na rynek iPada w Indiach. Jego cena wywoławcza wynosiła 27 990 rupii indyjskich. Wśród jego konkurencji w tym czasie był pierwszy Samsung Galaxy Tab, który został wyceniony na 38 000 Rs. Kilka miesięcy później firma BlackBerry dołączyła do bitwy na tablety ze swoim (nie)sławnym PlayBookiem, którego cena wynosiła 27 990 rupii indyjskich.

Jeszcze kilka lat później, Apple uruchomił swoje Apple Watch w Indiach po cenie wywoławczej 30 900 Rs. Kilka miesięcy przed premierą Samsung wypuścił na rynek Galaxy Gear S za 28 990 rupii. Przesuń się o rok do przodu, do końca 2016 roku i Apple wypuścił na rynek słuchawki AirPods w cenie 14 900 rupii, kilka miesięcy po wypuszczeniu przez Samsunga podobnego, całkowicie bezprzewodowego zestawu słuchawek Icon X za 13 990 rupii.

I cóż, podczas gdy Applenotebooki i komputery firmy zawsze miały wyższe ceny, prawie zawsze istniały produkty o podobnych, a nawet wyższych cenach.

Jak „” to „”

Powstaje oczywiście pytanie, dlaczego na to wszystko zwracamy uwagę?

No naprawdę, bo prawie każdy Apple premierę produktu witają okrzyki „” i „”. Najnowszym z nich są AirPods Max, których cena na poziomie 59 900 rupii zdecydowanie nie plasuje ich w kategorii „”, ale nadal plasuje się znacznie poniżej flagowców takich firm jak HifiMan , Bowers i Wilkins, Bang i Olufsen, a nawet Sennheiser.

Skąd więc niemal seryjne oburzenie cenami?

Cóż, częściowo dlatego, że produkty są zdecydowanie drogie. Nasza matematyka może być okropna, ale nie trzeba geniusza, aby to zrozumieć AppleProdukty firmy nie są super przystępne cenowo ani przeznaczone dla osób o ograniczonym budżecie. I rzadko tak było. NIE, Apple zawsze był drogi.

Drogi? Zdecydowanie, ale generalnie w granicach konkurencji

Ale to, co nie jest TAK dobrze znane i uznane, to fakt, że ceny marki nie są tak szalone, jak wielu ludzi sądzi. W porządku, powiemy to – „” założenie lub przekonanie jest właśnie tym: przekonaniem i założeniem. Mit, gdybyśmy byli dzicy.

Dokładne badanie AppleCeny wykażą, że w większości przypadków marka zachowała wystarczającą ostrożność, aby utrzymać swoje produkty w zasięgu konkurencji, a czasem nawet nieco poniżej niej. Może podnieść ceny lub wprowadzić później droższe modele, ale prawie zawsze dostępne są również stosunkowo tańsze opcje. Na przykład obecnie iPhone’a można kupić już od 39 900 rupii (iPhone), słuchawki AirPods od 11 990 rupii, a iPada od 29 900 rupii (lub mniej). Nie są one super tanie, ale nie mają też tego, co wielu nazywa „”, i w wielu przypadkach działają lepiej niż konkurencyjne produkty w tych samych przedziałach cenowych.

Tak, zdarzały się przypadki stojaków, kółek, futerałów i akcesoriów, które wydawały się mieć szalone ceny. I są momenty, kiedy wydaje się, że marka z Cupertino po prostu gra galerii „”. Ale ogólnie rzecz biorąc, w przypadku większości swoich produktów, AppleCeny nigdy nie były tak odległe od konkurencji, jak niektórzy mogliby sądzić. Tak naprawdę wydaje się, że marka prowadzi bardzo ostrożną grę cenową, zawsze równoważąc urządzenia z najwyższej półki cenowymi opcjami – iPhone 11/SE jako dodatek do 11 Pro Max, iPod Shuffle zamiast iPoda Touch, podstawowe słuchawki AirPods jako uzupełnienie AirPods Pro, iPad jako uzupełnienie iPadów Pro, MacBook Air jako uzupełnienie MacBooka Pro.

„Drogie” jest porównywalne… i KAŻDY stara się pobierać wyższą opłatę

Faktem jest, że tak naprawdę nie ma „” „”. Istnieje jednak Samsung, OnePlus i Oppo, Bose i Bang & Olufsen… Każda marka, która może pochwalić się premią, próbuje aby to zrobić. To się nazywa biznes.

Zatem następnym razem, gdy ktoś nazwie coś „”, radzimy sprawdzić ceny produktów i usług z tego samego segmentu cenowego. Woda dla jednej osoby może być winem dla innej osoby. I wzajemnie.

Jak powiedział nam jeden z moich wykładowców podczas zajęć dyplomowych z zarządzania:

„”