Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Wszystko, co musisz wiedzieć jako freelancer
Freelancing to gra pełna wzlotów i upadków bez gwarancji stałych, stałych dochodów.
Klienci przychodzą i odchodzą, czasem zbyt nagle – zostawiając Cię na haju i bezsilności, walcząc o środki na opłacenie rachunków.
Ale co by było, gdyby istniał sposób na uniknięcie tej niepewności i przejęcie kontroli nad strumieniem klientów w celu ustabilizowania (i skalowania) comiesięcznych zarobków?
Dobre wieści: jest.
Cold pitching to popularna taktyka freelancerów w celu zdobycia nowych klientów i rozszerzenia działalności. To pewna technika proaktywnego łączenia się z markami i osobami, z którymi chciałbyś pracować, zamiast biernego czekania na dobre projekty.
W tym przewodniku od początku do końca zdradzę wszystkie sekrety pisania niesamowitych zimnych e-maili, które mogą pomóc w pracy z wymarzonymi klientami. Weźmy się za to!
Co to jest zimne boisko?
Zimna prezentacja to zbiór e-maili i odpowiedzi wysłanych do potencjalnych klientów, którzy Cię nie znają. W przypadku freelancerów zimny pitching polega na dotarciu do potencjalnych klientów, którzy mogą skorzystać z twoich usług, i przedstawieniu argumentów, dlaczego i jak możesz im pomóc.
Podczas gdy twoi potencjalni klienci są zupełnie obcy, rzeczywista oferta nie powinna być zimna. Aby mieć pewność, że Twoja oferta wywrze silny wpływ, musisz poświęcić więcej czasu na jej personalizację dla docelowych czytelników.
5 powody, dla których freelancerzy wierzą w cold pitching
Perspektywy znikają, prawie ukończone transakcje nie dochodzą do skutku, klienci wstrzymują nowe projekty – nawet najbardziej doświadczonym freelancerom sytuacja może się pogorszyć w mgnieniu oka.
Chociaż nie ma sposobu, aby walczyć z niepewnością roli, tam Jest niezawodne rozwiązanie chroniące przed awariami w ostatniej chwili i okresami suszy: zimne boisko.
Freelancerzy przysięgają na zimne oferty z kilku powodów. Oto pięć najpopularniejszych:
1. Poznaj swoich docelowych klientów tam, gdzie się znajdują
Jako freelancer możesz znaleźć nowych klientów na dwa sposoby: pozyskując ciepłe leady (poprzez rekomendacje, personal branding itp.) lub docierając do potencjalnych klientów, z którymi chciałbyś pracować.
Pierwsza opcja jest dla wielu strzałem w dziesiątkę. Jest to również czasochłonne i pracochłonne. Zamiast czekać, aż klienci cię znajdą, możesz spotkać się z nimi tam, gdzie się znajdują, dzięki gwiezdnym zimnym prezentacjom, które przykują ich uwagę i sprawią, że cię zauważą.
2. Przebij się przez konkurencję i wyróżnij się
Ekonomia koncertów rośnie bardziej niż kiedykolwiek — a freelancerzy stanowią prawie połowę 47% światowej siły roboczej. Wraz z rozwojem rynku rośnie konkurencja. Tak więc każdy wolny strzelec stawia Cię przed setkami freelancerów, znacznie zmniejszając Twoje szanse na zdobycie projektu.
Zamiast tego możesz znaleźć wyjątkowe perspektywy i stworzyć dostosowaną zimną prezentację, aby wykorzystać swoje mocne strony i wyróżnić się z tłumu. To niezawodny sposób na wywarcie trwałego wrażenia i współpracę z idealnymi klientami.
3. Stwórz popyt na swoje usługi
Stale rosnąca liczba freelancerów oznacza, że rynek ma ogromną podaż freelancerów przy niskim popycie na ich usługi. Dla wielu pracowników koncertowych dodatkowo zmniejsza to zakres pozyskiwania odpowiednich klientów za pomocą środków przychodzących.
W tym miejscu zimny e-mail może generować popyt na Twoje usługi i zwiększać liczbę konwersji. Kiedy konkretnie docierasz do właściwych ludzi i przekonać ich do współpracy, możesz stworzyć nowy popyt na swoją pracę i pokonać rynek.
4. Buduj relacje z nowymi potencjalnymi klientami
Networking to umiejętność niezbędna dla każdego freelancera. Gdy zbliża się okres suszy, możesz wykorzystać swoją sieć, aby znaleźć nowych klientów na sezon.
Zimne tony pozwalają ustanowić właściwe połączenia dla zdrowej sieci. Jeśli nie konwersja, zimny e-mail może przynajmniej nawiązać relację z potencjalnymi klientami i stworzyć możliwości współpracy w przyszłości.
5. Wydawaj mniej i wygrywaj wysokie zwroty
Wreszcie, cold emailing jest jednym z tanich kanałów pozyskiwania nowych klientów przez freelancerów. Chociaż wymaga to dużego wysiłku, cold e-mailing może przynieść dobry zwrot z inwestycji bez rozbijania banku.
Jak freelancerzy mogą znaleźć potencjalnych klientów do zimnych e-maili
Teraz, gdy jesteś już przekonany do wypróbowania zimnej poczty e-mail, oto pierwsze wyzwanie: jak znaleźć potencjalnych klientów do wysyłania zimnych ofert?
Jeśli to pytanie cię wprawia w zakłopotanie, wiedz, że nie jesteś sam. Nawet jeśli większość freelancerów zna korzyści i przepis na stworzenie idealnego zimnego e-maila, nie może dowiedzieć się, do kogo się zwrócić.
Oto kilka sprawdzonych wskazówek, jak rozwiązać zagadkę:
- Przejdź do platform wyszukiwania ofert pracy, takich jak Lista aniołów aby znaleźć firmy zatrudniające na stanowiska, w których się specjalizujesz
- Zainwestuj w konto LinkedIn Premium, aby korzystać z ukierunkowanego wyszukiwania w celu znalezienia dobrych potencjalnych klientów w wybranych przez siebie niszach
- Odwiedź branżowe tablice ogłoszeń, aby zidentyfikować firmy zatrudniające do oferowanych przez Ciebie usług
- Poszukaj firm wysyłających komunikaty prasowe Sieć PR znaleźć marki z obiecującą strategią marketingową i zespołem
- Użyj filtrowanego wyszukiwania na Crunchbase sporządzić krótką listę idealnych firm w Twojej niszy z odpowiednim finansowaniem i wielkością zespołu
Pamiętaj: nie szukaj na ślepo ludzi, którym możesz się zaprezentować. Nie spiesz się, aby przeanalizować swój zestaw umiejętności i zdecydować się na kilka parametrów, aby stworzyć krótką listę firm, z którymi chcesz pracować. Następnie rozpocznij polowanie na perspektywy!
Jak napisać zimną ofertę: 7 praktyczne wskazówki do naśladowania
Większość zimnych e-maili jest do niczego. Te słabo przygotowane prezentacje nie mają osobistego uroku, brzmią jak roboty i wydają się zbyt egocentryczne.
Napisanie świetnego zimnego e-maila, który przyniesie Ci duże pieniądze, to prawdziwa sztuka. Jeśli jesteś tutaj, aby dowiedzieć się, jak pisać zimne e-maile, tych siedem najlepszych praktyk jest właśnie tym, czego potrzebujesz:
- Bądź sobą: Dodaj osobowość do swojej wiadomości, aby stworzyć wyróżniającą się chłodną prezentację. To mit, że zimne e-maile muszą być sprzedażowe i desperackie, aby dostać się do drzwi. Unikaj ogólnych, nadużywanych słów i zwrotów, które brzmią nachalnie. Zamiast tego zaprezentuj swoją wyjątkową osobowość — pisz tak, jakbyś pisał do znajomego.
- Pokaż im, że ich znasz: Pierwszą praktyczną zasadą pisania zimnych ofert jest personalizacja wiadomości. Odrób pracę domową, aby dowiedzieć się więcej o potencjalnych klientach i uzasadnij, dlaczego chcesz z nimi pracować — pokaż im, dlaczego są Twoimi idealnymi klientami. Ten krok pomoże Ci również stworzyć synchronizację między Twoimi usługami a ich strategiami.
- Porozmawiaj z ich punktami bólu: Nie schlebiaj każdemu potencjalnemu klientowi za to, co robi dobrze. Zamiast tego określ, z czym się zmagają i porozmawiaj o tym, jak możesz pomóc im wypełnić te luki, aby osiągnąć końcowe cele, do których dążą. Pomiń płynną rozmowę. Daj im powody, by troszczyli się o twoją ofertę.
- Stwórz ofertę nie do odrzucenia: Magicznym składnikiem, którego brakuje w większości zimnych e-maili, jest wygoda współpracy z Tobą. Pokaż potencjalnym klientom, jak łatwa byłaby współpraca z Tobą, tworząc solidną ofertę opartą na wszystkich szczegółach, które chcieliby poznać na temat umowy. Przewiduj ich pytania i wątpliwości, aby uwzględnić wszystkie podstawy w swojej prezentacji.
- Przekaż swoją propozycję wartości: Powiedz potencjalnym klientom, co odróżnia Cię od pozostałych propozycji w ich skrzynce odbiorczej. Stwórz wyjątkową wartość i cechy, które wnosisz do stołu. Jako najlepszą praktykę skup się na wynikach, które możesz osiągnąć dzięki tym umiejętnościom, zamiast obnosić się z tym, co możesz zrobić.
- Dodaj dowód pracy: Jeśli chcesz trafić home run swoim zimnym boiskiem, ty musieć dołącz swoje portfolio i próbki. Nie ograniczaj się do tego, co możesz zrobić dla potencjalnego klienta; pokaż im, co zrobiłeś w przeszłości, aby zbudować natychmiastowe zaufanie.
- Zakończ solidnym wezwaniem do działania: Zakończ swoją zimną prezentację jasnym wezwaniem do działania, informując potencjalnego klienta, co ma dalej robić. Zamiast zostawiać e-mail z ogólną linią typu „czekam na wiadomość od Ciebie”, zapytaj ich o konkretny temat, który chciałbyś omówić – na przykład, w jaki sposób mogą zdecydować, czy pasujesz do ich zespołu. Jasno określ, co chcesz, aby czytelnik zrobił na końcu.
Skorzystaj z tych siedmiu wskazówek, aby stworzyć obiecującą prezentację, która może potencjalnie uzyskać wyższy współczynnik otwarć, więcej odpowiedzi i lepsze konwersje.
Jak napisać A idealny wiersz tematu zimnych e-maili
Wiersz tematu może zadecydować lub przerwać grę w przypadku zimnych e-maili. 33% odbiorców zdecyduje się otwierać (lub spamować) Twoje e-maile na podstawie tematu. Jeśli więc chcesz przyciągnąć uwagę większej liczby osób, nie możesz przeoczyć chwytliwego i kuszącego tematu.
Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć wiersze tematu zimnej wiadomości e-mail, które trafią we właściwe miejsce z potencjalnymi klientami i zachęcą ich do otwarcia Twojej poczty:
- Spraw, by byli ciekawi, co w nich jest
- Wykorzystaj humor na swoją korzyść, jeśli pasuje do osobowości marki
- Uderz w ich bolesne punkty, aby wskazać rozwiązanie, które możesz zaoferować
- Dodaj imiona, aby dodać odrobinę personalizacji
- Stwórz poczucie pilności, aby zmusić ich do otwarcia poczty
- Sformatuj odpowiednie pytania, które dotyczą ich problemów
- Skoncentruj się na słowach branżowych
Poświęć dodatkowy wysiłek na pisanie, ponowne pisanie i testowanie najlepszego tematu dla swoich zimnych prezentacji. Będzie to warte wysiłku i potencjalnie podwoi Twoje szanse na uzyskanie odpowiedzi.
Jak kontynuować grę na zimnym boisku — jak zawodowiec
Zimna oferta nie kończy się wraz z pierwszym e-mailem. Musisz poprzeć ten oryginalny e-mail serią kolejnych e-maili, aby uzyskać odpowiedź od potencjalnych klientów. Kontynuacje są prawdopodobnie najbardziej zmieniającą grę częścią strategii zimnego pitchingu.
Twoi potencjalni klienci mogli przegapić Twoją pocztę w swojej skrzynce odbiorczej, mogli zobaczyć Twoją wiadomość, ale zapomnieli na nią odpowiedzieć, lub mogli zauważyć Twoją wiadomość, ale nie mieli czasu na odpowiedź — może być dziesięć różnych powodów, dla których nie otrzymał odpowiedzi na Twoją wiadomość dotyczącą oferty. Głównie dlatego, że zbliżasz się do szalenie zapracowanych ludzi.
Tak więc kilka e-maili uzupełniających może pomóc Ci wywrzeć wrażenie na potencjalnych klientach i uzyskać odpowiedź na Twoją ofertę.
Jeśli zastanawiasz się, jak napisać e-mail uzupełniający w przypadku zimnych ofert, zapoznaj się z tymi najlepszymi praktykami za każdym razem, gdy wysyłasz kolejny zimny e-mail:
- Postępuj zgodnie z regularną kadencją podczas wykonywania obserwacji – najlepiej pomiędzy 5-7 dni roboczych od ostatniego e-maila
- Uzupełnij swoje e-maile uzupełniające o więcej propozycji wartości, aby przyciągnąć uwagę czytelników, zachęcając ich do przeczytania oryginalnej oferty
- Odwołaj się do wszelkich najnowszych aktualizacji związanych z potencjalnymi klientami, takich jak ogłoszenie o finansowaniu, wszelkie wiadomości firmowe, nowa funkcja medialna lub coś podobnego
- Switch w górę wiersza tematu, aby uzyskać szybszy efekt
Pamiętaj, że nie ma nic złego w podążaniu za perspektywą do 3-4 czasy. W każdym kolejnym e-mailu staraj się podkreślić interesujące spojrzenie na to, dlaczego powinni z Tobą współpracować.
4 najważniejsze wskazówki dotyczące zimnego pitchingu jako freelancer
Wypróbowałeś kilka strategii zimnego pitchingu, ale za każdym razem spotykałeś się z rozczarowaniem. Wszystkie regurgitowane porady w Internecie też nie wydają się pomagać. Jeśli to brzmi jak ty, oto rozwiązanie, którego szukałeś: nasze cztery najlepsze wskazówki dotyczące zimnego pitchingu jako freelancer.
1. Zbadaj swoich potencjalnych klientów, aby *naprawdę* ich zrozumieć
Większość freelancerów traci piłkę, jeśli chodzi o zrozumienie swoich potencjalnych klientów na tyle dobrze, zanim wyślą zimną ofertę. Jeśli nie wiesz, kim jest twój potencjalny klient i jakie są jego cele, nie możesz go przekonać do współpracy z tobą.
Sięgnij więc głęboko do okopów, aby dowiedzieć się więcej o swoich potencjalnych klientach. Zbierz szczegółowe informacje, takie jak ich model biznesowy, wielkość zespołu, strategie, mapa wzrostu i zasoby. Aby pomyślnie wykonać tę pracę nóg, możesz:
- Słuchaj ich założycieli lub pracowników w podcastach i webinariach
- Przeczytaj o ich firmie w mediach
- Porozmawiaj z kilkoma pracownikami na kanałach społecznościowych
Znajdź słabe ogniwa w ich strategii, aby stać się niezbędnym zasobem dla ich sukcesu.
2. Wypowiedz się o nich, nie o sobie
Skoncentruj swoją wiadomość na wynikach, które klient może osiągnąć, jeśli zdecyduje się na współpracę z Tobą. Mówienie tylko o swoich umiejętnościach i tym, co możesz zrobić, może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Odwróć narrację, aby pokazać potencjalnym klientom cele, które mogą osiągnąć dzięki współpracy z Tobą, i wyjaśnij, jak możesz to osiągnąć.
3. Rozgrzej swoje perspektywy
Przebyliśmy długą drogę od czasów ciężkiej sprzedaży. To jedna z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, wysyłając zimny e-mail — nie pozwól, aby potencjalni klienci od razu zignorowali go jako trudną sprzedaż.
Zwiększ swoje szanse na uzyskanie odpowiedzi, zachęcając potencjalnych klientów. Angażuj się w ich posty w mediach społecznościowych lub podkreślaj ich opinie w swoich treściach, aby jako pierwsi zwrócili na siebie uwagę. Gdy uznasz, że znają cię wystarczająco dobrze, wyślij swoją prezentację, aby wykonała zadanie.
4. Nie owijaj w bawełnę
Nikt nie lubi czytać długiego i męczącego e-maila od nieznajomego. W przypadku zimnych e-maili złota zasada jest taka, że im krótsze, tym lepsze. Większość freelancerów stara się zawrzeć swoją wiadomość w 50-80 słowach.
Kiedy masz tak małą przestrzeń do przekazania swoich punktów, wykorzystaj ją strategicznie i wytnij puch. Przejdź od razu do sedna i powiedz wprost, co chcesz, aby czytelnicy wiedzieli. Pisz z empatią, aby trafić w gust potencjalnych klientów i wywrzeć natychmiastowy wpływ.
Pisz zwycięskie zimne e-maile, aby błyskawicznie rozwinąć swój niezależny biznes
Przy tak wielu ruchomych częściach i niuansach zaangażowanych w tworzenie zimnej tonacji, niektórym może wydawać się to zbyt dużym nakładem pracy. Ale kiedy opanujesz sztukę pisania tych znakomitych e-maili, Twoja kariera jako freelancer potoczy się tak, jak zawsze marzyłeś.
Jeśli ten przewodnik okazał się pomocny i chcesz zagłębić się w temat zimnego pitchingu, zapisz się do mojego bezpłatnego zasobu szkoleniowego na 4-etapowy system, aby uzyskać regularną i stałą pracę co miesiąc – i wiele innych przydatnych lekcji!