Internet rzeczy odnosi się do miliardów urządzeń fizycznych na całym świecie, które są obecnie podłączone do Internetu, a wszystkie gromadzą i udostępniają dane.
Czym jest Internet Rzeczy?
Dzięki pojawieniu się bardzo tanich chipów komputerowych i powszechności sieci bezprzewodowych wszystko, od rozmiaru tabletu po rozmiar samolotu, można przekształcić w część Internetu rzeczy. Połączenie wszystkich tych różnych obiektów i dodanie czujników dodaje poziom inteligencja cyfrowa do urządzeń, które w przeciwnym razie byłyby niezdolne do działania, i umożliwienia im wymiany danych w czasie rzeczywistym bez interwencji człowieka w kanałach komunikacyjnych. Internet rzeczy sprawia, że otaczający nas świat staje się mądrzejszy i bardziej responsywny oraz integruje świat cyfrowy i fizyczny.
Jaki jest przykład urządzenia IoT?
Prawie każdy obiekt fizyczny może stać się urządzeniem IoT, jeśli można go podłączyć do Internetu w celu kontroli lub wymiany informacji.
Żarówka, którą można włączyć za pomocą aplikacji na smartfonie, to urządzenie IoT, podobnie jak czujnik ruchu czy inteligentny termostat w Twoim biurze czy latarnia uliczna podłączona do Internetu. IoT może być puszysty jak zabawka z dzieciństwa lub tak poważny jak ciężarówka bez kierowcy. Niektóre większe obiekty można wypełnić mniejszymi komponentami IoT, takimi jak silnik odrzutowy. Który jest obecnie wypełniony tysiącami czujników, które zbierają i przesyłają dane, aby zapewnić sprawność silnika. Na większą skalę projekty inteligentnych miast wypełniają całe obszary czujnikami, które pomagają nam zrozumieć i kontrolować środowisko.
Internet Rzeczy jest używany głównie w przypadku urządzeń, od których normalnie nie oczekuje się połączenia z Internetem i które mogą przesyłać dane w sieci bez udziału człowieka. Z tego powodu komputery osobiste i smartfony z reguły nie są urządzeniami IoT – nawet jeśli ten ostatni jest pełen czujników. Jednakże smartwatch, pasek fitness lub inne urządzenia do noszenia można uznać za urządzenia IoT.
Jaka jest historia Internetu Rzeczy?
Pomysł dodania czujników i inteligencji do podstawowych obiektów był omawiany w latach 80. i 90. XX wieku (a z pewnością istnieją znacznie starsze historie). Jednak poza kilkoma wczesnymi projektami – w tym zautomatyzowanym samochodem podłączonym do Internetu – postęp był powolny, ponieważ technologia nie była jeszcze gotowa. A chipy były zbyt duże i nieporęczne i nie było możliwości skutecznego komunikowania obiektów.
Zanim podłączenie miliardów urządzeń stało się dostępne, potrzebowaliśmy tanich i opłacalnych procesorów. Sposób użycia RFID tagi – chipy o niskim poborze mocy, które mogą komunikować się bezprzewodowo – rozwiązały część tych problemów wraz ze zwiększonym dostępem do szerokopasmowego Internetu oraz sieci komórkowych i bezprzewodowych. Zaakceptowanie protokołu IPv6 – który między innymi powinien zapewnić wystarczający adres IP dla każdego urządzenia, jakiego może potrzebować wszechświat (a właściwie ta galaktyka) – było również niezbędnym krokiem w zapewnieniu skalowalności IoT.
Kevin Ashton ukuł termin „Internet rzeczy” w 1999 r. Jednak zanim technologia ta zyskała popularność, minęła co najmniej kolejna dekada.
Internet rzeczy był pierwotnie bardzo interesujący dla biznesu i produkcji, gdzie jego wykorzystanie jest czasami określane jako maszyna do maszyny (M2M). Ale teraz skupiamy się na obsłudze naszych domów i biur za pomocą inteligentnych gadżetów, a mianowicie Internetu rzeczy. To sprawia, że jest to coś powiązanego z prawie wszystkimi z nich. Początkowe sugestie dotyczące urządzeń podłączonych do Internetu obejmowały „blogi” (obiekty, które blogują i publikują powiązane dane w Internecie), przetwarzanie wszechobecne (lub „ubicomp”), przetwarzanie niewidzialne i przetwarzanie wszechobecne. Na przeszkodzie stanął jednak Internet Rzeczy.
„Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz ponieść porażkę” – mówi człowiek, który zaprojektował marzenie o IoT.
Jak duży jest Internet Rzeczy?
Dorastanie i stawanie się większym – Obecnie na świecie jest więcej rzeczy niż ludzi.
Analityk technologii IDC przewiduje, że do 2025 r. łącznie 41,6 miliarda będzie podłączonych do Internetu rzeczy. Sugeruje również, że sprzęt przemysłowy i motoryzacyjny stanowi największą szansę na połączone „rzeczy”. Jednak w perspektywie krótkoterminowej Internet przedmiotów odnotuje również dużą akceptację inteligentnych domów i urządzeń do noszenia.
Dzięki ciągłej dostawie inteligentnych liczników głównymi użytkownikami IoT będą przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Urządzenia zabezpieczające w postaci intruzów i kamer internetowych będą drugim co do wielkości sposobem wykorzystania urządzeń IoT. Automatyka budynków – podobnie jak połączone oświetlenie – będzie najszybciej rozwijającym się sektorem. Na kolejnych miejscach znalazła się motoryzacja (pojazdy połączone z siecią) i opieka zdrowotna (monitorowanie stanu przewlekłego).
Jakie korzyści przynosi IoT dla biznesu?
Korzyści IoT dla przedsiębiorstw zależą od konkretnego wdrożenia. Zwinność i wydajność są zazwyczaj głównymi czynnikami branymi pod uwagę. Pomysł jest taki, że firmy muszą mieć więcej danych o swoich produktach i swoich wewnętrznych systemach. A co za tym idzie, mają większą możliwość wprowadzania zmian.
Producenci dodają czujniki do komponentów swoich produktów, aby produkty mogły przesyłać dane o ich działaniu. Może to pomóc firmom określić, kiedy podzespół może się zepsuć i wymienić go, zanim nastąpi uszkodzenie. Postacie mogą również wykorzystywać dane generowane przez te czujniki do wydajniejszego tworzenia swoich systemów i łańcuchów dostaw, ponieważ będą mieli znacznie dokładniejsze dane na temat tego, co się dzieje.
„Dzięki wprowadzeniu natychmiastowego gromadzenia i analizy danych systemy produkcyjne mogą znacznie szybciej reagować” – stwierdzili konsultanci McKinsey.
Organizacyjne wykorzystanie Internetu Rzeczy można podzielić na dwie części:
Oferty specyficzne dla danej branży, takie jak czujniki producentów lub urządzenia do pozycjonowania w czasie rzeczywistym dla opieki zdrowotnej. Oraz urządzenia IoT, które można zastosować we wszystkich gałęziach przemysłu, jak np. inteligentna klimatyzacja. Lub użyj systemów bezpieczeństwa. Konsumenci kupują więcej urządzeń, ale firmy wydają więcej.
Do najważniejszych branż IoT należą produkcja dyskretna, produkcja procesowa, transport i usługi komunalne. Dla producentów kluczowe będą projekty wspierające zarządzanie aktywami. W transporcie priorytetem jest nadzór nad transportem i zarządzanie flotą. Koszty IoT w branży wodno-elektrycznej będą zdominowane przez projekty inteligentnych sieci elektroenergetycznych, gazowych i wodnych.
Czym jest Przemysłowy Internet Rzeczy? (IIoT)
Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), czwarta rewolucja przemysłowa lub Przemysł 4.0 to nazwy nadane wykorzystaniu technologii IoT w środowisku biznesowym. Koncepcja jest podobna do urządzeń IoT w domu. Jednak w tym przypadku celem jest wykorzystanie kombinacji czujników, sieci bezprzewodowych, dużych zbiorów danych, sztucznej inteligencji i analiz do pomiaru i optymalizacji procesów przemysłowych.
Załóżmy, że IoT zostanie wprowadzony w całym łańcuchu dostaw, a nie w poszczególnych firmach. Jego wpływ może być jeszcze większy w przypadku terminowej dostawy materiałów i zarządzania produkcją od początku do końca. Zwiększenie wydajności pracy lub oszczędności to dwa potencjalne cele, ale IIoT może stworzyć nowe źródła przychodów dla firm. Zamiast sprzedawać samodzielny produkt – coś w rodzaju silnika – producenci mogą również sprzedawać konserwację predykcyjną silnika.
Jakie korzyści niesie ze sobą Internet Rzeczy dla konsumentów?
Internet przedmiotów obiecuje, że nasze środowisko – nasze domy, biura i pojazdy – stanie się inteligentniejsze, bardziej mierzalne i wymowne. Inteligentne głośniki, takie jak Amazon Echo i Google Home, ułatwiają odtwarzanie muzyki, ustawianie minutnika lub odbieranie informacji. Systemy bezpieczeństwa w domu ułatwiają monitorowanie tego, co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz. Lub aby zobaczyć i porozmawiać z gośćmi. Tymczasem inteligentne termostaty mogą pomóc nam ogrzać domy, zanim je wymienimy, a inteligentne żarówki mogą sprawić, że poczujemy się jak w domu, nawet gdy jesteśmy poza domem.
Patrząc poza dom, czujniki mogą pomóc nam wykryć, jak hałaśliwe i zanieczyszczone jest nasze otoczenie. Samochody i inteligentne miasta mogą zmienić sposób budowania i zarządzania przestrzeniami publicznymi.
Jednak wiele z tych innowacji może mieć poważne konsekwencje dla naszej prywatności.
Internet rzeczy i inteligentny dom
Dla konsumentów inteligentne domy będą prawdopodobnie najlepszym miejscem, jeśli chodzi o urządzenia wyposażone w Internet. Jest to obszar, w którym duże firmy technologiczne (zwłaszcza Amazon, Google i Apple) mogą zaciekle konkurować.
Najbardziej oczywiste są inteligentne głośniki, takie jak Amazon Echo, ale wyśmiewane są także inteligentne wtyczki, lampy, kamery, termostaty i smartfony. Ale oprócz pokazania swojej pasji do nowych, eleganckich gadżetów, aplikacje inteligentnego domu mają poważniejszy aspekt. Mogą pomóc w utrzymaniu niezależności osób starszych i dłuższym pozostaniu w ich domach, ułatwiając rodzinie i opiekunom komunikację z nimi i monitorowanie ich stylu życia – dzięki lepszemu zrozumieniu, jak działają nasze domy. Możliwość zmiany tych ustawień może pomóc w oszczędzaniu energii – na przykład poprzez zmniejszenie kosztów ogrzewania.
A co z bezpieczeństwem IoT?
Bezpieczeństwo to jeden z największych problemów Internetu Rzeczy. Czujniki te często zbierają bardzo wrażliwe dane – na przykład to, co mówisz i robisz w domu. Utrzymanie tego bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie dla zaufania konsumentów, ale historia bezpieczeństwa IoT jest jak dotąd bardzo słaba. Wiele urządzeń IoT nie myśli o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak szyfrowanie danych w czasie transportu i spoczynku.
Wady oprogramowania – nawet nieaktualny kod – są wykrywane regularnie, ale wiele urządzeń IoT nie ma możliwości wykluwania się, co oznacza, że są zawsze zagrożone. Hakerzy są obecnie zajęci atakowaniem gadżetów IoT, takich jak routery i kamery internetowe, ponieważ ich nieodłączny brak zabezpieczeń powoduje, że łatwo je złamać i gromadzić się w gigantycznych botnetach.
ٍWyjaśnienie dotyczące prywatności i Internetu rzeczy?
Biorąc pod uwagę wszystkie czujniki, które zbierają dane o wszystkim, co robisz, Internet rzeczy stanowi potencjalnie duży problem w zakresie prywatności i bezpieczeństwa. Przejdź do inteligentnego domu: wykrywa, kiedy się budzisz (kiedy inteligentny ekspres do kawy jest włączony) i jak dobrze myjesz zęby (dzięki inteligentnej szczoteczce do zębów). Jakiej stacji radiowej słuchasz (dzięki inteligentnemu głośnikowi).
A także, jaki rodzaj jedzenia jesz (dzięki inteligentnemu piekarnikowi lub lodówce). Co myślą Twoje dzieci (dzięki inteligentnym zabawkom) i kto przychodzi do Ciebie i spaceruje po Twoim domu (dzięki inteligentnemu alarmowi)). Chociaż firmy zarabiają przede wszystkim na sprzedaży smartfonów, ich model biznesowy IoT prawdopodobnie obejmuje handel przynajmniej częścią tych danych.
Wniosek
Warto zauważyć, że dane IoT można łączyć z innymi fragmentami danych, aby stworzyć niezwykle szczegółowy obraz Ciebie. Zdumiewająco łatwo jest dowiedzieć się wiele o danej osobie na podstawie kilku różnych odczytów czujników. W jednym z projektów badacz odkrył, że analiza danych wykazała jedynie zużycie energii w domu. Takie jak poziom tlenku i dwutlenku węgla, temperatura i wilgotność w ciągu dnia; mogli dowiedzieć się, co dana osoba jadła na obiad.
Bezpłatne pobieranie motywów WordPressPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz motywy WordPressPobieranie premium motywów WordPressdarmowy kurs Udemy do pobraniapobierz oprogramowanie intexPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmopobierz płatny kurs Udemy za darmo