Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Wszystko o klasach IP sieci, podziale IP i masce podsieci

Korzystanie z sieci komputerowych staje się coraz popularniejsze, ponieważ większość firm działa online, a obecnie każda organizacja, firma i firma potrzebuje wszechstronnego technika klasy IP, który będzie wymieniał za jego pośrednictwem wszystkie informacje. Zrób to w sieci. Dlatego w tym kierunku ważne jest zapoznanie się z głównymi koncepcjami sieci. Dla wygody Twoich bliskich postanowiliśmy omówić w tym artykule klasy IP sieci (klasyfikacja adresów IP).

Aby uzyskać doskonałe oceny ze złożonego przedmiotu, jakim jest konfigurowanie sieci komputerowych, ważniejsze jest dla Ciebie uczestnictwo w różnych kursach i zdobycie przydatnego doświadczenia w tej dziedzinie niż cokolwiek innego. Sieć i jej ustawienie w pełni bezpieczne wymaga nauki jej od niższych poziomów, a przez stuletnią sieć nie da się przejść.

Czym jest sieć i jakie jest jej znaczenie w naszym życiu?

Sieć komputerowa to zintegrowane połączenie dwóch lub więcej komputerów, drukarek, faksów, skanerów, modemów, serwerów, a nawet telefonów i różnego rodzaju sprzętu, które jest tworzone za pomocą okablowania lub w formie komunikacji radiowej (bezprzewodowej). Sieci komputerowe łączą sprzęt IT, łączą się z Internetem, organizują zdalne konferencje, a co najważniejsze, bezpiecznie i szybko przesyłają dane i informacje z dowolnego miejsca na świecie.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że łączenie wielu systemów nie wymaga dużej wiedzy. Mimo to, kiedy wkroczysz na tę dziedzinę, zdasz sobie sprawę, że konfigurowanie nawet najmniejszej sieci ma dobre i duże zalety, a zaniedbanie każdego z nich może doprowadzić do zniszczenia naszych ważnych informacji. Dlatego podkreślamy, że aby zostać ekspertem w dziedzinie techniki sieciowej, należy zacząć od poznania podstawowych pojęć i stopniowo docierać do skomplikowanych tematów sieci.

Podstawowe pojęcia sieciowe

Dzięki połączeniu komputerów i tworzeniu sieci w różnych miejscach użytkownicy uzyskują nieopisane możliwości, z których wysyłanie poczty elektronicznej, udostępnianie plików itp. to tylko część. Tymczasem w sieci funkcjonują trzy popularne terminy, które szczegółowo omówimy poniżej:

  • Zamknięte
  • Port
  • Przepustowość łącza

Co oznacza pakiet w sieci komputerowej?

Dane lub informacje w systemach sieciowych są przesyłane w małych formatach zwanych pakietami, a każdy pakiet zawiera informacje o miejscu docelowym i typie danych wewnętrznych. Na przykład wiadomość wysłana do Ciebie pocztą elektroniczną jest najpierw dzielona na mniejsze pakiety, a dane są przenoszone w tych różnych pakietach. Na koniec komputery docierają do oryginalnej wiadomości, łącząc pakiety.

Co oznacza port w sieci komputerowej?

Port jest głównym filarem każdej sieci komputerowej i zaczyna się od gniazda umieszczonego z tyłu urządzenia i zapewnia połączenie kablowe. Można na przykład podłączyć dziesięć różnych urządzeń do 10-portowego przełącznika. Niektóre urządzenia posiadają jednak więcej niż dwa porty wewnętrzne i za ich pomocą można podłączyć więcej systemów.

Co oznacza przepustowość w sieci komputerowej?

Przepustowość w sieci to ilość informacji przesyłana w każdej sekundzie kablami sieciowymi do podłączonych do niej urządzeń. Przepustowość jest zwykle mierzona w bitach na sekundę (bps); oczywiście im wyższa wartość, tym szybszy transfer danych.

Typowy modem ma prędkość bliską 50 funtów, co oznacza, że ​​może przesyłać dane z szybkością 50 000 bitów na sekundę. Podczas gdy sieć lokalna Ethernet wykorzystuje prędkość bliską 10 Mb/s, przesyła dane z prędkością około 10 miliardów bitów na sekundę.

Jakie są elementy sieci?

Zanim omówimy klasy IP w sieci, konieczne jest zapoznanie się z elementami składowymi sieci. Jak powiedzieliśmy, aby poznać podstawy sieci, lepiej zacząć od podstawowych pojęć.

1. Serwer i klient

Wraz ze wzrostem liczby komputerów i rozbudową sieci jeden z systemów musi pełnić rolę serwera. Serwer jest głównym centrum przechowywania współdzielonych plików i programów dostępnych dla wszystkich klientów. Z drugiej strony serwer umożliwia komunikację ze sprzętem peryferyjnym, takim jak drukarki i inny sprzęt.

Możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy wyznaczając jeden z komputerów jako serwer sieciowy. Odbiornik sieciowy oznacza te systemy, które są podłączone do serwera i proszą o pozwolenie na wykonywanie poleceń. Jednak w sieci peer-to-peer nie ma potrzeby stosowania serwera dedykowanego, a wszystkie komputery będą połączone na tym samym poziomie.

2. Kable i okablowanie

Aby nawiązać komunikację między komputerami w sieci, oczywiste jest, że należy je połączyć specjalnym okablowaniem. Istnieją trzy podstawowe typy okablowania sieciowego, z których każdy zostanie wyjaśniony poniżej.

3. Para skręconych kabli

Skrętka jest formą okablowania, w której przewody przewodzące są skręcone parami w celu neutralizacji zakłóceń magnetycznych pochodzących ze źródeł zewnętrznych. Wraz ze wzrostem wykorzystania urządzeń elektronicznych ich destrukcyjne skutki w postaci zakłóceń radiowych występują obficie w liniach komunikacyjnych sieci, dlatego firmy telekomunikacyjne zdecydowały się na krzyżowanie przewodów masztów.

Skręcone pary kabli są dostępne na rynku w dwóch postaciach, powlekanych i niepowlekanych. Każdy z nich ma inne zalety i wady, które zostaną szczegółowo omówione na szkoleniu dotyczącym sieci. Ponieważ jednak tego typu kable są bardzo elastyczne i cienkie, nie zajmują szybko kanałów budowlanych, a z drugiej strony są znacznie tańsze. Ale ta elastyczność nie spowodowała, że ​​wykazywały słabą skuteczność w neutralizowaniu szkodliwych fal. Sposób ich skręcenia ma ogromne znaczenie w odpychaniu fal elektromagnetycznych, dlatego proces ich wytwarzania jest bardzo wrażliwy.

4. Kabel koncentryczny

Kable koncentryczne zaliczane są do kategorii kabli z wewnętrznym rdzeniem przewodzącym otoczonym nieprzewodzącą osłoną. Celem tej zewnętrznej warstwy jest zapobieganie przenikaniu szumów do otoczenia kabla.

5. Urządzenie koncentrujące

Hub to urządzenie służące do łączenia grupy użytkowników z siecią lokalną. Koncentrator odpowiada za przesyłanie wszystkich pakietów danych otrzymanych z jednego portu do innych portów sieciowych. W przypadku korzystania z koncentratora należy pamiętać, że podłączeni do niego użytkownicy są nazywani częścią, w tym sensie, że dzielą przepustowość koncentratora. W miarę wzrostu liczby systemów podłączonych do koncentratora i zmniejszania się udziału każdego użytkownika w przepustowości, wzrośnie konkurencja w uzyskaniu wymaganej ilości dedykowanej przepustowości.

6. Przełącznik sieciowy

W porównaniu do koncentratorów przełączniki działają inteligentniej, przypisując określoną przepustowość każdemu użytkownikowi lub grupie użytkowników. Na podstawie informacji zawartych w nagłówku każdego pakietu przełącznik wysyła pakiet danych tylko do portu odbiornika w nagłówku i łączy się z siecią LAN. Po zakończeniu transmisji następuje rozłączenie miejsca docelowego i źródła.

7. Router lub router

Gdyby przełącznik był mądrzejszy od koncentratora, to należałoby powiedzieć, że router jest mądrzejszy od przełącznika. Routery sieciowe gwarantują wysyłanie pakietów danych najlepszą trasą do miejsca docelowego za pomocą mapy tras sieciowych znajdującej się pod tytułem tablicy routingu. Jeśli trasa dwóch routerów zostanie przerwana, router wysyłający rozważa inny sposób kontynuowania ruchu. Z drugiej strony routery za pomocą swoich protokołów mogą komunikować się między sieciami w różnych językach. Protokół internetowy (IP), internetowa wymiana pakietów (IPX) i Apple Talk należą do tych protokołów.

Teraz, gdy znasz już komponenty, typy i funkcje sieci, czas przedstawić stosunkowo złożony temat zajęć z IP sieci, dla których istnieje wiele kursów pisemnych, a najlepszym z nich jest kurs pozaszkolny.

IP sieci

Zanim omówimy temat klas sieciowych IP, należy zapoznać się z ogólną koncepcją protokołu IP (Internet Protocol). Adres IP to adres logiczny, którego nie można zmienić i który określa, w jakiej sieci będzie zlokalizowany system. Można powiedzieć, że każde urządzenie umieszczone w sieci ma określony adres IP.

Adres IP jest podzielony na dwie części: prefiks i sufiks; Jego część prefiksowa identyfikuje sieć fizyczną, do której podłączony jest komputer, i jest powszechnie znana jako adres sieciowy. Jednak część rozszerzająca identyfikuje komputer w sieci i jest częściej nazywana adresem hosta. Koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu, aby zapoznać się z funkcją adresu IP.

Jak działa adres IP sieci

Jak powiedzieliśmy, adres IP działa podobnie jak adres pocztowy dla domów, więc Twój domowy adres pocztowy jest unikalny dla Ciebie i nie istnieje w ten sposób. W świecie komunikacji adres IP adresuje wszystkie systemy, a każdy z nich różni się od drugiego swoim adresem IP. Ponieważ jednak liczba systemów w sieci globalnej, takiej jak Internet, wzrosła zbyt mocno, utworzenie dedykowanego adresu IP dla każdego urządzenia jest niemożliwe. Dlatego eksperci zdefiniowali nową generację protokołu IPv6, aby rozwiązać ten problem.

Adresy IP generacji IPv4, które są wykorzystywane zarówno w Internecie, jak i w wielu sieciach, są bardzo ograniczone, pozwalając na utworzenie jedynie 232 adresów. Ograniczona liczba adresów tego typu wersji spowodowała, że ​​nie ma unikalnego adresu IP dla wszystkich urządzeń podłączonych do Internetu. W 1998 roku firmie inżynieryjnej IEFT udało się opracować protokół IPv6, a aktualizacja ta znacznie zwiększyła dostępną przestrzeń adresową, dzięki czemu można było utworzyć aż 2128 dedykowanych adresów.

Adresy sieciowe IPv4

Adresy generowane w IPv4 to te same 32-bitowe liczby binarne, które składają się z dwóch identyfikatorów i oddzielają odpowiednio sieć i hosta wyimaginowaną granicą. Przykładowo adres 168.212.226.204 przedstawia 32-bitowe liczby binarne 10101000, 11010100, 11100010 i 11001100. Należy pamiętać, że za pomocą liczby binarnej można określić, do jakiego typu sieci należy adres IP.

Rodzaje klas IP sieci

W wersji 4 adresów IP różne klasy adresów IP sieci są podzielone na pięć kategorii, z których każda ma swoją funkcję. Poniżej krótko wyjaśnimy każdą klasę sieci IP A, B, C, D i E.

Klasa A

Jeśli lewej części adresu IP (pierwszej części) zostaną przypisane cyfry od 1 do 126, adres ten zostanie zaliczony do kategorii klas IP sieci typu A. W tym typie klasy można zdefiniować liczbę 16 777 214 adresów IP, a typ A stosujemy, gdy potrzebujemy bardzo dużej liczby adresów IP. Zakres klas IP sieci typu A wynosi od 1.0.0.1 do 126.255.255.254.

Klasa B

Jeśli po lewej stronie adresu IP (pierwszej części) zostaną podane cyfry od 128 do 191, adres IP należy do klasy B. W tej klasie możesz utworzyć maksymalnie 65 534 unikalnych adresów. Również zakres klasy B jest szeroki, od 128.1.0.1 do 191.255.255.254.

Klasa C

Jeśli po lewej stronie adresu IP (pierwszej części) zostaną podane cyfry od 192 do 223, adres IP należy do klasy C. W tej klasie tylko 254 systemy mogą być adresowane za pomocą dedykowanego adresu IP. Klasa C waha się od 192.0.1.1 do 223.255.254.254.

Klasa D

Jeżeli po lewej stronie adresu IP (jest to pierwsza część) podane zostaną cyfry od 224 do 239, oznacza to, że adres IP systemu należy do klasy D. Klasa D, czyli tzw. Multicast, ma specjalne zastosowania. Na przykład ta klasa wysyła pakiety danych do wszystkich klientów jednocześnie. Praca ta jest o tyle istotna, że ​​pewne konkretne dane muszą być jednocześnie dostępne dla klientów. Zakres klasy D jest również szeroki, od 224.0.0.0 do 239.255.255.255.

Klasa E

Ostatnią serią klas IP sieci są klasy E, które można rozpoznać po liczbach od 240 do 255 w lewej części adresu IP. Klasa ta jest zarezerwowana dla przyszłych prac laboratoryjnych i badawczych, a w systemach domowych nie można używać klasy E. Również zakres tej klasy rozciąga się od 240.0.0.0 do 254.255.255.254

Klasy sieci IP i masek podsieci

Systemy wykorzystują koncepcję zwaną maską podsieci, aby rozróżnić, czy należą do sieci, czy nie. Aby utworzyć maskę podsieci, system uznaje wszystkie bity sieci za jeden, a wszystkie bity hosta za 0. Należy pamiętać, że każdy adres IP sieci – dowolnej klasy – ma standardową maskę podsieci.

Przykładowo IP 10.10.10.1 ma maskę podsieci o ID 255.0.0.0, adres IP 172.168.88.98 z klasy B ma maskę podsieci 255.255.0.0, a adres IP 192.168.100.3 z klasy C ma maskę podsieci. Maska sieci to 255.255.255.0.

Ogromny świat sieci komputerowych

Jak wielokrotnie wspominaliśmy w tym artykule, wykorzystanie skomplikowanych sieci komputerowych z każdym dniem wzrasta, a życie bez nich nie jest możliwe dla co najmniej połowy światowej populacji. Stworzenie najmniejszej i najprostszej sieci komputerowej, składającej się z dwóch komputerów, wymaga przestrzegania małych i dużych punktów, których zignorowanie nie wiadomo, co stanie się z danymi. Dlatego poważnie sugerujemy, że jeśli planujesz wkroczyć w rozległy świat sieci komputerowych, koniecznie weź udział w specjalnych szkoleniach sieciowych.

Kursy pozalekcyjne zapewniły najlepsze kompleksowe szkolenia związane z siecią i pokrewną tematyką dla zainteresowanych Cudzoziemców. W tym artykule, który dotyczył rodzajów klas sieciowych IP, poznasz tylko niewielką część fotofonów sieciowych.

Pobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz motywy WordPress za darmoPobierz motywy WordPress za darmoBezpłatne pobieranie motywów WordPresspobierz płatny kurs Udemy za darmopobierz oprogramowanie HuaweiPobierz motywy WordPress za darmobezpłatny kurs online