Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

wydarzenie historyczne, które zainspirowało jeden z najlepszych odcinków GoT

Game of Thrones był hitem HBO, ale tym, co naprawdę zachwyciło fanów serialu, było przełomowe wydarzenie w trzecim sezonie, znane jako Czerwone Wesele.

Ta krwawa scena nadal jest najbardziej szokującym momentem w serialu ze względu na wszystko, co reprezentuje: zdradę, masakrę i utratę ważnych dla fabuły postaci. Nawet DB Weiss i David Benioff skomentowali, że ten ślub skłonił ich do myślenia o powieściach Pieśń lodu i ognia jako serial telewizyjny.

Ale Czerwone Wesele, które fani i pisarze tak bardzo podziwiają na całym świecie, nie jest dokładnie wymysłem George’a RR Martina. Autor został zainspirowany Czarną Wieczerzą, XV-wieczną szkocką masakrą, aby urzeczywistnić jedną z najgorszych masakr GoT.

Co wydarzyło się podczas Czarnej Kolacji?

Jedyna ilustracja Czarnej Kolacji / Via Wikimedia

To historyczne wydarzenie miało miejsce podczas wojny stuletniej między Francją a Anglią, kiedy Szkocja straciła swojego przywódcę, króla Jakuba I, i koronowała sześcioletniego chłopca na swojego nowego regenta, Jakuba II.

Szkockie klany walczyły o kontrolę nad królestwem w 1437 roku, widząc, że nowy władca stanowił zaledwie mniejszość. Te konflikty sprawiły, że Archibald Douglas, 5. hrabia Douglas i przywódca Czarnych Douglasów, stał się jednym z najpotężniejszych arystokratów tamtych czasów. Jego status uczynił go praktycznie następnym w kolejce do tronu, ale zmarł nagle w 1439 roku.

Po jego śmierci wojna wybuchła ponownie, gdy Archibald Douglas pozostawił swoją dynastię w rękach innego bardzo młodego spadkobiercy: Williama Douglasa, piętnastoletniego nastolatka. Ten akt zdenerwował resztę klanów, które nie chciały dowiedzieć się, czy młody człowiek będzie dobrym królem, czy nie.

24 listopada 1440 roku William i jego brat David zostali zaproszeni na kolację do zamku w Edynburgu. Po przyjeździe obaj zostali potraktowani z największą serdecznością, a nawet mogli cieszyć się dobrym bankietem w towarzystwie Jaime’a II. Ale niespodziewanie, w środku wieczoru, kanclerz William Crichton postawił przed braćmi głowę byka. Paskudny kawałek, który w późnej Szkocji był symbolem egzekucji zdrajców.

William i David Douglas zostali schwytani podczas tego obiadu, oskarżeni o zdradę stanu, a później tego samego dnia straceni na Castle Hill.

Od tego czasu bankiet ten znany jest jako „Czarny obiad”, choć George RR Martin i pisarze GoT postanowili nadać pomysłowi gospodarza, który morduje swoich gości, inną nazwę: Czerwone Wesele.

Podobieństwa do Czerwonego Ślubu GoT

W masakrze, którą widzimy w odcinku 9 z trzeciego sezonu Game of Thrones, zatytułowanego „The Rains of Castamere”, nie ma dzieci ani byczych głów, ale faktem jest, że Czerwone Wesele opiera się na tej historii.

Podobnie jak Black Dinner, ta masakra GoT jest konsekwencją kilku wydarzeń, które widzieliśmy w poprzednich sezonach. Catelyn Stark obiecuje swojego syna Robba dziewczynie z domu Frey w sezonie otwierającym, ale ostatecznie zakochuje się w Talissie, uzdrowicielce, która traktuje żołnierzy Lannisterów i Starków tak samo.

Małżeństwo między Robbem i Talissą było wielką obrazą dla domu Freyów, podobnie jak mianowanie Williama Douglasa nowym przywódcą w późnej Szkocji. Dlatego, mimo że w odcinku wszystko wydaje się dobrze kończyć 8 zaręczyny Edmure Tully, wuja Robba i Frey, doprowadzają do masakry.

Robb i Talissa byli głównymi celami Waldera Freya, podobnie jak William i Douglas podczas Czarnej Wieczerzy. Dlatego są najważniejszymi postaciami na scenie i pierwszymi, którzy umierają.

Przed Czerwonym Ślubem serial całkowicie uczłowiecza Robba, przedstawiając go jako dobrego męża i przyszłego ojca, ponieważ Talissa jest w ciąży. Ale Dom Frey nie chce zobaczyć panowania tego dziecka, więc rzeź na Czerwonym Weselu zaczyna się od zadźgania nożem i ostatecznej śmierci Talissy. Bezpośredni atak na spuściznę Robba Starka.

Podczas gdy Catelyn miała moment przełomowy w tej scenie, biorąc żonę Waldera Freya jako zakładnika, by poprosić o handel, jej śmierć była nieunikniona. W końcu, zamknięta i bez pierworodnego, jej życie nie miało już sensu.

Dlatego jego śmierć w ogóle nie pasuje do wydarzeń z Czarnej Wieczerzy, ale koncepcja w GoT pozostaje taka sama: gospodarz mordujący swoich gości.

Ale Czarna Wieczerza nie była jedynym historycznym wydarzeniem, które zainspirowało George’a RR Martina.

Fani serii i książkowej sagi doskonale wiedzą, że jej autor zainspirował się średniowieczną Europą do budowy Siedmiu Królestw. Jest więc zrozumiałe, że w walce tych królestw jest wiele wydarzeń historycznych. Od wydarzeń historycznych po tradycje, które stały się już ikonami nostalgii i popkultury, takie jak:

Prawdziwe kazirodztwo w GoT

Kredyty: Nationflix

Jedną z cech wyróżniających Targaryenów od reszty jest kazirodztwo między jego członkami. Ich królowie poślubiają własne siostry, aby zachować czystą krew, zamiast szukać innych kobiet.

Chociaż nie jest to oparte na średniowiecznych opowieściach, takich jak Czarna Wieczerza, pochodzi z prawdziwego wydarzenia, które później zostało zaadaptowane do GoT: Ptolemeusza.

Ptolemeusz I, macedoński generał Aleksandra Wielkiego, rządził starożytnym Egiptem między 305 a 30 pne Była to ostatnia znana dynastia w regionie, ale pierwsza praktykowała kazirodztwo.

Bracia z tej dynastii zawierali małżeństwa mieszane, co spowodowało, że wielu z nich zaczęło spiskować w celu przejęcia władzy.

Ścieżka Przebłagania Cersei

Kredyty: Europa Prasa

W XIII i XIV wieku we Francji kobiety, które popełniły cudzołóstwo, podlegały ekspiacji lub upokorzeniu. Aby przeprowadzić ten spacer, kobieta musiała być naga i wystawiona na publiczne kpiny.

Jeśli ten fragment brzmi dla nas znajomo, to dlatego, że Cersei również miała swój „spacer pokuty” w piątym sezonie. Szła nago po ulicach, by wrócić do Czerwonej Twierdzy.

Joffrey Baratheon i okrutny Edward Westminster

Kredyty: Univision

Joffrey mógł być jednym z najmłodszych członków serii, podobnie jak szkoccy królowie, którzy wystąpili w Czarnej Wieczerzy, ale ta postać GoT była z pewnością bardziej nieprzyjemna.

Z pewnością wszyscy pamiętamy go jako sadystycznego, aroganckiego i aroganckiego trzynastolatka, bo w zasadzie nim był. Ale ta osobowość, za którą George RR Martin był często krytykowany, również pochodzi od postaci historycznej: Edwarda z Westminsteru.

Jako jedyny syn króla Henryka VI Edward z Lancaster był bezwzględnym i żądnym krwi młodym człowiekiem. Tak jak Joffrey świętował swoje zaślubiny z Margaery Tyrell w tzw fioletowy ślub, ten bohater poślubił młodą kobietę, z którą zachowywał się w najgorszy możliwy sposób. A podczas Wojny Róż nie mówił o niczym innym, jak tylko odcinaniu głów lub wypowiadaniu wojen.

Zginął jednak w walce w 1471 roku w wieku siedemnastu lat.

Anarchia, która zainspirowała prequel GoT

Kredyty: Glamour

Obecnie seria House of the Dragon stała się kolejnym hitem HBO. Ten prequel opowiada o wojnie domowej toczonej między dwiema frakcjami dynastii Targaryenów i jest pełen smoków i innych fantastycznych elementów. Na pierwszy rzut oka to nie może być coś więcej niż science fiction, prawda?

Ale podobnie jak w przypadku Czarnej Wieczerzy, ta wojna w GoT ma średniowieczne korzenie (chociaż same smoki są całkowicie fikcyjne).

Wydarzenie, o którym mówimy, to okres znany jako „Anarchia” w historii wczesnego średniowiecza, między 1135 a 1153 rokiem.

W przypadku Anarchii to kuzyn, a nie przyrodni brat okazał się zniweczyć najlepsze plany Henryka I. A kiedy odebrano mu życie, jego żona Matylda, która nie zrzekła się tronu, dała początek początek wojny domowej.

Każda dobra historia ma swój „Czarny obiad”

Wiele razy wierzymy, że fikcyjne historie to tylko losowo tworzone postaci i fabuły, które mają zabawiać widza. Ale tak jak Black Dinner był kluczowym momentem w GoT, wiele innych historycznych wydarzeń i postaci służyło jako inspiracja dla innych wielkich sag.

Najbardziej znanym przykładem, mówiącym o fantastycznych historiach, może być Hobbit, kolejna saga powieści, którą podziwia George RR Martin. Chociaż w tej serii nie ma tylu wydarzeń historycznych, co gra o tronjest również oparty na historii anglosaskiej i średniowiecznej.

Śródziemie to w rzeczywistości królestwo zaczerpnięte z różnych kultur europejskich. A wielu jego mieszkańców, członków Drużyny Pierścienia, przypomina ważne postaci z legendy o Królu Arturze. Nie wspominając już o tym, że saga Władca Pierścieni ma swojego Świętego Graala.

Obecnie mamy nawet serie, które skupiają się wyłącznie na wydarzeniu historycznym. Na przykład:

  • Nie do pomyślenia, miniserial oparty na artykule prasowym „Niesamowita historia gwałtu”.
  • Narcos, oparty na walce z handlem narkotykami w Kolumbii w latach 90.
  • I seria chwili, Dahmer, o jednym z najgorszych morderców w Stanach Zjednoczonych.

Tak więc faktem jest, że każda seria ma swój własny Black Dinner, chociaż żaden nie jest tak dramatyczny i krwiożerczy jak Got.

Bibliografia:

Podsumowanie Gry o Tron: Jaki rozdział to Czerwone Wesele i dlaczego jest jednym z najlepszych? https://culturageek.com.ar/game-of-thrones-recap-que-capitulo-es-la-boda-roja-y-por-que-es-uno-de-los-mejores/

Black Dinner, wydarzenie, które zainspirowało Czerwone Wesele https://revistahush.com/la-cena-negra-y-la-boda-roja/

game7 razy, że historia była bardziej brutalna niż “Gra o Tron” https://www.lavanguardia.com/series/20160423/401308370366/history-game-of-thrones.html