Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Wyjaśnienie kodów błędów płyty głównej (ASUS, MSI, Gigabyte) Intel 13. gen

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Wyjaśnienie kodów błędów płyty głównej (ASUS, MSI, Gigabyte) Intel 13. gen

Chociaż wskaźniki Q-Code na płytach głównych są ładne, nie mówią zbyt wiele o tym, na czym właściwie polega usterka. Zamierzamy więc nakreślić i wyjaśnić wspólne kody Q płyt głównych dla wszystkich popularnych marek płyt głównych.

Zaktualizowano: listopad 92022 7:59 rano

Nowoczesne płyty główne z wyższej półki są często wyposażone w wyświetlacz Q-Code (kod błędu), którego jedynym zadaniem jest wyświetlanie kodów błędów podczas procesu uruchamiania komputera. Możesz zauważyć, że jeśli masz wyświetlacz Q-Code, wyświetlacz szybko przełącza się między kodami błędów, zanim po ostatecznym uruchomieniu systemu ustawi się na zdefiniowanym przez producenta kodzie „wszystko w porządku”.

*AKTUALIZACJA dla płyt głównych Intel 13. generacji i Z790*

Problem z wyświetlaczami Q-Code polega na tym, że nie ma nic, co mogłoby wyjaśnić, czym właściwie jest usterka lub jak ją naprawić. Postanowiliśmy więc sporządzić listę często spotykanych kodów Q dla wszystkich popularnych marek komputerów osobistych i podać kilka informacji na ich temat.

Jeśli szukasz nowej płyty głównej, mamy tutaj kilka artykułów, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.


Gdzie jest wyświetlacz Q-Code na mojej płycie głównej?

Trudno go przeoczyć i zwykle znajduje się gdzieś w prawym górnym rogu samej płyty głównej. Jednak nie wszystkie płyty główne mają wyświetlacze Q-Code, a niektóre uciekają się do sygnałów dźwiękowych lub pojedynczych świateł, aby wyświetlić błędy.

Jeśli Twoja płyta główna nie ma wyświetlacza Q-Code, spójrz na prawy środek płyty głównej, gdzie może znajdować się grupa czterech lampek oznaczonych CPU, DRAM, BOOT i VGA. Są to również metody pokazywania błędów. Jeśli komputer nie uruchamia się, sprawdź te cztery kontrolki, gdy komputer próbuje się uruchomić.


Co to jest kod Q płyty głównej (kod błędu)

Technicznie rzecz biorąc, termin „Q-Code” to nazwa firmy ASUS dotycząca kodów błędów wyświetlanych na płycie głównej. Inni producenci, tacy jak Gigabyte i MSI, używają innych nazw. Ale na koniec dnia wszystkie są takie same, wszystkie są tylko kodami debugowania lub „błędów”.

Termin Q-Code stał się tak popularny, że zdecydowana większość entuzjastów komputerów PC nazywa każdy kod błędu „Q-Code”, niezależnie od płyty głównej, z której pochodzi.


Jak działają kody błędów płyty głównej?

Wszystkie kody Q płyty głównej są wyświetlane na wyznaczonym wyświetlaczu kodu Q płyty głównej, który może wyświetlać jedną cyfrę i jedną literę w dowolnym momencie.

Problem polega na tym, że te wyświetlacze same w sobie nie są zbyt inteligentne i po prostu przechodzą przez kody w oparciu o bieżący stan systemu lub bieżący etap procesu uruchamiania. Jeśli wystąpi problem, ekran Q-code przestanie się wyświetlać i wyświetli aktualny kod, miejmy nadzieję, wskazując, co poszło nie tak.

Pomysł polega na tym, że wziąłbyś kod błędu i korzystając z instrukcji płyty głównej lub Internetu, zbadał, co oznaczał ten kod. Pomysł polega na tym, że kody błędów są znacznie łatwiejsze niż dźgnięcie w ciemność i metoda prób i błędów w celu zdiagnozowania wadliwych komputerów.

Byłoby to prawdą, gdyby istniał jakiś kompleksowy przewodnik po kodach błędów płyty głównej, a ten przewodnik powiedziałby ci, jak je naprawić… Cóż, mamy cię w zasięgu ręki.


Kody błędów płyty głównej Z790 (Intel 13. generacji)

Procesory Intela 13. generacji pojawiły się 20 października, a wraz z nimi seria 700 płyt głównych dla Intela. Oznacza to, że istnieje zupełnie nowy chipset do zbadania i możliwość nękania go nowymi problemami z kodem Q.

Na szczęście producenci płyt głównych używają w większości znormalizowanego zestawu kodów, więc kod 55 będzie oznaczał to samo na płycie głównej ASUS Z690, jak na płycie głównej Z790 tego samego producenta.

Wszystkie kody Q pozostają takie same, nie ma nowych kodów Q płyt głównych specyficznych dla płyt głównych 13. generacji lub serii 700. Dobra wiadomość dla diagnostyki przechodzącej do nowej generacji.


Kody błędów płyty głównej ASUS

Na szczęście istnieje strona internetowa poświęcona wyszukiwaniu kodów usterek ASUS. Wpisz swój kod w ASUSQCode i uzyskaj odpowiedzi w kilka sekund.

Najpopularniejsze kody Q ASUS to A2, 55, 99, 80, 76, 40, I 62.

  • A2 IDE wykrywa: Spróbuj podłączyć TYLKO dysk, na którym masz/chcesz zainstalować system operacyjny i upewnij się, że kolejność rozruchu jest poprawnie skonfigurowana w systemie BIOS.
  • 55Pamięć nie zainstalowana: musisz zainstalować pamięć, jeśli pamięć jest zainstalowana, upewnij się, że jest poprawna, lub wypróbuj inne gniazda pamięci, jeśli jesteś pewien, że pamięć jest poprawnie zainstalowana, a błąd nadal występuje.
  • 99 Inicjalizacja Super IO: Może to wynikać z różnych przyczyn. Może to być wadliwy BIOS lub wadliwa płyta główna, może to być również spowodowane błędem GPU. Spróbuj uruchomić komputer poza zintegrowaną grafiką lub innym gniazdem GPU/GPU. W pierwszym przypadku spróbuj sflashować BIOS do najnowszej wersji. Jeśli żadna z tych poprawek nie działa, rozważ możliwość uszkodzenia płyty głównej.
  • 80Problem z oprogramowaniem AI Suite: Spróbuj odinstalować oprogramowanie pakietu AI w trybie awaryjnym lub wycofać wszelkie zmiany wprowadzone przed kodem błędu.
  • 76 Inicjalizacja PCH DXE (specyficzna dla modułu PCH): Możliwe, że przyczyną problemu jest urządzenie USB. Spróbuj odłączać urządzenia USB pojedynczo, za każdym razem uruchamiając ponownie, aby określić problematyczne urządzenie. Po zlokalizowaniu urządzenia podłącz je później Windows uruchamia się i ponownie instaluje sterowniki.
  • 40System budzi się ze stanu uśpienia S4: Dzieje się tak, ponieważ skonfigurowałeś opcję Szybki rozruch/Szybki start Windows 10/11. Spróbuj wyłączyć Fast Boot/Fast Start, co spowoduje pełne wyłączenie zamiast stanu S4 Hybrid.
  • 62Instalacja usług PCH Runtime Services: Prawdopodobnie jest to błąd procesora graficznego, spróbuj podłączyć monitor do IO na płycie głównej i użyć zintegrowanej grafiki. Jeśli błąd zniknie, spróbuj użyć innego gniazda PCIe na płycie głównej dla karty graficznej. Jeśli usterka powróci w dowolnym gnieździe karty graficznej, oznacza to usterkę karty graficznej, jeśli usterka powróci w jednym gnieździe, jest to gniazdo PCIe. Alternatywną metodą jest wyczyszczenie pamięci CMOS i aktualizacja systemu BIOS.

Kody błędów płyty głównej MSI

Nie ma witryny stworzonej specjalnie dla kodów usterek MSI, ale na forach MSI jest zrzut WSZYSTKICH kodów usterek, które można znaleźć na płytach głównych MSI. Sprawdź to, jeśli nie możesz znaleźć tutaj swojej winy.

Wydaje się, że najpopularniejsze kody Q MSI to 90, 0D, 92, A2, D0I 40.

  • 90Rozpoczyna się faza wyboru urządzenia rozruchowego (BDS).: Ten błąd może wskazywać, że masz martwy procesor lub uszkodzone gniazdo. Sprawdź, czy gniazdo nie jest uszkodzone i wypróbuj inny procesor, jeśli taki masz. Możesz także wypróbować ten sam procesor na innej płycie głównej, jeśli błąd będzie się powtarzał, wypróbuj inne urządzenie rozruchowe. Jeśli żadne z tych rozwiązań nie daje odpowiedzi, być może nadszedł czas na wymianę procesora.
  • 0DZarezerwowane dla przyszłych kodów błędów AMI SEC: Ten błąd jest bardzo opisowy, ale może odnosić się do pamięci RAM, procesora graficznego, procesora i wielu innych komponentów. Ten błąd można zwykle naprawić, aktualizując system BIOS za pomocą narzędzia do flashowania systemu BIOS, gdy komputer jest wyłączony.
  • 92Inicjalizacja magistrali PCI: To jest usterka procesora graficznego, a naprawa może być tak prosta, jak ponowne zamontowanie karty graficznej i upewnienie się, że jest prawidłowo podłączona do płyty głównej. Jeśli to się nie powiedzie, wypróbuj zintegrowaną kartę graficzną i sprawdź, czy błąd nadal występuje. Jeśli nie, spróbuj podłączyć GPU do innego systemu lub innego gniazda PCIe.
  • A2 IDE wykrywa: Spróbuj podłączyć TYLKO dysk, na którym masz/chcesz zainstalować system operacyjny i upewnij się, że kolejność rozruchu jest poprawnie skonfigurowana w systemie BIOS.
  • D0Błąd inicjalizacji procesora: Zwykle wskazuje to na problem z procesorem lub gniazdem. Sprawdź, czy gniazdo i procesor nie są uszkodzone i upewnij się, że procesor jest prawidłowo osadzony. Jeśli błąd będzie się powtarzał, spróbuj zaktualizować system BIOS do najnowszej wersji i wyczyścić pamięć CMOS. Jeśli nic nie pomoże, twój procesor może być martwy.
  • 40System budzi się ze stanu uśpienia S4: Dzieje się tak, ponieważ skonfigurowałeś opcję Szybki rozruch/Szybki start Windows 10/11. Spróbuj wyłączyć Fast Boot/Fast Start, co spowoduje pełne wyłączenie zamiast stanu S4 Hybrid.

Kody błędów płyty głównej Gigabyte

Ponownie nie ma strony internetowej poświęconej wyszukiwaniu kodów usterek Gigabyte, takiej jak Asus, ale przygotowaliśmy listę najpopularniejszych kodów Q na płytach głównych Gigabyte.

Wydaje się, że najpopularniejsze kody Q Gigabyte to AB, 27, 70, D0, 03I DB.

  • AB — Czekaj na polecenie użytkownika w konfiguracji systemu BIOS: Ten kod Q nie jest tak naprawdę błędem, a raczej powiadomieniem. Twój komputer powinien nadal być w pełni funkcjonalny, nawet podczas wyświetlania tego kodu. Uruchom BIOS płyty głównej, a BIOS automatycznie powiadomi Cię o przyczynie kodu. Ten kod występuje najczęściej po zresetowaniu lub aktualizacji systemu BIOS.
  • 27 – Nieokreślony błąd pamięci: Zwykle wskazuje to na problem z pamięcią RAM komputera, ponieważ mieści się między kodami Q 19 a 31, które określają błędy pamięci. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest ponowne zainstalowanie pamięci RAM i sprawdzenie, czy jest poprawnie zainstalowana, jeśli to nie zadziała, wypróbuj pamięć RAM w innym systemie. Jeśli pamięć RAM działa w innym systemie, spróbuj zaktualizować system BIOS i wyczyść pamięć CMOS.
  • 70 – Inicjalizacja PCH DXE: Możliwe, że przyczyną problemu jest urządzenie USB. Spróbuj odłączać urządzenia USB pojedynczo, za każdym razem uruchamiając ponownie, aby określić problematyczne urządzenie. Po zlokalizowaniu urządzenia podłącz je później Windows uruchamia się i ponownie instaluje sterowniki.
  • D0 – błąd inicjalizacji procesora: Zwykle wskazuje to na problem z procesorem lub gniazdem. Sprawdź, czy gniazdo i procesor nie są uszkodzone i upewnij się, że procesor jest prawidłowo osadzony. Jeśli błąd będzie się powtarzał, spróbuj zaktualizować system BIOS do najnowszej wersji i wyczyścić pamięć CMOS. Jeśli nic nie pomoże, twój procesor może być martwy.
  • 03 – Nieokreślone w instrukcjach: (system budzi się ze stanu uśpienia S3): po prostu, system jest w pełni użyteczny i stabilny, kod błędu 03 to tylko powiadomienie informujące, że system pomyślnie wybudził się ze stanu uśpienia S3.
  • DB – Aktualizacja Flasha nie powiodła się: Jest to spowodowane tym, że system BIOS Q-Flash nie został zastosowany. Najlepszym rozwiązaniem jest ponowne pobranie aktualizacji systemu BIOS i ponowne sformatowanie pamięci USB, za pomocą której próbujesz sflashować system BIOS. Płyta główna nie pozwoli ci zastosować niewłaściwego BIOS-u, więc nie martw się o to

Jak znaleźć usterkę płyty głównej na podstawie kodu usterki

Jak widać, istnieje więcej niż kilka wspólnych kodów Q dla każdej płyty głównej.

Jeśli twoja usterka nie jest wyraźnie wymieniona w instrukcji płyty głównej, sztuką znalezienia usterki jest rozszyfrowanie, do którego przedziału pasuje twoja usterka. Na przykład błędy pamięci RAM zwykle mieszczą się w przedziale od 19 do 31 na większości płyt głównych, chyba że określono literą. Więc jeśli twoja płyta główna rzuca 22 Q-Code, pierwszym miejscem, w którym radzimy ci spojrzeć, jest pamięć RAM.

W przypadku kodów „nieokreślonych” lub „zarezerwowanych do wykorzystania w przyszłości” najlepiej wyszukać ten kod online.


Ostatnie słowo

Płyty główne mają różne kształty i rozmiary, podobnie jak ich wady. Dlatego wiele wysokiej klasy płyt głównych jest teraz wyposażonych w wyświetlacz Q-Code, który daje nam wyobrażenie o tym, co dzieje się z naszym komputerem. Znalezienie dokładnej przyczyny i naprawy może być trudne na podstawie samego kodu, dlatego opisaliśmy tutaj najczęstsze kody dla każdej płyty głównej. Mamy nadzieję, że podobał Ci się nasz artykuł wyjaśniający kody błędów płyty głównej.