Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Wymagany SQL?

Wymagany SQL?

mkw

SQL sorgu dili, belirli bir programlama dili ile olmayan, veritabanı ile çalışmak için en popüler ve yaygın dildir, bu da çoğu programcının veritabanı iletişim kurmak için bu dile ihtiyaç duyduğu na Gelir.

„yapılandırılmış sorgu dili” anlamına gelen Yapılandırılmış Sorgu Dili anlamına gelir.

veritabanlarına erişmek ve bunlarla çalışmak için standart bir dildir. 1987’den beri Uluslararası Standart Dil (ISO) olmuştur.

Komunikat SQL

Veritabanına erişmek ve veritabanıyla çalışmak için SQL komutları kullanılır.

Örneğin, aşağıdaki SQL ifadesi, „Müşteriler” adlı tablodaki tüm satırları seçer.

W innym języku SQL ifadeleri:

WYBIERZ – bir veritabanından veri çıkarma
GÜNCELLEME – bir veritabanındaki verileri güncelleme
USUŃ – zobacz więcej
WSTAWIĆ DO – bir veritabanına yeni veriler ekleyin
UTWÓRZ BAZĘ DANYCH – możesz to zrobić naprawdę szybko
ALTER DATABASE – Veritabanını düzenle
TABLO OLUŞTUR – Yeni bir tablo oluşturun
ALTER TABLE – bir tabloyu düzenleyin
DROP TABLE – bir tabloyu siler
UTWÓRZ INDEKS – bir dizin oluşturun (arama anahtarı)
DROP INDEX – bir dizini sil

SQL komutlarının türleri

SQL komutları, performans türüne ve veritabanı üzerindeki etkilerine göre birkaç türe ayrılır.Bu makalede, en önemli ve yaygın olarak kullanılan iki komutu tanıtıyoruz:

Komunikat DDL

Bu grup, veritabanının yapısını etkileyen ve içeriği üzerinde hiçbir etkisi olmayan komutlardan oluşur. Örneğin, bir tablo oluşturma veya silme komutu.

Komunikat DML

Bu grupta, veritabanının yapısını etkilemeyen veritabanı içeriği ile çalışmak için komutlar bulunur. Örneğin, bir tablodan veri ekleme, güncelleme veya silme komutu.

SQL Veya Structured Query Language, ilişkisel veritabanlarıyla iletişim kurmak için kullanılan standardowy bir dildir. Prototipi ilk olarak IBM tarafından Dr. EF’nin makalesindeki modele dayalı olarak sağlandı. Codd, „büyük paylaşılan veri bankaları için ilişkisel bir veri modele” olarak tanımlandığı şekilde geliştirilmiştir. 1979’da bu modelin IBM tarafından geliştirilmesinden kısa bir süre sonra, ORACLE adlı ink SQL ürünü Relational Software adlı bir şirket tarafından geliştirildi. Bu şirket daha sonra ORACLE Corporation olarak adlandırıldı ve bugün ilişkisel veritabanı teknolojileri alanında tartışmasız liderlerden biri olarak kabul ediliyor. SQL iki şekilde telaffuz edilir: bir şekilde harfleri ayrı ayrı telaffuz edilir ve ikinci şekilde „sequel” olarak telaffuz edilir. Jej iki telaffuz da kabul edilebilir, ancak daha profesyonel kullanıcılar genellikle ikinci telaffuzu kullanır.

SQL kullanarak veritabanları ile çalışabilirsiniz. İçine kayıtlar ekleyin, mevcut kayıtları güncelleyin veya silin. Ayrıca, veritabanının kendisi ve tablolar gibi veritabanında yeni nesneler oluşturmanıza olanak tanır. Bu eşyaları da bırakabilirsiniz.

Daha gelişmiş özellikler arasında saklı yordamlar (kendi kendine yeten komut dosyaları), görünümler (önceden oluşturulmuş sorgular) ve veritabanı nesnelerinde (tablolar, saklı yordamlar ve görünümler gibi) izinler ayarlama bulunur.

SQL bir ANSI (Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü) standardı olmasına rağmen, SQL’in birçok farklı sürümü vardır. Farklı veritabanı teknolojisi sağlayıcılarının jej biri bu dilin farklı sürümlerini sunar.

Ancak, ANSI standardına uymak için en azından DELETE, INSERT, UPDATE i WHERE gibi ana komutları desteklemeleri gerekir. Ayrıca birçok SQL teknolojisi sağlayıcısının dile kendi uzantılarını yayınladığını ve bu özellikleri kendi veritabanı sistemlerinde desteklediğini görebilirsiniz. Ayrıca Transact-SQL, może być używany w standardzie ANSI uzantısıdır.

Bu kılavuzdaki SQL soorgularını çalıştırmak için MySQL, Oracle, Microsoftu Access, SQL Serve veya diğerleri gibi bir veritabanı sistemine ihtiyacınız var. Veritabanı sistemlerine aşina değilseniz SQL Server eğitimi, MySQL veritabanı eğitimi ve burumda Oracle veritabanı yönetimi eğitimini kullanabilirsiniz.

İçerik sunmak için bir veritabanına sahip bir strony internetowei oluşturmak istiyorsanız, genel olarak aşağıdakiler hakkında bilgi sahibi olmalısınız:

Sunucu taraflı bir betik dili (ColdFusion, PHP, ASP/.NET gibi)
Bir veritabanı sorgu dili (SQL gibi)
İstemci tarafı biçimlendirme dili ve stil sayfaları (gibi HTML/CSS).

SQL oldukça karmaşık olabilse de; Ancak SQL ifadelerinden çok şey çıkarabilirsiniz. Bir strony internetoweinde SQL kullandığınızda, genellikle bir kayıt seçer veya bir kayıt ekler, günceller veya silersiniz. bu işlemlerin jej birini gerçekleştirmek için belirli komutlara sahiptir.

Pobierz zerowe motywy WordPressPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz motywy WordPressdarmowy kurs on-linepobierz oprogramowanie mobilneBezpłatne pobieranie motywów WordPresskurs udemy do pobrania za darmo