Wyrok BGH: aplikacja WarnWetter może nie być oferowana bezpłatnie –

Wyrok BGH: aplikacja WarnWetter może nie być oferowana bezpłatnie - 1

Aplikacja WarnWetter (link do App Store) to świetna aplikacja z punktu widzenia wyłącznie użytkownika. Na początku rynku można było z nich korzystać nawet całkowicie za darmo. Jednak po tym, jak WetterOnline pomyślnie pozwał, że konkuruje z prywatnymi dostawcami jako usługa publiczna, a zatem nie mógł oferować swojej aplikacji za darmo, DWD zmieniło się i zaoferowało płatną wersję pro poprzez zakup w aplikacji.

Ale teraz ogłoszono ostateczny werdykt: odpowiedzialny Pierwszy Senat Cywilny Federalnego Trybunału Sprawiedliwości zdecydował, że niemiecka Służba Pogodowa może nie oferować aplikacji zawierającej wiele informacji o pogodzie poza ostrzeżeniami pogodowymi za darmo i bez reklam.


Powód uważa bezpłatną ofertę i rozpowszechnianie treści aplikacji DWD WarnWetter za antykonkurencyjne, ponieważ DWD może w najlepszym razie rozpowszechniać oficjalne ostrzeżenia pogodowe bezpłatnie. Aplikacja DWD WarnWetter stawia w niekorzystnej sytuacji pozarządowych dostawców aplikacji pogodowych ze względu na finansowanie ze strony państwa. Powód zażądał od pozwanego zaprzestania działalności. Oparł roszczenie nakazowe przede wszystkim na przepisach prawa konkurencji, ewentualnie na prawie publicznym.

Pełny werdykt można przeczytać tutaj. Kiedy i jak aplikacja WarnWetter będzie wyglądać w przyszłości, jest nadal otwarta.