Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Wzloty i upadki bycia perfekcjonistą

Wzloty i upadki bycia perfekcjonistą

Prawie każdy zna kogoś, kto jest perfekcjonistajeśli sami nimi nie są.

Niektórzy ludzie są perfekcjonistami tylko w jednym aspekcie swojego życia (takim jak szkoła lub praca), podczas gdy inni stosują swoje perfekcjonistyczne tendencje w każdym aspekcie swojego życia.

Perfekcjonizm jest często postrzegany przez tych, którzy nie mają tej samej obsesji, co negatywna cecha osobowości. W rzeczywistości perfekcjonizm ma jedno i drugie pozytywny i negatywny wpływy.

Nauczenie się pracy w ramach ograniczeń wynikających z bycia perfekcjonistą może prowadzić do wielu rzeczy wyższa produktywnośćale brak pracy z tymi cechami może prowadzić do znacznie niższej produktywności.

Czym jest perfekcjonizm?

Twój przeciętny perfekcjonista wierzy, że doskonałość nie tylko jest możliwa do osiągnięcia, ale że należy ją osiągać, gdy tylko jest to możliwe. Zawsze starają się ulepszyć swoją pracę i często czerpią przyjemność z inwestowania czasu i wysiłku w swoje projekty. Lubią zwracać uwagę na szczegóły i często trudno je zadowolić.

Plusy bycia perfekcjonistą

Perfekcjonizm ma wiele do zaoferowania. Po pierwsze, częstym zjawiskiem jest posiadanie klientów-perfekcjonistów, co może przyprawić o ogromny ból głowy, jeśli nie jesteś także perfekcjonistą. Łatwiej jest pracować z kimś, kto nalega, aby każdy szczegół był jak najlepszy, jeśli podzielasz takie same poglądy. Ale są też inne korzyści.

Wyższe standardy osobiste
Dzięki wysokim standardom osobistym łatwiej jest sprostać oczekiwaniom innych. Jeśli masz niskie standardy, zawsze będziesz musiał się starać, aby spełnić oczekiwania innych. Jeśli Twoje standardy są już wysokie, prawdopodobnie znacznie łatwiej będzie Ci sprostać standardom innych. W końcu perfekcjonista prawie zawsze stawia sobie prawie niemożliwe standardy, znacznie wyższe niż te, które na ogół narzucają osoby z zewnątrz.

Bardziej usprawniony proces pracy
Większość perfekcjonistów jest również niezwykle zorganizowana. Udoskonalili swój proces pracy i wszystko inne w swoim życiu. W wielu przypadkach oznacza to, że Twoja praca jest bardziej wydajna niż wielu nieperfekcjonistów. Masz procesy i wzorce obsługi praktycznie wszystkiego, co Cię spotyka, od poczty elektronicznej po nowy projekt i klientów po księgowość. Z pewnością może przyczynić się do bardziej efektywnego dnia pracy przy mniejszym marnowaniu czasu i wysiłku.

Bardziej dopracowany efekt końcowy
Jeśli jesteś perfekcjonistą, prawdopodobnie zanim projekt trafi do klienta (lub zostanie upubliczniony), będzie możliwie dopracowany. Twoje projekty są zawsze doskonałe w pikselach, a projekty programistyczne zawsze działają bezbłędnie. Inni często patrzą na Twoje prace z zachwytem, ​​zastanawiając się, skąd znajdujesz czas i cierpliwość, aby udoskonalać swoje prace w taki sposób. To zdecydowany plus, bo może skutkować większą pracą i większym szacunkiem.

Lepsza dbałość o szczegóły
Oprócz ogólnego wrażenia dopracowania, Twoja praca często zawiera te wszystkie dodatkowe, drobne szczegóły, które wyróżniają ją z tłumu. Dokładasz wszelkich starań, aby dodać do swojej pracy szczegóły, o których inni nawet by nie pomyśleli. Dotyczy to zarówno projektowania, jak i innych aspektów Twojej działalności. Rzeczy takie jak sprawianie, że Twoi klienci i inne osoby, z którymi prowadzisz interesy, czuli się doceniani i cenieni, mogą w dużym stopniu przyczynić się do ulepszenia Twojej firmy, a często są przez wielu pomijane. Perfekcjonista często dysponuje systemami zapewniającymi, że podjęto działania mające na celu poprawę relacji z klientami powyżej oczekiwań.

Później potrzeba mniej poprawek
Jedną z największych bezpośrednich zalet bycia perfekcjonistą jest to, że w ukończonych projektach jest ogólnie mniej błędów. Ponieważ sprawdziłeś wszystko szczegółowo i przetestowałeś każdy możliwy scenariusz, jaki możesz wymyślić, aby upewnić się, że wszystko wygląda i działa bezbłędnie, jest znacznie mniej prawdopodobne, że Twoi klienci znajdą coś, co przeoczyłeś. Oznacza to nie tylko mniej błędów, z którymi musisz się uporać (za które często nie można zapłacić), ale także Twoi klienci i użytkownicy będą szczęśliwsi.

Wady perfekcjonizmu

Oprócz wszystkich zalet perfekcjonizmu istnieje również wiele wad. Perfekcjoniści mogą być postrzegani przez tych, którzy nie podzielają ich poglądów, jako osoby całkowicie analne i apodyktyczne. Może to być również frustrujące dla klientów, którzy nie są zainteresowani tym, co „idealne” i po prostu chcą, aby ich projekt został wykonany wczoraj.

Dłuższy cykl rozwoju
Kiedy dążysz do perfekcji, wszystko zajmuje trochę więcej czasu, zanim wszystko będzie dobrze. Nawet jeśli masz bardziej efektywny proces projektowania i rozwoju niż wielu innych projektantów, prawdopodobnie spędzasz więcej czasu na każdym kroku niż wielu innych. Ten dłuższy cykl rozwoju może prowadzić do mniejszej ilości czasu na inne projekty, dłuższych dni pracy i niezadowolenia klientów. Jeśli jesteś perfekcjonistą, musisz mieć wdrożone mechanizmy, które sprawią, że projekty nie będą zajmować zbyt wiele czasu. Jednym z takich sposobów jest wyznaczanie miniterminów dla poszczególnych etapów procesu. Tylko upewnij się, że się ich trzymasz.

To więcej pracy
Jako projektanci i programiści wszyscy powinniśmy dążyć do tego, aby nasza praca była tak dobra, jak to konieczne. Ale perfekcjoniści często idą o krok dalej i wkładają pracę w projekt, który niekoniecznie się opłaci. Czasami coś nie działa potrzebować być perfekcyjnym. Kilka ostrych krawędzi tu i ówdzie może wzbogacić projekt lub przynajmniej nie zakłócać jego efektywności.

Czasami jest to niepotrzebne
Perfekcja nie zawsze jest tak ważna dla wszystkich innych, jak dla perfekcjonisty. A niektóre aspekty Twojej pracy prawdopodobnie nie wymagają perfekcji. Na przykład modele szkieletowe nie muszą być prawie idealne. Projektanci czasami skupiają się na wyglądzie szkieletu, nie zdając sobie sprawy, że ich klienci lub inni członkowie zespołu programistów prawdopodobnie nie będą się tym przejmować. Niebezpieczeństwo, na jakie natrafiamy podczas tworzenia doskonałych modeli szkieletowych, polega na tym, że czasami klienci myślą, że nie mogą wprowadzić zmian lub wahają się przed przedstawieniem sugestii (co ostatecznie robią na późniejszym etapie procesu, kiedy trudniej jest coś zmienić).

Nie zawsze jest to płatne
Jeśli poświęcisz dziesięć godzin na upewnienie się, że Twój projekt jest perfekcyjny w każdej przeglądarce, począwszy od IE5 dla komputerów Mac, Twoi klienci prawdopodobnie nie będą skłonni za to płacić. W końcu nie obchodzi ich, czy wyświetla się idealnie w każdej używanej przeglądarce. Zależy im na tym, aby było funkcjonalne w przeglądarkach, z których korzystają oni i ich klienci. Idealne dopasowanie wszystkich pikseli nie znajduje się wysoko na liście rzeczy, o które martwi się większość klientów.

Może doprowadzić cię do szaleństwa i wywołać chorobę
Surowa prawda o perfekcjonizmie jest taka, że ​​czasami może doprowadzić Cię do szaleństwa. Spędzanie godzin na najdrobniejszych szczegółach nie sprawia przyjemności większości ludzi (nawet perfekcjonistom) i powoduje jedynie frustrację. Dodatkowo, gdy zawsze starasz się dotrzymać terminu, ponieważ cały ostatni tydzień spędziłeś na uzyskiwaniu tekstu nagłówka „właśnie tak” i nie zawracałeś sobie głowy projektowaniem lub kodowaniem stopki lub nawigacji aż do dnia poprzedzającego termin projektu. Prowadzi to do stresu i niepokoju, co może prowadzić do realnych problemów zdrowotnych. Znajdź sposób na panowanie nad swoim perfekcjonizmem, aby działał na Twoją korzyść, a nie przeciwko Tobie.

Niższa produktywność
W skrajnych przypadkach perfekcjoniści mogą być tak pochłonięci szczegółami swojej pracy, że nie dokończą najważniejszych elementów. Mogli spędzać całe dnie pracując nad jednym konkretnym aspektem projektu i w efekcie przeoczyć terminy dotyczące innych ważnych części, ponieważ byli tak skupieni tylko na jednej rzeczy. Jest to destrukcyjne i może być bardzo frustrujące dla perfekcjonistów, którzy nie rozumieją, jak inni mogą przejść do następnej fazy projektu bez doskonalenia bieżącego etapu.

Plusy i minusy klientów perfekcjonistów

Każdy projektant lub programista pracujący w tej branży od dawna miał do czynienia z klientami-perfekcjonistami. Mają niewiarygodnie wysokie standardy i ustalają pomysły na to, co chcą, aby ich witryna internetowa robiła i jak miała wyglądać.

Niektórzy z tych klientów realistycznie podchodzą do swoich witryn internetowych, podczas gdy inni oczekują, że wszyscy inni ulegną ich czasami nieuzasadnionym żądaniom. Radzenie sobie z takim klientem, nawet jeśli sam jesteś perfekcjonistą, może być trudne.

Ale praca z klientami-perfekcjonistami może mieć też swoje dobre strony. Ci klienci zazwyczaj dokładnie wiedzą, czego chcą i potrafią określić, co im się podoba, a co nie w Twoich projektach. Jeśli nie jesteś perfekcjonistą, jego dbałość o szczegóły może szybko stać się denerwująca, ale jeśli nauczysz się pracować z jego perfekcjonizmem i wyjaśniać mu, dlaczego coś jest zrobione w określony sposób, nadal możesz mieć z nim dobre relacje robocze .

Oczywiście są też klienci neurotyczni, którzy nigdy nie są zadowoleni z rezultatów i wydają się mieć tak nieuzasadnione wysokie wymagania, że ​​nie da się ich spełnić. Problem z takim klientem jest taki, że jego perfekcjonizm często jest przykrywką dla niepewności co do własnych decyzji.

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z takim klientem (a jest wiele powodów, dla których warto odrzucić jego projekty), pomocne będzie przedstawienie mu podobnych projektów lub pomysłów, które odniosły sukces. Poparcie swoich pomysłów badaniami znacznie ułatwia pokonanie ich zastrzeżeń.

Czasami „wystarczająco dobre” jest wystarczająco dobre

Perfekcjoniści często nie chcą tego słyszeć, ale czasami wystarczająco dobry naprawdę jest wystarczająco dobre. Jest prawo malejących przychodów do rozważenia tutaj.

Czasami końcowy wynik drobnego ulepszenia czegoś nie ma wystarczającej wartości, aby zagwarantować wynik. Jeśli osiągnięcie czegoś dokładnie tak, jak chcesz, zajmie Ci godzinę (lub pięć), ale nikt poza Tobą nie zauważy różnicy, czasami lepiej po prostu zaakceptować to takim, jakie jest. Są szanse, że zapomnisz o tym, rozpoczynając kolejny projekt.

Kiedy zastanawiasz się, czy już czas po prostu nazwać projekt „skończonym” i ruszyć dalej, zastanów się, co możesz zyskać, jeśli będziesz dalej nad nim pracować. Jeśli jedyna odpowiedź, jaką możesz wymyślić, to taka, która przypomina „ale tak nie jest całkiem jeszcze dobrze!”, wtedy prawdopodobnie najlepiej będzie na tym poprzestać, zawiązać wszelkie luźne końce i przejść do następnej fazy lub następnego projektu.

Ciągła praca nad tym samym, z jedynie marginalną poprawą, tylko zwiększy poziom stresu i stworzy negatywne, niezdrowe środowisko pracy.

Jak dowiedzieć się, czy Twój perfekcjonizm jest niebezpieczny

Podczas gdy większość ludzi nazywających siebie „perfekcjonistami” robi to beztrosko i pozytywnie, są tacy, dla których doskonałość staje się obsesją. Uważają, że wszystko, co jest mniej niż doskonałe, jest całkowicie nie do przyjęcia. Może to prowadzić do zachowań obsesyjnych i mieć szkodliwy wpływ na ogólną jakość życia.

Samo dobre samopoczucie w związku z pracą wykonaną najlepiej jak potrafisz jest całkowicie normalne w przypadku perfekcjonisty i nie jest czymś, czym należy się martwić. Szczególnie niebezpieczne staje się jednak wtedy, gdy perfekcjonista czuje, że nigdy nie będzie w stanie osiągnąć doskonałości, i dlatego doprowadza się do szaleństwa, próbując zawsze osiągnąć ten nieosiągalny cel.

Perfekcjoniści często opierają całe swoje poczucie własnej wartości na swoich osiągnięciach i zdolności do osiągnięcia doskonałości, a ponieważ nigdy nie są w stanie jej osiągnąć, tworzy to bardzo negatywny obraz siebie i niską samoocenę lub depresję. Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieją wyszkoleni psycholodzy, którzy mogą pomóc tym, którzy mają neurotyczną obsesję na punkcie doskonałości, przezwyciężyć tę obsesję.

Napisane wyłącznie dla WDD przez Camerona Chapmana.

Czy jesteś perfekcjonistą? Jak to wpłynęło na Twoją karierę jako projektantki? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami…