Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Yapay zeka nedir? (sztuczna inteligencja)

Yapay zeka (AI) nedir?

yapay-zeka

Son birkaç on yılda yapay zekanın (AI) bir takım tanımları ortaya çıkmış olsa da, zekayı anlamak için bir bilgisayarı kullanmakla aynı görevle ilgili olan akıllı makineler, özellikle akıllı bilgisayar programlar ı oluşturma bilimi ve mühendisliğidir. szaleniec. Ancak yapay zeka, kendisini biyolojik olarak gözlemlenebilir yöntemlerle sınırlamak zorunda değildir.

Yapay zeka (AI) nasıl çalışır?

Bir yapay zeka (AI) sistemi oluşturmak, insan özelliklerinin ve yeteneklerinin bir makineye dönüştürülmesi için hassas bir işlemdir. Ve AI’nın gerçekte nasıl çalıştığını anlama yeteneğimizi geride bırakmak için bilgi işlem gücünü kullanarak. Yapay zekanın çeşitli alanlarına girmek gerekiyor. Ayrıca, bu alanların endüstrinin farklı alanlarında nasıl uygulanabileceğini bilin.

Makine öğrenimi: Makineye geçmiş deneyimlere dayanarak nasıl çıkarımlarda bulunacağını ve karar vereceğini öğretir. Kalıpları tanımlar, olası sonuçlar için bu veri noktalarının anlamını çıkarmak için geçmiş verileri analiz eder. İnsan deneyimini dahil etmeye gerek yok. Verileri değerlendirerek sonuca ulaşmak otomasyondur. İnsanlara işletmeler için zaman kazandırmak ve daha iyi kararlar almalarınayardımcı olmak.

Derin öğrenme: bir makine öğrenme tekniği. Bu cihazın, sonucu sınıflandırmak, sonuç çıkarmak ve tahmin etmek için girdileri katmanlar arasında işlemesidir.

Sinir ağları: Sinir ağları, insan nöronlarıyla aynı prensiplerde çalışır. Ayrıca, farklı filtre türleri arasındaki ilişkiyi yakalayan ve verileri insan beyni gibi işleyen bir dizi algoritmadır.

Doğal dil işleme: Doğal dil işleme, dili makineler tarafından okuma, anlama ve yorumlama bilimidir. Bir makine, bir kullanıcının iletişim kurmak istediğini anladığında, buna göre yanıt verir.

Bilgisayarla görme: Bilgisayarla görme algoritmaları, görüntüyü analiz ederek ve nesnelerin farklı kısımlarını inceleyerek bir görüntüyü anlamaya çalışır. Ayrıca, makinenin bir dizi görüntüyü sınıflandırmasına ve bunlardan öğrenmesine ve önceki gözlemlere dayalı olarak daha iyi çıktı kararları vermesineyardımcı olur.

Bilişsel Hesaplama: Bilişsel hesaplama algoritmaları, metin/konuşma/görüntüler/nesneleri insanların yaptığı gibi analiz ederek insan beynini taklit etmeye çalışır ve istenen çıktıyı sağlamaya çalışır .

Yapay zeka (AI) türleri nelerdir?

Tüm yapay zeka türleri yukarıdakilerin hepsini aynı anda yapmaz. Farklı AI varlıkları farklı amaçlar için inşa edilmiştir ve bu şekilde farklılık gösterirler. Yapay zeka, wskazówka 1 i końcówka 2 (yeteneklere göre) olarak sınıflandırılabilir. İşte ilk türün kısa bir tanıtımı.

Üç tür yapay zeka
Sınırlı Yapay Zeka (ANII)
Yapay Genel Zeka (AGI)
Yapay Süper Zeka (ASI)

Sınırlı Yapay Zeka (ANI) nedir?

Bu, bugün piyasada bulacağınız en yaygın yapay zeka (AI) biçimidir. Bu yapay zeka sistemleri bir sorunu çözmek için tasarlanmıştır ve bir şeyi iyi yapabilir.

Tanım olarak, bir e-ticaret kullanıcısı için ürün önerileri veya hava durumu tahminleri gibi sınırlı yeteneklere sahiptirler. Yani bugün var olan tek yapay zeka türü bu. İnsan performansına çok özel alanlarda yaklaşabilir ve hatta birçok durumda onları geçebilirler, ancak yalnızca sınırlı bir dizi parametreye sahip yüksek kontrollü ortamlarda üstündürler.

Yapay Genel Zeka (YGY) Nedir?

AGI hala teorik bir kavramdır. Dil işleme, görüntü işleme, hesaplama performansı ve akıl yürütme gibi çok çeşitli alanlarda insan düzeyinde bilişsel performansa sahip yapay zeka olarak tanımlanmaktadır.

Bir AGI sistemi kurmaktan hala çok uzağız. Bir AGI sistemi, insan muhakemesini taklit etmek için aynı anda çalışan ve birbirleriyle iletişim kuran binlerce sonlu yapay zeka sisteminden oluşmalıdır. Fujitsu’nun K veya IBM-a‘in Watson’ı gibi en gelişmiş bilgi işlem sistemleri ve altyapılarında bile, bir saniyelik nöral aktiviteyi simüle etmek kırk dakika sürdü. Bu, hem insan beyninin muazzam karmaşıklığına ve birbirine bağlılığına hem de mevcut kaynaklarımızla YGZ yaratmanın zorluğuna değiniyor.

Yapay Süper Zeka (ASI) Nedir?

Burada neredeyse bilim kurgu dünyasına giriyoruz, ancak ASI, YGZ’nin mantıksal ilerlemesi olarak görülüyor. Yapay bir super zeka (ASI) sistemi, tüm insan yeteneklerini aşabilir. Buna kararlar vermek, rasyonel kararlar vermek ve hatta daha iyi sanat yaratmak ve duygusal ilişkiler yaratmak gibi şeyler dahildir.

Genel yapay zekaya ulaştığımızda. Yapay zeka sistemleri hızla yeteneklerini geliştirebilecek ve żółć siana etmediğimiz alemlere ilerleyebilecek. AGI ve ASI arasındaki fark nispeten kısa olsa da (bazıları bir nanosaniye içinde olduğunu söylüyor çünkü AI çok hızlı öğreniyor), AGI’nin önündeki uzun yolculuk bunu gelecekte bir kavram haline getiriyor.

Yapay zekanın amacı nedir?

Yapay zekanın amacı, insan yeteneklerini tamamlamak ve geniş kapsamlı sonuçlarla gelişmiş kararlar vermemizeyardımcı olmaktır. Felsefi olarak, yapay zeka, insanların daha akıllı hayatlar yaşamasınayardımcı olma potansiyeline sahiptir ve bu, çok çalışmadan yapılabilir. ve birbirine bağlı bireylerin, şirketlerin, hükümetlerin ve ulusların karmaşık ağının tüm insanlığa fayda sağlayacak şekilde işlemesineyardımcı olur.

Şu anda yapay zekanın amacı farklı araç ve teknikleri kullanmaktır. Son bin yılda icat ettiğimiz şey – insan çabalarını basitleştirmek ve daha iyi kararlar alınmasınayardımcı olmak için. Yapay zeka, insan çekişmelerini, eşitsizliği ve acıyı ortadan kaldırarak yaşam şeklimizi katlanarak değiştirecek çığır açan araçlar ve hizmetler icat edecek bir tür olan nihai buluşumuz olarak da edildi.

Bunların hepsi uzak gelecekte – bu tür sonuçlardan hala çok uzağız. Şu anda, yapay zeka çoğunlukla şirketler tarafından süreçlerin verimliliğini artırmak, kaynak yoğun görevleri otomatikleştirmek için kullanılmaktadır. ve sabit verilere dayalı iş tahminleri yapın. Önceki tüm teknolojilerde olduğu gibi, araştırma ve geliştirme maliyetleri, genel halka sunulmadan önce şirketler ve devlet kurumları tarafından ödenmelidir.

Pobierz motywy WordPress za darmoPobierz motywy WordPress za darmoPobierz motywy WordPressPobierz zerowe motywy WordPressdarmowy płatny kurs Udemy do pobraniapobierz oprogramowanie karbonnPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoudemy do pobrania za darmo