Yishan Wong, umysł kontrowersyjnego Reddita

Reddit jest bez wątpienia jednym z najbardziej kultowych miejsc w sieci. Został nawet uznany za „bramę do Internetu”.

Podczas pobytu w cyfrowym świecie platforma ta przeszła wiele rąk, dzięki którym stała się tym, czym jest dzisiaj. Od momentu utworzenia w 2005 r. Przez Steve'a Huffmana i Alexisa Ohaniana z University of Virginia platforma ta zyskała na wpływie i zasięgu.

Każdy dyrektor generalny, który przeszedł przez firmę, nadał jej własny akcent. Ale wśród nich jednym z najbardziej widocznych na liście był krótki udział Chińczyka, Yishana Wonga.

Jak Yishan Wong dociera do Reddit?

Yishan Wong, umysł kontrowersyjnego Reddita 1

Ten człowiek zaczął od młodego wieku w świecie technologii i pracował z kilkoma znanymi dziś gigantami. W 2001 roku był częścią tak zwanej mafii PayPal. Zasadniczo jest to wybrana grupa pierwszych pracowników, którzy pracowali nad ukształtowaniem tego, co obecnie nazywamy PayPal.

Osobliwością tej grupy jest to, że po przejściu przez nią wszyscy jej członkowie wzbogacili się w taki czy inny sposób. Po pobycie w PayPal dla 4 lat, w 2005 roku Wong wchodzi w szeregi Facebook.

Tam pracuj dla 5 lata w Facebooki zaczyna rozwijać szczególny gust Reddita od czasu, gdy pracował w tej firmie. W 2010 r. Dołącza do społeczności redditorów i często tworzy własne piosenki i często publikuje posty.

Krótka, ale znacząca trajektoria

Yishan Wong, umysł kontrowersyjnego Reddita 2

Przez dwa lata Wong utrzymywał kontakt z mieszkańcami Reddit, aż w 2012 roku zaoferowano mu stanowisko CEO firmy. Tam zostawił swój ślad, mnożąc liczbę użytkowników korzystających z platformy.

Należy zauważyć, że Reddit był już popularny, z ponad 20 milionami użytkowników, jego przestrzenią Reddit Gold i niedawną funkcją crowdfundingową na cele charytatywne. Jednak pojawienie się Wonga na mapie sprawiło, że platforma – w zaledwie dwa lata – prawie osiągnęła 10-krotność liczby użytkowników, z którymi zaczęła. Przy wyjściu z Wong na świecie było ponad 175 milionów redditorów.

Yishan Wong, umysł kontrowersyjnego Reddita 3

W listopadzie 2014 r. Wong ogłosił odejście z Reddit z powodu różnic zdań. Uważał, że biura firmy powinny być utrzymywane w San Francisco, podczas gdy reszta zarządu chce ją przenieść.

Decyzja została podjęta i takie były tarcia, które Wong zrezygnował. Twierdził, że stanowisko to było bardzo stresujące i wymagające, co również przyczyniło się do decyzji o odejściu z firmy.

Yishan Wong, umysł kontrowersyjnego Reddita 4Po jego odejściu Ellen Pao – zatrudniona przez Wong – została tymczasowym dyrektorem generalnym, dopóki nie zrezygnował w 2015 r. Po rezygnacji tej pary twórcy Huffmana i Ohaniana na stanowiskach kierowniczych wrócili do firmy.

Dzięki temu cykl, który Wong spędził z Redditem, został zamknięty. Jednak nadal pozostawia swój ślad w innych obszarach. Podczas gdy był prezesem, utrzymywał subreddit otwarty na platformie, aby użytkownicy mogli zadawać mu pytania bezpośrednio.

Teraz, chociaż nie jest to aktywne, Wong nadal jest obecny w podobnych modelach na innych platformach, takich jak Quora. Podobnie zrezygnował ze świata technologii, aby wejść do redakcji dzięki swojej pracy w wirtualnym magazynie Forbes.

Czego można oczekiwać od Reddit?

Yishan Wong, umysł kontrowersyjnego Reddita 5Rozmawialiśmy już o osobowościach odpowiedzialnych za tworzenie i popularyzację tej platformy. Są to jednak tylko jedna strona medalu. Z drugiej strony jest sama platforma i społeczność, która ją kształtuje i daje życie.

Reddit jest znany jako „brama” sieci, ale może być również postrzegany jako backdoor. Ta nazwa została przyznana ze względu na szeroki zakres tematów, nad którymi można pracować i które można znaleźć na platformie. Za pomocą których można powiedzieć, że ludzie mogą wypić trochę wszystkiego, co jest siecią.

Można to jednak nazwać również tylnymi drzwiami, ponieważ można również uzyskać wiele informacji, zdjęć, filmów i tematów, które można by nazwać „ciemną stroną sieci”. Wynika to z faktu, że Reddit, w przeciwieństwie do innych platform, jest w zasadzie obsługiwany przez własnych użytkowników, o ile nie naruszają warunki użytkowania.

Reddit upoważnia użytkowników, czy to dobrze?

Yishan Wong, umysł kontrowersyjnego Reddita 6Tłumaczenie: Reddit stara się być społecznością zorientowaną na udostępnianie linków i wiadomości, co oznacza, że ​​wszystkie nasze treści są przesyłane i głosowane przez członków naszej społeczności. W ogóle nie ingerujemy w ten proces, ani w sposób redakcyjny, ani kuratorski. – Yishan Wong

Mówiąc o kontroli użytkowników, mamy na myśli to. Kiedy tworzysz motyw lub subreddit na stronie, w każdej grupie znajdują się liczby „moderatorów”. Są to zwykli użytkownicy Reddit, którzy dzięki dobrym publikacjom i „dobrej karmie” – pozytywnym botom w sieci społecznościowej – zdołali podnieść swój status na moderatorów.

Yishan Wong, umysł kontrowersyjnego Reddita 7Szpiedzy dzielący się „dobrą karmą”.

Każda grupa Reddit ma co najmniej jedną z nich i mają całkowitą swobodę decydowania o treści, która jest obsługiwana w ich subreddicie. W ten sposób mogą wybrać, czy edytować post, czy je usunąć, a nawet usunąć użytkownika z rozmowy.

Jest to moc absolutna, którą mogą odwołać tylko „administratorzy”. Chodzi o pracowników Reddit zajmujących się egzekwowaniem zasad i przepisów platformy. Są mniej niż moderatorzy, ale mają większy autorytet i mogą zostać odwołani, jeśli uznają to za konieczne. Oczywiście zazwyczaj tego nie robią, ponieważ zakłada się, że świat Reddit jest tworzony przez użytkowników i dla użytkowników, więc treść jest jak najmniej regulowana lub cenzurowana.

Ciemna strona Reddita

Yishan Wong, umysł kontrowersyjnego Reddita 8

Fakt, że na Reddit nakłada się tak niewielka liczba filtrów – co często może być nawet subiektywne – sprawia, że ​​jest to idealna przestrzeń do rozprzestrzeniania wielu rodzajów wiadomości.

Dlatego jest to powszechnie kojarzone z miejscem, w którym zagwarantowana jest wolność wypowiedzi. Jednak ta ważna koncepcja jest często wykorzystywana, gdy platformy takie służą do rozpowszechniania ekstremistycznych i nienawistnych wiadomości.

Yishan Wong, umysł kontrowersyjnego Reddita 9

Wiele razy możesz skorzystać z tej platformy do tych celów ze względu na cienką linię, która oddziela to, co jest dozwolone, od tego, co nie jest w tej sieci społecznościowej. Wiele razy tworzone są grupy ekstremistyczne, z moderatorami, którzy są odpowiedzialni za ustalenie szkodliwego tonu swoich publikacji, ale z zachowaniem odpowiednich środków, aby nie mogli zostać zaklasyfikowani jako szkodliwe treści strony.

Reddit i przyszłość

Yishan Wong, umysł kontrowersyjnego Reddita 10Ale nie wszystko jest złe lub bliskie. W Reddit, za pośrednictwem tych społeczności, przeprowadzono lub zaplanowano również odpowiednie ruchy społeczne, dzięki którym platforma wyróżnia się w ponad 200 krajach, w których jest używana.

Przykładem tego jest Marsz Naukowców zorganizowany przez Reddit w celu spotkania z Białym Domem w USA. Wszystko to w odpowiedzi na odmowę uznania przez rząd częstotliwości występowania zmian klimatu na świecie. Przed tym budynkiem rządowym więcej niż 6 tysiące naukowców i zwolenników tej sprawy wyraziło odrzucenie środków podjętych przez rząd.

Yishan Wong, umysł kontrowersyjnego Reddita 11Ponadto na platformie miały miejsce różne ruchy i tłumy wspierające przyczyny, które walczą o utrzymanie prywatności w sieci i anonimowości w niej. Jakby tego było mało, istnieją sekcje Reddit poświęcone celom społecznym, w których gromadzone są również fundusze na cele charytatywne.

Po tym wszystkim widzimy, że chociaż Reddit ma jeszcze szlif do polerowania, stał się aktywnym uczestnikiem naszej światowej kultury, w wielu innych obszarach, niż się spodziewamy. Jego wpływ wzrósł na przestrzeni lat i coraz więcej osób dołącza do grona znanych redditorów, którzy obecnie osiągają ponad 330 milionów.

Z tego, co się wydaje, platforma ta będzie rosła powoli, ale na pewno pozostanie modelującym bytem naszej kultury i przestrzenią ekspresji, w której każdy znajdzie swoją przestrzeń. Jak pozytywna może być przyszłość tego modelu? Zostanie nam to ujawnione dopiero z czasem.