Obecnie niezliczona liczba firm i osób prywatnych korzysta z sieci dostarczania treści (CDN) w celu dostarczania i odbierania treści. Według badania przeprowadzonego przez StatistaPrognozuje się, że ruch w sieciach CDN na całym świecie osiągnie 252 eksabajtów (EB) miesięcznie w 2022 r. Dla porównania, w 2017 r. ruch w sieciach CDN osiągnął szczyt na poziomie zaledwie 54 EB miesięcznie.
Ta oszałamiająca ilość ruchu sprawia, że sieci CDN są głównymi celami cyberprzestępców, którzy chcą przechwycić, zmienić i ukraść kluczowe informacje. W istocie bezpieczeństwo powinno być najważniejszym zmartwieniem właścicieli witryn w ich strategii CDN. Czym więc dokładnie jest bezpieczeństwo sieci CDN i czy Twoi użytkownicy są narażeni na ryzyko, jeśli go brakuje? Udaremnienie nikczemnych zamiarów cyberprzestępców wymaga solidnych, aktualnych środków bezpieczeństwa dostosowanych specjalnie do potrzeb Twojej sieci CDN. Przyjrzyjmy się wszystkim tym problemom bezpieczeństwa sieci CDN i nie tylko.
Czym jest bezpieczeństwo CDN?
Bezpieczeństwo CDN odnosi się do środków i technologii stosowanych w celu ochrony sieci dostarczania treści (CDN) i dostarczanych przez nią treści. CDN to sieć serwerów, które współpracują ze sobą, aby szybko dystrybuować treści internetowe. Umożliwia ona szybki transfer zasobów potrzebnych do ładowania treści internetowych, w tym stron HTML, plików JavaScript, arkuszy stylów, obrazów i filmów.
Oto dlaczego bezpieczeństwo sieci CDN jest szczególnie ważne w przypadku handlu elektronicznego:
Zabezpiecz dane: Platformy eCommerce często obsługują poufne dane klientów, w tym dane osobowe i dane kart kredytowych. Bezpieczeństwo CDN pomaga chronić te dane przed naruszeniami i nieautoryzowanym dostępem.
Ochrona DDoS: Ataki typu Distributed Denial of Service (DDoS) są powszechnym zagrożeniem, w którym witryna jest przeciążona ruchem z wielu źródeł. Sieci CDN mogą pomóc wchłonąć i rozprowadzić ten ruch, zmniejszając wpływ takich ataków.
Wydajność i dostępność: Sieci CDN poprawiają wydajność witryny poprzez buforowanie treści blisko użytkownika. Zapewnienie bezpieczeństwa sieci CDN oznacza, że wydajność ta jest utrzymywana, co jest kluczowe dla platform eCommerce, gdzie czasy ładowania stron mogą znacząco wpłynąć na sprzedaż.
Zaufanie i reputacja: Bezpieczna sieć CDN pomaga zachować integralność witryny eCommerce. Naruszenia bezpieczeństwa mogą zaszkodzić reputacji firmy i doprowadzić do utraty zaufania klientów.
Zgodność z przepisami: Witryny handlu elektronicznego często podlegają przepisom takim jak RODO, PCI DSS itp. Bezpieczeństwo sieci CDN pomaga zapewnić zgodność z tymi przepisami, a tym samym uniknąć potencjalnych problemów prawnych i grzywien.
Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem i lukami w zabezpieczeniach: Sieć CDN może zapewnić dodatkową warstwę bezpieczeństwa w połączeniu z zaporami sieciowymi i innymi rozwiązaniami chroniącymi przed złośliwym oprogramowaniem i innymi lukami w zabezpieczeniach.
Bezpieczne dostarczanie treści: Szyfrowanie i bezpieczna tokenizacja w sieci CDN gwarantują bezpieczne dostarczanie treści do użytkownika końcowego, zapobiegając atakom typu man-in-the-middle.
Jakie są zagrożenia bezpieczeństwa sieci CDN?
Gdy zrozumiesz odpowiedź na pytanie „Czym jest bezpieczeństwo CDN?”, łatwo będzie Ci zrozumieć, jak bezpieczeństwo CDN może być kluczowe dla użytkowników, którzy mają świetne wrażenia z przeglądania. Niestety, bezpieczeństwo CDN może wiązać się z ryzykiem.
W przeciwieństwie do zapór sieciowych, same CDN-y nie są w stanie zablokować złych botów przed zainfekowaniem witryny. W związku z tym możliwe jest przejęcie i wykorzystanie serwerów CDN zawierających informacje z pamięci podręcznej na wiele sposobów.
Na przykład, jeśli haker uzyskałby dostęp do danych przechowywanych w pamięci podręcznej CDN używanej przez wiele firm, prywatne informacje klientów stałyby się podatne na ataki. Cyberprzestępcy mogliby wówczas ukraść hasła, adresy e-mail i wszelkie inne poufne informacje, które mogłyby zostać wykorzystane do logowania się na prywatne konta lub wykorzystane w sytuacji okupu.
Ataki DDoS to kolejna metoda wymuszeń i szantażu, stanowiąca jedno z wielu poważnych zagrożeń bezpieczeństwa sieci CDN. Symulowany test pokazało, że 16 różnych CDN było podatnych na atak DDoS, który powodował, że serwery wielokrotnie uruchamiały to samo polecenie. Te powtarzające się polecenia ostatecznie doprowadziły do przeciążenia serwerów, co ostatecznie spowodowało wyłączenie treści.
Czy CDN to to samo co hosting?
Nie, CDN nie jest tym samym co host internetowy, chociaż oba odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu użytkownikom treści internetowych i wiążą się z wykorzystaniem centrów danych. Host internetowy zapewnia serwer, zwykle zlokalizowany w centrum danych, na którym przechowywane i zarządzane są dane Twojej witryny. To tam „mieszka” Twoja witryna w Internecie. Gdy użytkownik chce odwiedzić Twoją witrynę, jego przeglądarka żąda danych z serwera hostingu internetowego w centrum danych.
Z drugiej strony, CDN to sieć serwerów internetowych rozproszonych globalnie w wielu centrach danych, zaprojektowana w celu wydajniejszego dostarczania treści Twojej witryny. CDN buforuje kopię statycznej treści Twojej witryny (takiej jak obrazy, CSS, JavaScript) na serwerach w tych centrach danych na całym świecie. Gdy użytkownik odwiedza Twoją witrynę, CDN kieruje tę treść z serwera znajdującego się najbliżej niego, znajdującego się w jednym z centrów danych. Ta bliskość zmniejsza odległość, na jaką pokonują dane, co poprawia czasy ładowania i zmniejsza koszty przepustowości.
Najlepsze praktyki bezpieczeństwa CDN
Chociaż sieci CDN niosą ze sobą nieodłączne zagrożenia bezpieczeństwa, są nadal koniecznością dla każdego właściciela witryny, który chce pomóc użytkownikom w zapewnieniu płynnego działania. Jednak to, że właściciele witryn korzystają z sieci CDN, nie oznacza, że witryny muszą być narażone na ataki cyberprzestępców. W rzeczywistości istnieją kroki, które możesz podjąć, aby upewnić się, że korzystanie z szybkiej, solidnej sieci CDN nie naruszy bezpieczeństwa Twojej witryny i jej treści.
1. Wybierz renomowaną usługę CDN
Na rynku dostępnych jest wielu dostawców CDN, każdy o różnej jakości. Skontaktuj się z kimś reprezentującym CDN, zanim zdecydujesz się na to jako opcję — i nie bój się zadawać trudnych pytań. Na przykład powinieneś wiedzieć, jak często CDN będzie buforować Twoje dane i jak często dostawca CDN przeprowadza kompleksowe testy penetracyjne, aby upewnić się, że serwer jest bezpieczny.
Powinieneś również zrozumieć, co się stanie, jeśli Twój serwer ulegnie awarii i co Ty — i Twój dostawca CDN — możecie z tym zrobić. Na przykład, czy istnieją istniejące środki bezpieczeństwa failover, które umożliwiają przełączenie się na serwer zapasowy w przypadku awarii? Jeśli nie, a awaria wystąpi, nie tylko nie będziesz mógł połączyć się z serwerem, ale Twoje dane zostaną ujawnione, ponieważ technologia bezpieczeństwa witryny zostanie wyłączona.
Podsumowując, staranny wybór odpowiedniego dla siebie dostawcy CDN pozwala wyeliminować liczne problemy związane z bezpieczeństwem sieci CDN.
2. Użyj zapory sieciowej aplikacji internetowej
Same w sobie sieci CDN są niezwykle podatne na ataki, dlatego potrzebujesz zapory sieciowej aplikacji internetowych (WAF). WAF-y działają jak bariera między treścią a szerszym internetem. Są w stanie monitorować i blokować cały ruch HTTP(s) wykazujący czerwone flagi bezpieczeństwa, jednocześnie płynnie umożliwiając dostęp do dobrego ruchu w witrynie. Dzięki wielkość rynku WAF-ów Oczekuje się, że do 2022 r. wartość ta wzrośnie do 5,48 mld USD, dlatego wiele firm korzysta z zapór sieciowych WAF w połączeniu ze swoimi serwerami CDN, aby znacząco zwiększyć bezpieczeństwo swoich witryn internetowych.
3. Włącz szyfrowanie SSL/TLS
Łączenie CDN z Szyfrowanie SSL/TLS wzmacnia Twoją obecność online. Wykorzystując rozproszone serwery CDN do optymalizacji dostarczania treści i zapewnienia zgodności z protokołami szyfrowania SSL/TLS, ustanawiasz bezpieczny i wydajny transfer danych. To tandemowe podejście nie tylko poprawia opóźnienie, ale także chroni poufne informacje, wzmacniając zaufanie i niezawodność odwiedzających.
4. Wdrażaj silne protokoły dostępu
Ustanowienie silnych zasad dostępu jest kluczową strategią łagodzenia w cyberbezpieczeństwie, zapewniającą dostęp do określonych danych i systemów tylko autoryzowanym użytkownikom. Obejmuje to wdrożenie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) w celu bardziej solidnej weryfikacji użytkowników i przyjęcie kontroli dostępu opartej na rolach (RBAC) w celu ograniczenia dostępu zgodnie z funkcjami zawodowymi. Regularne audyty i terminowe aktualizacje protokołów dostępu są kluczowe dla łagodzenia luk w zabezpieczeniach i utrzymania integralności systemu. Środki te są niezbędne do ochrony poufnych danych i zapewnienia zgodności ze standardami regulacyjnymi, znacznie zmniejszając ryzyko nieautoryzowanego dostępu i naruszeń danych.
5. Utrzymuj oprogramowanie na bieżąco
Aktualizacje oprogramowania często obejmują poprawki luk w zabezpieczeniach, które mogą zostać wykorzystane przez atakujących w celu uzyskania nieautoryzowanego dostępu lub zakłócenia usługi. Poprzez regularne aktualizowanie oprogramowania (w tym systemów operacyjnych serwerów, systemów zarządzania treścią i aplikacji internetowych) organizacje mogą chronić się przed najnowszymi znanymi zagrożeniami, zapewniając integralność i dostępność dostarczanej treści. Ponadto aktualizacje mogą przynieść poprawę wydajności i nowe funkcje, zwiększając ogólną wydajność.
Współpracuj z SiteLock w zakresie bezpieczeństwa CDN
Nikt nie chce przeglądać niezabezpieczonej witryny. Jeśli chcesz utrzymać i zwiększyć ruch, zapewniając użytkownikom najbezpieczniejsze możliwe środowisko przeglądania, potrzebujesz zabezpieczeń CDN. Postępując zgodnie z powyższymi krokami, możesz zapewnić użytkownikom nie tylko szybkie, ale i bezpieczne środowisko. A jeśli Twoja witryna zostanie naruszona, skontaktuj się natychmiast z SiteLock i zapytaj o nasze usługi naprawy zhakowanych witryn. Możesz też zapoznać się z naszymi cennikami i planami zabezpieczeń witryn, aby uzyskać więcej informacji.