Zagrożenia dla komputerów Mac i złośliwe oprogramowanie rosną – ale czy należy się martwić?

Zagrożenia dla komputerów Mac i złośliwe oprogramowanie rosną - ale czy należy się martwić? 1

Według nowego raportu Malwarebytesa, twórcy oprogramowania antywirusowego, zagrożenia dla systemu macOS rosły przez cały rok 2019.

Dane firmy pokazują, że spośród 25 najpopularniejszych wykrytych zagrożeń w 2019 r. Około sześciu było zagrożeniami specyficznymi dla komputerów Mac. Podsumowując, zagrożenia dla komputerów Mac i złośliwe programy stanowiły około 16 procent wszystkich wykrytych w tym roku.

To może nie brzmieć dużo, ale jest to znaczna liczba, ponieważ użytkownicy komputerów Mac tylko tworzą 1/ 12 bazy użytkowników Malwarebyte.

„Być może 16 procent nie brzmi imponująco, ale biorąc pod uwagę liczbę urządzeń, na których wykryto te zagrożenia, wyniki stają się niezwykle interesujące” – napisał Malwarebytes.

Ten rok był także punktem zwrotnym dla złośliwego oprogramowania dla komputerów Mac. Według firmy 2019 to pierwszy raz, gdy zagrożenia dla komputerów Mac włamały się do pięciu najczęściej wykrywanych złośliwych programów.

Jeśli chodzi o to, jakie zagrożenia zostały faktycznie wykryte, należy zauważyć, że złośliwe oprogramowanie dla komputerów Mac składa się zwykle z „niechcianych programów” lub adware, a nie z bardziej złośliwego oprogramowania.

Jednym z takich zagrożeń dla komputerów Mac jest NewTab, która w zeszłym roku znalazła się na drugim miejscu pod względem wykrywalności złośliwego oprogramowania. NewTab może kierować reklamy tylko na przeglądarki Chrome, ale może używać rozszerzeń do modyfikowania treści stron internetowych ładowanych przez użytkownika.

Innym z pięciu największych zagrożeń był PUP-PCVARK, „potencjalnie niechciany program”, który zarabia na tym oznaczeniu, ponieważ może nie być czymś celowo instalowanym przez użytkownika.

Malwarebytes twierdzi, że według jego danych było ich średnio 9.8 wykrycia na Maca, w porównaniu do 4.2 za Windows.

Więc powinienem się martwić?

Ale znowu istnieją pewne zastrzeżenia dotyczące tych danych. Weź pod uwagę, że większość użytkowników komputerów Mac nie wierzy, że program antywirusowy lub antywirusowy jest konieczny – a Malwarebytes gromadzi dane tylko z komputerów, na których zainstalowana jest aplikacja.

Z tego powodu jest prawdopodobne, że komputery Mac używane do tych liczb miały już pewien rodzaj „podejrzewanej infekcji”, która spowodowała pobranie programu przez użytkowników.

Nawet Malwarebytes, firma, która może czerpać korzyści z pobierania aplikacji przez użytkowników, uważa, że ​​ogólny wskaźnik złośliwego oprogramowania dla komputerów Mac jest prawdopodobnie niższy niż sugerują to jego własne liczby.

Biorąc to wszystko pod uwagę, zdecydowanie istnieją złośliwe programy, które mogą wpłynąć na komputer Mac. Dlatego zalecamy, aby pamiętać o kilku prostych wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa urządzenia.