Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Zakaźny świąd u myszy może wyjaśnić, dlaczego ludzie drapią się, gdy widzą, jak inni robią to samo

Czy kiedykolwiek miałeś ochotę podrapać się po głowie lub ramieniu, gdy ktoś inny drapie? Ten „zakaźny świąd”, jak niektórzy go nazywają, jest tak powszechny, że nawet myszy doświadczają go, gdy widzą inne gryzonie robiące to samo. Ale nikt nie wie na pewno, skąd pochodzi ten impuls.

A przynajmniej dopóki naukowcy z University of Washington School of Medicine nie zidentyfikowali struktury w mózgach myszy, która kontroluje swędzenie. I okazuje się, że wszystko to zawdzięczamy kilku komórkom działającym samodzielnie w korze wzrokowej.

Swędzenie zakaźne to odruch, który odczuwamy, gdy „widzimy” rzeczy

Kredyty: Uniwersytet Waszyngtoński

Zespół badał mózg i siatkówkę myszy przez pięć lat, aby dojść do tego odkrycia.

Kiedy rozpoczęli eksperyment w 2017 roku, właśnie odkryli, że nadskrzyżowaniowe jądro myszy było bardzo aktywne, gdy oglądali filmy, na których inne myszy drapały. Ale kilka lat później dowiedzieli się dlaczego.

Wydaje się, że w siatkówce oka myszy znajduje się zestaw wyspecjalizowanych komórek zwanych „światłoczułymi komórkami zwojowymi” lub „ipRGC”. Kiedy łączą się z jądrem nadskrzyżowaniowym, które kontroluje rytm dobowy, myszy odczuwają nieprzyjemne swędzenie, które wyzwala chęć drapania.

Podczas tego eksperymentu dezaktywowali również korę wzrokową myszy, miejsce, w którym znajdują się te komórki. Ma to na celu sprawdzenie, czy w ten sposób gryzonie przestaną się drapać, gdy robią to inne.

Jednak później zdali sobie sprawę, że myszy bez kory wzrokowej nadal mogą wykrywać ruch drapania i naśladować go.

Zespół doszedł więc do wniosku, że to zaraźliwe swędzenie u myszy musi mieć znaczenie dla ich przetrwania, podobnie jak konieczność utrzymania się w czystości, aby uniknąć infekcji.

„Myszy prowadzą nocny tryb życia i mają bardzo słaby wzrok. Jeśli udają się w ciemne miejsca, może być dla nich ważne, aby wiedzieć, czy w okolicy nie ma np. owadów. Jednym ze sposobów, w jaki myszy o tym wiedzą, jest obserwowanie, co robią inne myszy: jeśli zaczną się drapać, może to być znak ostrzegawczy”.

Zhou-Feng Chen, dyrektor Center for the Study of Itch na Uniwersytecie Waszyngtońskim

Dlaczego więc my, ludzie, czujemy to swędzenie?

Przez Pexels

Chociaż odkrycia te koncentrują się na mózgu myszy, naukowcy uważają, że ludzie mają również komórki wzrokowe, które wykrywają ruch i napędzają te odruchy. W przeciwnym razie nie byłoby tak powszechne, że ludzie drapaliby się, gdy inni drapią, lub ziewali, gdy inni ziewają.

Nie jest jednak jasne, czy ten zaraźliwy świąd ma dla nas jakiś pożytek, tak jak ma to miejsce u myszy, czy jest po prostu ewolucyjną resztą.

Na przykład żaby łapią owady w wyniku odruchu. Te płazy nie mają kory wzrokowej w mózgu, ale ich oczy są bardzo wrażliwe na ruch i działają pod wpływem impulsu, gdy wykryją wzór w środowisku. Coś podobnego do tego, co dzieje się z myszami, gdy widzą inne gryzonie drapiące.

Ale w przeciwieństwie do myszy i żab, nie musimy rozumieć ruchu, aby przeżyć. Jedyne, co możemy zyskać, widząc, jak inni ludzie drapią, to pewność, że w pobliżu są komary.

Być może więc istnieje inny powód lub struktura w korze wzrokowej człowieka, która napędza nasz zakaźny świąd.

Bibliografia:

Naukowcy identyfikują ścieżkę, która powoduje, że myszy drapią się, gdy widzą, że inni robią to samo https://medicalxpress.com/news/2022-10-scientists-pathway-triggers-mice.html

Niekanoniczny szlak wizualny retina-ipRGCs-SCN-PVT do pośredniczenia w zachowaniu zakaźnego świądu https://dx.doi.org/10.1016/j.celrep.2022.1111444