Zaktualizuj terminal Linux za pomocą Tilix

Większość dystrybucji ma domyślnie prosty w użyciu, ale także nieco pozbawiony funkcji Terminal. Na szczęście istnieje wiele alternatyw, na które można się zwrócić w ramach aktualizacji. Niektóre mogą przodować w zakresie dostosowywania, inne oferują więcej funkcji. Tilix działa jak ładna środkowa droga między tymi wyborami. Zobaczmy, jak możesz go użyć, aby zmienić terminal w nowoczesne, piękne i wydajne miejsce do pracy.

Zainstaluj Tilix

Jeśli używasz Ubuntu lub kompatybilnej dystrybucji, możesz zainstalować Tilix, odpalając istniejący terminal i wpisując:

Alternatywnie można go znaleźć w centrum oprogramowania.

Zmodernizowany terminal z instalacją Tilix

Aby uzyskać instrukcje, jak zainstalować go w innych dystrybucjach, odwiedź stronę jego oficjalna strona w GitHubi przewiń w dół do sekcji „Pobieranie Tilix”.

Lepszy wygląd

Zacznij od ulepszenia wyglądu swojego terminala. Uruchom Tilix, kliknij przycisk menu z trzema liniami w prawym górnym rogu i wybierz „Preferencje”.

Zmodernizowany terminal z preferencjami menu Tilix Hamburger

Przejdź do grupy opcji „Wygląd” i zmień „Styl tytułu terminala” na „Mały”, aby uzyskać bardziej zwartą linię tytułu.

Jeśli chcesz, z menu rozwijanego „Wariant motywu” możesz również przejść do ciemnego motywu.

Ulepszony terminal z motywem Tilix Dark

Podobnie jak wiele innych popularnych emulatorów terminali, Tilix obsługuje przezroczystość. Ale obsługuje również obrazy tła. Te opcje są jednak powiązane i nie można ich używać jednocześnie.

Wróć do okna Preferencje i zwróć uwagę na sekcję profili w lewym dolnym rogu. Wybierz domyślny, aktywny profil i przejdź do zakładki „Kolor”, aby dostosować wygląd Tilix.

Obraz w tle nie pojawił się dlatego, że okno terminalu jest całkowicie nieprzezroczyste. Aby to naprawić, zwiększ znajdującą się tutaj wartość „Przezroczystości”.

Ulepszony terminal z kolorami i przezroczystością Tilix

Oczywiście, jeśli nie wybrałeś obrazu tła, zwiększenie przezroczystości w tym miejscu spowoduje, że okno terminalu będzie przezroczyste, jeśli tak wolisz. Możesz również wybrać różne schematy kolorów lub stworzyć własne, wybierając kolory, które chcesz zobaczyć w swoim terminalu z kolorowych pól w tym samym oknie.

Ulepszony terminal z Tilix Top z tapetą

Pamiętaj również, że możesz zwiększyć wartość „Unfocused dim”, aby zawartość twojego terminalu przyciemniała się, gdy pracujesz nad czymś innym.

Płytki i sesje

Jak sama nazwa wskazuje, Tilix to terminal kafelkowy. Oznacza to, że możesz podzielić okno w dowolny sposób na sub-terminale, poziomo lub pionowo.

Ulepszony terminal z Tilix z podziałem pionowym

W lewym górnym rogu znajdują się dwa przyciski, za pomocą których można podzielić okno. Pierwszy z „wysokim” prostokątem dzieli okno pionowo i dodaje nowy terminal po prawej stronie.

Ulepszony terminal z Tilix Split Three

Obok niego przycisk z „szerszym” prostokątem dzieli okno w poziomie, dodając nowy terminal na dole.

Możesz podzielić każdy sub-terminal na jeszcze mniejsze za pomocą tych samych przycisków. Aby się między nimi poruszać, kliknij je lub użyj Alt i liczby w tytule. Aby zmienić rozmieszczenie pod-terminali w oknie, podnieś je i przeciągnij je jak dowolne okno na pulpicie. Przeciągnięcie ich poza granice okna tworzy nową, indywidualną windows.

Ulepszony terminal z przyciskiem nowej sesji Tilix

Możesz mieć wiele terminali i sub terminali zgrupowanych w różnych sesjach. Pomyśl o każdej sesji jako oddzielnym obszarze roboczym, na który możesz się przełączyć.

Przycisk ze znakiem plus po lewej stronie dwóch przycisków, które widzieliśmy powyżej, tworzy nowe sesje. Aby przełączać się między nimi, użyj menu rozwijanego w lewym górnym rogu okna, które wyświetla pasek boczny z miniaturami dla każdej sesji. Stamtąd możesz także zamknąć dowolną sesję, klikając mały przycisk z symbolem „X” w prawym górnym rogu.

Zmodernizowany terminal z Tilix Save Session As

Jeśli podoba Ci się określony układ pod-terminali, możesz kliknąć przycisk menu „hamburger” i wybrać „Zapisz jako”, aby wyeksportować swoją decyzję do pliku JSON.

Aby powrócić do niego w przyszłości, wybierz „Otwórz” z tego samego menu, a następnie wyeksportowany plik.

Note że oszczędza to tylko rozmieszczenie pod-terminali w sesji, ale nic w odniesieniu do ich zawartości.

Zakładki i wyszukiwanie

Dwie inne funkcje, z których prawdopodobnie będziesz korzystać codziennie, to zakładki i wyszukiwanie.

Kliknij menu rozwijane tytułu, na górze pod-terminala, iz menu, które się pojawi, wybierz „Asystentów”, a następnie „Dodaj zakładkę”, aby dodać zakładkę do ścieżki, w której się znajdujesz w wybranym podrzędnym -terminal.

Zmodernizowany terminal z Tilix Dodaj zakładkę

Aby szybko wrócić do niego, wróć do tego samego miejsca, ale zamiast „Dodaj zakładkę” wybierz zwykły wpis „Zakładka”. Alternatywnie możesz użyć skrótu Ctrl + Shift + B. Oba prowadzą do okna z zapisanymi zakładkami, z którego możesz wybrać to, które chcesz.

Ulepszony terminal z oknem zakładek Tilix

Możesz wyszukać dowolny ciąg wyświetlany w terminalu lub sub-terminalu, klikając przycisk z lupą w prawym górnym rogu. Spowoduje to przesunięcie paska wyszukiwania z góry aktywnego terminala, którego można użyć do wyszukiwania czegoś, co tam było wyświetlane.

Zmodernizowany terminal z terminalem wyszukiwania Tilix

Inną przydatną funkcją Tilix jest opcja synchronizacji wejścia między różnymi zaciskami. Najpierw włącz tę opcję, klikając przycisk „hamburger” w prawym górnym rogu i włączając opcję „Synchronizuj dane wejściowe”.

Ulepszony terminal z wejściem synchronizacji Tilix

Mała ikona klawiatury pojawi się w prawym górnym rogu każdego sub-terminala. Wszystkie pod-terminale, w których ta ikona jest niebieska, są połączone, a wszystko, co wpiszesz w jednym z nich, zostanie również wprowadzone w pozostałych. Aby odłączyć jedno z nich, kliknij tę ikonę, aby zmienić kolor na szary.

Ulepszony terminal z przyciskami synchronizacji Tilix

Łącząc wszystko, co zobaczyłeś do tej pory, będziesz mógł żonglować wieloma zadaniami w pięknym terminalu, który wydaje się prawdziwym rozszerzeniem pulpitu.

Na zakończenie i wisienka na górze, jeśli dodasz nowy skrót do menedżera okien za pomocą tilix – quake jako polecenia, będziesz mógł przywołać i ukryć swój terminal za pomocą jednego naciśnięcia klawisza, tak jak to spopularyzował terminal Guake emulator. Musisz jednak zarejestrować własny skrót klawiaturowy, aby go uruchomić lub zamknąć, ponieważ nie ma on skrótu do uruchamiania go w trybie quake.

Czy ten artykuł jest przydatny?