Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Założyciel technologii: „Sztuczna inteligencja oferuje największe możliwości, jakie kiedykolwiek miała ludzkość”

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Założyciel technologii: „Sztuczna inteligencja oferuje największe możliwości, jakie kiedykolwiek miała ludzkość”

Sztuczna inteligencja jest problemem od dawna. Ale w tym roku zyskał ogromny impuls dzięki ChatGPT, Google Bard i innym narzędziom. Dlaczego tak się dzieje i co sztuczna inteligencja przyniesie nam w przyszłości? TECHBOOK rozmawiał na ten temat z założycielem i ekspertem ds. technologii.

Bilal, wszędzie słyszymy o sztucznej inteligencji. Nie ma już co drążyć tematu. Zacznijmy więc od pytania: czym w ogóle jest sztuczna inteligencja? Czy możesz to krótko wyjaśnić w dwóch lub trzech zdaniach?

Sztuczną inteligencję można właściwie wyjaśnić bardzo prosto. Symuluje ludzkie myślenie. Jako ludzie mamy oczy i uszy i właśnie w ten sposób możemy zasilać sztuczną inteligencję – za pomocą czujników i kamer. Po raz pierwszy jest to problem dotykający wszystkich dziedzin życia. Jesteśmy świadkami zmiany paradygmatu; w ciągu najbliższych pięciu lat sztuczna inteligencja radykalnie wpłynie na wszystkie obszary życia i je zmieni.

Inhaltsverzeichnis

Jak zaangażowałeś się w AI?

Mam z bratem dwie firmy internetowe. Jedna to platforma internetowa poświęcona rozrywce, druga to platforma internetowa oferująca oferty pracy. Od dziesięciu lat mamy już drugi start-up i temat technologii jest zawsze obecny w firmie technologicznej. Sztuczna inteligencja jest rozwinięciem tego, co już robimy. I dlatego temat jest bardzo ciekawy i dotyczy nas bezpośrednio.

Czy podczas wygłaszania wykładów stale pojawiają się pewne pytania dotyczące sztucznej inteligencji?

Tak, ludzie często pytają i mówią: „Sztuczna inteligencja wcale nie jest taka dobra. W końcu sztuczna inteligencja nie jest aż tak potężna. Sztuczna inteligencja jest nadal zła.” Ale widzimy rozwój. Mamy rozwój wykładniczy, z pionowym trendem wzrostowym. Jeszcze tego nie mieliśmy. Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak szybkiego i tak silnego wpływu na rozwój techniczny. W styczniu tego roku sztuczna inteligencja miała jeszcze kilka błędów, a teraz, w połowie roku, naprawiliśmy już wiele błędów.

Jako redaktor ds. technologii temat AI towarzyszy mi już od kilku lat, chociażby w niektórych funkcjach smartfonów. Zatem sztuczna inteligencja nie jest tematem wymyślonym w 2024 roku. Na przykład, gdzie sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana? Dłużej niż nam się wydaje, a może także w produktach lub obszarach, w których w ogóle nie spodziewalibyśmy się AI?

Sztuczna inteligencja jest od dawna obecna na przykład w aparatach słuchowych. Chodzi o tłumienie szumów tła. Możesz powiedzieć: Chcę dobrze słyszeć rozmowę, a następnie odpowiednio dostosować aparat słuchowy. Sztuczna inteligencja już istnieje w branży opieki zdrowotnej. Ale także z rozpoznawaniem twarzy. Niektóre większe marki telefonów komórkowych mają już bardzo zaawansowane funkcje rozpoznawania twarzy. Sortuje zdjęcia według osób, niezależnie od tego, czy dana osoba ma brodę, długie włosy, krótkie włosy, czy też jest fotografowana z boku.

Ludzie potrafią rozpoznać dużych producentów telefonów komórkowych po ich oprogramowaniu. Mamy rozpoznawanie twarzy wykorzystujące sztuczną inteligencję – jeszcze nie w pełni rozwiniętą sztuczną inteligencję, ale algorytmy, które już wykazują tendencję do sztucznej inteligencji.

W tym roku sztuczna inteligencja dokonała niesamowitego skoku. Jakie są najważniejsze aplikacje, w których sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana? Czego jeszcze możemy się spodziewać?

W temacie AI jest obecnie dużo o powtarzalnych zadaniach i dużych ilościach danych. Wiele kroków i pracy, które wykonujemy dzisiaj, po prostu nie jest już potrzebnych. Jeśli spojrzymy na to krytycznie, zobaczymy, że wiele z nich wymaga wpisywania danych, powtarzania rzeczy i generowania treści. Rzeczy, które komputery potrafią zrobić znacznie lepiej. Konkretnie Excela. Wiele osób przenosi liczby w tę i z powrotem w programie Excel. To nie jest już wcale konieczne. Mówię ostrożnie, to właściwie średniowiecze, że to robimy. Komputer rozumie połączenia znacznie szybciej.

Na rynek pojawiają się także nowe produkty. To będzie bardzo ekscytujące. Wiele branż ulegnie znaczącym zmianom. W moim odczuciu pozytywnym. Bo wtedy mamy więcej czasu na sensowne zadania.

Czy masz 3 najlepsze aplikacje, w których sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana? Na przykład wspomniałeś już o przetwarzaniu danych.

Do dużych ilości danych, do tekstów. Ludzie mogą używać sztucznej inteligencji do tworzenia tekstów. I podczas tworzenia obrazów. Istnieją narzędzia, w których nie potrzebujesz już fotomodelki ani fotografa. Obydwa możesz stworzyć jednym pstryknięciem palców. To zmiana paradygmatu, coś, co nigdy wcześniej nie miało miejsca.

To właściwie brzmi jak świetna szansa, ale mam też obawy. Masz wrażenie, że ludzie stają się zbędni w niektórych obszarach. Jeśli potrafisz naśladować głosy lub manipulować zdjęciami, czy nie stanowi to również zagrożenia?

Technologia ta rodzi poważne pytanie etyczne. Rozmycie rzeczywistości i fikcji. Na to pytanie muszą odpowiedzieć filozofowie i ludzie zajmujący się tymi tematami. Bardziej interesują mnie korzyści wynikające z wykorzystania sztucznej inteligencji. I my też powinniśmy być ostrożni, bo w Niemczech jesteśmy dość krytyczni. Nie powinniśmy tłumić postępu technologicznego i pozostawiać tego triumfu Amerykanom, Chińczykom, a może i trzeciemu narodowi. Raczej my, Europejczycy, powinniśmy przyjąć tę technologię i odrzucić wymówki związane z ochroną danych, jak je teraz nazywam. Ochrona danych jest ważna, ale nie jako wymówka, aby nie korzystać ze sztucznej inteligencji.

Powinniśmy podjąć działania już teraz. To nie jest tak, że wiele miejsc pracy nagle zostaje utraconych, ale raczej, że powstają nowe. Zadania są na nowo definiowane. Podobnie było z innymi kwestiami technologicznymi. Telefon komórkowy nie pozbawił ludzi pracy, podobnie jak komputer, Photoshop czy inne narzędzia bezpośrednio wpływające na pracę twórczą. Dodawane są nowe oferty pracy.

Lubię też nazywać sztuczną inteligencję drugą rewolucją przemysłową. Z pewnością wiele osób było wówczas nastawionych sceptycznie – wiele ręcznych zadań przejęły maszyny. Teraz mamy przejście do inteligencji, która nie pochodzi od ludzi, ale od komputerów. Mówi pan, że ochrony danych nie można ignorować. Czy są punkty, w których pomimo wszystkich zalet, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja, nadal powinniśmy zachować ostrożność?

AI ma słabe strony, czyli sztuczną inteligencję. Cytat, którego lubię używać, pochodzi od dyrektora generalnego Alphabet, Sundara Pichai: „Wpływ sztucznej inteligencji będzie głębszy niż odkrycie ognia i elektryczności”. To nie jest trend, to całkowita zmiana paradygmatu.

Istnieje jednak wyzwanie polegające na tym, że mamy czarną skrzynkę ze sztuczną inteligencją. Oznacza to, że wprowadzasz dane wejściowe, coś się dzieje i nie wiesz, dlaczego pojawia się określony wynik, ponieważ dostępnych jest po prostu zbyt dużo danych. Coś takiego nigdy wcześniej nie miało miejsca w historii ludzkości. Zawsze wiedziałeś, że jeśli zrobię A, a algorytm będzie miał postać B, wynikiem będzie C. Ale tym razem istnieją dokładnie te wyzwania, które widzą także dyrektorzy generalni dużych technologii. Dlatego Elon Musk twierdzi, że sztuczna inteligencja jest bardziej niebezpieczna niż bomba atomowa. A kiedy się temu przyjrzysz, zrozumiesz, dlaczego tak mówi. Ale sztuczna inteligencja oferuje także największe możliwości, jakie kiedykolwiek miała ludzkość.

Które na przykład?

Leczyć choroby. Mamy mnóstwo danych. Na przykład Google ma bazę danych o białkach, która została udostępniona światu bezpłatnie. Przemysł farmaceutyczny i nie tylko mogą z nich korzystać. To niesamowite dane na najmniejszym poziomie molekularnym. Nie jestem biologiem, ale są dostępne. Można powiedzieć: mam tę chorobę. Jak wymieszać leki, aby wyleczyć tę i tamtą chorobę? W rzeczywistości niektóre choroby mogą wkrótce stać się przeszłością dzięki sztucznej inteligencji i innym osiągnięciom medycznym.

Krótko wspomniałeś wcześniej, że sztuczna inteligencja gwarantuje, że niektóre stanowiska pracy ostatecznie znikną lub ulegną restrukturyzacji. Jak myślisz, jakie nowe miejsca pracy zostaną utworzone? Jak będzie wyglądać życie zawodowe w przyszłości?

Duże firmy internetowe i programistyczne Google i Microsoft ogłosiły już poważne zmiany. Na przykład Google ogłosił, że Bard – sztuczna inteligencja Google – jest teraz dostępna także w Niemczech. Już od dłuższego czasu możesz wypróbować ChatGPT firmy Microsoft i Open AI. Możesz zobaczyć, jak potężne są te narzędzia.

Na Twoje pytanie o to, jakie konkretne nowe stanowiska pracy się pojawią, pojawią się nowe stanowiska, takie jak „Inżynier Szybkiej Pracy”. Dowiesz się, co jest najlepsze, aby wejść? Jak komunikować się z AI? Sztuczna inteligencja ma wiele elementów ludzkich. Gdybyście dwa lata temu zapytali mnie, czy sztuczna inteligencja potrafi myśleć i czuć, odpowiedziałbym: „Absolutnie nie”. To tak jak w filmie „ONA”, gdzie bohaterka zakochuje się w głosie AI. Miało to miejsce w 2013 roku i uznano je za science fiction. Wtedy też widziałem ten film. Teraz może to już nie być science fiction. Możesz naprawdę zakochać się w głosie AI.

Tutaj znajdziesz treści z YouTube

Aby móc wchodzić w interakcję lub wyświetlać treści z sieci społecznościowych, potrzebujemy Twojej zgody.

Aktywować

“>

Gdzie w przyszłości spotkamy sztuczną inteligencję? Mówiłeś, że w różnych zawodach, np. w fotografii, przetwarzaniu danych, może w medycynie. To wszystko?

Wszędzie. Również w restauracjach, w medycynie, podczas jazdy. Myślę, że w ciągu najbliższych kilku lat liczba wypadków drastycznie się zmniejszy. Mam samochód wyposażony w wiele technologii i wcześniej, gdy tu jechałem, mój samochód gwałtownie zahamował. Czujniki zarejestrowały rowerzystę, który nagle wyszedł zza innego samochodu. Nie widziałem jej. Było to automatyczne hamowanie awaryjne. Oznacza to, że samochód potencjalnie uratował rowerzystę dzięki połączeniu jazdy autonomicznej i sztucznej inteligencji. Rozpoznał ją jako osobę, a nie kolejny samochód czy kartkę papieru rozwiewaną przez wiatr. To tutaj sztuczna inteligencja już interweniuje w nasze życie.

Będzie znacznie mniej wypadków, a niektóre choroby znikną. Oczywiście niektóre stanowiska będą dostępne jedynie w ograniczonym zakresie. Następnie zostaną zastąpieni nowymi miejscami pracy. I nie mogę się tego doczekać.

Interesujące jest też to, że są ludzie, którzy mówią: „Nie wierzę w sztuczną inteligencję, ponieważ Siri i Alexa nie są aż tak dobre”. Czasami pytasz o pogodę i wtedy nie działa. Ale to stara technologia. AI wyprzedzi tę technologię. A kiedy mamy asystentów głosowych wyposażonych w sztuczną inteligencję, sytuacja staje się naprawdę interesująca.

Powiedziałeś, że niektórzy nie wierzą w sztuczną inteligencję. Zatem moje ostatnie pytanie: gdybyś siedział przed osobą, która nie wierzy w sztuczną inteligencję, ma wątpliwości lub się jej boi, co byś powiedział, aby rozwiać strach tej osoby?

Kiedy spróbujesz, możesz wiele zobaczyć. Możesz zobaczyć, co działa dobrze, a co nie działa zbyt dobrze. ChatGPT jest obecnie najlepszym rozwiązaniem dla konsumenta. Inne narzędzia AI powoli się pojawiają i chciałbym je po prostu wypróbować. Wystarczy napisać kartkę urodzinową z podpowiedzią. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że potrafisz być bardzo konkretny. Możesz wprowadzić różne dane, na przykład wiek osoby, co lubi, jak osobisty ma być tekst. Wychodzą rzeczy bardziej osobiste niż osobiste. To niesamowite.