Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Zapadające się oceany: nowy rozdział w światowym kryzysie klimatycznym?

Zagadkowe zjawiska zachodzące w dwóch największych oceanach świata przeczą zrozumieniu naukowców: gwałtowne ochłodzenie Atlantyku w pobliżu równika i przyspieszony wzrost poziomu wody na Pacyfiku. Choć pozornie sprzeczne, te dwa przypadki mogą być powiązane ze złożonymi interakcjami w globalnym systemie klimatycznym.

W odcinku atlantyckim dziwaczne zimne miejsce, obejmujące szerokie pasmo rozciągające się przez strefy tropikalne i równikowe, ochłodziło się z rekordową szybkością. Stało się to po serii kolejnych miesięcy z rekordowymi rekordami, ale najcieplejszymi wodami w 40-letniej historii.

Zjawisko zachodzące na Oceanie Spokojnym, zdefiniowane w raporcie ONZ „Stan klimatu na południowo-zachodnim Pacyfiku 2024”, jest wyraźnie powiązane ze skutkami globalnego ocieplenia w regionie. W rezultacie poziom mórz na południowo-zachodnich wyspach oceanu rośnie szybciej niż średnia światowa i zagraża populacji wysp.

La Niñas w dwóch oceanach jednocześnie?

Zjawisko La Niña, okresowe ochłodzenie wód Pacyfiku, przewiduje się na drugą połowę 2024 r. w ramach naturalnego cyklu znanego jako Enso (oscylacja południowa El Niño), który naprzemiennie powoduje warunki neutralne i chłodzące z okresowymi stanami ocieplenia z „ kuzyn” El Niño.

Jednak nagłe ochłodzenie wód zauważone przez meteorologów w lipcu i sierpniu może spowodować bezprecedensowe zjawisko: rozwój atlantyckiej La Niña wzdłuż równika. To bardzo rzadki wzór pogodowy, który jest powszechnie nazywany „Atlantycka anomalia zimna” ma tendencję do zwiększania opadów w Afryce Zachodniej i zmniejszania ich w północno-wschodniej Brazylii.

Jak wynika z artykułu opublikowanego niedawno na platformie The Conversation, autorstwa klimatologów Annalisy Bracco i Zachary’ego Handiosa z Georgia Institute of Technology w USA: połączenie dwóch Niñas jednocześnie na Pacyfiku i Atlantyku „jest jak znalezienie dwóch różnych wahadełktóre są luźno powiązane i poruszają się w przeciwnych kierunkach, poruszając się razem w czasie.

Konsekwencje La Niña na Atlantyku

Jeżeli temperatura Atlantyku utrzyma się poniżej średniej przez kolejny miesiąc, oficjalna deklaracja La Niña zostanie zastosowana w naszym oceanie. Eksperci twierdzą, że możliwe jednoczesne ochłodzenie dwóch oceanów może mieć natychmiastowy wpływ nie tylko na wilgotność, ale także na temperatury na całym świecie.

Według brazylijskiego MetSula wykazano, że zjawisko to na Atlantyku „zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia potężnych huraganów w pobliżu Wysp Zielonego Przylądka”. W Brazylii wzrost wilgotności spowodowany ochłodzeniem oceanów będzie odzwierciedlony w różny sposób w poszczególnych regionach.

Podczas gdy na północy i północnym wschodzie deszcze mogą być bardziej intensywne, na południu opady będą poniżej średniej. Nieokreślone temperatury na Środkowym Zachodzie w połączeniu z możliwą suszą na południu mogą zagrozić niektórym ważnym uprawom, takim jak soja, kukurydza i pszenica. Możliwa susza w Rio Grande do Sul może mieć wpływ na zbiory kawy, owoców cytrusowych, takich jak pomarańcze i trzcinę cukrową.

Co dzieje się z poziomem morza na Oceanie Spokojnym?

Ostrzeżenie pochodzi od Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i ONZ: chociaż średni wzrost poziomu morza w latach 1993–2003 wynosił około 3,4 milimetra rocznie, wartości te wzrosła o 10–15 centymetrów, głównie w zachodniej części tropikalnego Pacyfiku i od 5 do 10 centymetrów w tropikalnej części Pacyfiku, w tym samym okresie.

Zdaniem Sekretarza Generalnego WMO António Guterresa ten niekontrolowany wzrost poziomu mórz może spowodować powodzie na wybrzeżach, cofnięcie się wybrzeża morskiego, zanieczyszczenie słodkiej wody słoną wodą i przesiedlenie społeczności.

Skutki wykraczają daleko poza tak zwane wyspy Pacyfiku. Chociaż średnia wysokość tych lokalizacji wynosi zaledwie od jednego do dwóch metrów nad poziomem morza, co plasuje je wśród najbardziej bezbronnych, Należy pamiętać, że około miliarda ludzi na świecie żyje także na obszarach przybrzeżnych, co stawia ich jako potencjalne ofiary ocieplenia oceanów.

Bądź na bieżąco z najnowszymi badaniami dotyczącymi zmian klimatycznych w TecMundo i udostępniaj artykuł znajomym w sieciach społecznościowych. Do później!