Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Zapasy: 5 typowych przyczyn i rozwiązań

Zapasy: 5 typowych przyczyn i rozwiązań

Czy kiedykolwiek przytrafiło to się Tobie?

Sprawdzasz laptopa od tygodnia, stopniowo oszczędzając pieniądze, aby go zdobyć. Kiedy jednak w końcu zdecydujesz się go kupić, nie będzie on już dostępny w Internecie ani w sklepie. Jest w katalogu, ale nie możesz go znaleźć.

Właśnie doświadczyłeś wyczerpania zapasów. Dzieje się tak, gdy w firmie kończą się zapasy określonego produktu. Może się to zdarzyć w dowolnym miejscu i czasie w łańcuchu dostaw.

Jako firma chciałbyś tego uniknąć w jak największym stopniu. W przeciwnym razie ryzykujesz utratę przychodów, jakości usług i obsługi klienta, zwłaszcza gdy popyt jest duży.

Zapasy

Zapasy lub braki w magazynie należą do najbardziej frustrujących doświadczeń dla konsumentów w Internecie i sklepach stacjonarnych. Oprócz utraty sprzedaży prowadzi to do straconych okazji do zaangażowania kupujących i może zaszkodzić Twojej marce.

Często można tego uniknąć, kupując narzędzia, które pozwolą Ci śledzić stan zapasów. Detaliczny lub zarządzanie zapasami produkcyjnymi oprogramowanie może zapewnić Ci dobry start.

Ale co jeszcze możesz zrobić, aby zapobiec wyczerpaniu się zapasów? Aby zaoszczędzić Ci kłopotów, oto lista niektórych typowych przyczyn tego problemu i sposobów ich rozwiązania.

1. Rozbieżności w inwentarzu

Jedną z częstych przyczyn braków w magazynie jest rozbieżność pomiędzy liczbą artykułów a listą jednostek danego artykułu dostępnych w magazynie. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami, takimi jak błąd ludzki, problemy techniczne i utrata towarów w wyniku kradzieży lub uszkodzenia. W niektórych przypadkach może to być kombinacja tych zdarzeń występujących jednocześnie.

Prostym sposobem uniknięcia rozbieżności jest zastosowanie elektronicznego systemu inwentaryzacji, jak wspomniano powyżej. Wypisywanie produktów na papierze zajmuje dużo czasu i pozostawia dużo miejsca na błędy.

Tymczasem punkt sprzedaży lub system inwentaryzacji może automatycznie dostosowywać poziom zapasów w miarę sprzedaży. Inwestując w optymalizację zapasów, eliminujesz konieczność ręcznej aktualizacji bazy danych.

2. Brak zmiany kolejności zapasów

Kiedy produkty sprzedają się szybko, sprzedawca detaliczny prawdopodobnie straci kontrolę nad zapasami i nie uzupełni zapasów z wyprzedzeniem. Może to być niebezpieczna kombinacja w szczycie sezonu.

Regularne sprawdzanie zapasów to jeden ze sposobów zapobiegania wyczerpaniu się popularnych produktów. Możesz to zrobić, zapisując dni i pory tygodnia, w których częściej występują wyczerpania zapasów.

Postaw sobie za priorytet identyfikację trendów braku towaru w swoim sklepie. Po znalezieniu wzorców możesz z wyprzedzeniem zaplanować uzupełnienie zapasów produktów, na które jest popyt.

3. Słaba komunikacja lub połączenia z dostawcami

Słaba komunikacja lub niejasne połączenia z dostawcami często mogą prowadzić do nieodebranych lub opóźnionych zamówień, co ostatecznie może skutkować wyczerpaniem zapasów.

Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest poprawa komunikacji z dostawcami. Jeśli korzystają z platformy do składania zamówień lub strony internetowej, miej otwarte karty, gdy zbliżają się terminy. Dzięki temu Ty i oni będziecie na tej samej stronie w zakresie uzupełniania zapasów.

Informuj także swoich dostawców o wszelkich problemach tak wcześnie, jak to możliwe. Na przykład, jeśli masz produkt, który sprzedaje się szybciej niż oczekiwano, zamów go, zanim się skończy.

4. Niewystarczający kapitał obrotowy

W przypadku niektórych firm wyczerpanie zapasów wynika z niewystarczających środków na zakup nowych zapasów. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, kluczowe znaczenie ma znalezienie sposobów na poprawę finansowania.

Sytuacja finansowa każdej firmy jest różna. Istnieją jednak legalne i realne sposoby na zdobycie funduszy w mgnieniu oka. Możesz spróbować wykonać następujące czynności;

  • Likwidacja nadwyżek magazynowych: Jeśli masz dodatkowe zapasy, sprzedaj je lub utwórz pakiety, w których połączysz je z najlepiej sprzedającymi się produktami, aby pozbyć się ich z półek.
  • Korzystaj z promocji i ofert specjalnych: To proste sposoby na pozyskanie stałych klientów do zakupu towarów. Ponownie wybierz produkty, na które jest popyt, aby uzyskać znaczne przychody.
  • Zbieraj niezapłacone faktury: Jeśli masz klientów, którzy nie uregulowali swoich faktur, dawaj im delikatne, ale stanowcze przypomnienia. Nie możesz mieć bezpiecznej relacji z klientem, jeśli żadne z was nie jest w stanie dotrzymać końca transakcji.

Powinny one pomóc Ci wypełnić luki w budżecie zapasów do czasu powrotu sprzedaży do normy.

5. Zakłócenia w łańcuchu dostaw i logistyce

Do opóźnień w dostawach często prowadzą takie czynniki, jak zatłoczenie portów i ograniczona wydajność fabryk. Z kolei narażają wiele firm na ryzyko wyczerpania zapasów. Na szczęście istnieją sposoby na zminimalizowanie strat, gdy a zakłócenie łańcucha dostaw występuje.

Jednym z nich jest pozyskiwanie produktów na poziomie regionalnym lub krajowym. Spróbuj poszukać lokalnych lub krajowych dostawców, do których możesz się zwrócić w sytuacjach awaryjnych. Oceń swój katalog i zobacz, czy może zapewnić to, czego Ci brakuje.

Możesz także zaopatrzyć się w alternatywne marki popularnych produktów. Lojalność wobec marki zależy od kupujących; powinieneś się martwić, czy możesz dać im taki produkt, jakiego chcą.

Innym podejściem do rozważenia jest inwestycja w lepszą wysyłkę i dystrybucję. Jeśli u obecnego partnera występują opóźnienia i awarie, możesz chcieć przejść na innego partnera. Oszczędza to pieniądze i wysiłek.

Zawsze bądź zaopatrzony

Jeśli nie będziesz w stanie szybko zarządzać zapasami, stracisz możliwości sprzedaży swojej marki. Chociaż nie da się wyeliminować ryzyka prowadzącego do wyczerpania zapasów, przyjęcie proaktywnego podejścia powinno uchronić Cię przed problemami z klientami. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami i bądź na bieżąco.