Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Zgromadzenie dili nedir?

Zgromadzenie dili nedir?

montaż

Amacı bilgisayar donanımıyla doğrudan iletişim kurmak için kod yazmak olan düşük seviyeli bir programlama dilidir. Yalnızca sıfırlardan ve birlerden veya onaltılık kodlardan oluşan makine dilinden farklı olarak, Assembly’nin insanlar için daha iyi okunabilirlik ve insanlar için anlaşılır talimatlar kullanmak tasarlandığıyla ve geliştirildiğini belirtmek gerekir.

Neden Assembly dilini öğrenmeliyiz?

Pek çok üst düzey dilin ortaya çıkmasına rağmen, pek çok durumda montaj dilini öğrenmek hala önemlidir. Bu programlama dilini kullanmak, sistem ve kaynaklar üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı ve en uygun kodlarınızı bilgisayarda uygulamanızı sağlayacaktır. Programcılar bu dili kullanarak kayıtlara ve bellek konumlarına erişebilir ve bunları mümkün olan en uygun şekilde kontrol edebilir. Bu, performans ve verimlilik üzerinde yüksek etkisi olan kod yürütme hızını artırmaya olanak tanır.

Zgromadzenie dili nedir?

Montaj dilini kullanmak, yazılı programların jej satırını analiz edebileceğiniz ve çıktı bileşenini bileşene göre görebileceğiniz donanım ve işlemci hakkında derinlemesine bir anlayış sağlar. Bu koşullarla mikrodenetleyiciler ve mikroişlemciler için programlama, Assembly dili kullanılarak çok daha optymalny olacaktır. Bunun nedeni, kayıtlara erişim ve en iyi koşullarda çalışmaları için ince ayar ve izleme imkanıdır.

Bu dilde kod yazmak için daha fazla zaman harcamanız gerekecek ve kod satırları çok daha fazla olacak olsa da, Assembly dilindeki hemen hemen her satır tam olarak bir komutu yürüteceğinden, programın nasıl çalıştığını doğru ş ekilde anlayabileceksiniz. tak

Montaż dilinin özellikleri nelerdir?

Bazı temel özellikler, aşağıda belirtilen derleme diline atfedilebilir:

Bu dilin kullanımı ve ortaya çıkışı 50’li yıllara kadar gitmektedir.
Dil, insanlar için anlaşılabilir.
Systemy Windows, Linux i Macintosh mogą być wykorzystywane do wykonywania poleceń birleştiriciler sağlanmıştır.
Jej bir montaj dili sözdizimi, bir makine dili sözdizimini temsil eder.

Zgromadzenie dilinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bu dilde detaylı komutlar yazabilme imkanından dolayı birçok avantajınız olacaktır. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

Karmaşık işlemleri basitleştirme olasılığı ve basit uygulaması
Daha yüksek verimlilik ve bellek tasarrufu
Kodların yürütülmesinde çok daha yüksek hız ve optymalne działanie
Hata ayıklama ve kusurları daha kısa sürede bulma yeteneği
Bellek konumlarına ve kayıtlarına erişme ve bunları hassas bir şekilde ayarlama yeteneği
Mikrodenetleyiciler ve mikroişlemciler için kullanma ve içindeki kodları optymalizacji etme imkanı
Program kod satırlarını doğru bir şekilde kontrol etme ve doğru şekilde zoptymalizuj etme yeteneği

Bu avantajların yanı sıra, bu dilin dezavantajları da vardır:

Üst düzey dillerden çok daha fazla kod satırı gerektirir
Kod yazmak için daha fazla zaman harcamanız gerekiyor
Hatırlaması ve kullanması zor sözdizimi

Gömülü sistemlerde Assembly dili

Günümüzde dünyamızda kullanılan en etkin ve temel sistemler arasında yer almaktadır. Gömülü sistem, belirli bir işlemi programlanmış bir şekilde gerçekleştiren bir dizi işlemci, bellek, giriş ve çıkış ve sensördür. Gömülü bir sistemde birden fazla sensöre sahip olabilir ve bunları girdi olarak okuyabilir ve ilgili çıktıyı alabilirsiniz.
Montaj dilinin gömülü sistemlerde uygulanması

Doğru ve uzun süreli performans sağlayan mutfak aletlerinde ve elektronik kartlarında gizli sistemlerin bir örneğini görebilirsiniz. Ancak farklı durumlarda daha hassas parçalarda daha güçlü ve hassas işlemciler ve kontrolörler kullanılabilir. Örneğin havacılık sistemleri de gömülü sistemlere örnektir ve robotik kontrol sistemlerinde Gömülü Sistemlerin çeşitli uygulamalarını görebilirsiniz.

Denetleyici ve mikroişlemci kullanımını gerektiren birçok durumda optymalne ve hatasız kodların geliştirilmesi ve hedef sisteme yüklenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu durumda Assembly gibi programlama dillerinde özel hesap açabilir ve özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu dili öğrenebilir ve programlamanu kodzun bazı bölümlerinde kullanabilirsiniz. Örneğin, programcıların gerektiğinde kodlarında montaj dili özelliklerini kullanabilmeleri için C dili kodnun satırları arasında montaj komutları kullanmak mümkündür.

Tarih boyunca ünlü montajcılar

Asembler, bir derleyici gibi çalışır, ancak bir derleyici kaynak kodnuzu makine düzeyinde dile dönüştürür. Derleyici ile birlikte, montajcı, montaj kodnu makine kodna dönüştürmekten sorumludur. Tarih boyunca, kullanılabilecek farklı işletim sistemleri için birçok montajcı sağlanmıştır.
Tarih boyunca ünlü montajcılar

Bu derleyicilerin en önemlileri, hala birçok programcı tarafından kullanılan Windows i Linux jest sistemleri için sağlanmıştır. Ancak gömülü sistem montajcıları da popülerdir ve Windows ve Linuksa işletim sistemleri için kullanılabilir.

  • Asembler Microsoftu – MASM
    Borland Turbo Asembler – TASM
    GNU Birleştirici – GAZ
    Asembler sieciowy – NASM
    Düz Montajcı – FASM

Assembly dili, teknoloji dünyasındaki birçok değişikliğe rağmen bugün dünyamızda hala yaygın olarak kullanılan en eski programlama dillerinden biridir. Farklı durumlarda, hareket hızına ve kod optimizasyonuna ihtiyaç duyduğunuzda, Assembly çözüm obilecek bir dildir. Örneğin, doğru ve zamanında karar verilmesi gereken ve donanımın en optymalne şekilde kullanılması gereken durumlarda, doğru ve hatasız koda ihtiyacınız olacaktır. Assembly, çok fazla zaman harcamayı ve çok satır kod yazmayı gerektiren bir dildir ancak birçok avantajı da vardır. Ayrıca yorumlarınızı aşağıdaki yazımızda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Pobierz zerowe motywy WordPressPobieranie premium motywów WordPressPobierz zerowe motywy WordPressPobierz motywy WordPress za darmobezpłatny kurs onlinepobierz oprogramowanie XiaomiPobierz zerowe motywy WordPressdarmowy kurs Udemy do pobrania