Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Zwycięzcy konkursu na fotografa astronomicznego roku 2024 Królewskiego Obserwatorium Greenwich

Zwycięzcy 13. dorocznego konkursu na fotografa roku astronomicznego organizowanego przez Królewskie Obserwatorium w Greenwich zostali opublikowani w Internecie.

Królewskie Obserwatorium w Greenwich ogłosiło zwycięzców 13. dorocznego konkursu Astrofotograf Roku. W konkursie przyznano nagrodę w wysokości 10 000 funtów (około 13 793 dolarów) za najlepiej wybraną pracę – piękną fotografię zaćmienia słońca zatytułowaną „Złoty Pierścień”.

Zdaniem Petapixela Konkurs Astronomy Photographer of the Year organizowany jest przez Królewskie Obserwatorium w Greenwich we współpracy z magazynem BBC Sky at Night. Organizatorzy konkursu twierdzą, że w ciągu 13. edycji otrzymali ponad 4500 prac z 75 krajów.

Najlepsze z tych wyjątkowych zdjęć (zwycięzcy, zdobywcy drugiego miejsca, zwycięzcy honorowi i krótka lista) zostaną zaprezentowane na wystawie Fotografa Roku Astronomii w Narodowym Muzeum Morskim.

Zwycięzcy konkursu na fotografa astronomicznego roku 2021 Królewskiego Obserwatorium Greenwich

Na początku lata uczestnicy konkursu udostępnili kilka najlepszych zgłoszeń, ogłaszając krótką listę zdjęć roku.

Konkurs obejmuje 11 ogólnych kategorii: Zorza Polarna, Galaktyki, Nasz Księżyc, Nasze Słońce, Ludzie i Przestrzeń Kosmiczna, Planety, Komety i Asteroidy, Niebiańskie Krajobrazy, Gwiazdy i Mgławice, Najlepszy Nowicjusz oraz Młody.

Zwycięzcą w kategorii „Nasze słońce” i zwycięskim obrazem został „Złoty Pierścień” Shuchang Donga.

To zdjęcie przedstawia obrączkowe zaćmienie Słońca, które miało miejsce 21 czerwca 2020 roku w stałej kombinacji atmosferycznej.

21 czerwca 2020 roku miało miejsce obrączkowe zaćmienie Słońca, a fotograf najlepszej pracy konkursowej dbał o to, aby go nie przeoczyć. Postanowił pojechać do Tybetu dla fotografii; ponieważ przez cały rok jest słoneczna pogoda, ale podczas zaćmienia obrączkowego całe niebo będą ciemne chmury.

W ciągu minuty od rozpoczęcia obrączkowego zaćmienia Słońca światło słoneczne przedarło się przez chmury, a fotograf miał szczęście uchwycić ten moment. Potem słońce znów zniknęło.

Poniżej znajdują się zwycięskie zdjęcia z pozostałych kategorii wraz z opisami zdjęć przesłanymi przez Królewskie Obserwatorium.

Zorza polarna

Taniec zorzy polarnej – Dimitri Rybalka

Zwycięzcy konkursu Fotografa Roku Astronomicznego

Fotograf najlepszej pracy tej sekcji stał pewnej nocy na mostku statku jako trzeci oficer, gdy nagle zauważył na niebie biały pas, który zbliżał się do niego jak wąż.

Poczuł, że coś wisi w powietrzu i wydarzy się coś wielkiego; Od razu wiedział, że to jest ten moment, na który czekał. Wziął aparat, podszedł do brzegu mostu, zmienił pozycję i czekał.

Kilka minut później niebo wypełniło się jasnozielonymi światłami, które tańczyły w ciemności, oświetlając wszystko na swojej drodze. Fotograf czuł, że jego misją jest dzielenie się tym pięknem ze światem.

Galaktyki

Mleczny Pierścień Zhong Wu

Zwycięzcy konkursu Fotografa Roku Astronomicznego

Przestrzeń kosmicznego pyłu, gwiazd i mgławic wzdłuż Drogi Mlecznej tworzy wspaniały pierścień pokazany na tym zdjęciu. To panoramiczne zdjęcie obejmuje całą galaktykę widoczną z planety Ziemia. Do gromadzenia danych obrazowych wykorzystano stanowiska na półkuli północnej w Chinach i na półkuli południowej w Nowej Zelandii. To fascynujące dzieło obejmuje 360 ​​stopni, a proces rejestracji trwał dwa lata.

Droga Mleczna zawiera dwie niezwykłe galaktyki na południowym niebie. Zgrubienie w centrum galaktyki przypomina lśniący klejnot nad pierścieniem Drogi Mlecznej. Jasną, przypominającą latarnię morską planetę Jowisz widać tuż nad zgrubieniem centralnym, na lewo od czerwonego olbrzyma Antaresa. Około 180 stopni za centrum galaktyki na końcu pierścienia znajduje się obszar wokół Oriona.

nasz miesiąc

Poza kończyną – Nicholas Lefkada

Zwycięzcy konkursu Fotografa Roku Astronomicznego

W scenie przypominającej misję Apollo księżycowy horyzont zwieńczony jest sierpem planety. Ale to zdjęcie Ziemi nad Księżycem nie zostało wykonane przez sondę znajdującą się na orbicie naszego satelity, ale przez Wenus tuż przed tym, jak Księżyc ją zakrył.

19 czerwca 2020 roku tę scenę można było zobaczyć z Ziemi w świetle dziennym. Horyzont Księżyca wygląda na bardzo ciemny w porównaniu z jasnym sierpem planety, który jest pokryty białymi chmurami.

Ludzie i przestrzeń

Kwarantanna (blokada) autorstwa Deepala Ratnayaki

Zwycięzcy konkursu Fotografa Roku Astronomicznego

W związku z całkowitą kwarantanną Anglii i ograniczeniami w podróżowaniu, które przez wiele miesięcy uniemożliwiały ludziom przemieszczanie się między miastami z powodu rozprzestrzeniania się wirusa the Koronawirus, astrofotografia stała się głównym przedmiotem zainteresowania fotografa.

To zdjęcie jest podsumowaniem roku 2020; Ograniczone, ale pełne nadziei. Przy przygotowywaniu warunków do rejestracji obrazu obecna była sześcioletnia córka fotografa, również bardzo lubiąca fotografię. Siedział przy drzwiach i pokazywał swojej lalce Maxowi gwiazdki na niebie jedna po drugiej. Dało to fotografowi doskonałą okazję do umieszczenia go w ramce, która przekazuje przesłanie stojące za zdjęciem.

Planety, komety i asteroidy

Kolorowy meteoryt kwadrantowy autorstwa Franka Koshaja

Zwycięzcy konkursu Fotografa Roku Astronomicznego

W ten zimny styczniowy wieczór fotograf zrobił zdjęcia z dwoma innymi przyjaciółmi. Nie zamierzali fotografować meteorytów, ale odległe galaktyki i mgławice. Po ustawieniu aparatu w celu sfotografowania Potrójnych Galaktyk Lwa fotograf i jego przyjaciele zobaczyli tuż przed sobą jasnozielony meteor przechodzący przez ziemską atmosferę. Wszyscy byli przerażeni widokiem meteorytu w kształcie kuli ognia.

Gdy odzyskali przytomność, przyjaciel jednego z fotografów skierował aparat bezpośrednio w stronę komety. Fotograf jednak sądził, że w żaden sposób nie uda mu się zrobić dobrego zdjęcia; Ponieważ był całkowicie powiększony. Oczywiście, że się mylił; Ponieważ kiedy sprawdził aparat, zorientował się, że nie jest w pełni powiększony. Kiedy próbował sfotografować kometę, wykadrował ją idealnie. To niesamowite dzieło zostało nagrane całkowicie przypadkowo i bez wcześniejszego planowania.

Niebiańska sceneria

Luna Dunes autorstwa Geoffreya Lawlessa

Zwycięzcy konkursu Fotografa Roku Astronomicznego

Płonący sierp księżyca unosi się w atmosferze błękitnego oceanu nad spokojnymi, lśniącymi wydmami, a czerwień zachodu słońca przechodzi w błękitny zmierzch. Fotograf zapuścił się w głąb wydm i w końcu znalazł tło, jakie sobie wyobraził dla tego zdjęcia. Kiedy wszystko się połączyło, podniósł wzrok i zobaczył jasny sierp księżyca, pięknie leżący na niebie.

Ten obraz, utworzony z kombinacji HDR/perspektywy, łączy cztery obrazy. Wszystkie zdjęcia zostały zrobione tej samej nocy przy użyciu obiektywu 200–70 mm i z ustalonego miejsca ze statywem. Zdjęcia są łączone w Photoshopie, aby pokazać idealną scenę fotografa tamtej nocy.

Gwiazdy i mgławice

California Dreamin’ NGC 1499 autorstwa Terry’ego Hancocka

Zwycięzcy konkursu Fotografa Roku Astronomicznego

Zdjęcie Mgławicy Kalifornia, znanej jako NGC 1499, wykonano w ciągu siedmiu nocy 2021 roku przy użyciu różnych filtrów, a całkowity czas obserwacji wyniósł 16,1 godziny. Przetworzono surowe dane i usunięto gwiazdy za pomocą Starnet. Ta mgławica ma około 100 lat świetlnych długości i 1000 lat świetlnych od Ziemi. Nazywa się Mgławicą Kalifornia; Ponieważ wygląda jak zarys amerykańskiego stanu Kalifornia.

Następnie gwiazdy zastąpiono gwiazdami o bardziej naturalnych kolorach, korzystając z danych RGB (czerwony, zielony i niebieski). W tej wersji palety Hubble’a wodór alfa jest pokazany na zielono, zjonizowana siarka (SII) na czerwono, a podwójnie zjonizowany tlen (OIII) na niebiesko. Kolory na tym zdjęciu nie są naturalne, ale filtry wąskopasmowe ujawniają większość niewidzialnych gazów, które nie są widoczne na standardowym obrazie.

Najlepszy nowicjusz

Falcon 9 przeleciał obok Księżyca – Paul Eckhart

Zwycięzcy konkursu Fotografa Roku Astronomicznego

Cztery godziny przed startem Falcona 9 fotograf pobrał aplikację Photo Pills, zasubskrybował firclub.io i rozpoczął intensywne badania, aby zrozumieć aplikację i określić, gdzie łuk lotu pokrywa się z Księżycem. Kiedy fotograf dotarł do miejsca startu, zablokowała go brama. W końcu wszedł na inną ciemną drogę, gdzie drzewa ograniczały widok na platformę startową. Szybko przekalkulował, aby znaleźć lepszą lokalizację.

Następnie zaparkował samochód i pobiegł trzydzieści metrów w ciemności do miejsca, gdzie niebo było jaśniejsze. Gdy Falcon 9 wznosił się, przechylił się i był skierowany bezpośrednio w stronę Księżyca; To był złoty czas, na który czekał fotograf tej pracy.

Młody

Rodzinne zdjęcie Układu Słonecznego autorstwa Zhi Po Po Wanga

Zwycięzcy konkursu Fotografa Roku Astronomicznego

To jest zdjęcie Słońca, Księżyca i planet Układu Słonecznego (z wyjątkiem Ziemi) wykonane podczas roku szczura w Chinach. W tym konkretnym roku fotograf tej pracy miał szczęście wykonać zdjęcia tych ciał niebieskich. Uchwycenie takiego dzieła uważane jest za wybitne osiągnięcie dla studenta, który astrofotografią zajmuje się dopiero od roku.

Wszystkie zgłoszenia, które zwyciężyły, zdobyły drugie miejsce i znalazły się na krótkiej liście, można obejrzeć na stronie internetowej Royal Observatory. Tegoroczni zwycięzcy umieścili prace na krótkiej liście, a wybór poprzednich zwycięzców zostanie opublikowany w oficjalnej księdze konkursu, którą można zamówić w przedsprzedaży w sklepach Royal Museums Greenwich oraz w Internecie za 25 funtów (około 35 dolarów).

***

Waszym zdaniem, towarzysze, która praca jest atrakcyjniejsza od innych? Proszę zwrócić uwagę na jego nazwę w sekcji komentarzy.

Pobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobieranie premium motywów WordPressPobieranie premium motywów WordPresskurs udemy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie CoolpadaPobierz motywy WordPressdarmowy płatny kurs Udemy do pobrania