Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Życie za pomocą tylko smartfona [Tech Xperiment]

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Życie za pomocą tylko smartfona [Tech Xperiment]

Wygląda na to, że ostatnio każda firma próbuje pozbyć się tego niezgrabnego przedmiotu, który stale wisi na kolanach przez ostatnie kilka lat, wymyślając serię jego nowych odmian. Kabriolety, które powinny należeć do muzeum gimnastyki, hybrydy, które mają o wiele za dużo form dla jednej maszyny, tablety z klawiaturami, które są zbyt trudne w konfiguracji, rozszerzenia, które zamieniają telefon w niedopieczony komputer. Tak, pod wieloma względami przesadzam, ale chodzi o to, że producenci eksperymentują z niemal wszystkim, aby wywołać kolejną wielką falę gadżetów, które rzekomo sprawią, że Twój laptop stanie się przestarzały.

Jednak te wysiłki udowodniły jedną rzecz: przez te lata ludzie stali się niezwykle komfortowi w korzystaniu ze swoich laptopów i nie jest im jeszcze łatwo przyjąć produkty innej ery. Jeśli więc firmy będą chciały go zastąpić, będą musiały znaleźć coś, co jest już częścią stylu życia klientów. Najbardziej oczywistą odpowiedzią na tę zagadkę jest kawałek ekranu, który na co dzień nosimy w kieszeni – smartfon.

Granica między laptopem a smartfonem zatarła się tak sprawnie, że przejście niemal zabiło tablet, produkt, który pierwotnie miał wypełnić tę pustkę. Chociaż nadal jest dużo pracy smartphones zanim wyewoluują na tyle, aby zastąpić Twój komputer, w ciągu ostatnich kilku lat poczyniły znaczne postępy. Krytycy i analitycy niewątpliwie dużo mówili o tym pomyśle w przeszłości, ale chciałem sam go przetestować i przekonać się, jak daleko ten pomysł jest obecnie od rzeczywistości. Dlatego w ramach eksperymentu próbowałem żyć tylko ze smartfonem i oto, co znalazłem.

Sprzęt

Najbardziej krytyczna wada smartfona w porównaniu z komputerem jest widoczna na pierwszy rzut oka – brak sprzętu. Na początek wszystko jest na ekranie, co oznacza, że ​​nie masz starej, sprawdzonej pary klawiatury i gładzika. Poza tym rozmiar wyświetlacza w porównaniu jest dość niewygodny, jeśli planujesz pracować na przykład z arkuszami kalkulacyjnymi. Aby pokonać tę konkretną przeszkodę, użyłem ogromnego Zenfone Asusa 3 Ultra, który jest wyposażony w 6.8-calowy panel z przodu. W przypadku pozostałych niedociągnięć sprzętowych opcje są dość ograniczone. Możesz albo zadowolić się wprowadzaniem dotykowym, czego prawdopodobnie byś nie zrobił, albo wydać kilka dodatkowych dolarów na klawiaturę Bluetooth. Ja z oczywistych względów zdecydowałem się na to drugie.

Dokładniej, Logitecha K480. Jest dotykowy, wyposażony w szereg klawiszy skrótów umożliwiających szybką nawigację i nie pogarsza jakości klawiszy pod względem przenośności. W rezultacie jest nieco cięższy, ale nie na tyle, abyś dwa razy pomyślał, zanim wrzucisz go do plecaka przed wyjazdem na wycieczkę. Oprócz tego nad klawiszami znajduje się płytki rządek, w którym możesz wygodnie ustawić swoje urządzenie. Kolejnym istotnym czynnikiem przemawiającym za zakupem tej konkretnej klawiatury jest to, że nie wydaje się ona niemożliwa w porównaniu z klawiaturą znajdującą się na moim laptopie. Najważniejsze jest to, że ani razu nie tęskniłem za klawiaturą, do której jestem przyzwyczajony.

Kolejnym istotnym elementem każdego laptopa jest gładzik. Niestety nie ma do tego wygodnych mobilnych odpowiedników. Chociaż możesz używać klawisza „tab” na klawiaturze do nawigacji, „alt + tab” do przełączania aplikacji i tak dalej. Dotknięcie ekranu nadal jest oczywiście szybszym sposobem na wykonanie czegokolwiek. Możesz także zainwestować w rysik, aby uzyskać większą dokładność podczas edycji skomplikowanych elementów.

Wreszcie, jeśli chodzi o dane, polegałem głównie na usługach w chmurze. Jeśli jednak nie masz stałego połączenia, możesz kupić kartę SD, jeśli Twój telefon jest kompatybilny lub Pendrive’y Dual OTG firmy Sandisk które są dostępne zarówno na Androida, jak i iOS. Większość dzisiejszych telefonów oferuje już wariant z większą pamięcią. Dlatego w większości wszystko będzie dobrze, chyba że zapiszesz mnóstwo filmów w trybie offline.

Są jednak trzy obszary, w których telefon przewyższa laptop – bateria, łączność i cena. Większość dostępnych telefonów może z łatwością wytrzymać ponad dziesięć godzin, a ponadto prędkość ładowania jest znacznie większa niż w przypadku przeciętnego komputera. Po drugie, budżetowy smartfon kosztujący około 250-300 dolarów może spełnić większość Twoich wymagań, w przeciwieństwie do laptopa, na który wydasz co najmniej 500 dolarów. Smartfony korzystają również z tętniącego życiem ekosystemu sieciowego, który pozwala pozostać w kontakcie nawet bez Wi-Fi.

Oprogramowanie

Porozmawiajmy teraz o drugiej istotnej połowie każdego produktu technologicznego – oprogramowaniu. Tutaj Twój smartfon staje się znacznie gorszy pod dwoma względami: aplikacjami i wielozadaniowością. Przede wszystkim na iOS nie można obecnie uruchamiać wielu aplikacji obok siebie, co jest dość rozczarowujące, biorąc pod uwagę co Apple zrobił w iOS 11 dla iPadów.

Na Androidzie sytuacja jest jednak znacznie lepsza. Oprócz natywnej obsługi aplikacji obsługujących wiele okien, w Sklepie Play znajdziesz mnóstwo aplikacji, które pozwalają efektywniej przełączać się między aplikacjami. Możesz na przykład przypiąć zawsze dostępną stację dokującą dla Twoich ulubionych aplikacji, włączyć opcję Tini Floating windows narzędzi, takich jak kalkulator, odtwarzacz wideo i inne.

Co więcej, istnieją programy uruchamiające, które zapewniają interfejs przypominający komputer stacjonarny i kilka samodzielnych aplikacji na ekranie głównym. Połącz to z klawiaturą Bluetooth i Chromecasta i masz częściowo użyteczne doświadczenie komputerowe. Jeśli jesteś osobą, której życie kręci się głównie wokół arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji, to rzeczywiście może się sprawdzić. Oczywiście wydaje się to kłopotliwe w porównaniu do zwykłego naciśnięcia przycisku zasilania na laptopie. Próbujemy jednak jedynie ocenić, czy telefon w ogóle jest w stanie osiągnąć taką łatwość obsługi.

Rozrywka to kolejny obszar, w którym smartfon może nie wystarczyć. Na szczęście istnieją jednak świetne alternatywy. Urządzenia do przesyłania strumieniowego, takie jak Chromecast lub Amazon Fire Stick będzie wystarczający dla większości użytkowników. Ale zamiast tego zdecydowałem się dać Motorolę Projektor Insta-Udostępnij Moto Mod również ma szansę.

Akcesorium można podłączyć bezpośrednio do dowolnego telefonu należącego do serii Z tej firmy i umożliwia wyświetlanie ekranu telefonu na ścianie lub innej powierzchni. To prawda, jak każdy inny projektor, wymaga ciemniejszego pomieszczenia, ale jakość jest zdumiewająca, jeśli ustawienie jest odpowiednie. Chociaż należy do droższej części rynku, pokazuje, jak agresywnie firmy starają się, aby Twój smartfon był najlepszym urządzeniem.

Skoro mowa o „najdoskonalszym urządzeniu”, czas porozmawiać o tak zwanej funkcji „kontinuum”, którą kilku producentów OEM dodało do swoich mobilnych systemów operacyjnych. Najnowszym przykładem jest Samsung DeX. Jeśli nie jesteś tego świadom, koncepcja jest dość prosta – podłączasz smartfon, klawiaturę, mysz i monitor do stacji dokującej i voila! Masz kompletny system operacyjny dla komputerów stacjonarnych obsługiwany przez małe urządzenie przenośne. Brzmi to jak obiecujące przedsięwzięcie, jednak gdyby ludzie chcieli siedzieć przy biurku, woleliby po prostu włączyć komputer i mieć lepsze środowisko do pracy.

Jedna część mojego życia kręci się wokół edytorów tekstu i jak można się domyślić, smartfon wraz z klawiaturą w zadowalający sposób spełnia to zadanie. Ale druga część mojego reżimu również wymaga rozbudowanych narzędzi inżynieryjnych, których nie można zastosować na telefonie. Jeśli chodzi o rozrywkę, istnieje oczywiście nieskończona liczba aplikacji, do których możesz zajrzeć. Miłośnicy gier mogą skorzystać z zewnętrznego kontrolera ręcznego, jeśli ekrany dotykowe nie są szczególnie pomocne w podniesieniu Twojego wyniku na sam szczyt. Narzędzia do edycji zdjęć i wideo również uległy znacznej poprawie dzięki opcjom takim jak Adobe Lightroom, Snapseed, Quik i nie tylko.

Smartfon to ten, który „ostatecznie” zabije laptopa

Zatem, jak każdy inny gadżet próbujący zastąpić laptopa, smartfon równie dobrze może wykonać niemal 70% zadań. Ale te 30% też nie służy dużej liczbie osób, a jeśli jesteś osobą, która na co dzień ma do czynienia tylko z dokumentami i e-mailami, smartfon powinien w zupełności wystarczyć. Smartfony w swoim obecnym stanie absolutnie nie są jeszcze w stanie osiągnąć poziomu produktywności, jaki można uzyskać na pełnowymiarowym laptopie. Biorąc jednak pod uwagę ich wszechstronność, nie zdziwię się, jeśli za kilka lat będzie to jedyne urządzenie, z którego będę korzystać.

Table of Contents