Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Co to jest hasło jednorazowe lub OTP?

W tym artykule omówimy, co oznacza hasło jednorazowe lub hasło jednorazowe? OTP oznacza hasło jednorazowe, jednorazowy kod PIN lub hasło. Jest to hasło, którego można użyć tylko raz. Oznacza to, że hasło jednorazowe to hasło, które jest ważne tylko podczas jednej sesji logowania lub transakcji w systemie komputerowym lub innych urządzeniach cyfrowych. OTP pozwalają uniknąć kilku niedociągnięć związanych z tradycyjnym uwierzytelnianiem opartym na hasłach.

Jak działa hasło jednorazowe?

Aplikacja OTP użytkownika i serwer uwierzytelniania opierają się na wspólnych sekretach w metodach uwierzytelniania opartych na OTP. Jednorazowe wartości kluczy są generowane przy użyciu algorytmu Hashed Message Authentication Code (HMAC) i czynnika ruchomego, takiego jak informacja oparta na czasie (TOTP) lub licznik zdarzeń (HOTP). Wartości haseł jednorazowych mają znaczniki minutowe lub sekundowe dla większego bezpieczeństwa. Hasło jednorazowe może zostać dostarczone użytkownikowi wieloma kanałami, m.in. poprzez SMS, e-mail czy dedykowaną aplikację.

Eksperci ds. bezpieczeństwa od dawna obawiali się, że fałszowanie wiadomości SMS i ataki typu man-in-the-middle (MITM) mogą zostać wykorzystane do złamania systemów 2FA, które opierają się na hasłach jednorazowych. Jednak amerykański Narodowy Instytut Standardów i Technologii (NIST) ogłosił, że planuje używać SMS-ów do uwierzytelniania 2FA i haseł jednorazowych, ponieważ metoda ta jest podatna na szereg ataków. W rezultacie firmy rozważające użycie haseł jednorazowych powinny skorzystać z innych metod dostawy niż SMS.

Zalety stosowania hasła jednorazowego

Jedną z najważniejszych zalet stosowania hasła jednorazowego, w odróżnieniu od haseł statycznych, jest jego wysokie bezpieczeństwo przed kradzieżą danych. Ponadto hasła OTP nie są podatne na ataki typu „replay”, co oznacza, że ​​osoba atakująca może przechwycić hasło jednorazowe używane wcześniej do logowania się do usługi lub dokonywania transakcji i nie będzie mogło go niewłaściwie wykorzystać, ponieważ straci ono ważność.

CZYTAĆ:  Windows 11, DirectX 12 i WDDM 2 : sprawdź swój komputer, aby ponownie uniknąć paniki

Drugą ważną zaletą jest to, że użytkownik posiadający hasło statyczne może być używany do kilku systemów, co w tym przypadku jest dostępne dla atakującego i nie staje się narażony na ataki wszystkich. Kilka systemów OTP ma również na celu zapewnienie, że sesji nie można łatwo przechwycić ani sfałszować bez wiedzy o nieprzewidywalnych danych utworzonych ostatnim razem, zmniejszając w ten sposób powierzchnię ataku. OTP uznano za możliwą alternatywę dla tradycyjnych haseł, a także ich wzmocnienie. Hasło jednorazowe jest trudne w użyciu dla ludzi i wymaga dodatkowej technologii.

Wady stosowania hasła jednorazowego

Korzystanie z hasła jednorazowego jest zazwyczaj drogie, ponieważ sprzęt, token czy wysyłanie kodów za pomocą telefonu lub telefonu komórkowego kosztuje dużo. Jednak użycie specjalnego oprogramowania zainstalowanego w telefonie komórkowym do posiadania hasła jednorazowego jest tańsze niż użycie specjalnego sprzętu, jednak należy zaznaczyć, że przesłanie kodu hasła jednorazowego jest mniej bezpieczne niż sprzęt. Dlatego użytkownik powinien zwrócić uwagę na potrzebę i koszt oraz wybrać jedną z najwłaściwszych metod wykorzystania hasła jednorazowego.

Kolejną wadą stosowania hasła jednorazowego jest to, że proponowane metody mogą być problematyczne. Przykładowo, jeśli nie masz dostępu do telefonu komórkowego lub wymaganego sprzętu, nie możesz zalogować się do systemu, dlatego aby rozwiązać ten problem, musisz skorzystać z alternatywnych, awaryjnych metod logowania do systemu.
Jak wygenerować i rozpowszechnić hasło jednorazowe

Aktywność rejestratora kluczy można również zatrzymać za pomocą hasła jednorazowego. W takim przypadku rejestrator kluczy, który przechowuje hasła i wysyła je do swojego producenta, staje się nieskuteczny, ponieważ hasło przechowywane przez rejestrator kluczy będzie ważne tylko za pierwszym razem i będzie nieskuteczne w następnym przypadku. Algorytmy generowania haseł jednorazowych zwykle wykorzystują wzorce pseudolosowe lub losowe lub funkcje skrótu, które można łatwo wygenerować.

CZYTAĆ:  Jak oprogramowanie do obsługi klientów sprawdza się w Twojej firmie?

Metody generowania haseł jednorazowych

Metody generowania haseł jednorazowych obejmują:

 • Metoda polega na synchronizacji czasu pomiędzy serwerem uwierzytelniającym a klientem w celu podania hasła (hasła jednorazowe są ważne tylko przez krótki czas)
  Użycie algorytmu matematycznego do wygenerowania nowego hasła na podstawie poprzedniego hasła (hasła jednorazowe są w rzeczywistości łańcuchem i muszą być używane w określonej kolejności).
 • Korzystanie z algorytmu matematycznego, w którym nowe hasło opiera się na wyzwaniu (na przykład losowej liczbie wybranej przez serwer uwierzytelniający lub szczegółach transakcji lub liczniku)

Istnieją również różne metody generowania hasła jednorazowego, które informuje użytkownika, kiedy zostanie użyte kolejne hasło jednorazowe. Niektóre systemy wykorzystują elektroniczne tokeny zabezpieczające noszone przez użytkownika, generują jednorazowe hasło i wyświetlają je na małym ekranie. Inne systemy obejmują oprogramowanie, które można uruchomić na telefonie komórkowym użytkownika. Jednak inne systemy generują hasła jednorazowe po stronie serwera i wysyłają je do użytkownika za pomocą kanału pozapasmowego, takiego jak wiadomości SMS. W niektórych systemach hasła jednorazowe są drukowane na papierze, który użytkownik musi mieć przy sobie.

Sposoby wykorzystania haseł jednorazowych przez użytkowników

Generalnie, wśród sposobów wykorzystania przez użytkowników hasła jednorazowego można wymienić:

 • Przesłanie hasła SMS-em na telefon komórkowy użytkownika
 • Rejestracja numeru telefonu komórkowego użytkownika w systemie i sprawdzenie jego ważności
 • Generowanie wielu haseł jednorazowych na dany okres (np. miesiąc), z których jedno można wykorzystać jednocześnie.
 • Korzystanie ze sprzętu niezależnego od komputera użytkownika i Internetu (z tej metody korzystają duże firmy komercyjne)

Jak korzystać z hasła jednorazowego

Aby aktywować i korzystać z hasła jednorazowego należy udać się do jednego z odpowiednich oddziałów banku i aktywować hasło jednorazowe. Hasło jednorazowe możesz wówczas otrzymać SMS-em instalując najnowszą wersję oprogramowania Mobilnego Banku lub rejestrując numer telefonu komórkowego. Możesz skorzystać z oprogramowania Mobile Bank lub jednego z programów do pobrania. Bank aktywuje konto użytkownika wraz ze swoim profilem w specjalnym oprogramowaniu mobilnym. Gdy ktoś chce dokonać zakupu online lub przelać pieniądze online, musi otworzyć tę aplikację na swoim telefonie i otrzymać kod, który będzie ważny tylko dla tej transakcji.

CZYTAĆ:  Google powtarza: złożenie wniosku DMCA za pośrednictwem naszej witryny jest całkowicie bezpłatne. Nie mamy żadnych płatnych planów

Metody aktywacji hasłem jednorazowym

Metody aktywacji hasłem jednorazowym są następujące:

 • Korzystanie z oprogramowania bankowego
 • SMS-y telefoniczne
 • Korzystanie z kodu poleceń USSD

Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu na temat haseł jednorazowych lub haseł czasowych (OTP) zainteresuje Was, drodzy czytelnicy, i będzie przydatna.

Często Zadawane Pytania

Jaka jest najważniejsza zaleta stosowania hasła jednorazowego w porównaniu z hasłami statycznymi?

Najważniejszą zaletą stosowania hasła jednorazowego w porównaniu z hasłami statycznymi jest jego wysokie bezpieczeństwo przed kradzieżą danych i odporność hasła jednorazowego na wielokrotne ataki.

Jakie są zalety hasła jednorazowego w porównaniu z hasłami statycznymi?

Wśród zalet stosowania hasła jednorazowego w porównaniu z hasłami statycznymi można wymienić:

 • Stanowi bardzo wysokie zabezpieczenie przed ochroną i zapobieganiem kradzieży informacji
 • Użytkownik może zastosować hasło statyczne dla kilku systemów, które w tym przypadku będzie dostępne dla atakującego i nie będzie podatne na ataki z nich wszystkich. Jednak użycie hasła jednorazowego może zapewnić sesję bez znajomości danych. Nieprzewidywalne, utworzone w przeszłości, można łatwo przechwycić lub nie sfałszować, zmniejszając w ten sposób powierzchnię ataku.

Czy wartości haseł jednorazowych są generowane przy użyciu algorytmów?

Jednorazowe wartości kluczy można wygenerować za pomocą algorytmu Hashed Message Authentication Code (HMAC) i czynnika ruchomego, takiego jak informacja oparta na czasie (TOTP) lub licznik zdarzeń (HOTP).

Bezpłatne pobieranie motywów WordPressBezpłatne pobieranie motywów WordPressPobierz motywy WordPressPobierz zerowe motywy WordPressbezpłatny kurs onlinepobierz oprogramowanie lenevoPobierz motywy WordPressudemy do pobrania za darmo