Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Jak tworzyć dane?

Zanim odpowiemy na pytanie: „Jak tworzymy dane?” Pokrótce omówimy znaczenie tworzenia i gromadzenia danych. Przetwarzanie danych polega na zbieraniu informacji w sposób systematyczny i zorganizowany w celu pomiaru pożądanych zmiennych i umożliwienia badaczowi udzielenia odpowiedzi na pytania i pytania badawcze, przetestowania hipotez i oceny wyników. Przetwarzanie danych odbywa się z różnych powodów. Jednak w tym artykule skupimy się bardziej na tym, jak marketerzy i właściciele małych firm mogą z niego korzystać.

Aby lepiej zrozumieć kwestię tworzenia danych, należy zapoznać się z dwoma głównymi typami danych: danymi ilościowymi i danymi jakościowymi. Metody generowania danych opierają się na metodach matematyczno-obliczeniowych i wykorzystują liczby. Dlatego dane uzyskane tymi metodami są bardziej obiektywne i wiarygodne niż metody jakościowe. Jedną z najpowszechniejszych metod gromadzenia danych ilościowych są ankiety i kwestionariusze zawierające pytania zamknięte.

Metody ilościowe są tańsze niż techniki jakościowe i wymagają mniej czasu na zebranie danych. W odróżnieniu od ilościowych metod opartych na danych, opartych na liczbach, metody jakościowe mają charakter opisowy. Dane metody jakościowej zazwyczaj nie mogą być łatwo zmierzone. Generowanie danych jakościowych polega na uzyskiwaniu informacji poprzez obserwację lub kwestionariusze z pytaniami otwartymi lub wywiady. Dlatego pytania w przypadku jakościowych metod generowania danych są otwarte, a odpowiedzi mają charakter opisowy, a nie liczbowy. W dalszej części artykułu, jak pogłębić pytanie, jak tworzyć dane? Odpowiedzmy; przedstawimy Ci cztery główne metody generowania i gromadzenia danych.

Jak tworzyć dane? Najważniejsze metody gromadzenia danych

Aby wiedzieć, jak tworzyć dane, musimy znać cztery metody gromadzenia danych. Ogólnie rzecz biorąc, są to metody:

  • Ankiety, testy i kwestionariusze
  • Wywiady
  • Grupa badawcza
  • Bezpośrednie oglądanie

Te metody generowania danych można podzielić na dwie kategorie, ilościowe i jakościowe, a każda z nich ma inne funkcje i narzędzia.

Ilościowe metody przetwarzania danych

Ankiety z pytaniami zamkniętymi i testami online

W tej części artykułu odpowiadamy na pytanie, jak tworzyć dane metodami ilościowymi? Ankiety zamknięte i quizy internetowe to dwie główne metody ilościowego określania danych. W metodach tych respondenci muszą wybrać jedną z wcześniej ustalonych odpowiedzi. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje ankiet zamkniętych:

Ankieta z pytaniami podzielonymi na kategorie

Ankieta z pytaniami dotyczącymi odległości lub względnymi.

Pytania w metodzie ankiety skategoryzowanej mogą mieć charakter dwukrotnego wyboru (np. „tak lub nie”) lub wielokrotnego wyboru. W trybie dwóch wyborów respondenci mogą wybrać opcję „Tak” lub „Nie” lub wybrać dwie predefiniowane opcje odpowiedzi.

Z drugiej strony pytania dystansowe lub proporcjonalne (wielokrotnego wyboru) mogą obejmować pytania ze skalą ocen, skalą Likerta lub pytania matrycowe. Tego typu pytanie posiada zestaw z góry określonych wartości liczbowych, które respondenci mogą wybrać według ustalonego kryterium.

Jakościowe metody przetwarzania danych

W tej części artykułu chcemy odpowiedzieć, jak tworzyć dane metodami jakościowymi?

Ankiety i kwestionariusze z pytaniami otwartymi

W ankietach otwartych respondenci mają większą swobodę i elastyczność w udzielaniu odpowiedzi. Projektując ankietę otwartą, należy wziąć pod uwagę jej rozmiar oraz liczbę i złożoność pytań. W tej metodzie generowania danych ważne jest określenie optymalnej liczby pytań. Ponieważ odpowiadanie na pytania otwarte jest często trudne i czasochłonne.

Byłoby więc pomocne, gdybyś nie projektował pytań w taki sposób, aby respondenci czuli presję. Metoda ta jest trudniejsza od badań zamkniętych (z ilościowych metod przetwarzania danych) ze względu na brak jednolitych możliwości wyboru odpowiedzi. Ponadto metody badań ilościowych należą do najbardziej opłacalnych narzędzi przetwarzania danych.

Wywiady twarzą w twarz

W badaniach jakościowych za najpowszechniejszą metodę gromadzenia danych ilościowych uznaje się wywiady bezpośrednie. W tej metodzie badacz otrzymuje dane bezpośrednio od osoby przeprowadzającej wywiad. Ponieważ metoda ta odbywa się osobiście i indywidualnie, służy do zbierania w pełni spersonalizowanych danych.

Rozmowy kwalifikacyjne mogą mieć charakter nieformalny, nieustrukturyzowany, konwersacyjny, a nawet spontaniczny (np. rozmowa z przyjacielem), w zależności od okoliczności. Przetwarzanie danych uzyskanych takimi metodami może być bardzo trudne i czasochłonne. Metodę tę można zastosować częściowo ustrukturyzowaną i do pewnego stopnia standardową (na przykład, jeśli zaprojektujesz pytania do wywiadu jako pytania otwarte).

Metoda grupy skupionej

Metoda generowania danych w ramach grupy fokusowej jest rodzajem metody wywiadu. Zamiast jednak przeprowadzać wywiady indywidualne, dyskusje i dyskusje na temat tematu badań prowadzone są w grupach. W sytuacjach, gdy zasoby wywiadów bezpośrednich są ograniczone (zarówno w przypadku kilku osób, jak i pieniędzy czy czasu), a nawet gdy do zebrania informacji o postawach i zachowaniach ludzi potrzebna jest konkretna sytuacja społeczna, grupa podejście Skoncentrowane może być bardzo skuteczne i wydajne. W najlepszym wypadku liczba osób w grupie fokusowej powinna wynosić od 3 do 10. Jako lider należy także utrzymywać porządek w grupie. W przypadku tej metody należy pamiętać, że zgodnie z celem badania wszyscy członkowie grupy fokusowej powinni mieć jedną wspólną cechę.

Generowanie danych metodą bezpośredniej obserwacji

Obserwacja bezpośrednia jest jedną z rzadko stosowanych metod generowania danych jakościowych. W tej metodzie osoba odpowiedzialna za zbieranie informacji stosuje podejście partycypacyjne. Badacz obserwuje środowisko, w którym znajdują się jego próbki badawcze. Zbiera informacje poprzez robienie notatek, nagrywanie filmów lub dźwięków, robienie zdjęć i inne narzędzia.

Ze względu na partycypacyjny charakter podejścia polegającego na bezpośredniej obserwacji wzrasta ryzyko błędu i stronniczości w badaniach. Ponieważ udział poszczególnych osób może wpływać na postawy i poglądy badacza, obiektywność danych jest kwestionowana. Dodatkowo, biorąc pod uwagę, że badacz jest także uczestnikiem procesu badawczego, istnieje możliwość wpływania na zachowania i naturalne działania obserwowanych jednostek. W rezultacie mogą nie wykazywać prawdziwego zachowania. Dlatego ta metoda jest rzadziej stosowana. Naukowcy zazwyczaj łączą tę metodę z innymi metodami.

Na koniec należy wspomnieć, że próbowaliśmy wprowadzić dane, wprowadzając cztery różne metody generowania danych. Odpowiedz głęboko. Metody te nadają się do gromadzenia danych ilościowych i jakościowych i są znane jako metody najpowszechniejsze. Z udzielonych wyjaśnień można stwierdzić, że jedną z najważniejszych i powszechnie stosowanych metod gromadzenia informacji są ankiety. Ponieważ ankiety można wykorzystywać zarówno w zakresie danych ilościowych, jak i jakościowych, w zależności od rodzaju pytania (otwarte lub zamknięte).

Pobierz zerowe motywy WordPressBezpłatne pobieranie motywów WordPressPobierz zerowe motywy WordPressPobierz motywy WordPress za darmodarmowy płatny kurs udemy do pobraniapobierz oprogramowanie intexPobieranie premium motywów WordPressdarmowy płatny kurs udemy do pobrania