Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Metatagi Open Graph: co profesjonaliści SEO powinni wiedzieć

Metatagi Open Graph: co profesjonaliści SEO powinni wiedzieć

Czym są metatagi Open Graph? Jak należy je wdrożyć? Dlaczego są ważne?

Metatagi (standardowe, nieotwarte metatagi wykresów) to fragmenty kodu HTML, które informują wyszukiwarki (takie jak Google), jakie informacje mają wyświetlać w wynikach wyszukiwania.

Jednak metatagi Open Graph są zupełnie inne. Są to metatagi, które stanowią podstawę dla sieci społecznościowych do interpretacji treści w znaczący sposób.

Krótko mówiąc, tagi OG pomagają Ci stworzyć znacznie przyjemniejszy wygląd Twoich postów w sieciach społecznościowych, poza zwykłym udostępnianiem tekstu.

Jest kilka rzeczy, które profesjonaliści SEO muszą wiedzieć o najlepszych praktykach i rzeczach niezbędnych do pomyślnego wdrożenia metatagów Open Graph, więc przejdźmy do rzeczy.

Co to jest otwarty wykres?

Open Graph umożliwia webmasterom dodawanie informacji o sobie i swoich witrynach do Facebooka, Twittera, LinkedIn i innych platform mediów społecznościowych. Pomaga to użytkownikom szybko znaleźć odpowiednie treści w tych sieciach i „upiększa” wyświetlanie treści Twoich postów w tych sieciach.

Pomysł stojący za Open Graph zrodził się z faktu, że Facebook już stworzył sposób, dzięki któremu ludzie mogą zobaczyć, jaki rodzaj treści jest popularny w sieci. Wielu wydawców publikowało historie na Facebooku, nie zastanawiając się tak naprawdę, w jaki sposób ich odbiorcy mogą wchodzić w interakcję z tą historią ani nawet czy chcą z nią wchodzić w interakcję. Dlatego Facebook znalazł sposób, aby ułatwić wydawcom dekorowanie swoich postów fantastycznie wyglądającą grafiką i innymi multimediami.

Rozwiązanie Facebooka nosiło nazwę Open Graph i umożliwiało wydawcom utworzenie jednej strony zawierającej wszystkie bogate dane o ich witrynie. Wydawca mógłby następnie udostępnić tę stronę swoim obserwującym, dzięki czemu w sieci społecznościowej pojawiłaby się ładna graficzna prezentacja artykułu, a nie tylko szary i nudny tekst.

Dlatego często widzisz artykuły udostępniane na Facebooku jako linki do Open Graph. Daje to również szansę na uzyskanie większej liczby kliknięć z powrotem do Twojej witryny.

Dlaczego potrzebujesz tagów Open Graph?

Protokół Open graph umożliwia wydawcom dodawanie metadanych o nich samych i ich treści do stron internetowych. Należą do nich informacje o autorze, data publikacji, kategoria, a nawet miniatury. Wydawcy korzystają z nich, aby mieć pewność, że gdy ktoś udostępni ich stronę internetową, będzie miał dostęp do tych samych informacji.

Jeśli kiedykolwiek dodałeś coś do Facebooka lub Twittera, prawdopodobnie korzystałeś z protokołu Open graph. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, nie martw się — wyjaśnimy, co robi później. Na razie przyjrzyjmy się, dlaczego chcesz dodać do swojej witryny tagi Open graph.

W jaki sposób Open Graph pomaga Twojej witrynie?

Gdy ktoś udostępnia stronę internetową na Facebooku, w rzeczywistości udostępnia adres URL. Oznacza to, że jeśli chcesz śledzić, kto udostępnia Twoje treści, musisz znać adres URL. Jednak większość adresów URL nie jest zbyt opisowa. Zwykle mówią po prostu „www.example.com/article-title”.

Utrudnia to dokładne ustalenie, kto udostępnił Twoje treści. Możesz spróbować przejrzeć Google Analytics, aby zobaczyć, kto odwiedził Twoją witrynę, ale nie zawsze to zadziała, ponieważ wielu odwiedzających będzie pochodzić z wyszukiwarek. A jeśli uda Ci się ich zidentyfikować, nadal nie będziesz wiedział, co zrobili po opuszczeniu Twojej witryny.

I tu z pomocą przychodzi otwarty wykres. Gdy ktoś udostępnia stronę internetową na Facebooku, udostępnia adres URL zawierający mnóstwo dodatkowych informacji. Obejmuje to takie rzeczy jak:

Nazwisko autora — Twoje imię i nazwisko lub imię i nazwisko osoby, która napisała artykuł.
Tytuł artykułu – tytuł artykułu.
Opis artykułu – opcjonalny opis artykułu.
Image src – Skąd pochodzi obraz artykułu.
Kategoria artykułu – jakiego rodzaju jest to artykuł (np. wiadomości, blog).
Data publikacji – data publikacji artykułu.
Rodzaj opublikowanych mediów – informuje Facebooka, jakiego rodzaju jest to artykuł.

Kiedy więc ktoś udostępnia artykuł na Facebooku, jeśli masz poprawnie zaimplementowane tagi Open graph, udostępnia on dodatkowe szczegóły, które poprawiają wygląd fragmentu Twojego artykułu na Facebooku. Tu właśnie pojawia się moc używania tagów Open Graph.

Dlaczego profesjonaliści SEO muszą dbać o tagi Open Graph

Protokół Open Graph umożliwia oznaczanie każdej publikowanej treści metadanymi, które pomagają innym znaleźć ją na różnych platformach. Obejmuje to obrazy, filmy, pliki audio, posty, wydarzenia, a nawet strony internetowe. Możesz użyć tych tagów, aby mieć pewność, że te same informacje będą wyświetlane spójnie w różnych kanałach.

Dodając tagi OG do każdego posta, możesz pomóc konsumentom łatwo odkryć Twoje treści i nawiązać kontakt z Twoją marką.

Przykłady metatagów Open Graph

Oto kilka przykładów wykorzystania tagów Open Graph.

Artykuły prasowe
Możesz dodać tag og:type”article” do dowolnej strony zawierającej artykuły. Dzięki temu Facebook będzie wiedział, że jest to artykuł.

Posty na blogu
Możesz dodać znacznik otwartego wykresu do dowolnej strony będącej częścią bloga. Dzięki temu Facebook będzie wyświetlał Twoje posty na blogu jako wiadomości.

Filmy
Możesz dodać tag wideo z otwartym wykresem do dowolnego filmu przesyłanego do YouTube. Dzięki temu Facebook i inne osoby dowiedzą się, że jest to film.

Wydarzenia
Możesz dodać tag zdarzenia do dowolnego utworzonego zdarzenia. Dzięki temu Facebook, Google+ i inne sieci społecznościowe będą wiedziały, że jest to wydarzenie.

Strony internetowe
Dzięki temu Facebook będzie wiedział, które strony prowadzą do Twojej witryny.

To tylko kilka z wielu przykładów tagów Open Graph, które możesz dodać do strony, co znacznie poprawi jej wygląd w sieciach społecznościowych.

Co się stanie, jeśli Twoja witryna nie będzie zawierała żadnych tagów Open Graph?

Większość sieci społecznościowych domyślnie dołoży wszelkich starań, aby utworzyć podgląd treści, nawet jeśli nie dodałeś tagów Open graph. Ale są chwile, kiedy możesz chcieć pominąć ten krok. Oto kilka sytuacji, w których warto unikać dodawania tagów open graph:

  • Masz już obraz podglądu w swojej witrynie.
  • Twoja witryna nie korzysta z obrazów.
  • Piszesz o czymś, co nie jest warte opublikowania.
  • Publikujesz link do innej witryny.
  • Udostępniasz artykuł, który nie ma nagłówka.
  • Udostępniasz coś, co nie ma podpisu.
  • Udostępniasz zdjęcie innej osoby.
  • Udostępniasz własne zdjęcia.
  • Udostępniasz wiele postów na raz.

Jeśli nie masz pewności, czy musisz dodać tagi Open graph, oto kilka pytań, które warto sobie zadać:

  • Czy moja witryna internetowa zawiera artykuły? Jeśli tak, czy zawiera linki do innych stron internetowych? Czy zawiera obrazy?
  • Czy udostępniam coś na Facebooku? Czy udostępniam coś na Twitterze?
  • Czy moja witryna jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek?
  • Jak często aktualizuję swoją stronę internetową?
  • Czy wkrótce pojawią się jakieś aktualizacje?
  • Czy mogę zaktualizować moją witrynę bez konieczności czekania na zgodę wydawcy?
  • Czy mogę uzyskać pozwolenie na wykorzystanie treści innej osoby?
  • Czy moi odbiorcy będą zainteresowani tym, czym się dzielę?
  • Czy powinienem się martwić utratą ruchu drogowego?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na wszystkie te pytania, prawdopodobnie powinieneś rozważyć dodanie tagów Open graph.

Dlaczego warto używać tagów Open Graph?

Dodanie tagów Open Graph do Twojej witryny daje odwiedzającym więcej opcji, gdy śledzą Twoją witrynę w mediach społecznościowych. Na przykład, jeśli utworzyłeś nowy post na swoim blogu, tagi otwartego wykresu pojawią się w sekcji „Więcej od…” na Facebooku. Oznacza to, że osoby odwiedzające Twoją witrynę za pośrednictwem Facebooka od razu zobaczą najnowsze treści.

Dodanie tagów Open Graph pomaga również wyszukiwarkom lepiej zrozumieć treść. Wyszukiwarki takie jak Google i Bing korzystają z tagów Open Graph, aby określić, jakiego rodzaju treści publikujesz. Będą wiedzieć, że piszesz na konkretny temat i odpowiednio zaindeksują Twoją treść.

Tagi otwartego wykresu a znaczniki schematu

Znacznik schematu jest podobny do znaczników Open Graph, ale ma inne cele. Służy do opisu struktury stron internetowych i ich wzajemnych powiązań. Najpopularniejsze znaczniki schematu to:

  • Służy do identyfikacji tytułu strony internetowej.
  • Służy do podawania krótkiego opisu strony.
  • Służy do wskazania, który adres URL jest kanoniczną wersją strony.
  • Służy do określenia autora strony.

Główna różnica między znacznikami schematu a znacznikami Open graph polega na tym, że znaczniki schematu są widoczne tylko dla wyszukiwarek. Tagi Open graph są widoczne zarówno dla wyszukiwarek, jak i sieci społecznościowych.

Zaczynając od podstaw otwartego wykresu

Możesz używać tagów Open Graph do kontrolowania tego, co pojawia się na Facebooku i innych portalach społecznościowych.

Cztery podstawowe tagi Open Graph — og:title, og type, og image i og url — są wymagane dla każdej obsługiwanej strony internetowej. Jeśli chcesz, aby Twoje posty w mediach społecznościowych poprawnie wyświetlały się na Facebooku, Twitterze, LinkedIn itp., musisz uwzględnić te cztery podstawowe tagi. Można je jednak łatwo dodać i nie ma powodu, dla którego ktoś nie miałby tego zrobić. W rzeczywistości może to pomóc poprawić ogólną jakość wyświetlania Twoich tweetów.

Przekonasz się, że korzyści przewyższają włożony wysiłek. Oto kilka podstawowych tagów Open graph i ich działanie:

og: tytuł
Określ tytuł posta.

oo: opis
Użyj tego tagu, aby opisać zawartość łącza.

og: obraz
Użyj tego tagu, aby określić adres URL obrazu, który chcesz umieścić w poście.

og: wpisz
Ustaw typ obiektu, na który wskazuje to łącze.

og:nazwa_witryny
Nazwa witryny, do której prowadzi łącze.

og:lokalizacja
Wybierz język postów.

Tagi Open Graph dla Twittera: Karty Twittera

Twitter wprowadził funkcję o nazwie Karty Twittera w 2012 roku. Są to małe obrazy, które pojawiają się w każdym tweecie. Zawierają metadane dotyczące tweeta i ułatwiają udostępnianie treści w sieciach społecznościowych, takich jak Facebook i Instagram. Jest to sposób na dodanie tak zwanych „ulepszonych tweetów” do nowego typu „karty”, która wyświetla posty wzbogacone znacznikami kart Twittera dla społeczności mediów społecznościowych.

Problem z implementacją tych tagów polega na tym, że wyglądają one bardzo podobnie do tagów protokołu Open Graph Protocol (OGP). Zdarzają się nawet przypadki, gdy ten sam obraz pojawia się dwukrotnie, ponieważ ktoś zaimplementował oba typy tagów.

Aby uniknąć takich duplikatów, Twitter wprowadził nową funkcję o nazwie „karty”. Dzięki nim możesz dodać dodatkowe informacje do swojego tweeta.

Karty działają podobnie jak stare przyciski Twittera, które umożliwiały przesyłanie dalej, dodawanie do ulubionych itp. Jednak w przeciwieństwie do tych przycisków nie wymagają one żadnej akcji ze strony użytkownika.

Zamiast tego wyświetlają się automatycznie, gdy użytkownik otworzy tweet.

twitter:karta
Twitter:cards umożliwia dodawanie atrakcyjnych fragmentów wyświetlanych do łączy do stron internetowych wyświetlanych w aktualnościach Twittera.

Idea jest prosta: ułatw ludziom śledzenie Ciebie. Zamiast dodawać link do strony głównej, możesz po prostu dodać zdjęcie tego, co chcesz się pochwalić.

Możesz użyć samego obrazu jako łącza do innej strony internetowej lub po prostu dodać wokół niego tekst. Możesz także dodać wiele zdjęć do jednego tweeta, dzięki czemu możesz łatwo zaprezentować różnorodne informacje o sobie.

twitter:tytuł
Ten konkretny atrybut twitter:card to w zasadzie tylko tytuł powiązanej treści.

twitter:opis
Metatag twitter:description pozwala na dodanie krótkiego podsumowania tego, czego dotyczy post. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz dodać trochę dodatkowych informacji do swojego tweeta, nie czyniąc go zbyt długim.

Twitter:url
Tag twitter:url pomaga wyraźnie określić, jaki jest kanoniczny adres URL strony. Użyj go, aby ustawić kanoniczny adres URL wpisu w mediach społecznościowych, który ma pojawiać się w wynikach wyszukiwania.

twitter:obraz
Tag obrazu Twittera umożliwia umieszczenie w tweetach maksymalnie trzech obrazów. Podobnie jak większość platform mediów społecznościowych, Twitter używa w swoich postach formatu „karty”. Karty służą zazwyczaj do udostępniania krótkich filmów lub zdjęć. Istnieją jednak różne rodzaje kart. Zwykła karta zawiera zdjęcie, a karta wideo zawiera film osadzony w poście. Istnieją również różne rozmiary dla każdego rodzaju kart, od małych do dużych.

Możesz wybrać, czy chcesz użyć jednego, czy wielu obrazów. Na przykład, jeśli chcesz pochwalić się produktem, możesz użyć pojedynczego obrazu. Z drugiej strony, jeśli chcesz promować coś na przykład koncert, możesz chcieć zamieścić wiele obrazów.

Oprócz obrazów możesz także dodać podpis do swojego tweeta. W rzeczywistości dodanie podpisów do zdjęć sprawia, że ​​Twoje tweety wyglądają jeszcze lepiej.

Można to zrobić na dwa sposoby. Jednym ze sposobów jest po prostu dodanie kilku słów pod obrazem. Inną metodą jest dodanie tekstu do samego obrazu. Aby to zrobić, zaznacz pole „tekst wewnątrz obrazu” w menu rozwijanym „Typ”.

Jeśli nie wiesz, jakiego typu obrazu chcesz użyć, zawsze możesz przesłać zdjęcie bezpośrednio na swoje konto. Wystarczy kliknąć ikonę aparatu w lewym górnym rogu ekranu i zrobić zdjęcie. Następnie poczekaj, aż pojawi się okno podglądu i kliknij przycisk „Udostępnij”, aby go wysłać.

Kolejną ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że nie możesz umieścić zbyt wielu obrazów w swoim tweecie. Twitter ogranicza liczbę obrazów do trzech na tweet. Jeśli więc spróbujesz zmieścić 20 zdjęć w jednym tweecie, nie będziesz w stanie tego zrobić.

Maksymalna wysokość obrazu wynosi 1080 pikseli. I na koniec upewnij się, że przesyłany obraz jest zgodny z wytycznymi Twittera. Witryna zaleca zachowanie wymiarów obrazów w zakresie od 200 x 150 do 300 x 250 pikseli. Upewnij się także, że rozmiar pliku jest mniejszy niż 1 MB.

Ważne notatki

Należy tutaj zauważyć, że tagi OG i karty Twittera to nie to samo, co standardowe metatagi SEO. Osoby niedoświadczone często je mylą.

Nie daj się zwieść nazwie: to, że znajdują się w podobnej lokalizacji, nie oznacza, że ​​służą temu samemu celowi.

Zawsze upewnij się, że używasz tagów OG: i kart Twitter: zgodnie z ich przeznaczeniem w sieciach społecznościowych.

I zawsze upewnij się, że używasz również metatagów. Jeśli używasz kart OG: i Twitter: zamiast metatagów, Google prawdopodobnie nie odbierze ich jako rzeczywistych metatagów, ponieważ nie odpowiadają one składni potrzebnej Google.

Udekoruj swoje posty w mediach społecznościowych, korzystając z otwartego wykresu Facebooka i kart na Twitterze

Stworzenie eleganckiej obecności w mediach społecznościowych nie jest zbyt trudne. Musisz tylko mieć odpowiednie znaczniki otwartego wykresu i karty Twittera.

Dzięki temu udostępniając posty, nie udostępniasz tylko tekstu. Udostępniasz znaczące treści ubrane w odlotową grafikę i media promocyjne.

W rezultacie tworzysz atmosferę autorytetu i wiedzy specjalistycznej, ponieważ udostępniasz swoje treści w odpowiedni sposób, zachowując jednocześnie graficzną estetykę.

Robiąc to, Ty także możesz być na dobrej drodze do osiągnięcia wirusowości.

Kiedy planujesz ozdobić swoje posty w mediach społecznościowych?