Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Spadek pozycji w rankingach po migracji witryny może również wynikać z ogólnego lepszego zrozumienia Twojej witryny przez Google

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Spadek pozycji w rankingach po migracji witryny może również wynikać z ogólnego lepszego zrozumienia Twojej witryny przez Google

Specjalista ds. SEO był zaniepokojony najnowszą migracją witryny.

Na początku grudnia przeprowadzili migrację witryny CMS, która miała średnio 50 000 sesji dziennie. Nie miał AMP i miał wiele problemów technicznych i SEO.

Ich migracja zaowocowała pełną implementacją AMP, która zawierała 301 przekierowań prowadzących do stron końcowych, a wszystkie były w pełnym formacie AMP.

Mimo że tak zrobili, a profesjonalista uważa, że ​​ich wdrożenie jest w 100% poprawne, w rezultacie stracili dużo ruchu.

John wyjaśnił, że w przypadku tego typu pytań zwykle sprawdza wewnętrzne narzędzia Google w poszukiwaniu danych, które wyglądają podobnie do tych, które można znaleźć w Google Search Console.

Następnie porównuje okresy zmian przed i po, aby sprawdzić, czy może znaleźć coś wyróżniającego się pod względem rzeczy, które mogły nie zostać prawidłowo przeniesione na nową witrynę.

Odkrył, że czasami wrażenia są zgodne, a czasami nie.

Jedyne, co odkrył w odniesieniu do tej konkretnej witryny, to to, że była ona klasyfikowana pod kątem wielu haseł, które w rzeczywistości nie były aż tak istotne dla głównego tematu witryny.

Na przykład, jeśli masz następujące pytania:

  • Jak zalogować się do WhatsApp,
  • Jak zainstalować WhatsApp,
  • Jak pobrać WhatsApp,

Ale sama witryna to nie tylko WhatsApp. Z punktu widzenia Johna witryna tak naprawdę nie pasuje do zapytania.

Stało się więc tak, że w witrynie występował duży ruch wynikający z tych zapytań, ale w pewnym momencie prawdopodobnie wystąpił błąd po stronie Google, powodujący, że witryna znajdowała się w rankingu pod kątem tych zapytań.

Ponieważ ta witryna nie była oficjalną witryną WhatsApp.

Następnie podkreślił, że dla tego typu zapytań nie wyświetla się tylko jedna oficjalna witryna.

Jeśli jednak pozycjonowałeś witrynę pod kątem tego typu zapytań, ale nie jesteś witryną, która obsługuje cały produkt pod tym banerem, nie możesz tak naprawdę pozycjonować pod kątem tych zapytań w legalny sposób.

Dzieje się to mniej więcej w 33:18 miejscu filmu.

Transkrypcja Hangouta Johna Muellera

Jana (zadane pytanie) 33:18
Następnie na początku grudnia przeprowadziliśmy migrację witryny CMS. W witrynie odbywało się średnio 50 000 sesji dziennie. Nie miał AMP i miał wiele problemów z wydajnością i SEO. Migracja polegała na wykonaniu odpowiednich przekierowań 301 przechodzących do pełnego formatu AMP. I tak dalej i w zasadzie mówi, że od czasu migracji witryna w zasadzie straciła cały ruch lub dużą jego część.

Jana (odpowiedź) 33:46
Więc rzuciłem okiem na to wcześniej. Zwykle w przypadku tego rodzaju pytań przechodzę do naszych wewnętrznych narzędzi i widzę tam coś podobnego do tego, co można zobaczyć w Search Console. Próbuję przyjrzeć się okresowi przed zmianą i po niej, w szczególności pod kątem ogólnej widoczności witryny, czyli wyświetleń.

Czasami ten rodzaj dopasowania pasuje do sytuacji, gdy witryna faktycznie wprowadza zmiany techniczne, a czasami tak naprawdę nie pasuje. Jedną z rzeczy, które zauważyłem, szczególnie przeglądając tę ​​witrynę, jest to, że jest ona używana do klasyfikowania wielu terminów, które według mnie nie są aż tak istotne. Na przykład zauważyłem, że ranking obejmował takie rzeczy, jak logowanie się do WhatsApp, instalowanie WhatsApp, pobieranie WhatsApp, tego rodzaju zapytania, a sama witryna nie jest w rzeczywistości WhatsApp.

Z mojego punktu widzenia jest to coś, w czym zasadniczo ta witryna generuje duży ruch związany z zapytaniami i powiedziałbym, że to zdarzenie można uznać za prawie błąd po naszej stronie. Oczywiście dla tego rodzaju zapytań pokazujemy wiele różnych witryn. I nie chodzi o to, że pokazujemy tylko tę jedną oficjalną stronę. Ale nadal jest to coś, co powiedziałbym: jeśli nie jesteś WhatsApp i nagle przestajesz być w rankingu dla zapytań, na przykład jak zalogować się do WhatsApp, to z tego punktu widzenia to tak naprawdę nie jest błąd po naszej stronie, że to się zmieniło.

Czasami tego rodzaju zapytania mogą generować wiele wyświetleń, a co za tym idzie, prawdopodobnie również duży ruch. Jeśli więc spojrzysz na ogólny ruch w witrynie, może się wydawać, że nastąpiła znacząca zmiana. Ale jeśli spojrzysz na rzeczywisty rodzaj odpowiedniego ruchu na stronie internetowej, zakładając, że myślę, że jest to witryna przypominająca witrynę z wiadomościami, jeśli spojrzysz na odpowiedni ruch, który jest istotny dla tego rodzaju witryny, to wygląda to jakby było całkiem stabilne.

Czasami trudno jest ustalić, która część ruchu lub wyświetleń jest faktycznie istotna dla witryny. Trudno jest jednocześnie mieć wysoki poziom widoku witryny, próbując ignorować mniej istotne rzeczy. Na przykład zaobserwowaliśmy to w naszej własnej dokumentacji wyszukiwania, w której współpracujemy z specjalistami od SEO, próbując umniejszać znaczenie konkretnych zapytań.

W szczególności myślę, że było to podobne do zapytania, nie wiem, Google Video czy coś w tym rodzaju, w przypadku którego wiele osób szukało Google Video. Mieliśmy też dla Google stronę zawierającą uporządkowane dane wideo, które technicznie odpowiadają tym słowom kluczowym. Ale w praktyce nie miało to sensu dla tych użytkowników. Kiedy więc przyjrzeliśmy się ogólnej liczbie wyświetleń naszej witryny, zauważyliśmy, że jest to dość wysoka liczba.

Ale tak naprawdę nie było to dla nas zbyt przydatne jako wskaźnik, ponieważ obejmowało duży segment ruchu związanego z rzeczami, które są w pewnym sensie nieistotne dla naszej witryny. A to, moim zdaniem, jest trochę trudne. Oznacza to, że rozpoznanie takiej sytuacji oznacza, że ​​nie można po prostu spojrzeć na ogólny ruch w witrynie i powiedzieć: „Och, to wskaźnik, który powinien pozostać stabilny lub wzrosnąć”. Powinieneś spróbować dowiedzieć się, jaka jest część odpowiedniego ruchu w tym miejscu? Jak mogę to rozpoznać i śledzić na przestrzeni czasu?

Z mojego punktu widzenia, patrząc na tę konkretną witrynę, nie widziałem niczego technicznie niepoprawnego w odniesieniu do tej migracji. Zasadniczo są to po prostu nasze systemy wyszukiwania, które próbują dowiedzieć się, co tak naprawdę powinniśmy wyświetlić w przypadku takich zapytań? A może to nie jest ta konkretna strona? I chyba to nie jest błąd, że tego nie pokazaliśmy. Mam wrażenie, że moment był prawie bardziej przypadkowy ze względu na wprowadzone zmiany techniczne. I jest to coś, co i tak by się wydarzyło, z biegiem czasu.