Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Zarządzanie pamięcią RAM w systemie iOS vs. Android: który system operacyjny ma lepsze zarządzanie pamięcią RAM?

iPhone’y Apple zazwyczaj zużywają mniej pamięci RAM niż flagowe telefony z Androidem, ale dlaczego? W tym artykule porównamy zarządzanie Apple vs. Android.

Nie jest jasne, ile pamięci o dostępie swobodnym (RAM) potrzebuje telefon do wykonywania procesów wielozadaniowych; Zwłaszcza, że ​​telefony Apple i Android korzystają z innej pamięci RAM. Smartfony wykorzystują pamięć RAM do obsługi systemów operacyjnych, takich jak Android i iOS, a także do uruchamiania aplikacji oraz niektórych danych pamięci podręcznej i buforowania.

Rzym należy zorganizować i zarządzać, aby programy mogły działać sprawnie. Po uruchomieniu nowego programu musi być wolne miejsce na załadowanie i uruchomienie dostępnej pamięci. Podobnie należy zwrócić zajęte miejsce systemowi operacyjnemu po wyjściu z programu.

Dopóki dostępna jest wolna i wystarczająca ilość pamięci RAM do uruchamiania programów, wszystko jest w porządku; Ale co, jeśli nie ma wolnej pamięci? Jak iOS zarządza pamięcią w tej sytuacji? A co z Androidem?

Krótka historia zarządzania Apple RAM w porównaniu z Androidem

Smartfony w początkach Androida i iOS nie zużywały dużo pamięci RAM i nie było dużej różnicy w ilości pamięci RAM pomiędzy telefonami iPhone i Android. W 2008 roku HTC Dream miał tylko 192 MB pamięci RAM, a pierwszy iPhone firmy Apple miał tylko 128 MB pamięci RAM.

iPhone 3G był wyposażony w 128 MB pamięci RAM, a iPhone 3GS w 2009 roku miał 256 MB pamięci RAM. Ilość pamięci RAM podwoiła się w iPhonie 4 i ponownie wzrosła w iPhonie 5. Do 2015 roku iPhone’y Apple miały być wyposażone w 1 GB pamięci RAM, ale w przypadku iPhone’a 6S pamięć RAM tego urządzenia wzrosła do dwóch gigabajtów. Wreszcie w 2021 roku wypuszczono iPhone’a 13 z 6 GB RAM-u.

Ilość pamięci RAM Androida w porównaniu z iOS

Statystyki pamięci RAM dla Androida i iOS

Tutaj widzimy, że ilość pamięci RAM na iPhone’ach i urządzeniach z Androidem znacznie się różni. W ekosystemie Androida Samsung Galaxy S (od 2010 roku) był dostępny z 512 MB pamięci RAM, a Galaxy S2 z 1 GB pamięci RAM. Galaxy S3 pojawił się na rynku w 2012 roku, podobnie jak Galaxy S4 w 2013 roku, z dwoma gigabajtami pamięci RAM.

Samsung korzysta z dwóch gigabajtów pamięci RAM w Galaxy S4, natomiast dwa lata później Apple wprowadziło iPhone’a 6S z dwoma gigabajtami pamięci RAM. Jeśli spojrzymy na lata 2021-2022, mamy urządzenia z Androidem, takie jak Galaxy S22 Ultra, który będzie korzystał z 16 GB pamięci RAM.

Czy mniej pamięci RAM iPhone’a jest lepsze niż w telefonach Apple?

Taka różnica w ilości pamięci RAM sprawiła, że ​​słyszeliśmy zwroty typu: „iPhone’y są lepiej zoptymalizowane” lub „iPhone nie potrzebuje tyle pamięci RAM, co telefony z Androidem”. Zdania te wydają się logiczne, jednak nie jest to takie proste. Telefony z Androidem zużywają więcej pamięci RAM, co jest związane z decyzją systemu operacyjnego o użyciu Java.

Objective-C / Swift kontra Java / Kotlina

Uruchom Xcode na MacBooku Air

Gdy programiści opracowują aplikację na iOS, zostanie ona skompilowana bezpośrednio do kodu, który można uruchomić na procesorze iPhone’a. Oznacza to, że kod jest natywnie znany i nie wymaga do uruchomienia żadnego innego środowiska wirtualnego ani interpretera. Również Android działa pod tym względem inaczej. Jak wspomniano, Android korzysta z Java.

CZYTAĆ:  Aviator Mastercard/Aktywuj – Jak aktywować Aviator Mastercard/Aktywuj

Motto Java brzmi: „Napisz raz, uruchom wszędzie”, co ma wiele zalet w zakresie widoczności kompatybilnej platformy. Kiedy kod Java jest kompilowany, staje się oprogramowaniem pośredniczącym niezależnym od procesora (kod bajtowy Java). Ten sam kod bajtowy Java może działać na procesorze logo, procesorze x86 lub chipie opartym na architekturze RISC-V.

Różne języki programowania używane w Androidzie i iOS wymagają różnej ilości pamięci RAM.

Jednak Java ma jedną wadę: każda kombinacja systemu operacyjnego i procesora wymaga środowiska zwanego wirtualną maszyną Java (JVM), aby uruchomić i zrozumieć kod bajtowy Java oraz przekonwertować go na kod procesora centralnego. Odbywa się to poprzez interpretację, po czym odczytywany jest kolejny fragment kodu, a reszta wykonywana jest w ten sam sposób.

Z biegiem czasu opracowano różne techniki przyspieszające ten proces, takie jak wyciąganie fragmentów poprzedniego kodu, kompilowanie go w czasie natywnym, planowanie z wyprzedzeniem itp.

Nie ma jednak znaczenia, jak dobre są te techniki; Ponieważ pozostają dwa problemy: Wykonywanie kodu natywnego jest lepsze niż wykonywanie kodu za pośrednictwem JVM; ۲. Korzystanie z JVM (nawet jeśli używasz przedwczesnych kompilatorów) zwiększa ilość pamięci RAM wykorzystywanej przez program.

Poniżej znajduje się tabela pamięci RAM używanej przez różne aplikacje działające na iOS i Androidzie:

Grać

iOS (MB)

Android (MB)

Surferzy metra 500 761
Siły Powietrzne 1945 550 852
Cukierkowe Zmiażdżenie 219 289
Brawl Stars 572 507
Minecrafta 462 803
Asfalt 9 749 803
Legendy Shadowguna 1130 899
Ostrze Elder Scrolls 1030 952
Uderzenie Genshina 1270 1400

Tutaj może się wydawać, że niektóre gry na Androida zużywają mniej pamięci RAM; Inni potrzebują więcej Rzymu. Gry na iOS zużywają średnio o 10% mniej pamięci RAM niż wersje na Androida. Pokazuje różnicę pomiędzy używaniem JVM i interfejsu użytkownika Androida w porównaniu do budowania gry z natywnym kodem.

10% liczby jest oczywiste; Ale kiedy wszystko jest tak blisko, powinniśmy również przyjrzeć się takim kwestiom, jak wersje kompilatora, rozdzielczość ekranu, kompresja, rozdzielczość tekstur, Metal, Open GL ES i tak dalej. Najważniejsze jest to, że ilość pamięci RAM wymagana dla graczy na Androidzie i iOS jest prawie taka sama.

Jaka jest idealna ilość pamięci RAM dla iPhone’a?

Jeśli w wyniku kompresji nie zostanie zwolniona wystarczająca ilość pamięci, system iOS usunie aplikację z pamięci RAM, aby udostępnić pamięć potrzebną do uruchomienia nowej aplikacji.

Przy rozważaniu idealnej ilości pamięci RAM dla smartfona niezbędna jest wiedza, co rozumiemy przez ideał. Uruchomienie aplikacji na iPhonie, nawet na starszych modelach, zwykle będzie przebiegać sprawnie i bezproblemowo. Pytanie brzmi: ile aplikacji lub gier może znajdować się jednocześnie w pamięci urządzenia? Innymi słowy, ile programów można aktywnie przełączać bez ponownego ładowania? Z ilu programów lub gier korzystasz kilka razy dziennie?

Jeśli wyślesz e-mail, zagrasz w grę błyskawiczną, opublikujesz treść w mediach społecznościowych, a następnie wrócisz do aplikacji e-mail i stwierdzisz, że aplikacja się przeładowuje, komfort użytkowania będzie kiepski. To ograniczenie wkrótce rozczaruje użytkownika.

„Idealny” definiuje się w niniejszym dokumencie na podstawie sposobu korzystania z telefonu iPhone. Efektywność? Grać?

Media społecznościowe? Edycja wideo? Fotografia i jeśli po uruchomieniu aplikacji nie będzie wystarczającej ilości wolnej pamięci, system iOS wykona jedną z dwóch czynności:

1. Próbuje skompresować niektóre bloki pamięci (zwane stronami), które nie były używane przez jakiś czas. iOS pobiera niektóre strony, kompresuje je, a następnie przepisuje. Jeśli masz 128 000 kwalifikujących się stron, przy założeniu kompresji 50%, możesz zwolnić 128 000 stron do 64 000 skurczów i 64 000 stron;

2. Jeśli w wyniku kompresji nie zostanie zwolniona wystarczająca ilość pamięci, iOS usunie aplikację z pamięci RAM, aby odzyskać pamięć. Jeśli wrócisz do usuniętej aplikacji, będzie ona musiała zostać ponownie załadowana. Proces ten nazywany jest wydarzeniem Jetsam.

CZYTAĆ:  Atlas cyberprzestępczości: kolejne narzędzie pomagające poprawić zarządzanie stanem bezpieczeństwa?

Oto harmonogram ilości wykorzystanej pamięci RAM i ilości skompresowanej pamięci RAM; Bo różne programy będą uruchamiane na iPhonie SE 2020 z 3 GB RAM-u.

Wykres wykorzystania pamięci RAM iPhone'a

iOS początkowo zajmował tylko około 200 MB pamięci RAM i wykorzystywał nieco ponad 2 GB pamięci RAM. Następnie wraz z uruchomieniem różnych programów zwiększa się ilość używanej pamięci RAM, a także zwiększa się skompresowana pamięć RAM. Pierwszy wzrost uwagi zauważysz uruchamiając aplikację Booking.com.

Kolejnym szokiem było uruchomienie Google Photo, a iOS wykorzystuje teraz więcej niż jeden gigabajt skompresowanej pamięci RAM. Po uruchomieniu Tasty w pamięci znajdowało się ponad 12 aplikacji i żadna nie została usunięta. Spróbuj umieścić więcej pamięci w systemie, otwórz w tym eksperymencie aplikację Safari i załaduj kilka witryn internetowych w oddzielnych kartach. W tym momencie Safari korzystało z 850 MB RAM-u, a iOS musiał usuwać Keynote z pamięci.

Jak wspomniano, gry zużywają więcej pamięci niż aplikacje.

Na tym samym iPhonie SE można jednocześnie zainstalować około czterech gier (Subway Surfers, Brawl Stars, Kennedy Crash i 1945AirForce). Jednak początek piątej gry, Asphalt 9, spowodował, że iOS porzucił dwie gry, Subway Surfers i 1945 Airforce, aby udostępnić pamięć RAM potrzebną do uruchomienia nowej gry.

Im więcej pamięci RAM zostanie usunięte, tym mniej aplikacji i gier. Oto diagram dla iPhone’a 13 Pro (z 6 GB pamięci RAM), który pokazuje, jak urządzenie zarządza wieloma grami w pamięci:

Zużywaj pamięć RAM iPhone'a 13 Pro w grze

iPhone 13 Pro może przechowywać w pamięci więcej gier jednocześnie w porównaniu do iPhone’a SE. Pamięć RAM tego urządzenia jest dwukrotnie większa niż SE. Najnowsze gry zajmują dużo miejsca, a niektóre z nich wymagają do działania więcej niż jednego gigabajta pamięci RAM.

Kiedy na urządzeniu działał Genshin Impac, iOS nie mógł skompresować większej liczby stron pamięci. W tym momencie skompresowane zostało już ponad dwa gigabajty pamięci RAM; Musiał więc usunąć z pamięci gry 1945Airforce, Subway Surfers i Brawl Stars, aby uruchomić nową grę.

iPhone z 3 GB pamięci RAM wydaje się odpowiedni do codziennego użytku, ale do uruchomienia gier będziesz potrzebować więcej pamięci RAM.

Ostatnim aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest przewidywanie. Gracze iPhone’a muszą wziąć pod uwagę typ bufora i wybrać urządzenie, które zapewni im możliwie najwięcej pamięci RAM. Genshin Impac to świetna gra zajmująca ponad 1,2 GB RAM-u w systemie iOS. Ta gra została wydana w 2020 roku i kto wie, jakie inne ciężkie gry zostaną wydane w ciągu najbliższych kilku lat.

Wynik

Jeśli chcesz kupić nowy iPhone; Jeśli jednak nie podoba Wam się model SE, warto wybrać modele z 4 GB RAM-u. Osobom korzystającym wyłącznie z aplikacji biurowych i społecznościowych wystarczą 3 GB RAM-u na iOS. Jeśli Twoja aktywność na smartfonie ogranicza się do korzystania z treści multimedialnych, wystarczą Ci 4 GB RAM-u; Ale można rozważyć także modele z 6 GB RAM-u.

Jeżeli jesteś graczem i chcesz korzystać ze swojego telefonu przez kilka kolejnych lat, zdecydowanie polecamy zakup iPhone’a z 6 GB RAM-u.

Ile pamięci RAM jest idealne dla Androida?

Widzieliśmy już, że aplikacje na Androida zużywają więcej pamięci RAM niż iOS. Oznacza to, że system operacyjny Android i jego domyślne aplikacje również zużywają więcej pamięci. Skutek jest taki, że Android od początku potrzebuje więcej pamięci RAM.

Kiedy Android nie ma wystarczającej ilości pamięci, aby uruchomić aplikację lub grę, stosuje techniki podobne do podejścia iOS. W tym przypadku Android kompresuje strony pamięci. W systemie Android metoda ta znana jest jako przejście na zRAM, który ze względu na tradycję Unix/Linux używa z do wskazania kompresji.

Na telefonie Pixel z 4 GB RAM-u możesz uruchomić wszystkie aplikacje z powyższej tabeli (od Sklepu Play po Twittera) i zachować je wszystkie w pamięci; ‌, dzięki czemu możesz swobodnie poruszać się między nimi bez przeładowywania. Sytuacja będzie jednak nieco inna, gdy podczas grania w gry na Androidzie będziesz mieć tylko 4 GB RAM-u:

CZYTAĆ:  Jak korzystać z Wayback Machine, aby znaleźć konto na Facebooku?

Pixel XL 4 - Zużycie pamięci RAM

Pixel 3X korzysta z 4 GB RAM-u, ale dla użytkownika dostępne jest tylko 3579 MB tej pamięci.

Wydaje się, że produkt ten powinien być oznaczony jako 3,5 GB RAM-u, a nie 4 GB. Zwróć uwagę, jak pamięć jest wykorzystywana w Androidzie od samego początku.

Wraz z rozpoczęciem gier zwiększa się kompresja pamięci (przełączanie na zRAM). Kiedy Brawl Stars działało na tym telefonie, zużywał on ponad 1,5 GB skompresowanej pamięci RAM; Ale ta kwota to wciąż za mało i Subway Surfers zostaną zamknięte. Nieco inaczej jest jednak w przypadku urządzeń takich jak Samsung Galaxy S21 Ultra, które korzystają z 12 GB pamięci RAM:

Galaxy S21 Ultra - Zużycie pamięci RAM

Jak widać, 12 GB RAM-u w Androidzie w zupełności wystarczy graczom. Więcej pamięci RAM oznacza, że ​​możesz uruchomić na urządzeniu więcej gier jednocześnie. Wszystkie gry Subway Surfers to Genshin Impact pozostają w pamięci Galaxy S21 Ultra. Telefon nie wykorzystywał całej pojemności pamięci aż do uruchomienia Shadowgun Legends, po czym ilość wykorzystanej w nim pamięci SRAM wzrosła.

Nawet po załadowaniu i rozegraniu ostatniej gry żadna z pozostałych gier nie zostanie usunięta z pamięci. Aby zmusić Androida do usunięcia turnieju z pamięci, musisz uruchomić przeglądarkę Chrome i otworzyć w niej 12 osobnych zakładek. W takim przypadku urządzenie usuwa grę Minecraft z pamięci.

Wynik

Jeśli korzystasz jednocześnie tylko z niewielkiej liczby aplikacji i nie jesteś przeglądarką internetową na dłuższy czas, wystarczy Ci telefon z Androidem i 4 GB RAM-u. Kupując zwykły smartfon z Androidem, weź pod uwagę 6 GB RAM-u; Ponieważ te modele będą odpowiednie dla osób, które dużo korzystają z aplikacji zwiększających produktywność i mediów społecznościowych. Taka ilość pamięci RAM wystarczy do uruchomienia gry na standardowym poziomie oraz przeglądania stron internetowych.

W przypadku telefonów z systemem Android większości użytkowników wystarczy 4 do 6 GB pamięci RAM; Ale dla ciężkich użytkowników będą odpowiednie modele z 12 GB RAM-u.

Wykorzystanie 12 GB pamięci RAM w Galaxy S21 Ultra to jedna z zalet tego urządzenia dla graczy i użytkowników profesjonalnych. 8 GB pamięci RAM dla urządzeń z Androidem ze średniej półki lub z wyższej półki zapewni satysfakcjonującą wielozadaniowość. Również wyposażenie w 12 GB RAM-u wydaje się odpowiednie dla osób, które planują korzystać ze swojego telefonu w ciągu najbliższych kilku lat.

Co jest lepsze: iOS czy Android?

Zarówno Android, jak i iOS korzystają z techniki kompresji w pamięci, aby zmniejszyć część dodatkowej pojemności fizycznej. Obydwa systemy operacyjne robią to szybko i oba muszą zdekompresować skompresowaną pamięć przed jej ponownym użyciem. Wydajność tych dwóch systemów operacyjnych jest prawie taka sama pod względem technologicznym; Ogólnie rzecz biorąc, Android próbuje wykonać większą kompresję przed usunięciem aplikacji z pamięci.

Jeśli jesteś zawodowym graczem i planujesz korzystać ze swojego telefonu w nadchodzących latach, powinieneś rozważyć iPhone’y z 6 GB RAM-u. Ponieważ jednak iOS korzysta z kodu języka natywnego i pośredniego, aplikacje na iOS i system operacyjny są lżejsze. To rozróżnienie jest mniej ważne w przypadku gier, ale nadal jest istotnym czynnikiem.

Krótko mówiąc, 6 GB RAM-u w iPhonie 13 Pro w zupełności wystarczy profesjonalnym użytkownikom i graczom. Choć iPhone 13 Pro nie radził sobie najlepiej z przechowywaniem aplikacji na pamięci Galaxy S21 Ultra, to trzeba pamiętać, że pamięć RAM S21 Ultra jest dwukrotnie lepsza od iPhone’a 13 Pro.

Ponieważ Android potrzebuje więcej pamięci, jeśli szukasz wrażeń podobnych do iPhone’a z 6 GB RAM-u, powinieneś używać telefonów z Androidem i 8 GB RAM.

Pobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz motywy WordPress za darmoPobieranie premium motywów WordPressPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmobezpłatny kurs onlinepobierz oprogramowanie lenevoBezpłatne pobieranie motywów WordPressbezpłatny kurs online