Bycie projektantem nigdy nie było łatwe. Praca z klientami, dyrektorami kreatywnymi, menedżerami ds. marketingu i innymi projektantami może odcisnąć piętno na Twojej cierpliwości i pasji.
Jako profesjonalny projektant ważne jest, aby unikać praktyk, które mogą zaszkodzić Twojej karierze lub firmie, w której pracujesz.
Niezależnie od tego, czy pracujesz jako niezależny projektant, czy w firmie, unikaj poniższych 15 złych nawyków, które mogą zabić Twoją karierę projektanta.
Jakich jeszcze nawyków Twoim zdaniem należy unikać w swojej karierze projektanta? Daj nam znać w sekcji komentarzy.
1. Umiejętności biednych ludzi
Niewiele rzeczy zabije Twój biznes projektowy szybciej niż słabe umiejętności ludzi. Klienci chcą, aby witała ich przyjazna twarz i ktoś, kto jest entuzjastycznie nastawiony do ich projektu. Unikaj narzekania, obmowy, marudzenia i szukania wymówek.
Może jesteś specjalistą od mediów społecznościowych i masz fantazyjny podpis w e-mailu, ale czasami możliwość profesjonalnej interakcji z ludźmi w Internecie po prostu nie wystarczy. Aby odnieść sukces jako projektant, musisz posiadać silne umiejętności interpersonalne: musisz być w stanie jasno i skutecznie przekazać myśl, frustrację lub wiadomość.
Dowiedz się, jak radzić sobie z trudnymi klientami, apodyktycznymi dyrektorami kreatywnymi i dręczącymi działami marketingu – będziesz musiał zrobić to wszystko, radząc sobie jednocześnie z nieuniknionym stresem związanym z terminami.
2. Nie wyznaczanie granic z klientami
Jeśli pracujesz indywidualnie nad projektem, unikaj nadmiernych poprawek proponowanych przez klientów. Jeśli nie ustalisz ograniczeń, Twoi klienci będą żądać częstych poprawek, co może pochłonąć Twój czas i cierpliwość.
Zezwolenie klientom na żądanie czegokolwiek może wydawać się dobrą polityką, ale wyjdziesz na bardziej profesjonalnego, ustalając z nimi limity podczas procesu projektowania. Powinny one zostać określone w warunkach umowy lub kontraktu.
3. Samozadowolenie
Pracowałem kiedyś z projektantem, który nalegał na wykorzystanie tabel w procesie projektowania. Wszyscy wiemy, że tabele odgrywają ważną rolę w przepływie pracy, ale mieliśmy do czynienia z układem i stylem, który można było osiągnąć za pomocą całkiem prostego CSS. Ten projektant popadł w samozadowolenie; podążanie tą samą ścieżką zabije twoją karierę projektanta.
Zacznij od zidentyfikowania aspektów pracy, z których jesteś zadowolony. Być może jesteś zadowolony ze swojej obecnej liczby klientów, więc nie wkładasz zbyt wiele wysiłku w promowanie swojej firmy. Być może Twoje standardy spadły i przestałeś dawać z siebie wszystko i starać się robić tylko tyle, aby otrzymać zapłatę.
Bez względu na to, z czego jesteś zadowolony, pokonaj to. Zacznij się troszczyć. Zmień swój paradygmat i wzbudz w sobie pragnienie, aby zawsze dawać z siebie wszystko.
4. Lenistwo
Lenistwo jest bratem samozadowolenia. Leniwy projektant w zasadzie przestaje zwracać uwagę na to, czy jego projekty dobrze wyglądają, czy jego klienci są zadowoleni i czy jego kariera dokądkolwiek zmierza. A projektanci, którzy przestają się tym przejmować, stają się egoistami.
Biorą więcej wolnego niż zwykle, odkładają terminy, stawiają się przed swoimi klientami i dlatego tracą klientów, rezygnując z poleceń i niszcząc swój biznes.
5. Zwlekanie
Odkładanie na później niezbędnych zadań, które pomogą w rozwoju Twojej firmy projektowej, jest niezwykle łatwe. W końcu zawsze są tweety do przeczytania, e-maile, na które należy odpowiedzieć, artykuły do przeczytania i osobiste projekty do eksperymentowania.
Wykonuj swoje formalności na czas, staraj się dotrzymywać lub przekraczać terminy, kontaktuj się z potencjalnymi klientami i bądź na bieżąco z innymi ważnymi zadaniami. Im więcej zwlekasz, tym łatwiej będzie Ci to zrobić w przyszłości. To śliskie zbocze.
6. Kopiowanie innych projektantów
Kopiowanie arcydzieł designu może być kuszące – zwłaszcza gdy klient przychodzi do Ciebie z konkretnym pomysłem („Podoba mi się wygląd tej strony. Czy możesz zrobić coś podobnego?”).
Przezwyciężenie pokusy kopiowania innych projektantów w celu zadowolenia klienta może być trudne. Zamiast tego spotkaj się z klientem, aby omówić, co mu się podoba w pracy. Kiedy już ustalisz, dlaczego podoba im się dany projekt, możesz stworzyć coś, co zaspokoi ich potrzeby, nie naruszając praw autorskich innego projektanta.
Celowe kopiowanie może skutkować ogromnymi karami finansowymi i utratą wiarygodności, a ostatecznie zabić Twoją firmę. Unikaj tego jak ognia.
7. Wykonywanie prac specjalnych
Specyfikacja to temat gorąco dyskutowany w branży projektowej i nie będziemy się nim tutaj zajmować. Wystarczy powiedzieć, że może to naprawdę zaszkodzić Twojej karierze, jeśli nie zostanie wykonane prawidłowo.
Niektórzy tak twierdzą Specyfikacja jest dobra dla początkujących projektantów z niewielkim doświadczeniem, ale możesz stracić czas i pracę, biorąc udział w konkursach crowdsourcingowych. Poszukaj alternatywnych projektów, które zagwarantują zapłatę za Twoją pracę.
8. Swoboda
Projektanci często noszą znoszone dżinsy i pogniecione t-shirty i szczerze mówiąc, przez większość czasu mówię, że to akceptują. Jednak w kontaktach z klientami staraj się ubierać i zachowywać bardziej profesjonalnie.
Siedząc przy biurku i pracując na komputerze Wacom, jesteś projektantem, a dżinsy i sandały idealnie pasują do tej roli. Ale podczas spotkań z klientami jesteś menadżerem konta, więc przynajmniej załóż ładną koszulę.
Kiedy będziesz się ubierać i zachowywać profesjonalnie, klienci zobaczą, że poważnie podchodzisz do biznesu. To zbuduje zaufanie.
9. Pracoholizm
Bycie pracoholikiem faktycznie może zraniony Twój interes. Dobry projekt wymaga ogromnej dawki kreatywności i nie oszukujmy się, czasami trudno jest uzyskać efekt. Czasami wymyślenie świetnej koncepcji logo lub wyrazistego materiału marketingowego wydaje się niemożliwe.
Zamiast przesuwać granice swoich twórczych mocy, zrób sobie krótką przerwę. Jeśli nie możesz całkowicie oderwać się od pracy, zmieniaj projekty, aby nie wypalić się przy jednym.
10. Nieśmiałość
Może to nie brzmieć jak „zły nawyk” samo w sobie, ale nieśmiali projektanci zazwyczaj nie widzą, że ich biznes prosperuje. Jeśli jesteś nieśmiały, prawdopodobnie nie będziesz brał tyle, ile jesteś wart, przeciwstawisz się klientom, którzy źle Cię traktują, skutecznie promujesz swoją firmę lub korzystasz z każdej okazji, aby znaleźć nowych klientów.
Wyjdź ze swojej bańki i zajmij się swoją karierą. Spraw, aby wszystko działo się samodzielnie, a odniesiesz ogromny sukces, z którego będziesz dumny.
11. Skakanie „Jak wysoko?”
Nie ma nic złego w byciu gotowym i chętnym do pomocy klientom, gdy dzwonią lub wysyłają e-maile, ale niektórzy klienci korzystają z takiej życzliwości. Słyszałeś kiedyś wyrażenie, „Kiedy mówię „skocz”, mówisz: „Jak wysoko”? Niektórzy klienci czują, że istniejesz wyłącznie po to, aby zaspokoić każdą ich zachciankę.
Kiedy klient próbuje Cię wykorzystać (czy to nie płacąc tyle, na ile zasługujesz, czy prosząc o dużo pracy w krótkim czasie, czy cokolwiek innego), nie pozwól, aby Cię zawiódł. Stawać w swojej obronie. Szanuj siebie jako kreatywnego profesjonalistę, a oni też będą cię szanować.
12. Bycie zdezorganizowanym
Kiedyś pozwalałem, aby w moim biurze panował chaos i bałagan. I tak pozostało przez kilka tygodni, a potem całą sobotę poświęcałem na porządkowanie wszystkich zaniedbanych papierów i materiałów.
Nie tylko traciłem całą sobotę co kilka tygodni, ale odkryłem, że praca w zdezorganizowanej przestrzeni była trudniejsza. Nie mogłem się dobrze skupić i nie czułem się produktywny.
Zachowaj porządek. Stwórz dla siebie idealne środowisko pracy. Stwórz skuteczny system przechowywania dokumentów (zarówno papierowych, jak i miękkich) i utrzymuj porządek na biurku (zarówno fizycznym, jak i cyfrowym). Przekonasz się, że pracujesz lepiej, szybciej znajdujesz rzeczy i masz więcej czasu na robienie rzeczy, które faktycznie zarabiają pieniądze.
13. Nieuczenie się na błędach
Jeśli w Twojej firmie dzieje się coś złego, oceń sytuację i ustal, co możesz zrobić lepiej. Jeśli straciłeś klienta, ustal, jak uniknąć utraty innych w ten sam sposób. Jeśli nie otrzymałeś zapłaty za wykonaną pracę, przeanalizuj ponownie swoją strukturę płatności, aby taka sytuacja się nie powtórzyła.
Odmowa uczenia się na błędach, czy to z powodu uporu, czy arogancji, to szybki sposób na zabicie swojej kariery.
14. Mieszanie życia osobistego i zawodowego
Ten zły nawyk może być oczywisty, ale spotkałem wielu projektantów, którzy dali się oszukać, ponieważ pozwolili klientowi stać się kimś więcej niż tylko klientem.
Nie ma nic złego w zapraszaniu klienta na lunch lub kawę, aby omówić postęp projektu, ale uważaj, aby nie nawiązać zbytniej przyjacielskiej relacji. Odrzucenie prośby o niższą cenę jest niezwykle trudne, jeśli pochodzi od osoby, z którą spotykasz się w każdy weekend. Oglądanie ważnego meczu na ekranie plazmowym może być nieco niezręczne, jeśli nie zgadzasz się co do ceny.
Pamiętaj o rozróżnieniu między życiem osobistym i zawodowym, zwłaszcza jeśli pracujesz w domu. Unikaj zbytniego zaznajomienia się z klientami. Utrzymuj z nimi profesjonalne relacje, a Twoja kariera odniesie znacznie większy sukces.
15. Bycie zarozumiałym
Przyznam to jako pierwszy: projektanci są fajni. Robimy fajne rzeczy. Zadziwiamy ludzi naszymi umiejętnościami w Photoshopie i zachwycamy klientów fenomenalnymi stronami internetowymi. Jednak nikt nie lubi popisów, kogoś, kto się przechwala lub uważa, że jest lepszy od innych. Nie bądź tym facetem.
Projektanci mają różne typy osobowości, ale nie myśl, że masz rację tylko dlatego, że jesteś projektantem od 10 lat. Bądź otwarty na nowe pomysły, nowe sposoby widzenia i nowe style. Przyjmuj zmiany z pokorą. Wysłuchuj ludzi i poświęć czas na docenienie różnic w sposobie, w jaki ludzie pracują.
Ten artykuł został napisany wyłącznie dla Webdesigner Depot przez Prestona D Lee, projektanta stron internetowych i miłośnika wszystkiego, co związane z internetem i technologią. Preston zarządza GraphicDesignBlender.com, gdzie projektanci doskonalą sztukę projektowania. Możesz śledzić Prestona na Twitterze (@prestondlee) lub odwiedź jego osobistą stronę internetową, prestondlee.com.
Jakie inne nawyki możesz dodać do tej listy zabójców kariery? Jak zapewnić sukces w swojej firmie projektowej? Skomentuj poniżej i daj nam znać, co myślisz.