Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

5 lekcji, których projektanci UX mogą się nauczyć z tworzenia gier

5 lekcji, których projektanci UX mogą się nauczyć z tworzenia gier

Tworzenie gier i tworzenie stron internetowych mają więcej niż kilka wspólnych cech. W szczególności — jeśli masz szczęście — opracowujesz produkt, który będzie regularnie oglądany i używany przez tysiące, jeśli nie miliony ludzi. Będziesz potrzebować dobrego zespołu, dobrego zapewnienia jakości i całego personelu pomocniczego, który odpowie na pytania. Będziesz potrzebować serwerów boskiego poziomu. Usłyszysz wiele skarg, od konstruktywnej krytyki po jawne irytujące marudzenie. Gracze to dość wymagająca publiczność. Wiele firm często ukrywa swoje procesy rozwoju i zarządzania projektami za zasłoną tajemnicy (a czasem wręcz wstydu), opierając się głównie na komunikatach prasowych. Twórcy gier są zazwyczaj nieco bardziej przejrzyści. Nie dlatego, że są moralnie lepsi. Dzieje się tak dlatego, że ich klienci chcą i potrafią rozpętać piekło, jeśli uważają, że sprawy idą w złym kierunku.

[pullquote]Usłyszysz wiele skarg, od konstruktywnej krytyki po jawne irytujące marudzenie[/pullquote]

W rezultacie możemy się wiele nauczyć, obserwując, w jaki sposób różni twórcy gier radzą sobie ze swoimi projektami i ich relacje ze społecznościami. Nie mówią nam wszystkiego, ale często opisują szczegółowo swój proces, intencje i wizję. Wydali też dość szczegółowe informacje o łatkach, co jest fajne. Najbliżej są dwie gry, których rozwój śledziłem OverwatchI Dungeons and Dragons w Internecie. Będę ich używać w moich przykładach.

1. Bądź otwarty na swoje intencje

Twórcy Overwatch mają bardzo jasne cele we wszystkim, co robią. Publicznie deklarują, co chcą osiągnąć, i dążą do tego. Ich działania konsekwentnie pokazują determinację w dążeniu do osiągnięcia wszystkich wyznaczonych celów. Nie zawsze im się to udaje, ale z pewnością bardzo się starają. Możesz zastosować tę samą strategię: powiedz użytkownikom dokładnie, do czego dążysz, wprowadzając zmianę lub nową funkcję. Nie podawaj im niejasnych deklaracji dotyczących misji, takich jak: „Chcemy być bardziej wydajni i mniej nieefektywni”. Powiedz im dokładnie, w jaki sposób zamierzasz zwiększyć efektywność swoich usług. Podaj szczegóły. Uwierz mi, to robi ogromną różnicę między tym, czy użytkownicy ci uwierzą, a powiedzą: „Tak. Jasne. Uwierzę, kiedy to zobaczę”.

2. Popraw swoje błędy

DDO ma błąd z drabinami. Czasami nie można się po nich wspiąć poza pewien punkt, a innym razem nie da się ich nawet chwycić przez kilka sekund. Jest to częściowo spowodowane opóźnieniami, które wpływają na wszystkie gry online. Ale czasami, nawet gdy każdy inny system działa dobrze i bez opóźnień, drabiny po prostu nie działają. Autorzy tyle razy twierdzili, że naprawili ten błąd, ile zaprzeczali jego istnieniu. Nawet teraz nie ma go na liście znanych problemów. Użytkownicy jednak wiedzą, że to prawda. Błąd powodował, że ich postacie często ginęły. Jeśli większość Twojej społeczności twierdzi, że w Twojej witrynie coś jest nie tak, prawdopodobnie mają rację. Nawet jeśli masz problemy z odtworzeniem problemu, musisz szukać dalej. Od tego zależy zaufanie użytkowników do Ciebie.

3. Dokumentuj wszystko

Jednym z powodów, dla których nie mogą znaleźć lub naprawić niektórych błędów w DDO, jest to, że gra ma ponad dziesięć lat i wielu (jeśli nie wszyscy) oryginalnych twórców już dawno nie żyje. Jest tam tak wiele systemów i funkcji, które są dopiero w połowie ukończone, że to cud, gdy udaje im się znaleźć błędy, aby je naprawić.

[pullquote]Nie chodzi tylko o komentowanie kodu, ale o dokumentowanie swoich decyzji[/pullquote]

Jeśli chcesz uniknąć tego samego problemu, zacznij dokumentować. Nie chodzi tylko o komentowanie kodu (choć to pomaga), ale o dokumentowanie swoich decyzji. Każda decyzja, którą podejmujesz w związku ze swoim projektem, każda nowa funkcja, nad którą zaczynasz pracować, wszystko to powinno być gdzieś zapisane w łatwym do znalezienia pliku. Powody wprowadzenia zmiany, cofnięcia jej, zmiany lub nieukończenia funkcji – wszystko to powinno tam być. Powinieneś także zapisać, gdzie znaleźć cały odpowiedni kod dla każdej nowej funkcji lub zmiany. Brak tego rodzaju dokumentacji prowadzi do nieprzewidywalnych – a czasami prawie niemożliwych do naprawienia – błędów.

4. Zagraj w swoją własną grę

Zespół zajmujący się rozwojem i zarządzaniem Overwatch gra w tę grę. Jest to znany fakt. I nie wszyscy są profesjonalistami. Mają pracowników grających na każdym poziomie umiejętności, co oznacza, że ​​mogą doświadczyć gry tak, jak wydaje się ona graczom na niskim i wysokim poziomie. Oznacza to, że mogą łatwiej wczuć się w swoją bazę użytkowników. Jeden z pracowników DDO (którego nie należy nazywać użytkownikiem) jest regularnie wyśmiewany przez społeczność, ponieważ nie może nadążyć bez włączenia trybu boga podczas strumieniowego przesyłania gry. Ponadto używa mikstur, aby się leczyć, a mikstury… nie są świetne w DDO. Nikt nie oczekuje od niego, że będzie najlepszy, ale oczekują, że będzie znał mechanikę gry lepiej. I oczekują, że nie będzie korzystał z trybu boga. Zasada ta nazywana jest także „jedzeniem własnej karmy dla psów”. Powinieneś być na tyle pewny swojego produktu, że sam będziesz go używać codziennie. Zasada ta dotyczy bardziej aplikacji niż na przykład blogów, ale warto o tym pamiętać. Jeśli Twoi użytkownicy zobaczą, że nie użyłbyś własnego produktu, będą się zastanawiać, dlaczego powinni.

5. Nie zniechęcaj tych, którzy byli pierwsi

Jest to problem, który dotknął DDO, prawie każdą inną grę MMO na rynku, a pewnego dnia może nawet uderzyć w Overwatch. Zasadniczo czasami twórcy gier mniej lub bardziej niszczą to, co przyciągnęło ich pierwotną publiczność. Czasami próbują przyciągnąć nowych graczy, zmieniając mechanikę, tylko po to, by zrujnować podstawową rozgrywkę. Czasami po prostu idą i sprawiają, że wszystko, nad czym tak ciężko pracowali pierwotni gracze, staje się przestarzałe. Czasami ich nowe wysiłki w zakresie monetyzacji zakłócają równowagę gry. Czasami próbują oprzeć swoją grę na D&D 4th Edition, którego wszyscy nienawidzą. Często zmiany te na jakiś czas przyciągają nowych graczy. Zwykle jednak nie pozostają one tak długo i ostatecznie gra ma mniej zagorzałych fanów niż na początku. Czasami duże zmiany mogą całkowicie ożywić grę.

[pullquote]Nigdy nie uszczęśliwisz wszystkich, ale jest wiele do powiedzenia na temat zatrzymywania weteranów[/pullquote]

Zanim dokonasz jakichkolwiek ogromnych, radykalnych zmian, porozmawiaj ze swoimi hardcorowymi użytkownikami. Porozmawiaj z osobami, którym w codziennej pracy może zależeć od Twojej aplikacji. Jeśli masz małą funkcję, z której korzysta niewiele osób, zapytaj osoby, które z niej korzystają, jak ważna jest dla nich. Może im na tym zależeć. Nigdy nie uszczęśliwisz wszystkich, ale jest wiele do powiedzenia na temat zatrzymywania weteranów. Z moralnego punktu widzenia należy im się pewna uwaga. Sprawili, że Twój produkt jest tym, czym jest dzisiaj. Z praktycznego punktu widzenia fani i użytkownicy mogą czasami lepiej niż Ty wiedzieć, dlaczego ludzie kochają Twój produkt. Mogą się mylić, ale nigdy się nie dowiesz, jeśli ich nie posłuchasz.