Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Ataki polegające na zatruwaniu DNS (spoofing): co musisz wiedzieć

Ataki polegające na zatruwaniu DNS (spoofing): co musisz wiedzieć

Zatrucie DNS stanowi zagrożenie zarówno dla osób prywatnych, jak i organizacji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o atakach polegających na zatruwaniu DNS i o tym, jak możesz się chronić.

Co to jest zatrucie DNS?

Zatruwanie DNS to podszywanie się, podczas którego hakerzy przekierowują pierwotny ruch na fałszywą witrynę internetową. Zatruwanie DNS ułatwia dostęp do poufnych informacji na urządzeniu lub w zakłóconym ruchu sieciowym.

Jak działa atak zatruwania DNS?

DNS oznacza serwer nazw domen (DNS). W przypadku fałszowania pamięci podręcznej DNS hakerzy wykorzystują zmienione rekordy DNS do przekierowywania ruchu internetowego. Gdy legalni użytkownicy wprowadzą adres internetowy, trafiają na inną witrynę niż zamierzali.

Najgorsze jest to, że użytkownik nie ma o tym pojęcia, ponieważ fałszywe witryny wyglądają jak oryginalne. Stamtąd hakerzy mogą z łatwością wykonywać szkodliwe działania na Twoim urządzeniu po ataku DNS.

Na urządzeniu zatrutym DNS hakerzy mogą zainstalować wirusa, który uszkodzi dane i informacje, ukraść dane logowania z urządzenia, śledzić transakcje bankowe, a nawet instalować robaka, który może uszkodzić inne urządzenia.

Jak ryzykowny jest atak zatruwania DNS dla organizacji?

Zatrucie DNS to fałszywy cyberatak, który naraża zarówno użytkowników, jak i organizacje. Gdy Twoje urządzenie padnie ofiarą ataku polegającego na zatruwaniu DNS, rozwiązanie problemu staje się trudne. Większość użytkowników nie ma pojęcia o szkodliwej działalności.

W przypadku zatruwania pamięci podręcznej DNS hakerzy zmieniają oryginalną pamięć podręczną DNS, podając fałszywe informacje lub adresy. Śledzenie i rozwiązanie tego problemu może być trudne, ponieważ urządzenie, którego dotyczy problem, domyślnie powraca do fałszywej witryny internetowej.

Większość hakerów próbuje zbudować fałszywą witrynę internetową, która wygląda identycznie jak prawdziwa witryna. W takich przypadkach użytkownicy nie zdają sobie sprawy, że witryna jest fałszywa. Czasami użytkownicy mogą wprowadzić swoje wrażliwe dane osobowe lub biznesowe, nie wiedząc, że jest to fałszywa witryna internetowa.

Inne zagrożenia związane z tego typu cyberatakiem obejmują:

Wirusy i złośliwe oprogramowanie

Hakerzy mogą łatwo zainstalować na urządzeniu złośliwe oprogramowanie lub wirusy, gdy użytkownicy zostaną przekierowani na fałszywy adres internetowy. Po pomyślnym zainstalowaniu wirusa na urządzeniu mogą uzyskać dostęp do wszystkich danych znajdujących się na urządzeniu i wykorzystać je do szkodliwych działań. Mogą także instalować wirusy na urządzeniu użytkownika, aby uszkodzić dane urządzenia lub inne urządzenia, które się z nim łączą.

Kradzież

Urządzenia zatrute DNS są narażone na wysokie ryzyko kradzieży informacji i danych. Hakerom łatwo może uchodzić na sucho kradzież ważnych informacji osobistych i biznesowych z urządzenia. Mogą uzyskać dostęp do poufnych informacji, takich jak numery ubezpieczenia społecznego, dane nieruchomości, a nawet szczegóły płatności i loginy.

Blokery bezpieczeństwa

Blokada bezpieczeństwa jest kolejnym istotnym czynnikiem ryzyka ataków typu „zatruwanie” DNS. Spamerzy mogą przekierowywać ruch od dostawców zabezpieczeń do fałszywych witryn internetowych. Blokuje urządzenia w celu uzyskania krytycznych aktualizacji zabezpieczeń i niezbędnych informacji zapewniających silne bezpieczeństwo urządzenia. Takie podejście powoduje poważne, długoterminowe szkody w bezpieczeństwie, które narażają urządzenia na inne ataki bezpieczeństwa, takie jak trojany lub wirusy.

Cenzura

Ostatnio odnotowano kilka przypadków cenzury rządowej w niektórych krajach. Rządy wykorzystały zatruwanie DNS do cenzurowania niektórych informacji ze stron internetowych. Pozwoliło to rządom blokować określone informacje lub ruch ze stron internetowych, których nie chciały pokazywać obywatelom.

Jak działa DNS

Aby zrozumieć metody zatruwania DNS, konieczne jest zrozumienie technik działania DNS. Paul Mockapetris zaprojektował system DNS w 1983 r. – w czasach, gdy w Internecie było tylko kilka serwerów i stron internetowych.

System DNS został stworzony z kilkoma specjalnymi środkami bezpieczeństwa. Twórcy DNS nigdy nie wyobrażają sobie, że ktoś mógłby manipulować systemem DNS w celu oszukania użytkowników.

Programiści stron internetowych wolą używać krótkich, przyjazne dla użytkownika adresy internetowe na swoich stronach internetowych. Pomaga witrynom internetowym osiągać lepsze wyniki w wynikach zapytań, a także pomaga użytkownikom dowiedzieć się, co zawiera strona, zanim ją kliknie.

Jednak komputery rozumieją informacje tylko w określonym języku. Nie rozumieją adresu internetowego, którego używają ludzie. Po wpisaniu adresu internetowego w polu wyszukiwania przeglądarki:

  • Twoje urządzenie łączy się z serwerem DNS, aby uzyskać więcej informacji o wprowadzonym adresie internetowym.
  • Komputer rozpoznaje adres internetowy składający się wyłącznie z kropek i cyfr. DNS wyszukuje adresy numeryczne na swoim serwerze.
  • Jeśli Twoje urządzenie nigdy wcześniej nie odwiedzało tego adresu internetowego, łączy się z innym serwerem, aby uzyskać dostęp do innych informacji.
  • Serwer DNS uzupełnia zapytanie o wprowadzony adres internetowy zamieniając go na wersję numeryczną.
  • Użytkownik zostaje przekierowany na żądany adres internetowy. Serwer DNS odsyła Cię do odpowiedniego serwera strony internetowej, na którym znajduje się Twój adres internetowy.
  • Dane przechowywane są w formie pamięci podręcznej. Serwer DNS przechowuje adresy internetowe w wersji ludzkiej do wersji numerycznej do wykorzystania w przyszłości.

Metody ataków polegających na fałszowaniu DNS lub zatruwaniu pamięci podręcznej

Hakerzy stosują różne metody fałszowania lub zatruwania pamięci podręcznej DNS. Niektóre standardowe metody zatruwania DNS obejmują:

Przejęcie serwera DNS

Spamerzy rekonfigurują serwer DNS, aby kierować wszystkich żądających gości do fałszywej witryny internetowej. Gdy spamer przejmie serwer DNS za pomocą fałszywego DNS, wszystkie żądania adresu IP z zatrutej domeny trafiają do fałszywych złośliwych witryn internetowych.

Oszukiwanie człowieka pośrodku

W tej metodzie fałszowania DNS haker wkracza między serwerem DNS a przeglądarką internetową, aby sfałszować oba. Hakerzy używają jednocześnie narzędzi lub oprogramowania do fałszowania na Twoim urządzeniu lokalnym, aby zatruwać pamięć podręczną i zatruwać DNS w celu zainfekowania serwerów DNS.

Podszywanie się pod pamięć podręczną DNS poprzez spam

Hakerzy często wysyłają do użytkowników zatrute adresy URL pamięci podręcznej DNS za pośrednictwem wiadomości spamowych. Celem tych e-maili jest przekonanie użytkownika do kliknięcia podanego adresu URL, co z kolei zatruwa jego urządzenie. Obrazy lub pliki ze spamu lub niezaufanych witryn mogą również przekierowywać użytkowników do fałszywych witryn. Po przekierowaniu na te strony Twoje urządzenie zostaje oszukane przez złośliwego wirusa.

Jak zapobiegać zatruwaniu DNS

Być może zastanawiasz się, jak chronić swoje urządzenie przed zatruciem DNS. Z punktu widzenia użytkownika istnieją ograniczone sposoby zapobiegania fałszowaniu DNS.

Właściciele witryn internetowych i dostawcy serwerów mają jednak większe uprawnienia do zabezpieczania siebie i swoich użytkowników. Zarówno dostawcy serwerów, jak i użytkownicy mogą ćwiczyć bezpieczne przeglądanie, stosując poniższe taktyki.

Użytkownicy punktów końcowych mogą uniknąć zatrucia DNS poprzez:

  • Nigdy nie klikaj nieautoryzowanego łącza lub adresu URL.
  • Regularnie skanuj swoje urządzenie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania lub wirusów.
  • Do przeglądania używaj VPN (wirtualnej sieci prywatnej).
  • Usuń pamięć podręczną DNS, aby uniknąć zatrucia pamięci podręcznej.

Właściciele witryn i dostawcy serwerów DNS mogą uniknąć zatrucia DNS poprzez:

  • Korzystanie z narzędzia do wykrywania zatruć DNS.
  • Kompleksowe szyfrowanie danych.
  • Korzystanie z rozszerzeń zabezpieczeń systemu nazw domen.

Wskazówki dotyczące zapobiegania dla użytkowników punktów końcowych

Jako użytkownik punktu końcowego możesz uniknąć kilku sposobów Zatrucie DNS. Możesz przećwiczyć te proste kroki.

1. Nigdy nie klikaj nieautoryzowanego łącza lub adresu URL

Możesz otrzymać wiele linków za pośrednictwem platform mediów społecznościowych, wiadomości tekstowych lub wiadomości e-mail zawierających spam. W miarę możliwości unikaj klikania nierozpoznanego łącza. Dla bezpieczeństwa zawsze wpisz oryginalny adres internetowy w przeglądarce wyszukiwania ręcznie.

2. Regularnie skanuj swoje urządzenie

Śledzenie i wykrywanie złośliwych wirusów lub złośliwego oprogramowania na ich urządzeniu może stanowić wyzwanie dla użytkowników. Oprogramowanie zabezpieczające może pomóc w znalezieniu i usunięciu ukrytego złośliwego oprogramowania.

Zatrute strony internetowe mogą wprowadzić do Twojego urządzenia wszelkiego rodzaju złośliwe oprogramowanie. Dlatego regularnie skanuj swoje urządzenie pod kątem wszelkiego rodzaju wirusów, programów szpiegujących i innych ukrytych podróbek.

3. Użyj VPN do przeglądania

A VPN (wirtualna sieć prywatna) zapewnia bezpiecznie szyfrowane przeglądanie. Prywatne sieci wirtualne korzystają z kompleksowego szyfrowania ruchu. Użyj jednego z najlepsi dostawcy usług VPN, co zapewni Ci dostęp do kompleksowo zaszyfrowanych serwerów DNS. Pomoże Ci to uniknąć przekierowań na fałszywe strony internetowe.

4. Usuń pamięć podręczną DNS, aby uniknąć zatrucia pamięci podręcznej

Zatruta pamięć podręczna DNS pozostaje na Twoim urządzeniu przez długi czas, chyba że usuniesz całą pamięć podręczną DNS z urządzenia. Użyj metody usuwania pamięci podręcznej DNS zgodnie ze swoim urządzeniem, aby usunąć ją z zainfekowanego adresu internetowego.

Wskazówki dotyczące zapobiegania zatruwaniu DNS dla właścicieli witryn

Za bezpieczeństwo użytkowników przed atakami polegającymi na fałszowaniu DNS odpowiadają właściciele witryn internetowych i dostawcy usług DNS. Właściciele witryn mogą przećwiczyć kilka kroków, aby uniknąć zatrucia DNS. Jako właściciel witryny możesz śledzić dowolne z tych pomiarów bezpieczeństwa DNS.

1. Skorzystaj z narzędzi do wykrywania zatruć DNS

Narzędzia do wykrywania DNS aktywnie skanują wszystkie dane przed ich otrzymaniem i wysłaniem do użytkowników. Pomaga wykryć wszelkie złośliwe oprogramowanie i wirusy w danych.

2. Kompleksowe szyfrowanie danych

Wysyłanie i odbieranie zaszyfrowanych danych chroni je przed hakerami. Spamerzy nie mogą powielać unikalnych kodów bezpieczeństwa oryginalnych witryn internetowych.

3. Rozszerzenie systemu zabezpieczeń nazw domen

To jest etykieta bezpieczeństwa domeny „zweryfikowana przez DNS”. Pomaga systemowi DNS sprawdzić autentyczność i zapobiec zatruciu DNS.

Dolna linia

Ataki polegające na zatruwaniu DNS są powszechne i bardzo niebezpieczne. Niestety, śledzenie takiej aktywności na swoich urządzeniach jest skomplikowane dla użytkowników – zwłaszcza jeśli cierpisz na zatrucie pamięci podręcznej DNS. Ponieważ problemy te są trudne do rozwiązania, najlepiej jest im w pierwszej kolejności zapobiegać.

Wykonaj poniższe kroki bezpieczeństwa, aby chronić swoje urządzenie przed atakami polegającymi na zatruwaniu DNS.

I wybierz hosta, który zapewni dodatkowe bezpieczeństwo Twojej witrynie — np. Bana Hosting. W pełni zarządzane plany hostingowe są wyposażone w funkcje bezpieczeństwa, takie jak codzienne kopie zapasowe, automatyczne aktualizacje i bezpłatne narzędzia.

Sprawdź, żeby zacząć już dziś.