Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Co to jest Business Intelligence i jak działa

Co to jest Business Intelligence i jak działa

Business Intelligence to branża, która szybko się rozwija. Każdego roku rosnąca ilość danych na współczesnym rynku zmusza firmy do zastanowienia się, w jaki sposób mogą lepiej zrozumieć swoich konsumentów i służyć im.

Firmy każdej wielkości zdają sobie sprawę, że mogą jedynie podejmować decyzje i pisać przykłady dowodów koncepcyjnych niezbędne, aby wyprzedzić konkurencję dzięki odpowiednim spostrzeżeniom.

Wciąż istnieją firmy, które muszą właściwie pojąć business intelligence (BI), mimo że stale się ona zmienia ze względu na przełomowe technologie i nowe potrzeby. We współczesnym biznesie rozwiązania BI stają się niezbędne, choć wiele organizacji nadal postrzega je jako przedmioty, które warto mieć. Oto Twój przewodnik po analizie biznesowej w praktyce i wyjaśnieniu, dlaczego jest ona istotna.

Czym jest inteligencja biznesowa?

Inteligencja biznesowa (BI) odnosi się do podejść, procesów, systemów i technologii gromadzenia danych do analiz, raportowania, wizualizacji i monitorowania wydajności oraz przekształcania danych w przydatne informacje, które wspierają cele strategiczne i podejmowanie decyzji.

BI koncentruje się na efektywniejszym wykorzystaniu danych do organizowania, analizowania i rozumienia sposobu działania firmy. Współczesne przedsiębiorstwa korzystają z różnorodnych narzędzi, na przykład hurtowni danych i jezior danych takich jak Moduł WMS, aby skonsolidować dane między operacjami i poprawić dostępność. Dzieje się tak, aby użytkownicy biznesowi mogli łatwiej zrozumieć powiązania i trendy oraz zaplanować przydatne spostrzeżenia.

Inteligencja biznesowa a analityka biznesowa

Aby zrozumieć, co się stało, analityka biznesowa analizuje zarówno dane bieżące, jak i historyczne. Analityka biznesowa analizuje dane historyczne w celu przewidywania przyszłości. Ma to związek z bieżącymi działaniami. BI jest potrzebne do zarządzania codziennymi operacjami poprzez monitorowanie bieżącej wydajności. Koncentrując się na planowaniu przyszłości, analityka biznesowa wspomaga całość operacji i produktywność firmy. Tabele i raporty zawierające dane dotyczące wyników firmy są wykorzystywane w analizie biznesowej, która ma charakter opisowy.

Analityka diagnostyczna, predykcyjna i preskrypcyjna wchodzą w skład złożoności analityki biznesowej. Odpowiadając na konkretne zapytania i wyświetlając ważne wskaźniki, BI pomaga w podejmowaniu decyzji. Analityka w biznesie nie ma ograniczeń. W miarę postępów możesz zadawać coraz bardziej szczegółowe pytania, aby uzyskać potrzebne zrozumienie. Analityka biznesowa często koncentruje się na rozwoju i zarządzaniu zmianami.

Jak to działa?

Jak już powiedziano, obecnie dostępnych jest wiele różnych typów systemów informacji biznesowej. Głównym celem tych rozwiązań jest zapewnienie decydentom i kadrze kierowniczej przedsiębiorstw dostępu do kluczowych danych. Systemy wspomagania decyzji krytycznych zbudowane są w oparciu o technologię inteligencji biznesowej. Firmy mogą w znacznym stopniu ograniczyć „przeczucie” i domysły potrzebne do podejmowania strategicznych decyzji, analizując dane i trendy uzyskane w środowisku biznesowym.

Do opracowywania systemów analizy biznesowej często wykorzystuje się wiele innych typów źródeł danych, w tym platformy do zarządzania relacjami z klientami (CRM), takie jak Salesforce i pulpity nawigacyjne wyników sprzedaży. Ponadto firmy mogą wykorzystywać metadane, dane dotyczące połączeń z centrum kontaktowego, informacje o łańcuchu dostaw i analizy marketingowe. Dlatego rozwiązania analityki biznesowej pomagają organizacjom ujednolicić wszystkie źródła danych w jedną perspektywę na potrzeby raportowania i analiz w czasie rzeczywistym.

Rodzaje narzędzi analityki biznesowej

1. Pulpity nawigacyjne

Pulpit nawigacyjny to narzędzie do wizualizacji i analizy danych, które wyświetla informacje o tych danych w prosty i zrozumiały sposób. Właściciele firm mogą zaoszczędzić czas, korzystając z tych danych, które można przedstawić na wykresach i wykresach, zamiast spędzać godziny na generowaniu arkuszy kalkulacyjnych. Dzięki podsumowaniom skomplikowanych danych, zarówno historycznych, jak i obecnych, dane te umożliwiają użytkownikom dostrzeżenie ważnych wzorców, porównań i wyjątków. Kluczowe wskaźniki wydajności (KPI) różnych działów, zespołów i procedur są również łatwiejsze do analizy.

2. Arkusze kalkulacyjne

Arkusze kalkulacyjne pozostają kluczową częścią pracy BI. Te wszechstronne narzędzia zapewniają szeroką gamę funkcji, które zespoły BI mogą wykorzystywać w zaawansowany sposób. Ponieważ nie wymagają specjalistycznego szkolenia, arkusze kalkulacyjne są użytecznym narzędziem, które można wykorzystać do wielu zadań korporacyjnych.

3. Narzędzia raportowania

W zautomatyzowanym procesie zwanym „raportowaniem analityki biznesowej” dane są gromadzone za pomocą narzędzi i oprogramowania w celu uzyskania wglądu. Raportowanie zarządzane i raportowanie ad hoc to dwa rodzaje raportowania w zakresie analizy biznesowej. Użytkownicy techniczni, którzy generują raporty dla użytkowników nietechnicznych, nazywani są użytkownikami zarządzanymi, w tym analitykami danych. Raportowanie ad hoc to praktyka umożliwiająca osobom nietechnicznym tworzenie lub poprawianie raportów bez pomocy działu IT.

4. Wizualizacja danych

Technologie wizualizacji danych są wykorzystywane przez zespoły analityki biznesowej do przejrzystego przedstawiania danych i trendów. Zespoły BI często korzystają z wizualizacji danych, aby zapewnić przedsiębiorstwom samoobsługowe informacje.

5. Dane w chmurze

Organizacje biznesowe mogą uzyskać dostęp do innych danych BI, w tym analiz biznesowych, wskaźników KPI i pulpitów nawigacyjnych, dzięki usługom danych w chmurze, które umożliwiają umieszczanie aplikacji BI w sieciach wirtualnych, takich jak Internet. Korzystając z usług danych, możesz łatwo uzyskać dostęp do przechowywania danych, zasobów związanych z IT, planowania zasobów przedsiębiorstwa i zarządzania relacjami z klientami, a także możesz zrób to z dowolnego miejsca.

Trendy w inteligencji biznesowej

Sztuczna inteligencja: Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe są teraz w stanie wykonywać trudne zadania, które wcześniej wymagały ludzkiej inteligencji. Aby tworzyć analizy danych w czasie rzeczywistym i raportować na panelu kontrolnym, najnowsze oprogramowanie BI w dużym stopniu opiera się na sztucznej inteligencji.

Narzędzia współpracytakie jak media społecznościowe i inne najnowocześniejsze technologie, są łączone z oprogramowaniem BI w celu usprawnienia pracy zespołowej i udostępniania informacji w celu wspólnego podejmowania decyzji.

Wbudowane BI: Technologia ta umożliwia rozszerzenie i udoskonalenie funkcjonalności raportowania innej aplikacji biznesowej poprzez integrację oprogramowania BI lub niektórych jego funkcjonalności.

Końcowe przemyślenia

Firmy zawsze szukają sposobów na rozwój, a dzięki możliwościom Business Intelligence każdy biznes może być lepszy i szybszy. Analityka i rozwój sztucznej inteligencji są wykorzystywane w analizie biznesowej do szacowania zarobków, dostarczania wglądu w zachowania klientów i oferowania informacji o sprzedaży w czasie rzeczywistym.